Liječnik traži zabranu jela koje izaziva rak, a ubilo mu je roditelje
Foto: Youtube
DOKTOR s Tajlanda čiji roditelji su umrli od raka jetre, izazvanog konzumacijom popularnog jela od sirove ribe, sada upozorava sunarodnjake na sjeveru zemlje na opasnost.
Koi pla, jeftino jelo od mljevene sirove ribe s limetom i začinima, jedu milijuni Tajlanđana, pogotovo u Isaanu, jednoj od najsiromašnijih regija u zemlji. No u ribi od koje se priprema koi pla često su prisutni paraziti koji izazivaju vrstu raka jetre od koje na Tajlandu umire čak 20.000 ljudi godišnje. Isaan ima najvišu stopu kolangiokarcinoma, odnosno raka žučnog kanala, na svijetu, izvještava Guardian.
Rak izaziva metilj koji živi u slatkovodnoj ribi
Parazit koji izaziva ovu agresivnu vrstu raka je riječni metilj koji živi u slatkovodnoj ribi u tajlandskoj regiji Mekong. "To je vrlo velik zdravstveni problem. Ali nitko to ne zna jer umiru tiho, kao lišće koje pada sa stabla", pojašnjava Narong Kuntikeo, liječnik koji je postao kirurg za jetru kad je izgubio oba roditelja zbog te vrste raka. Šanse za preživljavanje pacijenata bez operacije jedne su od najmanjih među svim vrstama raka.
Narong je okupio tim znanstvenika, liječnika i antropologa u borbi protiv "tihog ubojice" koji već četiri godine s aparatima za ultrazvuk i setovima za testiranje urina obilaze Isaan. Kod gotovo 80% stanovnika nekih sela utvrđeno je da u tijelu imaju ovog kancerogenog parazita.
Tajlanđani neskloni tome da promijene svoj tradicionalni recept
Na testiranju koje su pratili novinari AFP-a, trećina seljana imala je simptome abnormalne jetre, a za četvero se sumnja da imaju rak. Neki od testiranih izjavili su da će ubuduće izbjegavati koi pla, poput Tanina Vongseede, čiji test je bio negativan.
Kuntikeo potiče i druge da učine isto, ali to je vrlo teško postići u zemlji koja se ponosi svojim čuvenim tradicionalnim jelima, čiji recepti se prenose s koljena na koljeno. Zdravstveni dužnosnici uveli su u školski udžbenik ilustracije kojima se uči djecu o riziku konzumiranja sirove hrane.
Međutim, navike starijih Tajlanđana mnogo je teže promijeniti. Iako je preporuka liječnika da mješavinu sirove ribe poprže, mnogi tvrde da joj to daje gorki okus.
"Oni kažu: 'Dobro, ima mnogo načina da se umre'. Ali ja ne mogu prihvatiti taj odgovor", kaže Kuntikeo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati