Studija: Ove maske štite 75 puta bolje od običnih medicinskih maski
FFP2 maske nude izuzetno visoku razinu zaštite od zaraze koronavirusom, tvrdi studija Instituta Max Planck iz Göttingena.
Ako se u zatvorenom prostoru i na maloj udaljenosti nađu jedna zaražena osoba i jedna zdrava necijepljena osoba, rizik od infekcije je samo 0.1 posto čak i nakon 20 minuta. Ako je osoba cijepljena, rizik od infekcije je još manji, kažu znanstvenici, prenosi Deutsche Welle.
Maske se moraju pravilno koristiti
No oni također ističu da je najvažnije pravilno nošenje tzv. filtrirajuće polumaske FFP2. Za optimalnu zaštitu, nazalni klip odnosno metalni dio na nosu se mora oblikovati u „zaobljeno W" tako da bočno pritiska nosnice. S FFP2 maskama koje se pogrešno nose rizik od zaraze po istom scenariju iznosi oko četiri posto, piše tim Instituta Max Planck u stručnom časopisu Nacionalne akademije znanosti SAD-a Proceedings (PNAS).
Znanstvena analiza također pokazuje da pravilno nošene FFP2 maske štite 75 puta bolje od pravilno nošenih običnih medicinskih, tj. kirurških maski. No čak i te maske ako se pravilno nose - smanjuju rizik od infekcije na najviše deset posto.
Znanstvenici su izračunali i rizik od zaraze kombiniranjem različitih faktora kao što su veličina čestica, fizika pri izdisanju, različite vrste maski i rizik od udisanja koronavirusa.
Primjeri
Neki od primjera: ako samo zdrava osoba nosi masku, a zaražena govori na udaljenosti od 1.5 m, poslije 30 min infekcija će se dogoditi u 90 posto slučajeva kada se radi o kirurškoj maski, dok je kod FFP2 maske i poslije sat vremena ta opasnost - 20 posto.
Kada obje osobe nose kirurške maske, dok zaražena osoba govori, vrlo konzervativno računato, opasnost ostaje ispod 30 posto nakon sat vremena, ali kada obje pravilno nose masku FFP2 - ona iznosi 0.4 posto.
Znanstvenici ističu da su njihovi proračuni vrlo konzervativni. „U svakodnevnom životu stvarna vjerojatnost zaraze je sigurno deset do sto puta manja, zato što je zrak koji izlazi na rubovima maske razrijeđen", kaže Eberhard Bodenschatz, voditelj tima Instituta Max Planck koji je izradio studiju.
Međutim, znanstvenici su željeli izračunati rizik što je moguće konzervativnije. „Ako je pod ovim uvjetima čak i najveći teoretski rizik - mali, to znači da ste u stvarnim uvjetima sasvim sigurni", kaže Bodenschatz.
Bez maske - ogroman rizik od infekcije
Nasuprot tome, rezultat susreta dvije osobe bez maske izgleda ovako: ako je zdrava osoba na udaljenosti tri metra izložena dahu zaražene osobe nekoliko minuta, vjerojatnost da će se zaraziti je čak - 90 posto.
„Nismo mislili da će na udaljenosti od nekoliko metara to ići tako brzo", kaže Bodenschatz. „Ipak, u našoj studiji smo otkrili ogroman rizik od infekcije kada se ne nosi maska - čak i na udaljenosti od tri metra kada na nekoliko minuta sretnete zaraženu osobu s visokim virusnim opterećenjem, kao što se događa s dominantnom delta varijantom virusa SARS-CoV-2."
Rezultati su još jednom pokazali da je nošenje maske u školama i „općenito gledano - dobra ideja". Znanstvenici na kraju sažetka studije pišu: zaključujemo da nošenje maski, onih kirurških, a pogotovo FFP2, pruža odličnu zaštitu drugima i sebi, i pitanje udaljenosti, držanja distance čini manje važnim.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati