Studentski dom se oglasio o evakuaciji studenata. Pauk odnosi automobile s parkinga
U DIJELU Zagreba u četvrtak nešto iza 23 sata čuo se glasan prasak. Na Jarunskoj cesti su po cijele dane policija i vatrogasci. U tlu je ostala velika rupa. Kako je jučer objavljeno, srušila se letjelica sovjetske proizvodnje koja je u Zagreb stigla iz mađarskog zračnog prostora.
Premijer Andrej Plenković očitim smatra da kod pada vojne besposadne letjelice u Zagrebu nije došlo do dobre reakcije, ni prepoznavanja razine opasnosti država kroz koje je prolazila, a članice su NATO-a kao i Hrvatska, naglasivši da to pokazuje potrebu tješnje suradnje unutar Saveza.
Premijer bio na mjestu događaja
Premijer je jutros, nakon što je nadležnim resornim ministrima obišao mjesto pada letjelice kod Studentskog doma "Stjepan Radić" u glavnom gradu Hrvatske, rekao kako srećom, s obzirom na gustu naseljenost tog dijela grada, nije bilo tragičnijih posljedica.
Letjelica je lansirana iz Ukrajine, a prije pada prolazila je kroz zračni prostor Rumunjske i Mađarske, koje su članice NATO-a, kao i Hrvatska, a nisu reagirale iako je letjelica kroz njihov zračni prostor prolazila puno duže, no kroz hrvatski, u kojem je bila oko sedam minuta.
"Ne smije se više dogoditi"
"To upućuje na potrebu i tješnje suradnje unutar samog NATO-a, jer ovo je zračni prostor NATO-a, rumunjski, mađarski i hrvatski i ovakvu situaciju ne možemo niti tolerirati, niti ni se ona trebala dogoditi. Ovako nešto je bila vrlo čista i jasna prijetnja na koju se treba reagirati", naglasio je Plenković.
Premijer je o incidentu pismom upoznao sve čelnike zemalja članica EU te glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga naznačivši, kako je rekao, da se ovako nešto može dogoditi i u nekom drugom gradu na teritoriju bilo koje države članice Saveza ili EU.
Najavio je i da će tu temu "dignuti još detaljnije" u svim tijelima i NATO-a i EU kako bi se podignula spremnosti "nas i drugih, da se učinkovito i brzo reagira", sve s ciljem da se takve letjelice neutraliziraju na nekom sigurnom mjestu, a ne da dolete i padnu na gusto naseljeni dio glavnog grada.
Srećom, nije se dogodilo ništa puno gore, rekao je referirajući se na činjenicu da je oštećeno 40-ak automobila.
"Moguće je. Tu smo gdje smo. Ne smije se više dogoditi", odgovorio je pritom na pitanje novinara kako je moguće da nitko od država kroz koje je prolazila bespilotna letjelica Hrvatsku nije upozorio.
"Mađarska mora odgovoriti zašto nitko nadležan nije reagirao"
Mađarska mora, dodao je, odgovoriti na pitanje zašto 40 minuta, koliko je trajalo let letjelice iznad njezinog teritorija, nitko nadležan u njihovoj zemlji nije reagirao.
"Zato smo i napisali pismo u kojem tražimo objašnjenje kako je moguće da se tako nešto dogodi, a da nije bila napravljena uzbuna na odgovarajući način, niti reakcija", rekao je Plenković pritom upozorivši da je letjelica mogla pasti, primjerice, na nuklearnu elektranu u Mađarskoj, "pa bi bio veći problem i Mađarskoj i svima nama u blizini".
"Istraga je na njihovoj strani. To je stvar Mađarske, njihove vojske, zrakoplovstva, NATO-a, to nije stvar koju mi odavde možemo znati, pa ne želim spekulirati", rekao je.
Sad imamo test, dodao je, iz kojeg moramo svi jako puno naučiti i puno bolje reagirati i takav se događaj više "ne smije ponoviti".
Hrvatska sam incident sigurno ne umanjuje, rekao je upitan umanjuje li NATO njegovu važnost.
"Kao jedna od saveznica, o njemu ćemo govoriti i na političkim i na vojnim tijelima NATO-a, podastrijeti im dokaze da vide što se dogodilo", dodao je te ocijenio da će rasti svijest o tome što se dogodilo.
Najavio je da će Hrvatska dodatno investirati u protuzračnu obranu i razgovarati sa saveznicima da pomognu u zaštiti hrvatskog neba do tog trenutka odnosno dok Hrvatska vojska ne dobije i tu sposobnost
Vjeruje da NATO može čuvati hrvatski zračni prostor jer, kako je rekao, to što se dogodilo bilo je nepredviđeno, nešto nije dobro funkcioniralo. "Ali sada, nakon, ovoga, mislim da će budnost svih biti puno veća", ocijenio je.
Upitan trebaju li građani biti zabrinuti odgovorio je kako bi bilo stvarno smiješno da kaže da je sve dobro i odlično nakon što u glavni grad padne takva letjelica, ali i dodao da je riječ o iznimci.
"A kako se to dogodilo je li provokacija, namjerno i tko je napravo, to ćemo utvrditi", dodao je te poručio kako se generalno ne treba brinuti za sigurnost.
Ne zna se još pouzdano čija je letjelica
Premijer je rekao kako se u ovom trenutku ne zna u čijem je posjedu letjelica bila, jer i ukrajinska i ruska strana kažu da nije njihova.
Uz premijera su bili i potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
>> Ovdje ste mogli iz minute u minutu pratiti događaje jučer
Vatrogasci su još na terenu, pile drvo iznad kratera
Zbog iskapanja letjelice koja se u četvrtak srušila u neposrednoj blizini Studentskog doma "Stjepan Radić", na zahtjev policije privremeno je izmješteno oko 150 studenata iz prvog paviljona, izvijestili su u subotu iz tog doma.
Još uvijek traje iskapanje drona koji je u četvrtak oko 23 sata pao kod Studentskog doma Stjepan Radić u Zagrebu.
Nađi upozorava na jedan važan sigurnosni problem.
>> Opširnije
Policija je proširila prostor na kojem se vrši očevid i pomaknula traku tako da novinari i građani sad moraju biti još dalje.
Također, podižu se automobili koji se nalaze na obližnjem parkiralištu. Automobile podiže pauk Zagrebparkinga.
Oglasili su se iz Studentskog doma Stjepan Radić iz kojeg je evakuiran dio studenata.
"Započelo je iskapanje letjelice koja se srušila u neposrednoj blizini SD-a 'Stjepan Radić'. Iz preventivnih razloga, na zahtjev MUP-a, iz 1. paviljona studenti-stanari doma privremeno su morali izaći. Radovi će trajati do kraja dana, kada se studenti mogu vratiti u svoje sobe. Studentski centar u Zagrebu je osigurao dnevni boravak studentima u zajedničkim prostorijama unutar studentskog doma (prostor pizzerije i/ili plesna dvorana).
Ako radovi ne budu završeni tijekom današnjeg dana, bit će nastavljeni sutra od 7 ujutro te će studenti od tada morati biti izvan objekta 1. paviljona", stoji u priopćenju.
Banožić nadgleda iskapanje letjelice.
Iz ureda predsjednika ističu da krivnja nije samo na NATO-u već i članicama, ali nije vrijeme za upiranje prstom, već za izvlačenje pouke da se to više ne ponovi.
>> Opširnije
Hrvatski premijer Andrej Plenković u srijedu će u Madridu obići vojnu bazu NATO-a gdje će se sastati s tamošnjim zapovjednikom vezano uz nadzor zračnog prometa, rekao je u subotu izvor iz hrvatske vlade za Hinu.
Plenković putuje u Madrid na bilateralni susret sa španjolskim premijerom Pedrom Sánchezom koji je u listopadu posjetio Zagreb.
Pogledajte snimku pripreme za iskopavanje.
Ministri Tomo Medved i Ivan Paladina u posjetu su Petrinji gdje se sastao Stožer civilne zaštite.
Na pitanja o padu drona u Zagrebu, Medved kaže: "Od trenutka kad smo doznali za taj incident, svo vrijeme jučer i danas smo analizirali svaki detalj preleta, rutu kojom se kretao i sve vezano uz taj objekt, tu bespilotnu letjelicu.
Jutros smo obišli mjesto pada gdje se provode istražne radnje. Imamo određenih nepoznanica oko lokacije ispaljivanja letjelice, pričekajmo da izvadimo iz zemlje samu letjelicu i dođemo do sadržaja. Nadam se da ćemo iz toga moći vidjeti mnogo korisnih detalja."
>> Opširnije
Ministar Banožić nadgleda situaciju. Evakuiran je jedan paviljon studentskog doma Stjepan Radić. Studenti su evakuirani iz Paviljona jedan kao mjera sigurnosti, budući da se taj paviljon nalazi najbliže krateru. Studenti kažu da moraju izaći na neodređeno vrijeme i ne znaju kada će se moći vratiti u svoje sobe.
Očevid bi trebao završiti danas.
Bageri su krenuli u iskopavanje kratera. Dodatno je ograđen prostor oko njega.
N1 televizija je posjetila nuklearnu elektranu Krško gdje su razgovarali sa Sašom Medakovićem, članom Uprave nuklearne elektrane Krško. Medaković je govorio o izdržljivosti nuklearnih elektrana.
>> Opširnije
Plenković bi u srijedu trebao otputovati u Madrid na redovni bilateralni sastanak sa španjolskim premijerom Pedrom Sanchezom, no zasad nema u planu posjetiti tamošnju NATO bazu gdje se prikupljaju podaci o bespilotnoj letjelici koja se u četvrtak srušila u Zagrebu.
Španjolsku vojnu bazu u mjestu Torrejón de Ardoz, udaljenu 20 kilometara sjeveroistočno od Madrida, koristi NATO savez za kontroliranje neba svojih južnih zemalja članica uključujući Hrvatsku.
Tamošnji "Centar za objedinjene zračne operacije" od 2014. godine ima zadatak "vizualno identificirati nepoznate letjelice", no u četvrtak navečer nije javio niti reagirao na ulazak bespilotne letjelice u hrvatski zračni prostor. "Ne bih to htio komentirati", rekao je izvor iz vojne baze u Torrejónu. "Trenutno svi skupljaju podatke kako bi se sve moglo analizirati", dodao je.
>> Opširnije
Na mjestu pada drona se nalazi i ekipa Hitne pomoći.
Na mjesto pada stigli su zagrebački vatrogasci. U tijeku je akcija piljenja stabala kako bi bageri mogli doći do samog kratera.
Politički analitičar Jakov Žižić za N1 je govorio o padu letjelice u Zagrebu, a osvrnuo se i na rusku invaziju na Ukrajinu koja je ušla u 17. dan.
>> Opširnije
Plenković i vlada obilaze mjesto pada letjelice. Uskoro će dati izjavu.
>> Opširnije
Načelnik Glavnog stožera OS RH Robert Hranj je na mjestu pada. Stigli su i Medved i Banožić. Čeka se dolazak Plenkovića.
Nastavljen je očevid na mjestu pada letjelice. Danas će je pokušati izvući iz tla.
Ruska državna novinska agencija objavila je vijest da su se u četvrtak srušila dva ukrajinska drona istog tipa Tu-141. Ukrajina tvrdi da je to laž i da drugi dron nije oboren nad Krimom.
>> Opširnije
Index doznaje nove detalje o letjelici koja se u četvrtak nešto iza 23 sata srušila kod zagrebačkog Jaruna što je tek pukom srećom završilo bez žrtava.
>> Opširnije
Ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik vlade Davor Božinović rekao je jučer navečer, uoči sastanka u vladi, kako se istraga o padu bespilotne letjelice nastavlja ujutro te da Hrvatska "po svemu sudeći nije bila krajnji cilj te letjelice".
Očevid koji policija provodi zajedno s vojnom policijom, nastavit će se u užoj zoni mjesta događaja, gdje će se probati izvaditi dio letjelice koji je ostao ukopan u zemlju, pojasnio je Božinović.
Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Božinović smatra da, po svemu sudeći, Hrvatska nije bila krajnji cilj te letjelice. "Što se sve događalo, pogotovo kad govorimo o zračnom prostoru zemalja kroz koji je ona prošla prije Hrvatske, a tu se radi o zračnom prostoru NATO-a, komunicira se intenzivno i na razini NATO-a i bilateralno."
"To je nešto na što ćemo morati dobiti odgovor i zbog svake države članice, u ovom slučaju Hrvatske, i NATO saveza", ustvrdio je.
Mario Banožić gostovao je u Dnevniku Nove TV.
"Na osnovu podataka koje smo prikupili u četvrtak navečer netom poslije samog incidenta otišli smo u dva pravca - jedan je rad na samom terenu gdje je pao, a drugi pravac odnosio se na sve one zemlje članice NATO saveza gdje se unutar radarskih sustava zabilježilo kretanje letjelice", kazao je ministar obrane Mario Banožić. Na pitanje zna li se otkud je letjelica došla, Banožić je kazao da se zna i da će to danas potvrditi.
Premijer Andrej Plenković izvijestio je putem Twittera o jučerašnjem brifingu s članovima vlade i čelnicima sigurnosno-obavještajnog sustava poručivši kako se okolnosti pada besposadne letjelice istražuju te se vode intenzivni razgovori sa saveznicima u EU i NATO-u.
"Večeras brifing s članovima Vlade i čelnicima sigurnosno-obavještajnog sustava o padu vojne besposadne letjelice u Zagrebu, sigurnosti zračnog prostora i razini spremnosti svih službi. Detaljno istražujemo sve okolnosti. Vodimo intenzivne razgovore sa saveznicama u EU i NATO", stoji u objavi nakon sastanka u petak navečer u vladi.
Inače, premijer Plenković i članovi vlade će danas u 8 sati obići mjesto pada letjelice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati