Tko je Marija Zaharova, Putinova propagandistica koja prijeti Hrvatskoj?
"NEONACISTIČKI fanovi još jednom su pokazali svoje lice. I krvavo je... Europljani su ti koji bi se trebali prepasti kada se pogledaju u ogledalo." Ovo su riječi glasnogovornice ruskog ministarstva vanjskih poslova Marije Zaharove, a odnose se na Poljake koji su, u znak protesta protiv ruske agresije, ruskog veleposlanika Sergeja Andrejeva zalili krvavo crvenom bojom.
To su učinili kad je na Dan pobjede došao položiti cvijeće i odati počast vojnicima sovjetske Crvene armije koji su sahranjeni na groblju u Varšavi. Podsjetimo, ruski predsjednik Vladimir Putin iskoristio je tradicionalnu vojnu paradu na ovaj ruski nacionalni praznik da bi još jednom pokušao opravdati brutalnu i ničim opravdanu agresiju kao reprizu slavne sovjetske borbe protiv nacista u Drugom svjetskom ratu.
Svatko tko je i najpovršnije upoznat s likom i djelom, odnosno javnim nastupima Zaharove, zna da ovo nije ni prvi ni posljednji put da se ruska glasnogovornica koristi, blago rečeno, nediplomatskim rječnikom kad se u ime Kremlja obraća Europi i Zapadu.
>> Putinova propagandistica: Europljani bi se trebali prepasti kad se gledaju u ogledalo
Zaprijetila Hrvatskoj zbog "nehumanog odnosa" prema ruskim diplomatima
Da ni prijetnje nisu nimalo strane Zaharovoj mogla se uvjeriti i hrvatska javnost kad je bijesno komentirala to što Hrvatska, navodno, nije organizirala "humanitarni let" kojim bi se 24 ruska diplomata i člana osoblja te njihove obitelji vratili iz Hrvatske u Rusiju, budući da su komercijalni letovi za Rusiju i iz nje obustavljeni u sklopu međusobnih sankcija.
"U svojoj militantnoj rusofobiji službeni Zagreb je dosegao točku u kojoj je na nediplomatski način, kršeći pravila pristojnosti i standarda međunarodne komunikacije, odbio organizirati humanitarni let kojim bi se evakuirala velika skupina zaposlenika ruskog veleposlanstva sa svojim obiteljima, uključujući malu djecu", zagrmjela je Zaharova na Zagreb 25. travnja.
"A radi se o ljudima koje je Hrvatska nerazumno protjerala iz zemlje. Taj nehumani odnos prema našim sugrađanima neće ostati bez adekvatnog odgovora", zaprijetila je usto ne otkrivajući kakvim točno odgovorom prijeti.
Zanimljivo, temperamentna ruska diplomatkinja bila je zgrožena "nehumanim odnosom" prema ruskim građanima i izostankom "humanitarnog leta" u isto vrijeme dok su preostali civili iz Mariupolja i čeličane Azovstal danima odnosno tjednima čekali da se obećani humanitarni koridor uspostavi i da ih se evakuira bez opasnosti da će granate pogoditi humanitarni konvoj.
Premijer Andrej Plenković je na optužbe iz Kremlja odgovorio da se radi o "propagandi" i da su protjerani diplomati, koliko mu je poznato, za Rusiju odletjeli preko Beograda.
Zaprijetila udarima na Kijev dok su zapadni lideri u posjetu. Prijetnja se ostvarila
Samo tri dana kasnije Zaharova je opet zaprijetila "žestokim odgovorom", no ovaj put cijelom Zapadu, a posebno Velikoj Britaniji.
"Takva agresija protiv Rusije ne može proći bez odgovora. Želimo da Kijev i glavni gradovi zapadnih zemalja ozbiljno shvate izjavu ruskog ministarstva obrane da će daljnje provokacije kojima se poziva Ukrajinu na udare usmjerene na teritorij Rusije naići na žestok odgovor", komentirala je izjavu britanskog ministra oružanih snaga Jamesa Heappeyja da je "savršeno legitimno" da Ukrajina napada ruske logističke mete na teritoriju Rusije.
>> Rusija ozbiljno prijeti da će napasti zapadne dužnosnike koji posjećuju Kijev
"Zapadni dužnosnici koji posjećuju ukrajinska središta za donošenje odluka neće nužno biti problem za ruske mjere odgovora. Savjetujemo da ne iskušavate naše strpljenje", rekla je Zaharova.
A čini se da to nije bila prazna prijetnja, budući da su ruske snage te večeri pogodila Kijev dvama projektilima, i to stambenu zgradu u blizini hotela u kojem je bio smješten glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, pri posjetu ukrajinskom glavnom gradu. Bugarski premijer Kiril Petkov također je bio u posjetu Kijevu taj dan.
Švedskoj i Finskoj prijetila "ozbiljnim posljedicama" ako uđu u NATO
Zaharova je desetak dana prije toga zaprijetila i Švedskoj i Finskoj zbog njihove najave da bi se, u svjetlu ruskog napada na Ukrajinu, mogle priključiti NATO-u.
"Izdali smo sva naša upozorenja, kako javno tako i putem bilateralnih kanala. Oni (Švedska i Finska, op.a.) znaju za to, neće se moći praviti iznenađeni. Informirani su o svemu do čega će to dovesti", rekla je Zaharova za rusku televiziju Rusija-24. To je bila repriza njene ranije prijetnje "ozbiljnim vojnim i političkim posljedicama" tim zemljama, koju je iznijela već na početku rata, 25. veljače.
Tko je, dakle, ova ruska dužnosnica koja neumorno verbalno ratuje sa Zapadom, propagandom opravdava rusku agresiju, a čije prijetnje europskim i svjetskim čelnicima prate navođeni projektili?
Zaharova je rođena 1975. u diplomatskoj obitelji. Kad je imala šest godina, njen otac Vladimir Zaharov preselio se s obitelji u Peking, gdje je postavljen za sovjetskog veleposlanika. Vratili su se deset godina kasnije, nakon raspada Sovjetskog Saveza. Mlada Zaharova krenula je stopama svog oca pa je kao apsolventica tijekom studija novinarstva i orijentalizma na Fakultetu međunarodnog novinarstva na prestižnom Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose već otišla na rad u kinesko veleposlanstvo u Pekingu.
Lavrov ju je doveo u UN, a potom i u ministarstvo vanjskih poslova
Od 2003. do 2005. i od 2008. do 2011. radila je u odjelu za informiranje i tisak ministarstva vanjskih poslova, kada je postala zamjenica ravnatelja odjela. Između toga je, od 2005. do 2008., bila tajnica za tisak u misiji Ruske Federacije u UN-u. Tamo ju je doveo Sergej Lavrov, tadašnji veleposlanik u UN-u, a danas njen šef u ministarstvu.
Kao zamjenica glasnogovornika ministarstva vanjskih poslova brzo se proslavila svojim zapaljivim izjavama u kojima je gorljivo branila agresivnu rusku vanjsku politiku na televizijskim nastupima i konferencijama za medije te u komentarima na društvenim mrežama.
Putinov režim ju je nagradio postavljajući je na mjesto glasnogovornice, odnosno ravnateljice odjela za informiranje.
Otada do danas Zaharova neumorno i gorljivo ratuje sa Zapadom s glasnogovorničkog podija. Tako je, komentirajući rusko sudjelovanje u ratu u Siriji na strani tamošnjeg režima i optužbe za ratne zločine, 2018. prkosno odgovorila: "Ubili smo, ubijamo i ubijat ćemo teroriste, bez obzira na to nalaze li se oni u Alepu, Idlibu ili drugdje u Siriji."
Ni tada ni danas nije se libila promicati i najbizarnije teorije zavjere kako bi oblatila SAD i Europu, a opravdala Rusiju. Tako je i nedavne dokaze ruskog masakra u Buči prozvala "provokacijama" koje su "naručili SAD i NATO".
Teorija zavjere o američkim laboratorijima za biološko oružje u Ukrajini
U prvom mjesecu rata se također, očekivano, pridružila nizu ruskih dužnosnika koji su bez dokaza tvrdili da je Ukrajina puna tajnih laboratorija u kojima se razvija opasno biološko oružje, uz američko financiranje i kontrolu.
Ona je 9. ožujka nadogradila tu teoriju tvrdnjom da se Rusija domogla tajnih dokumenata koji pokazuju da je ukrajinsko ministarstvo zdravlja naredilo uništavanje uzoraka kuge, kolere, antraksa i drugih patogena prije 24. veljače, kada su ruske snage ušle u Ukrajinu.
>> Pogledajte kakve ludosti o ratu Rusija objavljuje na službenim profilima
Zaharova je ustvrdila da ti navodni dokumenti pokazuju "hitan pokušaj brisanja dokaza vojnih bioloških programa" koje financira Pentagon. Ukrajina je odgovorila da "strogo poriče takve optužbe", baš kao i američka administracija koja je odgovorila da se Rusija možda služi ovim optužbama kao izgovorom za korištenje vlastitog kemijskog ili biološkog oružja.
Pentagon, kako je Reuters tada pisao, ima Program za smanjenje biološke prijetnje koji je godinama surađivao s ukrajinskom vladom kako bi osigurao sigurnost patogena i toksina pohranjenih u biološkim laboratorijima koji su Ukrajini ostali nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Bivši američki dužnosnik upoznat s tim programom rekao je za Reuters da je SAD pomogao u pretvaranju tih ukrajinskih laboratorija, koji su bili uključeni u sovjetski program razvoja biološkog oružja, u civilne javnozdravstvene ustanove.
Ukrajinski laboratoriji nisu iznimka jer, kako piše Reuters, i u mnogim drugim zemljama postoje javnozdravstveni laboratoriji u kojima se istražuje kako umanjiti prijetnju od opasnih bolesti koje pogađaju životinje i ljude. Ukrajinski laboratoriji primaju potporu od SAD-a, ali i od Europske unije i WHO-a.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučila je tih dana Ukrajini da uništi opasne patogene koji se nalaze u tim laboratorijima kako bi spriječila mogućnost njihovog "bijega" i širenja bolesti među stanovništvom, što bi se moglo dogoditi u slučaju da laboratoriji budu uništeni u ruskom bombardiranju. Međutim, WHO u svom priopćenju nije spominjao biološko oružje o kojem su Zaharova i drugi ruski dužnosnici toliko govorili.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati