Stanić želi nazad dva milijuna kuna koje je položio kao jamčevinu
JAMČEVINA od dva milijuna kuna koliko je bosanskohercegovački poduzetnik Svjetlan Stanić morao predati Županijskom sudu u Zagrebu nakon što se odlučio "predati" kako bi sudjelovao na suđenju za "mali maestro", najviši je iznos jamčevine koji je ikada uplaćen u Hrvatskoj, prenosi Jutarnji list.
Stanić je 25. veljače zagrebačkom Županijskom sudu predao podnesak u kojem predlaže da mu sud odredi izmjenu oblika jamstva. Tako je predložio da mu sud vrati dva milijuna kuna, a da kao novo jamstvo uzme hipoetku na njegovu kuću u Splitu vrijednu 3,3 milijuna kuna.
Šef Uprave Stanić grup svoj je prijedlog obrazložio nevoljama oko aktualne gospodarske krize te postojeće inflacije od deset posto uslijed čega njegov novac gubi na vrijednosti.
Institu plaćanja jamčevine u Hrvatsko se rijetko primjenjuje. Državni zavod za statistiku raspolaže podacima prema kojima je tom zavodu 2007. godine prijavljeno deset slučajeva plaćanja jamčevine za punoljetne počinitelje kaznenih djela. Podaci za 2006. godinu govore o 14 takvih slučajeva, a podaci za 2008. još nisu sumirani.
Kuća kao jamstvo
Prema novom prijedlogu Kaznenog zakona institu jamčevine ubuduće bi se trebao više orimjenjivati što bi između ostalog trebalo rezultirati smanjenjem pritiska na zatvorski sustav koji mora "zbrinuti" pritvorenike koji iza rešetaka čekaju suđenja i sudjeluju u njima.
Prijedlogom je predviđena mogućnost uplate jamčevine i u slučaju kada postoji opasnost da optuženik ponovi kazneno djelo ili da utječe na svjedoke. Osim u gotovom novcu jamčevina će se moći uplatiti u nekretninama na koje će se upisati hipoteka. U obzir će dolaziti i druge vrijedne stvari za koje će sud odlučiti da će se pomoću njih lako moći unovčiti iznos jamčevine.
Nakon što optuženik uplati jamčevinu obvezuje se da će se na vrijeme odazvati sudskom ročištu vezanom uz njegov predmet. Ukoliko to ne učini pokreće se procedura kojom se njegova jamčevina transferira u državni proračun, a on ostaje bez novca ili drugih vrijednosti koje je dao za jamstvo.
Prema prijedlogu zakona jamstveni novac ili kuća mu neće biti vraćena niti u slučaju da bez njih ostane nakon neodaziva na ročište, a unatoč eventualnoj kasnijoj oslobađajućoj presudi.
R.I.
Foto: MUP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati