Ovo su Trumpovi pristaše koji su upali u Kongres. Članovi QAnona, Proud Boysa...
TKO SU PROSVJEDNICI koji su upali u zgradu američkog Kongresa? Dio njih je nosio simbole i zastave povezane s ekstremističkim idejama i frakcijama, piše BBC.
QAnon među prosvjednicima
Među prosvjednicima su bili pojedinci povezani s raznim ekstremističkim i ekstremno desnim grupama, kao i zagovornici teorija zavjera. Mnogi od njih su već dulje aktivni pobornici Donalda Trumpa.
> Najluđa teorija zavjera dosad smišljena: Što je točno QAnon?
Jedna od fotografija koje su se vrlo brzo proširile društvenim mrežama prikazuje muškarca s obojenim licem i krznenom kapom s rogovima. U ruci je držao američku zastavu.
Radi se o Jakeu Angeliju, dobro poznatom poborniku teorije urote QAnon.
Angeli, koji sam sebe naziva QAnon Shaman, na YouTubeu je objavljivao snimke o urotama "duboke države", a u studenom je u Phoenixu održao govor o nedokazanim prevarama na posljednjim američkim izborima.
Angeli je jučer, nakon što je s ostatkom Trumpove rulje nasilno upao u zgradu američkog Kapitola, tumarao po zgradi noseći američku zastavu pričvršćenu na koplje i megafon. U jednom je trenutku snimljen kako bez majice stoji na govornici Senata.
Angelijeva Facebook stranica prepuna je objava u kojima širi QAnonove teorije zavjera, pri čemu neke od objava imaju prilično nasilan sadržaj.
"Nema nade da ćemo preživjeti napad neprijatelja sve dok ne povješamo izdajice koji se skrivaju među nama", stoji u jednoj od objava.
Angeli je posljednjih mjeseci redovito posjećivao Trumpove skupove u Arizoni.
Proud Boys
U jurišu na Kongres sudjelovali su i članovi ekstremno desne grupe Proud Boys.
Organizacija je osnovana 2016. godine, prima isključivo muškarce i glasno se protivi imigrantima.
> Trump ekstremnim Proud Boysima poručio da "budu spremni", sad kaže da ne zna tko su
Jedan od njihovih članova je i Nick Ochs, koji je na Twitteru objavio fotografiju iz zgrade kao i video uživo. Na aplikaciji Telegram sebe opisuje kao "starješinu" ove grupe.
Online influenceri
Na prosvjedu su viđene i razne osobe s velikim brojem followera na društvenim mrežama. Među njima je i influencer Tim Gionet, poznatiji pod pseudonimom Baked Alaska.
Njegov live video iz zgrade Kongresa gledale su tisuće ljudi. Gionet, koji je izraziti obožavatelj Trumpa, proslavio se u ulozi internetskog trola. Često ga nazivaju "bijelim nacionalistom", ali on sam je to opovrgnuo u intervjuu za The Insider.
YouTube mu je ukinuo kanal nakon što je objavio snimku na kojoj verbalno napada blagajnike i odbija nositi masku za vrijeme pandemije. Druge platforme su također ugasile njegove profile, uključujući Twitter i PayPal.
Tko je napisao poruku za Nancy Pelosi?
Richard Barnett iz Arkansasa je ušao u ured demokratkinje Nancy Pelosi, ukrao omotnicu sa stola te ostavio poruku u kojoj ju je nazvao uvredljivim imenom.
Lokalni mediji za Barnetta kažu da je uključen u grupe koje se zalažu za prava na oružje te da je sudjelovao u pokretima koji su odbijali priznati Bidenovu pobjedu na izborima. U listopadu je sudjelovao u prikupljanju sredstava za kupnju kamera za lokalnu policiju.
Najmanje jedan prosvjednik nosio je sa sobom zastavu Konfederacije iz Američkog građanskog rata 1861. - 1865., koju većina Amerikanaca smatra simbolom robovlasništva i ugnjetavanja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati