Velika suša u Italiji. Rijeke ostaju bez vode, gospodarstvo i okoliš su u opasnosti
VISOKE temperature izazvale su sušu širom Italije, rijeke i spremnici ostaju bez vode, dovodeći u opasnost okoliš i gospodarstvo, upozorila je agencija za navodnjavanje.
Nekoliko talijanskih regija već je proglasilo izvanredno stanje kako bi osigurale novac za borbu protiv krize u vodoopskrbi, a udruge poljoprivrednika predviđaju snažan pad proizvodnje u ključnim dijelovima zemlje.
Rijeka Po bilježi najniži vodostaj u zadnjih 70 godina
"Kombinacija najteže suše u proteklih nekoliko godina i temperatura, koje su pred kraj lipnja dosegnule 40 stupnjeva Celzijevih, vodi Italiju prema dramatičnoj ekološkoj i ekonomskoj situaciji", izvijestila je agencija ANBI.
Rijeka Po, najduža rijeka u Italiji, koja prolazi kroz velike regije na sjeveru i osigurava uvjete otprilike za trećinu talijanske poljoprivredne proizvodnje, bilježi najniži vodostaj u zadnjih sedamdeset godina.
"Razina vode duž cijelog toka Poa i dalje je najniža otkada se prate podaci. U dva tjedna količina vode prepolovljena je i spustila se na samo nešto više od 170 prostornih metara po sekundi", ističu iz ANBI-ja. Da bi se spriječili prodor slane morske vode i šteta na poljoprivrednim površinama, protok bi morao iznositi 450 centimetara po sekundi.
Voda se spušta ispod rekordno niske razine
U velikim jezerima na sjeveru zemlje voda se već spustila ispod rekordno niske razine ili joj je blizu, a snažno pada i u prirodnim rezervoarima u središnjoj Italiji. Razina vode u Tiberu na najnižoj je razini u nekoliko godina, a u Anieneu protok je prepolovljen.
Lazio je ovog tjedna proglasio izvanredno stanje i ograničio potrošnju vode u pojedinim općinama. Građani ne smiju zalijevati vrtove ni puniti bazene.
Sudionici projekta koji financira Europska svemirska agencija objavili su da je temperatura morske vode u površinskom sloju Mediteranskog mora oko četiri stupnja Celzijeva iznad prosjeka u razdoblju od 1985. do 2005.
Stručnjak: Promjene počinju utjecati na svakodnevicu
"Sve je važnije razumjeti što se točno događa s klimom jer promjene počinju opipljivo utjecati na svakodnevni život", objašnjava Gianmaria Sannino, čelnik agencije za klimatske modele ENEA, koja je sudjelovala u projektu.
Utjehu ne donose ni prognoze jer bi temperature idućeg tjedna trebale biti 10 do 12 stupnja više no što je uobičajeno za ovo doba godine, a na Sardiniji i Siciliji trebale bi dosegnuti i 44 stupnja Celzijeva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati