Šibenski SDP ljudima: Pobunite se protiv gradnje energane, koristite građanski otpor
ŠIBENSKI SDP pozvao je građane Šibenika da se posluže alatima građanskog otpora dođe li do izgradnje energane, ocijenivši da je Šibenik dobio zadaću izgradnje energane zbog problema s gospodarenjem otpadom na odlagalištima poput onog u Splitu ili Zagrebu.
Kao drugi razlog zašto je do toga došlo, šibenski SDP navodi da je to loša politička pozicija Šibenika, zbog neadekvatnih zastupnika u vladajućoj koaliciji koja bi se trebala brinuti o svom gradu.
"Gradonačelnik jako loše ili nikako radi svoj posao"
"Ono što gradonačelnik još uvijek ne shvaća je da on treba raditi samo jednu jedinu stvar, a to je poboljšanje kvalitete života Šibenčana i Šibenčanki. On jako loše ili nikako radi svoj posao", poručio je predsjednik šibenskog SDP-a i saborski zastupnik Tonči Restović.
Restović je povukao paralele između Šibenika i Siska te Velike Gorice. Sisak, koji je veličinom i brojem stanovnika sličan Šibeniku, istaknuo je, za razliku od Šibenika ima besplatni javni prijevoz, dječje vrtiće, a djeca besplatno koriste usluge bazena, kina i klizanja.
"Tu je gradonačelnica već treći mandat na čelu kao i naš gradonačelnik, s tim da taj grad nije poznat ni po turizmu ni po velebnim PR članicama u nacionalnim medijima. To su sve misaone imenice za našeg gradonačelnika koji o tome niti vodi računa niti ima u planu raditi, a vidimo da je jako izvedivo ako se na umu ima kvaliteta života", kazao je Restović.
Naveo je Veliku Goricu kao drugi primjer grada kojemu je na čelu HDZ-ov gradonačelnik, a koji je svojim sugrađanima također osigurao besplatne vrtiće.
"Mi nemamo ni dovoljno mjesta u vrtićima. Grad nije napravio nijedan novi. Gradonačelnik se malo izmotava pa proširenje nekih vrtića naziva gradnjom, pa se ispravi pa kaže da je proširenje", kazao je Restović.
"Šibenik novca nema"
Predsjednik Gradskog savjeta SDP-a, Petar Baranović tvrdi kako je aktualna lokalna vlast "financijski devastirala Šibenik uz šest podignutih kredita u komercijalnim bankama uz izostanak potpuno nužnih zahvata na komunalnoj infrastrukturi grada.
"Šibenik novca nema, novac se koristi bez kriterija i bez pravila nužnosti". "Grad razmišlja o gradnji žičare dok djeca u Vrpolju pohađaju školu koja je izgrađena 1928.-1933 godine", kazao je Baranović.
Baranović smatra da je upitno financiranje izgradnje energane za čiju je izradu prve dokumentacije Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost gradu izdao zadužnicu u iznosu od tri milijuna eura.
"Do danas se ne zna u kojoj bi varijanti Grad mogao očekivati da Fond zadužnicu aktivira. Za taj su se novac mogla izgraditi dva ozbiljna dječja vrtića koja nedostaju ovom gradu", poručio je Baranović.
Baranović je pozvao građane i građanke Šibenika da prate događanja oko energane, da stvore svoj stav o tome i prema njemu ili podrže ili ne izgradnju, ali da oni budu ti koji će definirati budućnost projekta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati