Tko su vlasnici solarne elektrane kod Obrovca koju je uništila bura?
GOLEMA solarna elektrana, izgrađena 2023. godine, prostire se na površini od 14 i pol hektara, na mjestu gdje je nekada bila tvornica glinice, a trebala je opskrbljivati električnom energijom 3500 kućanstava. Nakon bure i goleme štete na solarnim panelima lokalni stanovnici, prema javljanju HRT-a, pitaju se je li to najpogodnije mjesto za takve investicije.
"Na cijelom području nemate neko veće stablo, ako ima, onda je nakrivljeno. Bura tu puše oduvijek, stoljećima i ruši sve pred sobom", izjavio je za HRT ekološki aktivist Ivan Matić. U općini Jasenice trenutno se nalaze dvije solarne elektrane, dok prostorni planovi predviđaju izgradnju još dvije. Neki lokalni stanovnici potpisali su peticiju kako bi spriječili daljnju gradnju.
Prema izvještaju HRT-a, solarna elektrana je teško oštećena. Vjetar je raznio stotine panela, iskrivio konstrukciju, srušio ogradu i zaustavio proizvodnju. Paneli, teški 30 kilograma, letjeli su uokolo i pali na cestu između sela Zaton Obrovački i Maslenica, koja je u tom trenutku bila zatvorena za promet.
Slovensko-austrijski investitor
Solarnu elektranu Bukovica izgradila je slovenska tvrtka za trgovinu električnom energijom i razvoj projekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, Interenergo. Tvrtka, osnovana 2007. godine sa sjedištem u Ljubljani, od 2009. godine dio je austrijske grupe Kelag, koja se također bavi hidroenergijom, vjetroenergijom i solarnom energijom, piše Forbes.
Interenergo je solarnu elektranu u Jasenicama, kojom upravlja putem svoje podružnice Solarne elektrane Bukovica, otvorio u listopadu prošle godine. Prema navodima tvrtke, elektrana ima snagu od 6.25 megavata (MW). Osim toga, od 2020. godine Interenergo u Jasenicama ima i vjetroelektranu snage 10 MW, koja može opskrbiti pet tisuća kućanstava.
Svečanom otvorenju elektrane prisustvovali su i načelnik Jasenica Stipe Vulić, zamjenik župana Zadarske županije Šime Vicković te austrijski veleposlanik u Hrvatskoj, Josef Markus Wuketich.
"U bliskoj suradnji s Općinom Jasenice i našim partnerima, danas smo otvorili našu prvu solarnu elektranu u Hrvatskoj, čime smo napravili još jedan važan korak prema održivijoj energetskoj budućnosti regije. S Općinom Jasenice imamo izvrsnu suradnju već dugi niz godina; naša uspješna suradnja prvo je rezultirala izgradnjom vjetroparka, a danas i solarne elektrane.
Zadovoljni smo što su općine spremne sudjelovati u razvoju projekata održive energije", rekao je Blaž Šterk, direktor Interenerga, na otvaranju elektrane.
Šterk je tada izjavio da je projekt izgrađen s "nekoliko podizvođača te uz podršku i uključenost općine Jasenice u roku od 12 mjeseci".
Ekstremni vremenski uvjeti
"Solarni park izgrađen je u zaleđu Zadra, na brdovitom području, što je gradnju učinilo izazovnom zbog teškog terena i ekstremnih vremenskih uvjeta", izjavio je i tako jasno naznačio da su se i pri izgradnji problematizirali "ekstremni vremenski uvjeti". No, jesu li obavljene sve analize utjecaja bure na buduću elektranu i njezino moguće razaranje?
Po svemu sudeći, investitor nije bio svjestan mogućeg crnog scenarija jer je najavio i nove projekte na istom području.
"Dugoročno i strateško planiranje omogućilo nam je, uz pomoć elektrana, ne samo ponovnu uporabu degradiranog područja i davanje novog značenja tom prostoru već i iskorištavanje sinergije dva ključna obnovljiva izvora energije na jednoj lokaciji.
Razvojem promišljenih projekata jačamo razvoj regije i, uz pomoć raznih dostupnih tehnoloških rješenja, ubrzavamo energetsku tranziciju", rekao je Šterk te je poručeno da "planovi za ovo područje nisu završeni".
"U sljedećim godinama Zadar planira izgraditi još jednu solarnu elektranu s dvostruko većim kapacitetom od Bukovice. Osim toga, u istočnoj Hrvatskoj u fazi razvoja su još dva projekta solarnih elektrana", najavljeno je iz kompanije.
No nije samo slovensko-austrijski projekt ugrožen burom. U blizini se nalazi i solarna elektrana Obrovac, koja je u vlasništvu državne energetske tvrtke HEP. Najveća solarna elektrana u Hrvatskoj, s priključnom snagom od 8.7 MW, u funkciji je od svibnja prošle godine, a HEP je za izgradnju izdvojio 6.9 milijuna eura.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati