Škola za niže razrede kreće 11. svibnja. Evo u koje škole se ne može zbog potresa
VLADA je danas donijela odluku da 11. svibnja kreće nastava u školama za djecu od 1. do 4. razreda osnovne škole, no u jakom potresu koji je prije mjesec dana uzdrmao Zagreb stradale su brojne škole, a Index je dobio popis onih u koje se učenici neće moći vratiti. Tako se nastava neće moći održati u čak 11 osnovnih škola, a riječ je o nekoliko tisuća učenika za koje se još ne zna kamo će biti premješteni.
Iz Gradskog ureda za obrazovanje Indexu su rekli da će djeca biti prebačena u one škole koje rade u jednoj smjeni, no nisu naveli u koje točno.
>> VIDEO Plenković: Od 4.5. otvaraju se frizeri, od 11.5. kreće škola
Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo nam je popis škola uz napomenu da im se i dalje javljaju ustanove jer statičari nastavljaju s detaljnim pregledima zgrada.
U čak 21 školu (11 osnovnih i 10 srednjih) učenici se neće moći vratiti kad završi online nastava i kad se ponovno krene s nastavom u školama, a neće se moći vratiti ni oni đaci koji žive u dva učenička doma, UD Ante Bruno Bušić i UD Marije Jambrišak.
Dvije osnovne škole i dvije srednje dobile crvenu oznaku
Dvije osnovne škole proglašene su neupotrebljivima i dobile su crvenu naljepnicu, a riječ je o OŠ Petra Zrinskog (u Krajiškoj ulici nedaleko od Trga F. Tuđmana) i OŠ Vugrovec u Kašini, gdje je bio epicentar jakog potresa 22. ožujka.
Privremeno neupotrebljivima (žuta oznaka) su proglašene sljedeće osnovne škole: OŠ Josipa Jurja Strossmayera, OŠ Čučerje (PRO Dankovec), OŠ Markuševec, OŠ Ivana Gorana Kovačića, a u istoj zgradi je i XVIII. gimnazija, OŠ Jordanovac, OŠ Bukovac, OŠ Dr. Ivan Merz, OŠ Miroslava Krleže i područna OŠ Davorina Trstenjaka.
Što se tiče srednjih škola, neupotrebljive su Gornjogradska gimnazija i Umjetnička plesna škola Silvije Hercigonje koje su dobile crvenu naljepnicu.
Privremeno neupotrebljive (žuta oznaka) su sljedeće srednje škole: Hotelijersko turistička škola, Škola primijenjene umjetnosti, Škola za klasični balet, V. gimnazija, Prva ekonomska škola, XI. gimnazija (u istoj je zgradi i područna OŠ Davorina Trstenjaka), XVIII. gimnazija (u istoj zgradi je i OŠ I. G. Kovačića) i Gimnazija Tituša Brezovačkog.
Ne zna se u koje će škole djeca biti prebačena
Na pitanje kamo će djeca iz ovih škola ići na nastavu, u Ministarstvu su nam odgovorili da je taj odgovor u nadležnosti Grada Zagreba koji je osnivač škola.
"Kao što znate, u izradi je Zakon o obnovi zgrada oštećenih u potresu na području Zagreba i okolice, kojim će biti reguliran način i izvori financiranja obnove svih objekata, pa tako i školskih. S obzirom na to da su škole u nadležnosti osnivača, u ovome slučaju Grada Zagreba, Ministarstvo upućujemo vas da upit pošaljete Gradskom uredu za obrazovanje. Osnivač će odlučiti u kojim će se školama ili objektima održavati nastava za učenike škola u kojima se ne može održavati nastava", stoji u odgovoru Ministarstva.
U Ministarstvu navode da su im se ukupno javile 32 osnovne škole s različitim vrstama oštećenja, kao i 13 srednjih škola, međutim nakon pregleda statičara škole koje smo gore naveli, kao i učenički domovi, dobile su crvenu (neupotrebljive) ili žutu (privremeno neupotrebljive) oznaku.
Index je poslao upit i Gradskom uredu za obrazovanje o tome gdje će djeca krenuti na nastavu, a oni nam nisu dali konkretan odgovor u koje će se točno škole učenici prebaciti, već su samo rekli da će to biti u onim školama koje rade u jednoj smjeni.
Gradski ured za obrazovanje: Nijedna škola se neće rušiti, sve se mogu obnoviti
Navode da će konačna procjena štete na svim vrtićima (i 4 vrtića su dobila žutu oznaku DV Gajnice, Markuševec, Vjeverica i Krijesnica) i školama biti poznata u narednim tjednima, no ističu da se sve oštećene škole i vrtići mogu obnoviti i zadržati, odnosno, da nije potrebno rušenje nijednog objekta.
Grad Zagreb kao osnivač dječjih vrtića i škola sanirat će, navode, sve oštećene objekte te očekuje da će do početka nove pedagoške godine svi dječji vrtići i najveći dio trenutno neupotrebljivih škola biti sanirani i spremni za korištenje.
Dugoročnija sanacija bit će potrebna za jedan učenički dom (UD Ante Brune Bušića), dvije plesne škole (Umjetnička plesna škola Silvije Hercigonje i Škola za klasični balet) i devet redovnih škola, od čega četiri osnovne škole (OŠ Petra Zrinskog, OŠ Vugrovec Kašina – PŠ Vugrovec, OŠ Bukovac, OŠ Miroslava Krleže) te pet srednjih škola (Gornjogradska gimnazija Hotelijersko turistička škola, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Prva ekonomska škola, Gimnazija Tituša Brezovačkog).
"Djecu će prebaciti u one škole koje rade u jednoj smjeni"
U slučaju ponovnog održavanja redovite nastave još ove školske godine, učenici trenutno neupotrebljivih škola nastavu će, navode u Gradskom uredu za obrazovanje, pohađati u školama koje nastavu organiziraju u jednoj smjeni.
"U Gradu Zagrebu nastavu u jednoj smjeni organiziraju 42 osnovne i 16 srednjih škola te će u slučaju ponovnog pokretanja redovitog odgojno-obrazovnog rada i redovite nastave svi zagrebački učenici imati organiziranu redovnu nastavu, poštujući pritom sve preporuke i upute nadležnih službi", navode u Gradskom uredu za obrazovanje.
Ističu i da Grad Zagreb u školskoj godini 2019./2020. organizira prijevoz za 3800 učenika iz 19 osnovnih škola te će se za sve učenike koji nastavu eventualno budu pohađali u drugoj školi također osigurati posebne linije organiziranog prijevoza učenika i tako omogućiti njihov siguran dolazak u školu i odlazak iz nje.
"Ističemo također kako će Grad Zagreb u suradnji sa školama i vrtićima osigurati dostupnost dezinfekcijskih sredstava i zaštitne opreme sukladno preporukama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske i nadležnih službi", stoji u odgovoru Grada.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati