Španjolska, Irska i Norveška priznaju Palestinu. Izrael: Bit će ozbiljnih posljedica
ŠPANJOLSKA, Irska i Norveška objavile su danas da će 28. svibnja priznati neovisnu palestinsku državu. Norveška će priznati postojanje palestinske države 28. svibnja, objavio je danas norveški premijer Jonas Gahr Store, unatoč upozorenjima izraelske vlade.
"Vjerujemo da je rješenje s dvije države u najboljem interesu Izraela", rekao je na posebno sazvanoj tiskovnoj konferenciji norveški premijer. On je dodao da je cilj "ostvariti palestinsku državu koja je politički kohezivna i koja proizlazi iz Palestinske samouprave".
ŠPANJOLSKA, Irska i Norveška objavile su danas da će 28. svibnja priznati neovisnu palestinsku državu. Norveška će priznati postojanje palestinske države 28. svibnja, objavio je danas norveški premijer Jonas Gahr Store, unatoč upozorenjima izraelske vlade.
"Vjerujemo da je rješenje s dvije države u najboljem interesu Izraela", rekao je na posebno sazvanoj tiskovnoj konferenciji norveški premijer. On je dodao da je cilj "ostvariti palestinsku državu koja je politički kohezivna i koja proizlazi iz Palestinske samouprave".
Europa se već dugo muči oko Bliskog istoka.
>> Opširnije
Nakon napada pripadnika terorističke skupine Hamas na jug Izraela, koji se dogodio početkom listopada prošle godine, gdje se procjenjuje da je ubijeno 1139 ljudi, uključujući 38 djece, a oko 250 vojnika i civila pretvoreno u taoce i odvedeno u Pojas Gaze, među njima oko 30 djece, izraelska vlada je usvojila agendu totalnog vojnog uništenja spomenute skupine.
>> Opširnije
Iako su izraelske vlasti u zadnjih pola godine učinile grozne stvari, eventualno priznanje Palestine nije jednostavna odluka, rekao je predsjednik Zoran Milanović, dodavši da o tome premijer Andrej Plenković ne može odlučivati samostalno.
>> Opširnije
Palestinski islamistički pokret Hamas, koji ratuje protiv Izraela u Pojasu Gaze, pozdravio je u srijedu odluku triju europskih zemalja o priznanju Palestine kao države te je smatra "važnim korakom", a PLO je govorio o "povijesnom" trenutku.
Španjolska, Irska i Norveška ranije su objavile svoju koordiniranu odluku o priznanju palestinske države.
"Smatramo ovo važnim korakom prema potvrdi našeg prava na zemlju i prema uspostavljanju palestinske države s Jeruzalemom kao glavnim gradom", stoji u objavi Hamasa koji je pozvao "zemlje širom svijeta da priznaju legitimna nacionalna prava".
Visoki dužnosnik pokreta, koji je na vlasti u Gazi od godine 2007., ocijenio je da su ova priznanja rezultat "hrabrog otpora" Palestinaca i "povijesne ustrajnosti palestinskog naroda".
"Vjerujemo da je ovo prekretnica u međunarodnom stajalištu o palestinskom pitanju”, rekao je AFP-u Basem Naïm.
U odvojenoj je objavi Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) pozdravila "povijesne" trenutke.
Ovo su "povijesni trenuci u kojima trijumfira slobodan svijet... nakon dugih desetljeća palestinske nacionalne borbe, patnje, boli, rasizma, ubojstava, ugnjetavanja, zlostavljanja i razaranja kojima je bio izložen narod Palestine", napisao je na platformi X Husein al Šeik, glavni tajnik izvršnog odbora PLO-a.
Norveški premijer Jonas Gahr Støre prvi je objavio odluku o priznanju palestinske države 28. svibnja, uputivši "snažan poziv" ostalim zemljama da naprave isto.
Njegov irski kolega Simon Harris reagirao je nedugo nakon njega, kao i španjolski premijer Pedro Sánchez, jedan od najkritičnijih prema vojnoj operaciji koju je Izrael pokrenuo u Pojasu Gaze kao odmazdu za napad Hamasa bez presedana 7. listopada na izraelskom teritoriju.
Izrael je odmah reagirao najavom o pozivu "na konzultacije" svojih veleposlanika iz tih zemalja.
Saudijska Arabija, Katar i Jordan pohvalili su odluku Irske, Norveške i Španjolske da priznaju palestinsku državu, javlja AFP. Saudijsko ministarstvo vanjskih poslova "izražava dobrodošlicu Kraljevine Saudijske Arabije pozitivnoj odluci koju su donijele Kraljevina Norveška, Kraljevina Španjolska i Republika Irska da priznaju sestrinsku državu Palestinu", navodi se u priopćenju objavljenom na X-u.
"Kraljevstvo cijeni ovu odluku koju su donijele prijateljske zemlje, a kojom se potvrđuje međunarodni konsenzus o urođenom pravu palestinskog naroda na samoodređenje, i poziva ostale zemlje da brzo donesu istu odluku."
Jordan je pozdravio koordinirani potez kao "važan i suštinski korak prema palestinskoj državnosti".
"Pozdravljamo odluke prijateljskih europskih zemalja koje su danas donijele da priznaju palestinsku državu", rekao je jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji sa svojim mađarskim kolegom u Ammanu, prenosi AFP.
"Cijenimo ovu odluku i smatramo je važnim i bitnim korakom prema dvodržavnom rješenju koje utjelovljuje neovisnu, suverenu palestinsku državu duž granica iz srpnja 1967."
Francuska je danas poručila kako priznavanje palestinske države nije tabu za tu zemlju. "Naš stav je jasan - priznanje palestinske države nije tabu za Francusku. Mora se raditi o korisnoj odluci, koja će omogućiti odlučujući iskorak na političkoj razini. Francuska za sada ne vidi da su se ostvarili svi uvjeti kojima bi takva odluka imala stvarni učinak", kazao je za AFP francuski ministar vanjskih poslova Stephane Sejourne.
Hrvatska u ovom trenutku ne razmišlja o priznanju Palestine, rekao je danas premijer Andrej Plenković.
>> Opširnije
Gotovo tri četvrtine zemalja svijeta priznalo je državu Palestinu koju je proglasilo palestinsko vodstvo u egzilu prije više od 35 godina.
>> Opširnije
Izrael je opozvao svoje veleposlanike u Španjolskoj, Irskoj i Norveškoj. Također je pozvao ambasadore Irske, Španjolske i Norveške u Izraelu na razgovor tijekom kojeg će gledati snimke otmice izraelskih vojnikinja 7. listopada.
"Povijest će zapamtiti da su Španjolska, Norveška i Irska odlučile dodijeliti zlatnu medalju Hamasovim ubojicama i silovateljima, koji su silovali tinejdžerice i spaljivali bebe. Naredio sam da se veleposlanici odmah pozovu na razgovor tijekom kojih će gledati užasavajuću snimku otmice kako bi im ilustrirali kakvu su uvrnutu odluku donijele njihove vlade. Izrael neće šutke prijeći preko toga - njihov će potez imati ozbiljne posljedice", kazao je izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz.
Zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol (HDZ/EPP) je gostovao u N1 Studiju uživo. Govorio je o europskim izborima i situaciji na Bliskom istoku.
>> Opširnije
Militantna skupina Hamas pozdravila je odluku Španjolske, Norveške i Irske.
>> Opširnije
Odluka Norveške, Irske i Španjolske da priznaju palestinsku državu neće promijeniti stanje na terenu, piše BBC.
>> Opširnije
Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je danas opoziv "na konzultacije" svojih veleposlanika u Irskoj i Norveškoj nakon odluke tih zemalja da priznaju državu Palestinu.
>> Opširnije
"Danas izražavamo našu nedvosmislenu podršku jednakom pravu na sigurnost, dostojanstvo i samoodređenje za palestinski i izraelski narod", objavio je na X-u irski ministar vanjskih poslova Micheal Martin.
Španjolski premijer Pedro Sanchez je rekao da izraelski premijer Benjamin Netanyahu još uvijek bombardira bolnice i škole te kažnjava žene i djecu glađu. "Postoji opasnost da se nikada ne ostvari rješenje s dvije države. Ne možemo to dopustiti. Imamo obvezu djelovati - u Palestini kao i u Ukrajini, bez dvostrukih standarda. Moramo slati humanitarnu pomoć i pomoći izbjeglicama, već to radimo. Ali potrebno je učiniti više", kazao je.
"Ovo priznanje nije protiv Izraela, nije protiv Židova. To nije u korist Hamasa, kao što neki navode. Ovo priznanje nije protiv nikoga, ono služi uspostavljanju mira", dodaje Sanchez.
Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je danas prije objave o priznanju palestinske države videoporuku Dublinu na društvenoj mreži X kako bi upozorilo na činjenicu da "priznavanje palestinske države riskira da ih se transformira u pijuna u rukama Irana i palestinskog islamističkog pokreta Hamas".
Ova će mjera "samo potaknuti ekstremizam i nestabilnost", smatra izraelska diplomacija. Španjolski premijer Pedro Sánchez prošlog je tjedna najavio da će danas objaviti datum kada će Madrid priznati palestinsku državu.
Sánchez je u ožujku u Bruxellesu objavio zajedničku izjavu sa šefovima vlada Irske, Slovenije i Malte u kojoj su četiri zemlje izrazile želju da priznaju takvu državu. U travnju je također posjetio Norvešku i Irsku i te su tri zemlje rekle da su spremne priznati palestinsku državu "u bliskoj koordinaciji", prema riječima norveškog premijera Storea.
Za Izrael, ovi planovi predstavljaju "nagradu za terorizam" koja bi pregovorima učinila manje vjerojatnim rješenje rata u Pojasu Gaze.
"Današnja odluka šalje poruku Palestincima i svijetu - terorizam se isplati. Nakon što je teroristička organizacija Hamas provela najveći masakr nad Židovima od Holokausta, nakon što su počinili gnjusne seksualne zločine kojima je svjedočio cijeli svijet, ove su zemlje odlučile nagraditi Hamas i Iran priznavanjem palestinske države", rekao je izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz.
"To je nepravda prema sjećanju na žrtve 7.10., udarac pokušajima povratka 128 talaca i poticaj Hamasu i iranskim džihadistima, što potkopava priliku za mir i dovodi u pitanje pravo Izraela na samoobranu", dodao je Katz.
Izrael je obećao da će uništiti Hamas i pokrenuo veliku ofenzivu protiv Pojasa Gaze u znak odmazde za napad od 7. listopada, koji je rezultirao smrću više od 1170 ljudi, većinom civila. Od 252 osobe koje su uzete kao taoci tijekom napada, 124 još uvijek drže u Gazi, uključujući 37 mrtvih, prema podacima izraelske vojske.
Od 7. listopada, 35.647 Palestinaca, većinom civila, ubijeno je u Pojasu Gaze u izraelskim bombardiranjima i vojnim operacijama, navodi ministarstvo zdravstva Hamasa, koji vlada Gazom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati