Srušili nadarenu učenicu na državnoj maturi jer se potpisala na esej
LAURA MIKIĆ, nadarena maturantica iz Zagreba, proživljava najgore trenutke u životu nakon što joj je poništen državni ispit na maturi iz Hrvatskog jezika jer se na esej potpisala punim imenom i prezimenom. Naime, ispit iz Hrvatskog jezika sastoji se od dva dijela, a Mikić se greškom potpisala na esej. Ipak, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) odlučio joj je poništiti cjelokupni ispit.
Konkretno, NCVVO je donio odluku da je Mikić potpisom na esej pokazala "nedopušteno ponašanje učenice" te je - diskvalificirana.
1200 maturanata dobilo nulu iz eseja jer je predalo prazan list, pola ih je prošlo
Mikić je, dodajmo i to, prošla drugi dio Hrvatskog jezika, no zbog potpisa na esej poništen joj je cjelokupan ispit iz Hrvatskog jezika. I to bez prava na žalbu ili prigovor.
Samo za usporedbu, ove je godine, prema službenim podacima, 1200 učenika predalo prazan list eseja, no 625 učenika, unatoč nula bodova u tom dijelu ispita, položilo je Hrvatski jezik. Umjesto da se esej Laure Mikić vrednuje s nula bodova, i to zbog nedozvoljenog potpisa, NCVVO odlučio je maturanticu diskvalificirati.
Talentirana glazbenica morat će pauzirati jednu godinu
Riječ je o talentiranoj maturantici koja je položila prijemni ispit na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, smjer klavir, i to s vrlo visokim plasmanom na ljestvici kandidata. No sada se čini da je izgledan upis na traženu Muzičku akademiju jako daleko, a izgleda da će sve dobiti i sudski epilog. No, krenimo redom.
Ispit iz Hrvatskog jezika sastoji se od dvije ispitne cjeline. Prva je Školski esej i sastoji se od jednog zadatka otvorenog tipa. Druga je ispitna cjelina Književnost, neknjiževni tekstovi i hrvatski jezik, a čini je 80 zadataka zatvorenog tipa.
Isto tako, od 2019. godine strogo je zabranjeno "narušavanje tajnosti identiteta pristupnika potpisivanjem punim imenom i prezimenom ili na neki drugi način koji omogućava identifikaciju".
Da su joj dali 0 bodova iz eseja, prošla bi Hrvatski jezik
Kada je predstavljen taj novi Pravilnik 2019. godine, koji je sadržavao dio o tajnosti, iz NCVVO-a su naglašavali kako im nikako nije prihvatljivo da se narušava tajnost ispitnog materijala te su najavili da će takav ispit biti poništen.
Laura Mikić prethodno je položila Matematiku i Engleski jezik, a prije polaganja Hrvatskog jezika položila je prijemni ispit na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, smjer klavir. Dan ranije, prije pisanja spornog eseja, Mikić je položila Hrvatski jezik, odnosno imala je dovoljno bodova za prolaz.
Mikić: U isto vrijeme polagala sam na Muzičkoj akademiji, bila sam pod stresom
"Slučajno sam uslijed velike doze stresa i umora potpisala esej na Hrvatskom jeziku jer sam tih istih dana kada se polagala državna matura polagala i prijemni ispit na Muzičkoj akademiji koji sam položila izvrsnim rezultatom. Dalje je samo pakao nepravde koji ne bih poželjela ni najgorem neprijatelju", kaže nam Laura dodajući da proživljava najgore dane u svojih osamnaest godina života.
Jednako očajna je njena majka Sandra, koja nam je opisala trenutak kada su saznali da im je kći - diskvalificirana.
Majka maturantice: Nisu nam dali priliku ni da se žalimo
"Samo smo čekali još rezultate državne mature kako bismo zapravo proslavili krunu dugogodišnjeg glazbenog obrazovanja naše kćerke upisom na Muzičku akademiju. No ulaskom u aplikaciju Postani student.hr svojim očima nismo mogli vjerovati što vidimo - 'diskvalifikacija iz Hrvatskog jezika'. Zašto!? Stiže mail iz NCVVO-a da se kćerka potpisala na esej iz Hrvatskog jezika. Pokušavamo uložiti prigovor u zakonskom roku od 11. do 13.7. u kojem želimo objasniti istinu i samo istinu, a to je da navedeno nije napravila s predumišljajem, već slučajno uslijed izloženosti velikom stresu tih dana zbog zahtjevnog prijemnog ispita i priprema za maturu", prepričava Sandra Mikić.
Kako su nam rekle, bile su dodatno šokirane kada su shvatile da se na rješenje ne mogu ni žaliti ni uputiti prigovor. Ubrzo su saznale da Pravilnik o polaganju državne mature kaže kako ravnatelj Centra donosi odluku o poništenju ispita ili dijela ispita i da je ta odluka konačna. Bez prava žalbe ili prigovora.
Mogli su poništiti samo esej, ali nisu
"Apsurdno da je konačna, ali prihvaćam i to. Ipak, ne mogu prihvatiti da je taj isti ravnatelj donio tako drastičnu, nesvrsishodnu Odluku kojom bez detaljnog i suvislog obrazloženja poništava mojoj kćeri cijeli ispit Hrvatskog jezika koji se pisao dva dana, mada se slučajno potpisala u danu kada se pisao esej i ravnatelj je mogao primijeniti po Pravilniku blažu mjeru, tj. poništiti samo esej", kaže nam Sandra Mikić.
Kako je naglasila, u ovoj školskoj godini esej nije eliminacijski, a bodovima koje je njena kći iz Hrvatskog jezika ostvarila u prvom danu ispita (književnost i jezik), a koji nije potpisala, ostvaruje pravo prolaska ispita iz Hrvatskog jezika na ljetnom roku državne mature.
Laura nam kaže kako proživljava najgore dane te da se osjeća nemoćno pred hrvatskom birokracijom koja je stala ispred njene budućnosti.
"Da je bilo pravde, slavili bismo upis na Muzičku akademiju"
"Ovih dana sam usahnula, izgubila sam svoj put u muzičkom obrazovanju koji sam vrijedno gradila godinama, izgubila sam i put vjere da me netko hoće čuti, da netko hoće uopće pročitati moj prigovor", kaže nam Laura koja je ovih dana dobila poziv na jesenski rok državne mature.
Njena majka ističe da ne želi da njena kći ili bilo koje drugo dijete budu žrtve ovakve birokratske gluposti, neusklađenih pravilnika i nelogičnih, nepravednih, nerazumnih i nesvrsishodnih odluka ravnatelja Centra koje su konačne, bez prava na žalbu i saslušanja druge strane.
"Kao roditelj sam očajna i zabrinuta za mentalno zdravlje svog djeteta. Pitam se, u zemlji gdje ionako nema dovoljno dječjih psihijatara i gdje se psiholozi na kapaljku zapošljavaju u odgojno-obrazovne ustanove, tko će biti taj tko će pomoći i utješiti moje dijete u nepravdi koja joj je nanesena? Hoće li to biti istoimeni ravnatelj Centra i njegovi pravni savjetnici? Neće", kaže nam na kraju očajna majka dodajući: "Da je bilo pravde, ovog bismo tjedna slavili upis Laure na Muzičku akademiju."
U svakom slučaju, obitelj Mikić ne misli stati na ovome te je odlučila angažirati odvjetnika.
Pravilnik dozvoljava poništavanje dijela ispita
Prema aktualnom Pravilniku o polaganju državne mature, članak 31 definira nedozvoljena ponašanja učenika, a stavak 1 u dijelu 2 i 6 definira upisivanje neprimjerenih znakova ili neprimjerenih sadržaja u ispitni test, kao i narušavanje tajnosti identiteta pristupnika potpisivanjem punim imenom i prezimenom.
Tim istim pravilnikom definirano je da kada se utvrdi nedozvoljeno ponašanje iz točke 2. i 6. nakon polaganja ispita i tijekom ocjenjivanja ispita, onda se poništava ispit ili dio ispita. U ovom slučaju NCVVO-a odlučio se na drastičnu kaznu poništavanja cijelog ispita iako je esej bio odvojen od drugog dijela ispita Hrvatskog jezika.
NCVVO: Ako se poništi jedan dio ispita, mora se i drugi
Upitali smo prozivani NCVVO zašto je Lauri poništio cijeli ispit iz Hrvatskog jezika ako je potpisala esej koji nije pisan istog dana niti se moglo povezati ta dva ispita. Oni nam tumače da postoji razlika između toga kad pristupnik ne pristupi ispitu ili kad pristupi, ali ne ostvari nijedan bod (!?).
"Pravilnik o polaganju državne mature zbog konkretnog nedozvoljenog ponašanja učenika predviđa mjeru 'poništenje ispita ili dijela ispita', međutim u ispitima onih predmeta koji se sastoje od dvije ili više cjelina, poništenjem jednog dijela ispita poništava se cijeli ispit jer isto utječe na valjanost ispita kao cjeline jer su svi dijelovi neodvojivo povezani. Dakle, kod poništenja smatra se da učenik nije ni pristupio ispitu bez obzira na to od koliko se cjelina ispit sastoji, što je potpuno druga situacija od one kad je učenik pristupio npr. eseju i nije ostvario niti jedan bod", stoji u odgovoru NCVVO-a.
Odluka je konačna
Isto tako, potvrdili su nam u odgovoru da se na njihovu odluku o diskvalifikaciji ne može uložiti prigovor ili žalba.
"Odluka o poništavanju ispita je konačna i na nju nije dopušten prigovor", kažu nam na kraju.
Naglasimo na kraju da je ove godine, prema službenim podacima, 1200 učenika predalo prazan list eseja, no 625 učenika, unatoč nula bodova u tom dijelu ispita, položilo je Hrvatski jezik. Iz NCVVO-a najavili su promjenu za sljedeću godinu prema kojoj neće više biti moguće položiti Hrvatski jezik ako na eseju učenik ima nula bodova.
Ako se to pravilo tek planira uvesti, onda svakako nije trebalo biti primijenjeno ove godine, i to u ovom slučaju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati