Službeno otvorena Notre Dame. Stigli Musk, Meloni, Sarkozy...
RIJEČ "merci" projicirana je na pročelju pariške katedrale Notre Dame koja je otvorena danas, u znak zahvale svima koji su obnavljali tu 860 godina staru građevinu teško stradalu u katastrofalnom požaru prije pet godina.
Vatrogasci koji su pomogli spasiti remek-djelo gotičke arhitekture i oni koji su je kasnije obnavljali dobili su ovacije nakon što je nadbiskup Pariza Laurent Ulrich tri puta žezlom kucnuo po vratima Notre Damea i tako je svečano otvorio. "Pred vama izražavam zahvalnost francuske nacije, našu zahvalnost svih koji su spasili i ponovno obnovili katedralu", rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Macron doveo Trumpa i Zelenskog
"Večeras zajedno možemo podijeliti radost i ponos. Neka dugo živi pariška Notre Dame, neka dugo živi Republika i neka dugo živi Francuska."
Nekoliko minuta ranije zazvonila su zvona katedrale dok je Macron dočekivao goste, uključujući novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Papa Franjo rekao je da je ovo dan "radosti, slavlja i hvale". U poruci koja je pročitana naglas, Papa je izrazio nadu da će "obnova ove zadivljujuće crkve biti proročki znak obnove Crkve u Francuskoj".
Dovesti Trumpa na otvaranje, kao i organizirati sastanak između njega i Zelenskog u Elizejskoj palači uoči svečanosti otvaranja bio je uspjeh za Macrona, koji se kod kuće suočava s političkom krizom nakon što je parlament izglasao opoziv njegovu premijeru.
Trump se rukovao s britanskim princom Williamom i čelnicima država i vlada na putu prema prvom redu katedrale, gdje je sjeo pokraj Macrona. Dok je ulazio u katedralu, gosti su ustali zapljeskali ukrajinskom predsjedniku Zelenskom.
Stigao i Musk
Milijarder Elon Musk, blizak savjetnik u Trumpovu prijelaznom timu, također je bio na svečanosti, kao i talijanska premijerka Giorgia Meloni i bivši francuski predsjednici Hollande i Sarkozy. Hrvatsku je na svečanom otvaranju predstavljala ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.
Zgroženi Parižani su 15. travnja 2019. pohrlili na mjesto događaja, a televizijski gledatelji diljem svijeta užasnuto su gledali kako požar guta katedralu. Tisuće stručnjaka, od stolara i kamenorezaca do umjetnika za izradu vitraja, neprestano su radile posljednjih pet godina, koristeći drevne metode za obnovu, popravak ili zamjenu svega onoga što je uništeno ili oštećeno.
Prvi kamen katedrale postavljen je 1163. i gradnja je trajala veći dio idućeg stoljeća, uz značajne restauracije i dogradnje u 17. i 18. stoljeću. Puno novca slilo se u obnovu iz cijelog svijeta, više od 840 milijuna eura prema Macronovu uredu i dio je ostao za dodatnu obnovu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati