Tipurić unatoč istrazi Uskoka ostaje dekan zagrebačke ekonomije
Tekst: I.M.
Foto: Index
FAKULTETSKO vijeće Ekonomskog fakulteta u Zagrebu danas je većinski dalo podršku dekanu Darku Tipuriću. Uz 95 glasova za Tipurićev ostanak na poziciji, 16 članova vijeća je bilo suzdržano, a sedam ih je glasovalo za Tipurićevu smjenu o kojoj se raspravljalo na zahtjev rektora Sveučilišta u Zagrebu, Alekse Bjeliša, a sve zbog istrage Uskoka pod kojom se Tipurić našao zbog navodno štetnih ugovora koje je sklapao s HEP-om.
> Rat klanova na Sveučilištu: Bjeliš prijeti Tipuriću suspenzijom ako ne podnese ostavku
Sam rektor Bjeliš na jučerašnjem je sastanku od Tipurića zatražio da podnese ostavku, a navodno mu je rekao i kako mu u suprotnom prijeti suspenzija. Tipurić smatra kako je najavljena suspenzija protivna statutu Sveučilišta u Zagrebu te kako za nju nema nikakve osnove.
Tipurić: Ne namjeravam podnijeti ostavku na funkciju dekana
"Rektorovo osobno povjerenstvo, u kojem se nije nalazio niti jedan pravni ekspert, a čija je nadležnost za utvrđivanje zakonitosti rada Ekonomskog fakulteta u Zagrebu vrlo upitna, utvrdilo je navodne nepravilnosti u radu Međunarodne ljetne škole Ekonomskog fakulteta. Unatoč upitnoj nadležnosti ovog povjerenstva, Uprava fakulteta u potpunosti je spremna za suradnju s ciljem uklanjanja eventualnih nepravilnosti u radu Međunarodne ljetne škole, ali se apsolutno protivi jednostranim i protustatutarnim odlukama te postavljanju bilo kakvih ultimatuma, kao što je Rektorova najavljena suspenzija dekana Tipurića. Drugo Rektorovo osobno povjerenstvo, koje je istraživalo eventualne nepravilnosti u suradnji Ekonomskog fakulteta s Hrvatskom elektroprivredom, potvrdilo je kako nije bilo nikakvih nepravilnosti u suradnji ove dvije institucije", izvijestili su s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
"Činjenica kako mi je najviše fakultetsko tijelo iskazalo povjerenje tajnim glasovanjem potvrda je želje za zaštitom digniteta i samostalnosti Ekonomskog fakulteta i stoga ne namjeravam podnijeti ostavku na funkciju dekana. U trenutku kada je u tijeku redovni postupak za izbor novog dekana, smatram kako je potpuno neprimjereno ultimatumima izazivati krizu na jednoj od najvećih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu jednostranim i statutarno upitnim odlukama. Sa strane Fakulteta postoji izražena volja za suradnjom s Rektorom u cilju unaprjeđenja rada Međunarodne ljetne škole", izjavio je Tipurić.
Tipurić je, kako su izvijestili sa zagrebačke ekonomije, iskoristio svoje pravo te je, u konzultaciji s pravnim stručnjacima sa Sveučilišta u Zagrebu, uputio Odboru za statutarna pitanja Senata Sveučilišta s kojim se Rektor nije savjetovao, zahtjev za pravnim tumačenjem suspenzije koju je Rektor najavio za srijedu, 23. prosinca, ukoliko dekan Tipurić sam ne podnese ostavku.
Bjeliš u rujnu osnovao i Povjerenstvo za istragu Tipurićevih poslova s HEP-om
Rektor Bjeliš je još krajem rujna ove godine osnovao Povjerenstvo koje treba utvrditi postoje li nepravilnosti u ugovorima koje je Darko Tipurić potpisivao s HEP-om te je li sustav ljetnih škola, kojeg su neki opisali kao legalan način kupovine ispita na tom zagrebačkom fakultetu, u skladu s odredbama.
Uskok je istragu protiv Tipurića pokrenuo početkom rujna. Provjerava se sklapanje štetnih ugovora između HEP-a i Ekonomskog fakulteta "teških" više od milijun eura koje je potpisao Tipurić. HEP je navodno Tipuriću "za nagradu" davao unosne poslove izrade menadžerskih ugovora koje je on naplaćivao oko 180 tisuća kuna po ugovoru. No, isti ti ugovori mogu se besplatno naći na stranici udruge CROMA, odakle ih je i Tipurić navodno skidao.
Tipurić cijelo vrijeme tvrdi kako je sve bilo legalno i kako ga mediji napadaju jer zagovara da HEP ostane u državnom vlasništvu: "Onog trenutka kada sam u svojoj ekspertizi otvoreno počeo zagovarati energetsku samostalnost Hrvatske i isticati kako HEP mora ostati u pretežno državnom vlasništvu za mene su počeli problemi. Na koncu postao sam žrtva određenih skupina koje me uz pomoć medija pokušavaju diskreditirati".