Srbija se zatvorila na par dana, BiH spominje lockdown. Evo stanja po Europi
U VIŠE zemalja zaraza se ponovo ubrzano širi pa se uvode strože mjere.
Hrvatska posljednjih tjedana bilježi rast novih slučajeva. No, kako je više puta rečeno iz Stožera, taj rast još uvijek nije dramatičan.
U susjedstvu su stvari znatno drugačije.
Srbija je u svjetskom vrhu po cijepljenju, ali opet ima velik rast novih slučajeva
Srbija u subotu, točno godinu dana od prvog službeno registriranog slučaja koronavirusa, bilježi visok broj novozaraženih koji posljednjih dana varira između 3000 i 4000.
Zdravstvene vlasti izvijestile su u subotu o 17 umrlih u prethodna 24 sata i 3519 novozaraženih.
Na bolničkom su liječenju 4182 pacijenta, od kojih je 169 na respiratoru.
Od početka epidemije obavljeno je više od tri milijuna testova na koronavirus, registrirano je ukupno 482.397 oboljelih, a službeni podaci govore o 4542 smrtna ishoda, uz stopu smrtnosti od 0.94 posto.
U Srbiju je u petak navečer stiglo još 500.000 doza kineskog cjepiva Sinopharm.
Srbija trenutačno, uz Sinopharm, koristi i cjepiva Pfizer-BioNTech, AstraZenecu te rusko cjepivo Sputnik V.
Prema službenim podacima od petka popodne, Srbija je dosad upotrijebila 1.613.682 doze cjepiva, u što se ubraja i više od 592.900 građana koji su primili i drugu dozu, što je u kampanji masovnog cijepljenja svrstava među vodećih desetak zemalja u svijetu i na prvo mjesto u regiji.
Uveli djelomični lockdown
Prema odluci Kriznog stožera, od subote u 12 sati do ponedjeljka u 6 svi kafići, teretane, cvjećarnice, knjižare i šoping-centri bit će zatvoreni. Radit će prehrambene trgovine, benzinske postaje, ljekarne i dostava hrane.
Tržnice i kazališta radit će do 21 sat. I dalje će se održati svi zakazani sportski događaji, utakmice i nastupi, ali bez prisutnosti publike.
Svi ugostiteljski objekti ostat će zatvoreni tijekom cijelog vikenda, osim kafića i restorana unutar hotela koji će smjeti posluživati samo goste s prijavljenim boravkom.
U ponedjeljak se sve vraća na staro, odnosno sve se ponovo otvara, osim što tada srednje škole prelaze na online nastavu, piše Blic.
U BiH govore o mogućnosti novog zatvaranja
BiH je posljednjih tjedana često spominjana kao država u kojoj mjera praktički nema, u kojoj nema cjepiva, ali u kojoj nema puno koronavirusa. Zadnjih dana i njima su počele značajno rasti brojke.
Tamošnji liječnici jučer su upozorili da bi iduća dva tjedna mogao značajno narasti broj novih slučajeva.
"Opet imamo neku vrstu izvanrednog stanja", kazao je u petak predsjednik vlade Federacije BiH Fadil Novalić, koji je u Sarajevu okupio predsjednike vlada deset županija i ministre zdravstva na dogovor o tome kako ubrzati nabavku cjepiva.
Incidencija, odnosno broj novozaraženih na 100 tisuća stanovnika u jednom tjednu, u Sarajevu je jučer iznosila 490.
Ovog su tjedna dnevne brojke novozaraženih u cijeloj BiH probile granicu od 900, što se nije zbivalo još od početka prosinca prošle godine.
"Danas je situacija dramatična", kazao je pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez upozoravajući da se BiH može suočiti sa situacijom u kojoj je bila Italija na početku pandemije. Po njemu je novo zatvaranje izvjesno ako se nešto ne promijeni. Širenje zaraze i cijepljenje nisu nužno povezani, što dokazuje i slučaj Srbije, u kojoj se zaraza širi unatoč masovnom procjepljivanju stanovništva, upozorio je.
Slovenska vlada: Možda nam prijeti novi val epidemije
Premda je ponovo dopustila rad srednjih škola te najavila popuštanje za rad ugostitelja na otvorenim terasama, slovenska vlada upozorava u petak da se stanje epidemije, godinu dana od prve potvrđene zaraze novim kornavirusom, pogoršava te da zemlji prijeti novi val, posebno zbog novih varijanti.
"Krivulje nam rastu, možda se nalazimo pred novim valom epidemije", kazao je u petak na vladinoj konferenciji za novinare Milan Krek, ravnatelj nacionalnog Instituta za javno zdravlje. Posebno je izrazio zabrinutost zbog širenja britanske varijante koronavirusa, koja je u Sloveniji već potvrđena, a već je dominantna u nekim europskim zemljama, primjerice u Češkoj, ali i u susjednoj Italiji.
Janša je prošlog tjedna u parlamentu upozorio da je pred njegovom vladom, koju oporba optužuje za loše upravljanje epidemijom, nekoliko vrlo zahtjevnih mjeseci. Po Janšinim riječima, zemlja bi se zbog novih varijanti koronavirusa mogla naći pred dilemom treba li ustrajati na sadašnjim restrikcijama koje ne daju očekivane rezultate ili pak na nekoliko tjedana ponovo uvesti radikalnu karantenu i zaustaviti društveni život kao što je bio slučaj lanjskog proljeća.
Talijani odgodili izbore
Italija je zbog pandemije koronavirusa otkazala lokalne i regionalne izbore koji su se trebali održati krajem proljeća, objavila su dva izvora iz vlade u četvrtak, u vrijeme rasta novozaraženih novim varijantama virusa.
U prva četiri dana ovog tjedna broj novozaraženih koronavirusom narastao je za 25 posto u odnosu na prošli tjedan.
Vlada je u utorak naredila zatvaranje svih škola u najpogođenijim regijama te je produžila postojeće restrikcije kretanja i poslovnih aktivnosti.
Njemačka produžila stroge mjere, ali objavila i plan za popuštanje
Predstavnici savezne i pokrajinskih vlada Njemačke dogovorili su u srijedu produljenje mjera zatvaranja do 28. ožujka uz mnoge mogućnosti otvaranja ovisno o epidemiološkoj situaciji.
"Moramo poduzeti korake, ali to moraju biti koraci koji nas neće vratiti unatrag", rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel u srijedu kasno navečer nakon sastanka s premijerima saveznih pokrajina.
Merkel je naglasila kako Njemačka "ne bezbrižno, ali s nadama" ulazi u novu fazu borbe protiv pandemije.
"2021. neće biti kao 2020., sada smo mnogo dalje. Sada imamo cjepiva i testove. Cjepivo je izlaz iz pandemije", rekla je Merkel.
Njemačka kancelarka je objasnila kako u prvi plan borbe protiv širenja koronavirusa dolazi cijepljenje i testiranje.
Ona je najavila i više fleksibilnosti kod cijepljenja s listama čekanja kako bi što manje termina za cijepljenje ostalo neiskorišteno te cijepljenja i kod obiteljskih liječnika.
Strategija borbe protiv pandemije se, osim na ubrzanom cijepljenju, zasniva i na masovnom testiranju.
"Od sljedećeg tjedna svakom građaninu Njemačke na raspolaganju stoji jedan besplatni test tjedno", rekla je Merkel.
Uvjeti za postupno otvaranje Njemačke
Njemačka kancelarka je isto tako najavila korake u postupnom otvaranju koji bi ovisili o sedmodnevnoj incidenciji.
Od 8. ožujka u Njemačkoj su ublažene mjere ograničenja privatnih kontakata. Tako bi ubuduće bio moguć susret osoba iz jednog domaćinstva s pet osoba iz nekog drugog domaćinstva. Do sada je bio dozvoljen susret sa samo jednom osobom iz drugog domaćinstva.
U regijama sa sedmodnevnom incidencijom ispod 35, odnosno ako broj novih slučajeva na 100.000 stanovnika u sedam dana bude manji od 35, bit će dozvoljen susret s osobama iz dva dodatna domaćinstva, s najviše deset osoba.
Trgovine smiju otvoriti vrata za mušterije kod incidencije ispod 50. Pri incidenciji iznad 50 dozvoljena je kupovina preko interneta uz mogućnost podizanja robe u samoj trgovini.
Terase restorana i kafića smiju primati goste u slučaju incidencije ispod 50 u trajanju od 14 dana.
Ovisno o incidenciji bit će dozvoljen i rad zooloških i botaničkih vrtova, muzeja, galerija i spomen-područja.
Bez obzira na incidenciju, od 8. ožujka je dozvoljen rad cvjećarnicama, trgovinama za vrtlarske potrebe te knjižnicama. Isto tako je od 8. ožujka ponovno dozvoljen rad pedikerima, kao i vozačkim školama i školama letenja.
Kod svih mjera otvaranja koje ovise o incidenciji je uvedena i tzv. "kočnica za nuždu" koja omogućuje vraćanje mjera zatvaranja u slučaju prelaska incidencije iznad vrijednosti od 100.
Pravilo o radu od kuće gdje god je to moguće je produljeno do kraja travnja.
Premijer Bavarske Markus Soeder je rekao kako se radi o "kompliciranim mjerama, ali mjerama koje ne ostavljaju prostora za interpretaciju".
O daljnjim mjerama predstavnici savezne i pokrajinskih vlada raspravljat će ponovno 22. ožujka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati