Stranka Pametno: Znamo kako i kada Hrvatska može zaustaviti rast javnoga duga
Foto: Pametno / Facebook
STRANKA Pametno predstavila je danas svoje kandidate za I. izbornu jedinicu u Zagrebu te izborni program za Hrvatsku, ali i svoje rješenje kako zaustaviti rast i, potom, smanjivati javni dug Hrvatske, koji je jedan od ključnih problema u zemlji. Predstavila je to Maja Vehovec, nositeljica liste za I. izbornu jedinicu te znanstvena savjetnica u trajnom zvanju na Ekonomskom institutu, priopćili su iz stranke Pametno.
Vehovec smatra da je visoki javni dug posljedica dugogodišnje akumulacije proračunskih deficita, još od početka Hrvatske, iako nismo krenuli od nule, već smo dio naslijedili i od bivše države. U svakom slučaju, odgovornost za rast hrvatskoga javnoga duga snose sve dosadašnje vlade, zbog fiskalno neodgovornog ponašanja. One su, zbog ostvarivanja vlastitih kratkoročnih ciljeva – ostanka na vlasti, 'gurnule' Hrvatsku u velike fiskalne probleme, a zbog čega smo odnedavno i u Proceduri prekomjernog deficita Europske unije.
"Hrvatska sebi ne može sebi dopustiti visoke stope javnog duga u BDP-u. Hrvatska ima visok vanjski dug, a kako je domaća štednja nedovoljna za njegovo financiranje, javni dug se automatski prelijeva u vanjski dug. Premija rizika na hrvatski javni dug je visoka, što znači da je percepcija zemlje kao zajmoprimca nepovoljna. Zbog visokih kamatnih stopa Hrvatska otprilike 3,5 % BDP-a izdvaja za otplatu kamata, dok razvijene zemlje, sa sličnom razinom duga, moraju platiti oko 1% BDP-a", kaže Maja Vehovec.
Tiskanje novca nije rješenje i odvelo bi nas u katastrofu
Upozorila je i da je većina hrvatskog javnog duga denominirana u stranoj valuti, što iznosi gotovo 80 posto, a to, pak, predstavlja iznimnu osjetljivost domaće ekonomije na tečajne rizike.
Monetizacija duga tiskanjem novca ne bi riješila problem duga, već bi ponajprije završila u hiperinflaciji i potpunoj ekonomskoj katastrofi. Ubrzano tiskanje novca, odnosno povećana ponuda kuna značila bi da će kuna vrijediti sve manje i manje, a previše kuna u sustavu značilo bi da nam treba sve više fizičkih novčanica da kupimo isto dobro. Drugim riječima, rasle bi cijene, kao i euro. Učinak bi bio vidljiv u ekonomiji, u deprecijaciji tečaja i drastičnom rastu cijena.
Ipak, rješenje smanjenja duga ne mora biti katastrofalno za Hrvatsku, kao što zagovaraju kvazi-stručnjaci, niti komplicirano kako nam ga prikazuju aktualni političari.
Javni dug raste zbog proračunskog manjka
"Rješenje je, zapravo, vrlo jednostavno i krije se u samoj definiciji rasta duga. Javni dug svake godine raste najvećim dijelom zbog rasta proračunskog deficita. Raste i zbog tečajnih razlika, preuzimanja duga iz drugih sektora (npr. dugova brodogradilišta), ali glavni generator rasta duga je deficit. Vlada koja se obveže dovesti proračun u stanje nultog deficita i koja kredibilnom politikom pokaže da je to u stanju učiniti napravit će prvi ključni korak u rješavanju problema javnoga duga, a to je zaustavljanje daljnjeg rasta", istaknula je M. Vehovec.
Uz istovremeni rast ekonomije, udio duga u BDP-u bi automatski bio niži. Daljnja fiskalna uravnoteženost, lišena bilo kakvog oblika populizma, dodatno bi smanjivala udio duga u BDP-u, što bi, pak, imalo pozitivne posljedice na investicijsku klimu, smanjenje kamatnih stopa i rast kreditnog rejtinga.
"Fiskalna uravnoteženost je jedini pravi i legitimni odgovor na problem duga, ali i na ostale ekonomske probleme s kojima je Hrvatska suočena. Upravo zato se stranka Pametno zalaže u svom ekonomskom programu za uvođenje strogih, jasnih i transparentnih i zakonski određenih fiskalnih pravila. Iako postoji Zakon o fiskalnoj odgovornosti, već dvije godine se pravila krše, bez ikakvih sankcija", zaključuje M. Vehovec.
Treba definirati fiskalna pravila
Kako bi se osiguralo provođenje fiskalnih pravila, stranka Pametno je predložila i definiranje tih pravila, a oni se sastoje u: zaustavljanju rasta proračunskih rashoda na sadašnjoj razini udjela u BDP-u, bez rashoda nastalih korištenjem sredstava iz EU fondova u 2016. godini, a potom u smanjivanju tog udjela tijekom pet godina za pet postotnih bodova (s 48 na 41 posto BDP-a). Nadalje, drugo pravilo bi bilo zaustavljanje rasta javnog duga u 2017. godini, a u sljedećih 15 godina spustiti udio duga u BDP-u ispod 60 posto i tamo ga trajno zadržati. I, na kraju, ostvariti primarni suficit već u 2016. godini i u svim godinama, i to takav da bude konzistentan s ciljem smanjivanja javnoga duga. Vlada koja vodi politiku primarnog suficita može uspješno otplaćivati stare dugove.
Puko uvođenje pravila ne jamči uspješnost, osim ako pravila budu doista primijenjena i ako vlade, koje ih ne ispunjavaju, budu kažnjene obaveznim raspisivanjem izbora, za što se stranka Pametno otvoreno zalaže i preuzima odgovornost u takvom postupanju.
Osim Maje Vehovec, na listi stranke Pametno za I. izbornu jedinicu su i Nina Antičić, Željko Grabarević, Ivan Križić, Damir Ljutić, Jasna Primorac, Nikša Marinović, Alis Pečarić Marić, Zoran Jelić, Jacqueline Bat, Dijana Mršić Novački, Zoran Marković, Hrvoje Vranko i Vlatko Silobrčić. Na predstavljanju je akademik Vlatko Silobrčić istaknuo kako u svojih 80 godina nije bio član niti jedne stranke, dok se nije pojavilo Pametno, dodavši da je, konačno, pronašao stranku za sebe.
Podržavaju inicijativu Udruge Lipa "Javna obveza: Ne novim porezima!"
Na upit o ekonomskoj politici stranke i inicijativi udruge Lipa, Maja Vehovec odgovorila je da Pametno pozdravlja incijativu "Javna obveza: ne novim porezima!", istaknuvši kako se u programu stranka jasno određuje o poreznoj politici te protivi povećanju poreznog i neporeznog opterećenja građana i poduzetnika. Smatraju, naime, da su te vrste tereta premašile podnošljivu razinu i djeluju negativno na razvoj i zapošljavanje.
Lipinu inicijativu shvatili su kao poziv da se daljnja opterećenja, porezna i neporezna, zaustave ili smanje i s time se potpuno slažu. Ipak, naglašavaju da za moderni hrvatski porezni sustav, u dugom roku, ne treba isključivati neke nove vrste poreza, ali na način da se ukupni porezni teret ne poveća. Stoga, kažu da njihovi predstavnici u sljedećem sazivu Sabora neće glasati za povećanje poreznih tereta. Iz Pametno kažu da će, kao i uvijek, sve odluke donositi u skladu sa svojim načelima, a to znači - temeljem dokaza i procjene učinaka, zaključuje se u priopćenju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati