Što radi Liječnička komora? Ne provodi nadzore, nego renta apartmane
MINISTARSTVO zdravstva utvrdilo je brojne nedostatke u radu Hrvatske liječničke komore nad kojom su proveli nadzor 20. prosinca 2018. Ministarstvo im zamjera što Komora u 2018. godini nije provela ni jedan izvanredan stručni nadzor, što je, navodi Ministarstvo, suprotno broju predstavki koje Komora svakodnevno zaprima. Istovremeno se Komora aktivno bavi rentanjem apartmana.
Komora je tako osnovala tvrtku Aorta putem koje na kratkoročni najam od sedam dana iznajmljuju dva apartmana u Zagrebu, na adresi Šubićeva 11. Na stranicama HLK-a stoji da su apartmani temeljito adaptirani, moderno uređeni i u potpunosti opremljeni te pružaju sve uvjete za ugodan smještaj do dvoje ljudi po apartmanu.
Apartmane iznajmljuju članovima Komore, ali i na Booking.comu
Apartmani imaju četiri zvjezdice, a članovima veći apartman iznajmljuju za 400 kuna, dok manji članovima naplaćuju 300 kuna. Iako spominju samo iznajmljivanje članovima, na internetskim stranicama Aorte linkovi na apartmane vode na stranice poznatog servisa Booking.com, gdje se također iznajmljuju apartmani Komore, po 20-ak posto većim cijenama nego za članove.
Osim apartmana, firma Aorta, koju je osnovala liječnička komora, prodaje i knjigu "Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskoga istoka" povjesničara Ive Lučića koji je u vrijeme rata bio Tuđmanov obavještajac u Bosni i Hercegovini kao načelnik SIS-a HVO-a.
Prema podacima Poslovne.hr, Aorta je u 2017. prihodovala 990.800 kuna. Rashodi su iznosili 817 tisuća kuna, a tvrtka je 2017. godine imala četvero zaposlenih.
Ministarstvo: Komora stručni nadzor ne provodi u skladu s odredbama Zakona o liječništvu
Index je pak u posjedu nalaza Ministarstva zdravstva o provedenom nadzoru nad Komorom u kojem stoji da "komisije Komore koje provode stručni nadzor nad radom liječnika isti provode upitnicima koji nisu propisani niti su sastavni dio Pravilnika o stručnom nadzoru Komore, što je potrebno učiniti".
Podsjetimo kako je Komora nedavno provela nadzor nad liječnicima u Metkoviću zbog smrti dječaka Gabrijela, a koji najviše tereti dr. Kseniju Kaleb, jedinu koja mu je postavila točnu dijagnozu. I njima su, također, dali te upitnike.
Ministarstvo je također ustanovilo da se stručni nadzor još uvijek ne provodi u skladu s odredbama Zakona o liječništvu jer se u nadzoru daje naglasak na prostor, opremu i potreban broj stručnih radnika, što je posao zdravstvene inspekcije.
"Stručni nadzor mora dati odgovor da li su odgovarajući obim, kakvoća i vrsta zdravstvenih usluga te da li pacijenti ostvaruju prava u skladu s važećim zakonima", stoji u nalazu Ministarstva.
Naime, u nadzoru nad zakonitošću rada i postupanju HLK-a Ministarstvo je ustanovilo brojne nedostatke te im naredilo provođenje čak 11 mjera kako bi utvrđene nedostatke otklonili.
Komisiji za nadzor platili dnevnice i ručak
Navode i kako je Komora 6. i 7. rujna 2018. provela redovan nadzor u Zavodu za hitnu medicinu Zagrebačke županije, čiji je trošak iznosio 20.306,25 kuna. Navode kako treba preispitati plaćanje ručka jer su im već platili dnevnice.
"Navedeno je da je 3.473,45 kuna plaćeno po putnim nalozima članova Komisije, bruto trošak po ugovorima o djelu članova Komisije u iznosu od 11.641,30 kn, trošak organiziranog ručka 1.762,00 kuna, uz organizirani prijevoz 3.370,00 kuna i 59,50 kn za službeno putovanje zaposlenice Komore. Vezano uz navedene troškove, potrebno je preispitati plaćanje organiziranog ručka ako su se članovima Komisije platile dnevnice", stoji u nalazu Ministarstva.
Nadzorom je također utvrđeno da Komora nije pravovremeno raspisala izvanredne izbore za predsjednika Komore.
"Proizvoljna tumačenja odredbi Statuta i drugih općih akata stvaraju pravnu nesigurnost i razlog su pogrešnog postupanja tijela Komore", stoji u izvješću Ministarstva zdravstva o provedenom nadzoru u Komori.
Ministarstvo zamjera Komori i da je uništavala tonske zapise sa sjednica tijela Komore te navode da moraju staviti izvan snage važeći Pravilnik o izboru tijela Komore te donijeti novi.
Komora: Očitovat ćemo se o izvješću Ministarstva
O nadzoru Ministarstva oglasila se i sama Komora na svojim stranicama gdje navodi da je Ministarstvo u svom izvješću iznijelo mišljenje o određenim nedorečenostima i neusklađenostima internih akata Komore.
"Ministarstvo je u svom izvješću iznijelo mišljenje o određenim nedorečenostima i neusklađenostima internih akata Komore, uključujući i akte kojima je uređen izborni proces za tijela Komore, a koji su bili doneseni u vrijeme mandata bivšeg predsjednika Komore. Ministarstvo je predložilo mjere za njihovo poboljšanje odnosno otklanjanje nedorečenosti, sugeriralo postupanje u narednom periodu te predložilo organizaciju i izvanrednih izbora za predsjednika Komore. Komora je još u prosincu 2018. godine započela s redovitom izbornom procedurom, pri čemu je Vijeće Komore izabralo Središnje izborno povjerenstvo te usvojilo hodogram izbornih postupaka. Izbori će biti raspisani u ožujku 2019. godine. U trenutku provođenja upravnog nadzora Ministarstvo zdravstva nije raspolagalo ovim podacima. Komora će se svakako u zakonskom roku očitovati o izvješću te će u suradnji s Ministarstvom zdravstva poduzeti odgovarajuće mjere. Vodstvo Hrvatske liječničke komore snažno se zauzima za zakonito, transparentno i odgovorno djelovanje te je otvoreno za suradnju sa svim nadležnim državnim institucijama", kažu u Komori.