Spiegel: Putinova kći je tajno dolazila u Njemačku, sastajala se s Igorom Zelenskim
POZNATO je da ruski predsjednik Vladimir Putin tretira podatke o svojoj obitelji kao da su državna tajna, do te mjere da nikad nije javno izgovorio imena svoje djece koju je dobio u braku, kamoli one izvanbračne o kojoj se naveliko spekulira.
No isto tako je poznato da ima dvije kćeri iz braka s bivšom suprugom Ljudmilom Očeretnajom. To su 35-godišnja Katerina Tihonova i 37-godišnja Marija Voroncova, koje su se u travnju našle na listi američkih i europskih sankcija usmjerenih na Putinovu obitelj i bliske suradnike.
Tihonovu je tom prigodom Bijela kuća opisala kao tehnološku direktoricu čiji rad podržavaju ruska vlada i obrambena industrija. Tihonova je i akrobatska plesačica koja je sudjelovala na međunarodnim natjecanjima, kažu Amerikanci, a ona i njezin partner zauzeli su peto mjesto na međunarodnom natjecanju 2013. godine.
Iste godine udala se za Kirila Šamalova, sina dugogodišnjeg Putinova prijatelja, kojeg je SAD također sankcionirao 2018. zbog njegove uloge u ruskom energetskom sektoru. Američko ministarstvo financija priopćilo je da se "njegovo bogatstvo drastično povećalo nakon braka". Par se navodno razveo 2017.
"Imamo razloga vjerovati da Putin i mnogi njegovi prijatelji i oligarsi skrivaju svoje bogatstvo i imovinu kod članova obitelji koji svoju imovinu i svoje bogatstvo stavljaju u američki financijski sustav, kao i mnoge druge dijelove svijeta", objasnio je američki dužnosnik sankcioniranje Putinovih kćeri.
>> Tko su Putinove kćeri i zašto ih je Amerika sankcionirala?
U vezi s Igorom Zelenskim, ruskim baletanom bliskim Kremlju
Prema pisanju zapadnih medija, Tihonova vodi institut za inovacije i intelektualni razvoj na moskovskom državnom sveučilištu. Nakon razvoda je navodno završila u vezi s Igorom Zelenskim (53), ruskim baletanom i kazališnim redateljem koji živi u Njemačkoj, gdje je do ožujka ove godine vodio Bavarski državni balet, odakle je morao otići nakon što je odbio javno osuditi Putinovu agresiju na Ukrajinu.
Unatoč prezimenu, nema indicija da je u srodstvu s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. S druge strane, njegova bliskost s Kremljom je bila općepoznata - jednom prilikom se pojavio na događaju na anektiranom Krimu s Putinom.
A njemački list Spiegel detaljno je istražio i potvrdio da je Tihonova u posljednjih nekoliko godina i sama redovito posjećivala Bavarsku s pratnjom tjelohranitelja a da njemačke vlasti nisu znale za to.
Štoviše, za nju je bila rezervirana "superior dvokrevetna soba" u jednom od najekskluzivnijih minhenskih hotela, Mandarin Orientalu. Ovaj hotel s pet zvjezdica gostima obećava "bezvremenski, sofisticirani šarm" u kombinaciji s "najvišom razinom personalizirane usluge".
Putinova kći je prenoćila u Mandarin Orientalu 22. prosinca 2016., prema arhivi rezervacija do koje su došli Spiegel i ruski istraživački portal IStories, koji su još u svibnju otkrili vezu Tihonove i Zelenskog.
Pratili je naoružani agenti ruske sigurnosne službe FSO
A prema tim i drugim podacima o putnicima, kopijama putovnica i internim e-mailovima ruskog sigurnosnog aparata koje su dobili na uvid, Tihonova je putovala u Njemačku više od 20 puta u posljednjih nekoliko godina - a da to njemački dužnosnici nisu uočili.
Pritom je uvijek bila u pratnji tjelohranitelja - gotovo sigurno naoružanih, po mišljenju stručnjaka - iz Federalne čuvarske službe (FSO), koja je inače zadužena za sigurnost ruskog predsjednika i drugih visokih dužnosnika.
Česta putovanja Putinove kćeri i njezine pratnje otvaraju značajna diplomatska i sigurnosna pitanja, navodi Spiegel. Suprotno uobičajenoj međunarodnoj praksi, Rusi nisu smatrali potrebnim obavijestiti njemačku vladu o dolascima Tihonove i njezinih tjelohranitelja. To nije samo kršenje bontona, kako se može na prvi pogled činiti, već pokazuje koliko malo obzira Kremlj ima prema njemačkim vlastima.
Također je alarmantno da njemačke obavještajne službe nisu znale praktički ni za jedno od niza putovanja Putinove kćeri i njezine pratnje u Njemačku.
Bivši dužnosnik CIA-e: Njemačka politika prema Rusiji bila je "bez talasanja"
"Stvarno bismo voljeli da smo znali za njih", glasi neobičan komentar jednog visokorangiranog njemačkog dužnosnika, koji je htio ostati anoniman, za Spiegel.
John Sipher, bivši šef ruskih operacija CIA-e, nije posebno iznenađen. "Sve obavještajne službe rade po nalogu svojih političkih vođa. Politika (njemačke) vlade u vezi s Rusijom bila je: 'Bez talasanja.' Čini se da nitko na vlasti nije želio saznati stvari o Rusiji jer bi to moglo uzrokovati neželjeni sukob. Dakle, zašto bi netko nadzirao Putinovu kćer?"
Kratkovidnost njemačke obavještajne službe u skladu je sa širom slikom, kritičan je Spiegel, jer dugi niz godina jedva da je itko u Njemačkoj pokazivao veći interes za investicije i druge poslovne aktivnosti utjecajnih Rusa, koje se obično smatraju njihovim privatnim poslom.
Sada postaju jasne posljedice te ravnodušnosti. Njemačke vlasti nemaju jasan uvid u mreže Putinovih saveznika u Njemačkoj, pa im ne mogu uvesti ni učinkovite sankcije.
Omiljeno odredište bogatih Rusa u podnožju Alpa
U svakom slučaju, Tihonova je s pratnjom i sa svojom malenom kćeri odlazila na omiljeno odredište bogatih Rusa željnih bavarskog gostoprimstva - jezero Tegernsee u podnožju Alpa, južno od Münchena. Tamo su prema podacima otputovali u prosincu 2019.
Evidencija pokazuje da je u München stigla Aeroflotovim letom SU2594, dok je njezina tada dvogodišnja kći dovedena u grad tri dana prije privatnim zrakoplovom Air Hamburga. Tjelohranitelj iz FSO-a rezervirao je sobu za sebe na jezeru Tegernsee.
Podaci ne pokazuju gdje je sama Tihonova boravila, ali vratila se u Moskvu nakon tjedan dana, prije Nove godine, da bi ubrzo opet odletjela za München. Ovaj put su je najmanje četiri tjelohranitelja pratila na putu. Zajedno su se vratili 11. siječnja 2020. u Moskvu.
Spomenuti Zelenskij je očiti razlog njezinih čestih putovanja u Njemačku. On je, pretpostavlja se, i otac četverogodišnje kćeri Tihonove. Novinari Spiegela i IStoriesa saznali su u razgovoru s hotelskim operaterima i osobljem da apartmani u kojima je odsjela Putinova kći u hotelu Leeberghof koštaju oko 300 eura po noći te da u njima gosti uživaju "apsolutnu anonimnost".
Ne samo München već i Milan, London, Granada, Bologna...
Posebno je zanimljivo to što se Tihonova nije ni trudila prikriti svoja putovanja u München - letjela je pod svojim pravim imenom, koristeći vizu za EU koju je izdala Italija s brojem ITA031963667.
Troškovi njenog boravka s pratnjom u bavarskim hotelima od 2018. do 2020. procjenjuju se na oko 50.000 eura, ne računajući oko 300 letova avionom. A osim u Bavarsku, Putinova kći je, prema rezervacijama letova i hotela, putovala i u Granadu, Milan, London, Bolognu i Kitzbühel. Ostaje nejasno tko je sve to platio.
Za praćenje aktivnosti stranih agenata u Njemačkoj odgovoran je relativno skroman odjel za kontrašpijunažu pri Saveznom uredu za zaštitu ustava (BfV), njemačkoj domaćoj obavještajnoj agenciji. A njihova je misija usko definirana: oni trebaju otkriti, a idealno spriječiti, špijuniranje stranih sila. Ruske tajne službe GRU, FSB i SVR sve su u središtu takvih napora, ali pripadnici FSO-a općenito nisu.
"Stvarno imamo dovoljno posla s pravim agentima", sažeo je problem njemački dužnosnik za Spiegel.
Moskva nikad nije prijavila posjete kćeri predsjednika
Izgleda da su njemačke sigurnosne agencije slučajno saznale za jedno od putovanja Putinove kćeri, u jesen 2019., i to zato što je jedan od tjelohranitelja podnio zahtjev za turističku vizu za EU iako je očito bio na radnom zadatku. Drugi tjelohranitelj imao je dvije diplomatske putovnice, na isto ime, ali s različitim datumima rođenja.
Stručnjaci su uspjeli identificirati trojicu od četvorice njenih tjelohranitelja: Alekseja S., Dmitrija D. i Aleksandra K. Da Dmitri D. ima izravne veze s ruskim vodstvom, potvrđuje fotografija za medije iz 2015. na kojoj on stoji pokraj Putina dok ruski predsjednik razgovara s novinarima. Bavarska policija, međutim, nikada nije dobila tu informaciju.
"Tihonova je lako mogla postati meta napada a da službenici nisu mogli procijeniti dimenzije takvog napada", kaže sigurnosni dužnosnik za Spiegel i dodaje kako ne postoji "utvrđena procedura" za nadziranje potomaka stranih vladara.
Moskva je sa svoje strane trebala prijaviti putovanje Tihonove njemačkim vlastima kako bi tjelohranitelji mogli legalno nositi oružje. Ali takvo izvješće nikada nije napravljeno, ni za jedno njezino putovanje. Dužnosnici u Berlinu kažu da su ruski agenti vrlo vjerojatno kršili njemačke zakone o oružju jer Moskva nije službeno prijavila putovanje, što je uvjet za legalno nošenje oružja za strane agente.
"Zabrana izdavanja viza je pitanje naših sigurnosnih interesa"
"Naoružani tjelohranitelji iz službe zaštite ruskog predsjednika nezapaženo putuju kroz Bavarsku i nikoga nije briga", požalio se Sebastian Fiedler, zastupnik Bundestaga i stručnjak za unutarnju politiku iz Socijaldemokratske partije (SPD) kancelara Olafa Scholza. Slučaj je, kaže, "izvrstan primjer" za činjenicu da "u proteklim desetljećima nismo razvili strategiju za odgovor na ruske agente i njihove aktivnosti".
"Ne možemo tako nastaviti", upozorava Fiedler. Režim koji pokrene agresiju u Europi, dodaje, mora biti "značajan poticaj operativnim sposobnostima sigurnosnih agencija".
I Roderich Kiesewetter, stručnjak za vanjsku politiku konzervativnih demokršćana (CDU) u Bundestagu, zahtijeva prekid "liberalne politike viza" za Rusiju. Putovanja Tihonove pokazuju, kaže, da su "hitno potrebni promjena politike" i prestanak izdavanja turističkih viza Rusima u sklopu schengenskog režima.
U svakom slučaju, dodaje, jedini Rusi koji još putuju na Zapad su Putinovi ulizice ili oni koji profitiraju od njegova sustava. "Kao takva, zabrana izdavanja viza nije samo moralno pitanje već i pitanje naših sigurnosnih interesa", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati