Pokupovali su glavne europske klubove, sad su izveli nogometni puč. Tko su oni?
"DVANAEST najvažnijih europskih nogometnih klubova objavljuju da su postigli dogovor o formiranju novog natjecanja - Superlige", objavili su kasno sinoć europski nogometni klubovi Real Madrid, Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham.
Osnivanje Superlige, kao elitnog europskog nogometnog natjecanja koje će tako biti izravna konkurencija Uefinoj Ligi prvaka, izazvalo je bijes i ogorčenost nogometnih navijača, novinara, igrača, uprava klubova diljem Europe, ali i oštru reakciju Uefe i Fife.
>>Uefa: Zabranjujemo igranje za reprezentacije onima koji igraju Superligu
Predsjednik Uefe Aleksander Čeferin danas je promptno priopćio da će igračima klubova koji će sudjelovati u Superligi biti zabranjeno igrati za svoje nacionalne reprezentacije na Europskom prvenstvu, ali i na Svjetskom prvenstvu, pošto je i Fifa već najavila zabranu sudjelovanja na svom elitnom natjecanju za igrače odmetnutih klubova.
"Po mom mišljenju, ova ideja je pljuvačka u lice svim ljubiteljima nogometa i našem društvu. Dakle, mi nećemo dozvoliti da nam to uzmu", poručio je oštro predsjednik Uefe.
"Pohlepa je očito toliko snažna da uništava sve ljudske vrijednosti"
Štoviše, Čeferin je u podužem izlaganju na presici nakon sjednice izvršnog odbora nazvao Andreu Agnellija i Eda Woodwarda, šefove Juventusa i Manchester Uniteda, lažljivcima i zmijama.
"Pohlepa je očito toliko snažna da uništava sve ljudske vrijednosti", zaključio je Slovenac Čeferin. I zaista, pohlepa je lajtmotiv koji se provlači kroz kritike i osude ove nove, elitne lige u kojoj bi najveći europski klubovi zajamčeno sudjelovali, bez obzira na svoje rezultate u nacionalnim ligama.
Ukratko, kritičari tvrde da se radi o pohlepnom potezu koji uništava duh nogometa radi želje za još većom zaradom, i to u sportu u kojem je zarada ionako nadrealno visoka, s transferima vrhunskih igrača koji iznose na desetke milijuna eura, s tim da je u desetak navrata posljednjih godina dosegao ili prestigao i iznos od 100 milijuna eura, a u jednom slučaju, prodaji Neymara iz španjolske Barcelone u francuski PSG, prešao i granicu od 200 milijuna eura.
>>UŽIVO Igrači Uniteda i Cityja digli glas protiv Superlige. Oglasio se i Darijo Srna
Legendarni klubovi kao "feudi" inozemnih tajkuna
Legendarni nogometni klubovi postali su, isto tako, poligoni za goleme investicije i zarade raznih, često inozemnih tajkuna koji su ih posljednjih godina ili desetljeća preuzeli, a s čijom tradicijom nemaju previše veze.
"Ovo natjecanje stvorili su iza naših leđa milijarderski vlasnici klubova koji nemaju nimalo obzira prema tradiciji igre i nastavljaju tretirati nogomet kao svoj osobni feud", poručilo je britansko Udruženje nogometnih navijača, dodajući da je ovaj potez "motiviran ničim drugim nego ciničnom pohlepom".
Struktura Superlige izazvala je opću osudu zbog toga što krši ključno načelo u profesionalnom nogometu i sportu - da se trofeji i status temelje na natjecanju i da nijednom klubu ili reprezentaciji nije zajamčeno mjesto u nogometnom vrhu, odnosno da nitko nije zaštićen od izbacivanja iz lige u slučaju loših rezultata.
Ovakav zatvoreni tip turnira u kojem bi određeni klubovi imali fiksnu poziciju krši tu više od stoljeća dugu tradiciju. Međutim, o osnivanju takve ekskluzivne lige godinama se šuškalo kako se razlika između dvadesetak najvećih europskih klubova i onih ostalih povećavala, a izgledi ovih potonjih da osvoje prestižnu titulu u Ligi prvaka su se smanjivali.
>>Nova Liga prvaka. Ubili su nogomet
U isto vrijeme, vlasnici ovih nogometnih giganata već neko vrijeme lobiraju za veći udio prihoda od televizijskih prava na prikazivanje i drugih financijskih nagrada, a financijski problemi izazvani pandemijom i zabranom utakmica s gledateljima bili su im, spekuliraju neki, dodatni motiv za ovakav potez bez presedana. Očito ih nije zadovoljio ni kompromis koji im je Uefa ponudila kroz novi format Lige prvaka koji stupa na snagu 2024., a u kojem će 36 klubova biti podijeljeno u četiri jakosne skupine, s minimalno 10 utakmica za svaki klub i ukupno 225 utakmica po sezoni.
No tko su ti vlasnici klubova koji su izazvali svojevrsni puč u europskom nogometu?
Chelsea kupio ruski oligarh Abramovič, poriče da mu je Putin to naredio
Za početak, tu su vlasnici šest engleskih klubova za koje se čini da igraju vodeću ulogu u ovoj inicijativi.
Roman Abramovič, ruski oligarh i milijarder koji je preuzeo engleski Chelsea 2003. i nakon toga s više od milijardu funti vlastitih sredstava koja je ubrizgao u Chelsea do danas omogućio tom klubu dotad neviđene transfere i osigurao mu poziciju u vrhu Premier lige. Za Abramoviča se tvrdi da je blizak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a autorica Catherine Belton u svojoj knjizi Putinovi ljudi čak je ustvrdila da je Abramovič preuzeo engleski klub na Putinov zahtjev radi proširenja utjecaja na Zapad, zbog čega je on tužio nju i izdavača Harper Collins za klevetu.
Abramoviču, koji je prema Forbesovom popisu milijardera težak 14.3 milijarde dolara, Velika Britanija je odbila obnoviti vizu 2018. zbog postrožavanja kontrole porijekla imovine tajkuna poput njega koji su izabrali London i Britaniju za svoj drugi dom. Nakon toga je zatražio i dobio izraelsko državljanstvo.
Manchester City kupio šeik i zamjenik premijera Emirata
Osim Chelsea, Abramovič drži većinski vlasnički udio u ruskim metalurškim gigantima Evraz i Norilsk Nickel. Milijarder je postao kad je 2005. prodao svoj udio od 73% dionica u ruskoj naftnoj tvrtki Sibneft državnom plinskom i naftnom gigantu Gazprom. A 2010. je kupio drugu najveću jahtu na svijetu za gotovo 400 milijuna dolara.
Pored oligarha, tu je i jedan šeik. Naime, vlasnik Manchester Cityja je šeik Mansur bin Zajed al Nahjan, pripadnik kraljevske obitelji Abu Dabija, najvećeg od sedam Ujedinjenih Arapskih Emirata. On je, štoviše, i zamjenik premijera UAE-a, što njegovo vlasništvo nad engleskim klubom čini još kontroverznijim.
Osim toga, šeik Mansur bin Zajed je direktor International Petroleum Investment Company koji ima udio i u američkoj tvrtki za komercijalne svemirske letove Virgin Galactic, kao i tvrtke City Football Group (CFG) preko koje drži Manchester City, ali i australski klub Melbourne City, kao i udjele u klubovima u Španjolskoj, Japanu i Urugvaju. Odgovornost za Manchester City odmah po preuzimanju 2008. prepustio je Kaldunu al Mubaraku, poslovnom partneru iz UAE-a.
Manchester United kupio američki nekretninski tajkun
Manchester United pak drži američka obitelj Glazer, nasljednici Malcolma Glazera, nekretninskog tajkuna koji je preuzeo klub 2005., unatoč protivljenju navijača, i držao ga do smrti 2014. Ipak, njegovi sinovi Avram i Joel vode klub još od 2006., kad je njihov otac doživio moždani udar. Obitelj Glazer danas kroz svoj First Allied Corporation drži nekoliko milijuna kvadratnih metara šoping-centara diljem SAD-a.
Liverpool također drži američki tajkun John Henry kroz svoju tvrtku Fenway Sports Group, koja je klub kupila od Toma Hicksa i Georgea Gilletta nakon duge sudske bitke 2010. FSG je također vlasnik američkog bejzbol-kluba Boston Red Sox, a drži stadione obaju klubova - Fenway Park i Anfield.
Vlasnik Arsenala je još jedan američki nekretninski magnat, Stran Kroenke, koji je kupio većinski udio u klubu 2011. Kroenkeov međunarodni vlasnički portfelj sadrži komercijalne i stambene nekretnine, rančeve, vinograde, šoping-centre i hotele, piše britanski portal Business Live.
Inter kupio kineski milijarder
Joe Lewis je jedini Britanac koji drži jedan od četiri kluba koji su osnovali Superligu - Tottenham. Ovaj 83-godišnji milijarder obogatio se prvenstveno kroz trgovanje valutama.
S druge strane, španjolski giganti Real Madrid i Barcelona imaju drastično drugačiji vlasnički model. Ustrojeni su kao udruge građana koje kontroliraju navijači koji onda biraju predsjednika kluba koji ne može u klub ulagati vlastita financijska sredstva. Na čelu Real Madrida je od 2009. Florentino Perez, dok je Joan Laporta postao predsjednik Barcelone prošlog mjeseca, nakon turbulentnog mandata bivšeg predsjednika Josepa Marie Bartomeua.
Atletico Madrid pak ima tradicionalni vlasnički model - španjolski tajkun Miguel Ángel Gil Marín drži većinski udio tog kluba.
Vlasnik talijanskog Intera je od 2016. kineska tvrtka Suning Holdings Group čiji direktor i vlasnik je milijarder Zhang Jindong. On ga je kupio od talijanske obitelji Moratti, a njegov sin Zhang Kangyang je predsjednik kluba. Suning Holdings Group drži 68% dionica Intera.
Milan pak drži američki investicijski fond Elliott Management Corporation, kojeg mnogi opisuju kao "strvinarski fond", što je ime za vrstu fonda koji ulaže u zadužene tvrtke koje su pred stečajem ili u stečaju. Elliot je postao vlasnik Milana upravo tako što je preuzeo od svog dužnika i dotadašnjeg vlasnika Milana, kineskog poduzetnika i burzovnog mešetara Li Yonghonga. On ga je pak kupio 2017. od talijanskog tajkuna i bivšeg premijera Silvija Berlusconija.
Juventus je još jedna rijetka iznimka među ovim elitnim klubovima, u smislu da su njegovi vlasnici iz iste države kao klub koji drže. Njega već gotovo 25 godina drži talijanska poduzetnička obitelj Agnelli čiji je predak Giovanni Agnelli osnovao automobilskog giganta Fiat 1899. Andrea Agnelli je navodno i glavni inicijator Superlige.
"Ovo je kazneno djelo protiv nogometnih zaljubljenika"
"Pomoći ćemo nogometu na svim razinama da zauzme pravo mjesto u svijetu. Nogomet ima više od četiri milijarde fanova i odgovornost nas kao velikih klubova je ispuniti želje navijača", rekao je Florentino Perez, predsjednik Reala i prvi predsjednik Superlige. Današnje reakcije jasno pokazuju koliko je ova inicijativa u skladu sa željama igrača i navijača.
"Zaljubio sam se u nogomet koji pripada navijačima, sa snom da vidim momčad koju volim kako se bori protiv najvećih. Ako se pokrene ova Superliga, ti snovi su gotovi, navijači klubova koji nisu velikani neće više moći maštati o pobjedama protiv najvećih na svijetu. Volim nogomet i ne mogu više šutjeti", komentirao je igrač francuskog PSG-a Ander Herrera.
"Ovo je sramotno. Navijač sam Uniteda 40 godina, ali zgrožen sam. Gadi mi se odluka Uniteda i Liverpoola. Taj Liverpool je klub naroda, klub navijača... United i ostatak klubova velike šestorke koji su se prijavili za Superligu protiv ostatka Premier lige trebali bi se sramiti, trebalo bi im oduzeti bodove, novčano ih kazniti. Ovo je kriminal. Ovo je kazneno djelo protiv nogometnih zaljubljenika. Dajte titulu Burnleyju, ostavite Fulham u ligi, a izbacite United, Liverpool i Arsenal. Budite pošteni", ogorčeno je reagirao i legendarni engleski nogometaš Gary Neville.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati