DŽEMAL Bijedić bio je istaknuti bosanskohercegovački i jugoslavenski političar, poznat po svom doprinosu razvoju Bosne i Hercegovine unutar federativne Jugoslavije i zalaganju za afirmaciju bosanskohercegovačkih Muslimana kao konstitutivnog naroda. Njegova politička karijera naglo je prekinuta tragičnom smrću u zrakoplovnoj nesreći 1977. godine, kad je stradao sa ženom i članovima posade.
Politički aktivan od ranih dana, pridružuje se komunistima s dvadesetak godina
Bijedić je rođen 12. travnja 1917. u Mostaru, tada još uvijek dijelu Austro-Ugarske Monarhije. Potjecao je iz ugledne bošnjačke trgovačke obitelji Bajramaga Bijedić, koja se preselila u Mostar iz Gacka 1915. godine. Njegov otac Adem preminuo je od španjolske gripe kad je Džemal imao samo godinu dana, a odgajali su ga majka Zarifa i stric Bećir.
Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje završio je u Mostaru, a studij prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Beogradu. Tijekom studija pridružio se Komunističkoj partiji Jugoslavije 1939. godine, a zbog svojih političkih aktivnosti više puta je pritvaran.
Drugi svjetski rat
U razdoblju Drugog svjetskog rata Bijedić je, prema nekim izvorima, kratko služio u redovima Hrvatske domovinske vojske pod komunističkom direktivom, i to pod pseudonimom Ante Jukić. Nakon toga se 1943. pridružio partizanskom pokretu. Ovo razdoblje njegova života često je predmet različitih tumačenja, ali Bijedićeva poslijeratna posvećenost komunističkim idealima i izgradnji Jugoslavije ostaje neupitna.
Nakon rata
Nakon rata Bijedić je obnašao mnoge političke funkcije, uključujući zamjenika ministra unutarnjih poslova u vladi Bosne i Hercegovine. Od 1967. do 1971. godine bio je predsjednik Narodne skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine, a od 1971. sve do smrti obnašao je funkciju predsjednika Saveznog izvršnog vijeća SFR Jugoslavije.
Bijedić je bio ključna figura u jačanju bosanskohercegovačke ekonomije. Njegovo vodstvo omogućilo je razvoj teške industrije, poput aluminijskog kombinata u Hercegovini, te modernizaciju željezničke pruge Sarajevo–Ploče. Aktivno je radio na promoviranju suživota različitih naroda unutar Jugoslavije.
Nesreća kod Kreševa
Bijedić i njegova supruga Razija poginuli su 18. siječnja 1977. kad se njihov zrakoplov Learjet 25 srušio na planinu Inač kod Kreševa. Zrakoplov je bio na putu iz Beograda prema Sarajevu, a nesreću su uzrokovali nepovoljni vremenski uvjeti. Osim bračnog para Bijedić, poginulo je i nekoliko članova posade te njihovih najbliži suradnici. Neke teorije zavjere čak sugeriraju mogućnost sabotaže s obzirom na to da se Bijedića smatralo potencijalnim nasljednikom Josipa Broza Tita.
U Bijedićevu čast Sveučilište u Mostaru preimenovano je u Sveučilište Džemal Bijedić. Njegova rodna kuća pretvorena je u muzej, a brojni spomenici i izložbe odaju počast njegovom doprinosu. Izložba o njegovu životu i radu održana je 2016. godine u Mostaru. Starija generacija pamti ga kao "odanog Jugoslavena" i jednog od najvažnijih političara Bosne i Hercegovine onog doba.