TikTok: Sutra prestajemo s radom u Americi. Samo Biden to može spriječiti
TIKTOK je sinoć upozorio da će sutra biti prisiljen prestati s radom, osim ako administracija predsjednika Joea Bidena pruži jamstva tvrtkama poput Applea i Googlea da se neće suočiti s mjerama prisile kada zabrana ove platforme u SAD-u stupi na snagu.
Izjava je uslijedila nekoliko sati nakon što je Vrhovni sud potvrdio zakon o zabrani TikToka u Sjedinjenim Državama zbog nacionalne sigurnosti ako ga njegova kineska matična tvrtka ByteDance ne proda nekom odobrenom američkom kupcu, što i dalje odbija.
Ovom odlukom popularnoj aplikaciji za kratke videozapise prijeti da sutra nestane.
Apple, Google i drugi mogli bi se suočiti s golemim kaznama
Apple, Alphabetov Google, Oracle i drugi mogli bi se suočiti s ogromnim kaznama ako nastave pružati usluge TikToku nakon što zabrana stupi na snagu.
"Ako Bidenova administracija odmah ne pruži konačnu izjavu kako bi zadovoljila najkritičnije pružatelje usluga jamčeći neizvršenje, TikTok će, nažalost, biti prisiljen prestati raditi 19. siječnja", poručili su iz tvrtke.
Trump obećao spasiti TikTok, obratio mu se šef platforme
Sudska odluka baca platformu i njenih 170 milijuna američkih korisnika u neizvjesnost, a njezinu sudbinu u ruke Donalda Trumpa, koji je obećao spasiti TikTok nakon što se u ponedjeljak vrati na mjesto predsjednika.
Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew je u videoporuci, objavljenoj na platformi nakon presude Vrhovnog suda kojom se potvrđuje američki zakon koji prijeti zabranom aplikacije, zahvalio novoizabranom predsjedniku Trumpu na podršci u pokušaju da se pronađe način da aplikacija ostane zakonita
“U ime svih u TikToku i svih naših korisnika diljem zemlje želim zahvaliti predsjedniku Trumpu na njegovoj predanosti radu s nama na pronalaženju rješenja koje TikTok održava dostupnim u Sjedinjenim Državama”, rekao je Chew. “Ovo je snažan stav za Prvi amandman i protiv proizvoljne centure", dodao je.
Zakon je prošle godine usvojila ogromna dvostranačka većina u Kongresu, a potpisao ga je Biden, iako sve veći zbor zakonodavaca koji su glasali za njega sada traži da TikTok nastavi s radom u Sjedinjenim Državama.
TikTok, ByteDance i neki od korisnika aplikacije osporavaju zakon, ali je Vrhovni sud odlučio da ne krši zaštitu Prvog amandmana američkog ustava protiv vladinog ograničavanja slobode govora, kako su oni tvrdili.
Isti taj Trump ga je pokušao zabraniti 2020.
Trump, koji je 2020. pokušao zabraniti TikTok, rekao je da planira poduzeti korake kako bi spasio aplikaciju.
"Moja odluka o TikToku bit će donesena u ne tako dalekoj budućnosti, ali moram imati vremena da pregledam situaciju. Ostanite s nama", poručio je u objavi na društvenim mrežama Trump, koji je o ovome jučer telefonski razgovarao i s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.
Kinesko vlasništvo nad TikTokom godinama je izazivalo zabrinutost među američkim čelnicima, zakonodavci i Bidenova administracija rekli su da bi Kina mogla koristiti TikTok za prikupljanje podataka o milijunima Amerikanaca za uznemiravanje, novačenje i špijunažu, a borba protiv ove platforme odvijala se u vrijeme rastućih trgovinskih napetosti između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati