Dobila popust od 60 posto: Strenja Linić kupila stan od 90 kvadrata za 22.376 kuna
Foto: FAH
SUKOB na relaciji MOST-ove Ines Strenja Linić i intendanta riječkog HNK Olivera Frljića doveo je do otkrića da je MOST-ova zastupnica iznajmljivala stan riječkom HNK Ivan pl. Zajc za 450 eura mjesečno.
Isti taj stan od 89,27 kvadrata je, kako doznajemo iz Gradske uprave grada Rijeke, Strenja Linić platila svega 22.376 kuna. Prvi dio stana kupila je po cijeni od 554,90 kuna, a drugi dio stana za 21.820,85 kuna.
"Ines Strenja Linić je sukladno Zakonu o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo dana 19.12.1995. godine otkupila idealni dio stana koji je sukladno odredbama tog Zakona mogao biti predmet prodaje.
Cijena tog dijela stana u iznosu od 554,90 kuna utvrđena je na način koji je propisan odredbama Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo kojim je propisan i popust od 20% ako se cijena stana plaća u gotovini, te odredbama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata i temeljem Rješenja Ministarstva obrane Republike Hrvatske, Uprave za obranu Rijeka od 28.04.1995. godine kao ratnom vojnom invalidu VI grupe sa 60% tjelesnog oštećenja odobren je popust od 60% od cijene stana.
Ostali dio stana otkupila je dana 27.03.1998. godine temeljem Zakona o naknadi za imovinu oduzetu u vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (članak 24.stavak 2.). Ugovor je temeljem članka 18. Zakona o fondu za naknadu oduzete imovine kao prodavatelj sklopio Grad Rijeka. Cijena ovog dijela stana utvrđena je u iznosu od 21.820,85 kuna", stoji u odgovoru kojeg smo dobili od riječke gradske uprave.
Ima 60 posto tjelesnog oštećenja pa je dobila 60 posto popusta
U odgovoru za Index naveli su kako je i pri kupnji drugog dijela stana prema rješenju MORH-a od 28. travnja 1995. godine Strenji Linić odobren popust od 60 posto kao ratnom vojnom invalidu VI grupe sa 60 posto tjelesnog oštećenja.
Podsjetimo, prije dva dana je Oliver Frljić istaknuo kako je Strenja-Linić obmanula je još jednom javnost i glede stana kojeg je iznajmljivala HNK Ivan pl. Zajc do 2007. godine za iznos od 450 eura mjesečno.
"Naime, Strenja-Linić je u nekoliko navrata ponovila da je stan dvosoban, iako u ugovoru s Kazalištem stoji da je stan trosoban. Zašto je saborska zastupnica svoju nekretninu pokušala prikazati manjom u javnom istupu, ili većom u ugovoru – neka se time pozabavi netko drugi. To doista više nije naš posao, osim što nam je neobično da osoba koja je navodno godinama upozoravala Grad na probleme u Kazalištu tijekom svih godina prije nastupa nove uprave – skriva da je sama poslovala s tim istim Kazalištem i nakon onog prvog nepovoljnog nalaza revizije, još iz 2004. godine", kazao je Frljić u priopćenju za medije.
Nije se dugo trebalo čekati ni na odgovor zastupnice Strenja Linić koja je u priopćenju medijima napisala kako je “žalosti činjenica da je u javnoj komunikaciji u Hrvatskoj još uvijek najuvjerljiviji argument ad hominem, kojim se na potpuno neosnovan način pokušava diskreditirati neku javnu osobu”.
Strenja Linić: Pokušavaju me diskreditirati stanom na kojeg sam platila porez
"Upravo su to pokušali Frljić i Blažević optužujući me za dvosobni stan koji sam iznajmljivala kazalištu i na koji sam uredno platila porez. Kao saborska zastupnica i Riječanka, smatram da je nužno da se u javnom djelovanju uvijek zalažem za svoj grad i potičem njegov gospodarski, politički i kulturni boljitak", napisala je Strenja Linić.
Pitali smo Gradsku upravu grada Rijeke je li Strenja Linić mogla zarađivati na stanu kojeg je kupila po povlaštenoj cijeni pa su nam rekli kako je ovdje sve legalno jer je, kako su nam rekli, stan iznajmljivala nakon što ga je otkupila od Grada, bez obzira na to što ga je kupila po tako niskoj cijeni.
Isto nam je potvrdio i bivši ministar branitelja Fred Matić koji je za Index rekao kako je onog trenutka kad je otkupila stan, mogla s njim raditi što hoće kao i svi branitelji.
Iz riječke gradske uprave su nam pak kazali kako Vlada Republike Hrvatske propisuje način utvrđivanja cijene stana.
"Dakle izračun cijene stana ne ovisi o prodavatelju, u ovom slučaju Grada Rijeke", kazali su nam iz gradske uprave.
Dodali su kako postoji niz kriterija pri otkupu stana te da hrvatski vojni invalidi iz domovinskog rata i civilni invalidi rata V., VI., VII., VIII., IX. i X. grupe oštećenja organizma imaju pravo na popust razmjerno postotku oštećenja organizma.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati