Šešelj zatražio zatvor za sve koji tvrde da je u Srebrenici bio genocid
PREDSJEDNIK Srpske radikalne stranke i haški osuđenik Vojislav Šešelj poručio je da ideologija radikala ostaje nepromijenjena, zanijekao je da je počinio zločin protjerivanjem hrtkovačkih Hrvata te zatražio da se ubuduće u Srbiji uvede kazneno djelo doživotnog zatvora za sve koji zločin u Srebrenici budu nazivali genocidom.
Šešelj je na 10. Otadžbinskom kongresu SRS-a, koji se održava u srijemskom selu Hrtkovci, rekao da su mnogi tražili zabranu tog skupa tvrdeći da su iz tog mjesta Hrvati deportirani početkom 1990-ih.
Šešelj je nijekao da je nad hrvatskim stanovništvom počinjen zločin tvrdeći da ni Haški sud to nije nazvao ratnim zločinom.
"Nisam počinio zločin i dokazat ću to. Svi Hrvati koji su otišli iz Hrtkovaca zamijenili su imovinu i to nije deportacija, a poglavito nije ratni zločin", ustvrdio je Šešelj kojega je Haški sud proglasio krivim za progon vojvođanskih Hrvata, među ostalim držanjem huškačkih govora.
On je rekao da se u Hrtkovcima danas živi mirno, da su mještani tog sela "Srbi pravoslavci i Srbi katolici, a ima i onih koji se izjašnjavaju kao Hrvati".
Ilustrirajući miran suživot u Hrtkovcima, Šešelj je ustvrdio da su "čak i neki Hrvati došli pomoći da se podigne šator" pod kojim su danas okupilo više od 400 delegata SRS-a iz cijele Srbije.
Vođa radikala rekao je da stranka kojoj je na čelu kritizira vlast tamo gdje ona to zaslužuje ili kad je neodlučna, zamjerivši što službeni Beograd ne priznaje anketirani Krim kao dio Rusije te dvije oblasti u Ukrajini - Donjeck i Lugansk.
On se usprotivio i politici resornog ministarstva u vladi Srbije koje je dopustilo da "hrvatski nakladnici tiskaju knjige za osnovne i srednje škole".
Šešelj se požalio partijskim sudrugovima da su radikali žrtve medijske blokade u Srbiji te da imaju sužen medijski prostor za promidžbu svoje politike.
On je naglasio da se ideologija SRS-a nije promijenila niti će se ikad promijeniti i da će se uvijek zalagati za antiglobalizam, bliskost i savez s Rusijom te za "jedinstvo Srba pravoslavaca, Srba muslimana, Srba katolika i Srba protestanata".
Tijekom kongresa SRS-a koji prate brojne novinarske ekipe u Hrtkovcima je mirno, a uz cestu Beograd - Šabac pored koje je Šešeljeva kuća parkirana su samo dva automobila prometne policije.
Šešeljevi pristaše naizmjence se fotografiraju pored kuće na čijem bočnom zidu piše "Kuća Vojislava Šešelja", a na pročelju "Srpska radikalna stranka".
Ta kuće je ujedno i sjedište mjesnog odbora SRS-a u Hrtkovcima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati