Što ako Amerikanci ne odu ni nakon zadnjeg roka? Tabak: Talibanima to odgovara
AMERIČKI predsjednik Joe Biden najavio je da će evakuacija Amerikanaca i njihovih afganistanskih saveznika iz Kabula trajati do kraja kolovoza. U jučerašnjoj izjavi na brifingu za novinare u Bijeloj kući ostavio je otvorenom mogućnost da se taj rok produlji.
"Nadamo se da ga nećemo morati produljiti, ali to će ovisiti o našem napretku. O tome će se još raspravljati", rekao je jučer Biden.
Johnson zatražio produljenje roka od Bidena
Britanski premijer Boris Johnson tražit će ovaj tjedan od američkog predsjednika Joea Bidena da produlji krajnji rok evakuacije iz Afganistana, a čak i ako se on dogovori, Zapadu će biti potrebno odobrenje talibana, rekao je ministar obrane.
James Heappey, ministar oružanih snaga, rekao je da se Britanija zauzima za to da se krajnji rok pomakne iza 31. kolovoza jer je identificirala tisuće ljudi, među njima i afganistanske civile, kojima želi pomoći u evakuaciji.
"No talibani će to morati odobriti, što znači da britanske snage ne računaju na produljenje", rekao je.
Talibani odbili produljiti evakuaciju
Amerika i Ujedinjeno Kraljevstvo tako su se našli u krajnje nezavidnoj situaciji. Očito je da im treba dulje od tjedan dana kako bi iz Kabula evakuirali sve one koje žele, a u isto vrijeme ovise o odluci talibana koja je, ako je suditi prema izjavi talibanskog glasnogovornika, već sada negativna.
Naime, glasnogovornik talibana u Dohi je za Sky News zaprijetio da će "biti posljedica" ako američki predsjednik Joe Biden ne održi obećanje i ne povuče sve američke vojnike do 31. kolovoza.
"To je crvena linija. Predsjednik Biden je najavio da će do 31. kolovoza povući sve svoje vojne snage. Ako produlje taj rok, to znači da produljuju okupaciju bez potrebe", rekao je Suhail Shaheen, glasnogovornik talibana.
"To bi stvorilo nepovjerenje. Ako je njihova namjera produljiti okupaciju, bit će reakcije", rekao je glasnogovornik talibana.
Tabak: Čudno je da se SAD doveo u situaciju da ovisi o dobroj volji talibana
Analitičar portala Obris - obrana i sigurnost Igor Tabak smatra da se SAD doveo u neočekivanu situaciju.
"Očigledno je da preostale snage SAD-a u Afganistanu i talibani imaju nekakav sporazum, ali i operativnu suradnu kroz postupak komuniciranja i pregovaranja. Poprilično je čudno da se najveća svjetska sila dovela u situaciju da za spašavanje vlastitih građana i svekolikih suradnika u praksi kompletno ovisi o dobroj volji pokreta kakav su talibani u Afganistanu", kaže Tabak.
U slučaju da u blizini aerodroma dođe do oružanog sukoba talibanskih snaga i zapadnih vojnika, letovi bi gotovo sigurno bili suspendirani, a teško je i zamisliti što bi se dogodilo s tisućama civila okupljenih oko aerodroma, koji se očajnički pokušavaju evakuirati.
"Dok teorijski postoji mogućnost da službeni Washington na neke talibanske poteze odgovori masivnom vojnom eskalacijom - to je zapravo malo vjerojatno. No, mnogo je tu nepoznanica. Kao prvo, dok još teškom mukom teče evakuacija iz samog međunarodnog aerodroma u Kabulu, izgleda da postoji velik broj ljudi koji imaju uvjete za evakuaciju, ali ne mogu do sigurne zone. S jedne strane to se odnosi na pojedince i njihove obitelji koji se skrivaju u gradu Kabulu, ali i na brojne takve osobe širom države, duboko u današnjem talibanskom teritoriju", rekao je Tabak.
"Talibanima u Kabulu nije mrsko ni da se zapadna evakuacija oteže"
Talibanima njihovo okruženje kabulske zračne luke pruža neizmjerne mogućnosti pritiska na ondje bazirane snage Zapada, kaže Tabak.
"To im daje i mogućnost praktične kontrole osoba koje bi željele tim putem pobjeći iz zemlje - koje se može na prilazima filtrirati prema vlastitim željama i kriterijima. Osim toga, potreba održavanja tog operativnog odnosa s talibanima prilično efikasno blokira i svaku podršku svekolikih zapadnih snaga ostacima bivšeg režima, koji u ponekim zabačenim krajevima pokušavaju organizirati naknadni otpor pobjedonosnim talibanima. Svi ti elementi sa sobom nose činjenicu da talibanima u Kabulu nije mrsko ni da se zapadna evakuacija oteže, tako dugo dok ona ipak traje", rekao je Tabak.
Talibanima vjerojatno ne bio problem da se rokovi za evakuaciju pomaknu jer bi im to dalo mogućnost da za svoju "dobru volju" zadobiju i kakve druge operativne prednosti ili povlastice, smatra Igor Tabak.
Britancima treba bar još jedan dan, ali sigurno neće ostati bez SAD-a
Britanska vojska procjenjuje da im, nakon što završe s evakuacijskim letovima, treba još 24-36 sati da pokupe sve što imaju i napuste Kabul, no sve je manje nade da će rok biti produljen.
Pitanje je mogu li Britanci ostati na aerodromu nakon što Amerikanci, koji osiguravaju veliki dio aerodroma, odu. Bez američke prisutnosti drastično bi porastao rizik za sve na aerodromu.
Ukratko, ostanak u Afganistanu bez Amerikanaca nikad nije bio opcija za Britance, a to vrijedi i za zračnu luku u Kabulu. Na kraju će odluka o načinu izlaska iz ove pat-pozicije ipak ovisiti o SAD-u i njihovim dogovorima s talibanskim vodstvom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati