Što stoji iza barikada na Kosovu? "Situacija je višeslojna i shizofrena"
LOKALNI Srbi na sjeveru Kosova kamionima su jučer blokirali magistralnu cestu u blizini graničnog prijelaza Jarinje, u općini Leposavić. Bio je to znak nezadovoljstva odlukama kosovskih vlasti.
Tako je ponovo eskalirao tinjajući sukob između Kosovara i kosovskih Srba na ovom području.
O čemu se radi...
Podsjetimo, lokalni Srbi prosvjedovali su zbog odluke vlade Kosova da se od srpskih vozača pri ulasku na teritorij Kosova zahtijeva skidanje i postavljanje privremene tablice. Kasnije je Kosovo odgodilo primjenu odluke o reciprocitetu na osobne iskaznice i registarske oznake na 30 dana, odnosno do 1. rujna.
Odluka je donesena nakon sastanka čelnih ljudi Kosova s američkim ambasadorom Jeffreyjem Hovenierom. SAD je zatražio da se primjena odluke odgodi na 30 dana. To je dovelo do trenutne deeskalacije, no svejedno ostaje pitanje što na ovome području očekivati u budućnosti.
Odjekivale sirene za uzbunu, pucalo se iz oružja
Osim barikada na cestama, koje su uvijek po pravilu znak nadolazeće nevolje, jučer su na Kosovu odjekivale i sirene za uzbunu, a na cestama viđeni su i maskirani ljudi.
Kosovska policija potvrdila je da je na nekoliko lokacija čula pucnjavu iz vatrenog oružja i da su neki pucnjevi bili usmjereni prema policijskim jedinicama, ali da nije bilo ozlijeđenih.
Dodaju i da imaju informacije od građana da postoje slučajevi privođenja i maltretiranja albanskih građana, kojima su osobe za koje se sumnja da su dio organizacije koja blokira ceste nanijele ozljede i materijalnu štetu na automobilima.
"Barikade su postavljene po Vučićevom nalogu"
Kakva je u svemu uloga srpskog predsjednika Aleksandra Vučića? On je pozvao Srbe na Kosovu na smirenost, ali je dodao da se boji njihove reakcije ne pojašnjavajući o kakvoj se reakciji radi.
Kosovski premijer Albin Kurti okrivio je srpskog predsjednika Aleksandra Vučića i direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića da su izazivači nemira na sjeveru Kosova. Šef ureda predsjednice Kosova Blerim Vela rekao je pak da je Vučić naredio postavljanje barikada.
"Po Vučićevom izravnom nalogu, ilegalne strukture Srbije na Kosovu postavile su barikade na nekim cestama na sjeveru. Ovo je očigledan pokušaj potkopavanja vladavine prava na Kosovu. Vučić snosi punu odgovornost za bilo kakvu eskalaciju situacije na terenu. Neće uspjeti", tvitao je Blerim Vela.
Srbija bi denacificirala Balkan
Inače, recimo i da je dužnosnik Vučićeve Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović tvitao uspoređujući Srbiju i Rusiju.
"Sve mi se čini da će Srbija biti natjerana da krene u denacifikaciju Balkana. Volio bih da griješim", napisao je Đukanović. Podsjetimo, denacifikaciju je Rusija iskoristila kao jedan od izgovora za invaziju na Ukrajinu.
Oglasila se i Rusija
O napetostima na Kosovu oglasila se i Rusija, koja optužuje EU i SAD da preko Prištine destabiliziraju situaciju i pokušavaju obespraviti lokalne Srbe.
"Pozivamo Prištinu, SAD i EU koji stoje iza toga da prestanu s provokacijama i poštuju prava Srba na Kosovu", rekla je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova. Također je odluku Prištine od 1. kolovoza o primjeni pravila o osobnim dokumentima nazvala korakom ka protjerivanju Srba s Kosova.
>>Rusija o Kosovu: Priština želi vojni sukob, Zapad pokušava neutralizirati Srbiju
"Čelnici Kosovljana znaju da Srbi neće ostati ravnodušni kada je riječ o izravnom napadu na njihove slobode te namjerno eskaliraju kako bi pokrenuli vojni scenarij. Naravno, meta napada je i Beograd, koji Zapad želi dodatno 'neutralizirati' rukama kosovskih Albanaca", rekla je Zaharova.
Stoga ne čudi da je KFOR objavio da je sigurnosna situacija na sjeveru Kosova napeta te da su snage KFOR-a spremne intervenirati ako stabilnost bude ugrožena.
Također, Radio Slobodna Europa prenosi da su kosovska policija i NATO-ove snage aktivirale dodatne specijalne jedinice na sjeveru Kosova kao odgovor na barikade koje su postavili lokalni srpski militanti.
"Ukupna sigurnosna situacija u sjevernim općinama na Kosovu je napeta, a misija KFOR-a je pomno prati i spremna je intervenirati ako stabilnost bude ugrožena, u skladu sa svojim mandatom koji proizlazi iz Rezolucije 1244 SB UN", navodi se u priopćenju KFOR-a koje je dostavljeno srpskoj agenciji Tanjug.
Olenik za Index: Ovo ide u korist samo nacionalistima
Na ovu temu smo popričali s odvjetnikom Aleksandrom Olenikom, dugogodišnjim kritičarem režima Aleksandra Vučića, i zastupnikom Narodne skupštine Srbije s liste "Zajedno za Vojvodinu".
"Posrijedi je jedna eskalacija, zaoštravanje situacije, koja ne koristi nikome osim nacionalistima, kako onima na vlasti tako i onima u opoziciji. Iz izjava Vučića, ali i članova njegove stranke koji dolijevaju ulje na vatru, jasno je kako se tu i diplomatski uvijeno - prijeti. Možemo očekivati daljnju eskalaciju sukoba", govori Olenik.
Podsjetio je i na nedavni incident s dolaskom Vučića u Jasenovac.
"On djeluje u dva smjera. Jedan je prema Hrvatskoj, tu su bez potrebe dignute tenzije. A sad i na Kosovu se dogodilo isto. Tko tu ima korist? Rusija. To je posebno važno za istaknuti. I to je sramotno u djelovanju Vučića. Podsjećam da su Rusi imali brutalnu propagandu gdje su navodili da je bilo ranjenih. I to govori da se radi o koordiniranom djelovanju Beograda i Moskve", kaže.
"Može doći do oružanog sukoba"
Napomenuo je kako smatra da je opasnost od oružanog sukoba realna.
"Tu je KFOR, ali i pored njegova prisustva mislim da postoji kapacitet političkih i drugih struktura na sjeveru Kosova, a pod direktnom kontrolom Beograda, da dođe do konkretnog sukoba.
Siguran sam da će KFOR reagirati, ali ovo već sad je dovoljno za destabilizaciju. Treba je shvatiti ozbiljno. Tu su odnosi krhki i malo treba da dođe do većeg sukoba.
Trebali bi i NATO i Europska unija reagirati kako bi se smanjila opasnost od pravog sukoba. Ali ta opasnost jest realna i životna, nije samo medijska", napomenuo je.
"Situacija na Kosovu je višeslojna i shizofrena"
Što se tiče odnosa kosovske vlasti prema Srbima, rekao je kako situacija jest višeslojna.
"Problem s kosovskim Srbima jest taj što nemaju predstavnike, zadnji je bio Oliver Ivanović koji je ubijen. Srpska lista ne predstavlja Srbe s Kosova, nego Aleksandra Vučića i to je glavni problem.
Prištinska strana nema kao oponente Srbe s Kosova, nego se treba dogovarati s Beogradom, koji pak ima predstavnike u vladi tog Kosova. Situacija je shizofrena. Je li baš sad trebalo krenuti u primjenu ove odluke? Mislim da nije. Moj savjet bi i kosovskoj strani bio taj da krene u primjenu te odluke uz dogovor, a ne jednostrano", kazao je Olenik.
"Građani su pod utjecajem propagande"
Posebno se osvrnuo na riječi Đukanovića o denacifikaciji Balkana.
"Postoje osobe koje govore ono što Vučić ne može ili neće reći. On zato ima svoje trbuhozbornike i neformalne glasnike, portparole, koji govore u njegovo ime. To je između ostalih i Đukanović. Sigurno to nije rekao na svoju ruku. Niti se danas ispričao na svoju ruku.
Nažalost, sve to čini veliku štetu Srbiji, svim građanima Srbije, svima koji se bore za građansko društvo, a protiv te dominantne matrice "srpskog sveta". Oni nanose štetu građanima, ali sve to nije slučajno. Namjerno je", dodaje.
Pitamo ga kako narod Srbije gleda na ovu situaciju.
"Građani su pod utjecajem medijskih nesloboda, dakle državne televizije i ostalih paradržavnih medija. Teško do njih dolaze prave informacije. I mi smo prinuđeni se informirati u regiji, preko Zagreba, Sarajeva i Podgorice.
Dakle, rekao bih da je velika propaganda, potpirivana iz svih državnih i paradržavnih medija. Meni je lakše doći do prostora u medijima koji nisu iz Srbije nego u srpskim medijima. I to govori za sebe", poručio je Olenik.
Analitičar Janjić vjeruje da će biti rata
Zanimljivo je i kako na situaciju gleda politički analitičar Dušan Janjić koji je danas agenciji Beta kazao da je za očekivati da Srpska lista u rujnu napusti kosovske institucije i sruši vladu.
"Mi imamo stalno odgađanja, iako se rješenje zna. Svi znaju da je krajnje rješenje ono što međunarodni organi priznaju, a to su kosovske i srpske tablice. Kada su u pitanju osobni dokumenti, svi znaju da već tri godine Kurti vodi politiku reciprociteta. Politika odgađanja i reciprociteta ne vodi ka sretnom i brzom kraju", ocijenio je Janjić.
"Očekujem da u rujnu Srpska lista napusti vladu Kosova i raspisivanje izvanrednih izbora. Srpska lista podržava već treću kosovsku vladu, uvijek s istim zahtjevima kao što su formiranje Zajednice srpskih općina i vrati 'Trepča', ali nikad ništa nije ispunjeno. Ako Srpska lista obori vladu Kosova, produžit će se rok trajanja srpskih tablica i osobnih dokumenata", objasnio je Janjić.
Rekao je da je isprobani recept da se na izbore ide preko barikada kada su u pitanju Srbi, i napada na barikade kada su u pitanju albanski vođe.
"Međunarodna zajednica bježi od rješavanja rješivih problema, podržavajući domaće političare da rješive probleme pretvaraju u nerješive sigurnosne probleme", dodao je.
Upitan prijete li novi balkanski sukobi, Janjić je rekao da sve što se u posljednje vrijeme događa na Kosovu, u Makedoniji i Bosni i Hercegovini nagovještava novi rat.
"Ako se nastavi s ovakvom politikom, pitanje je vremena kada će izbiti rat. U ovakvoj situaciji vrijeme početka rata ne određuju velike sile, već Turska, Rusija, Kina ili čak i nezadovoljna Njemačka", kazao je Dušan Janjić, podržavajući ocjenu potpredsjednice SAD-a Camille Harris da Europa ide iz kolapsa u kolaps.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati