Toksični otpad iz Srbije završio u Jadranu? Zmajlović: Postoje indicije da je bio pogrešno deklariran!
Ilustracija: AFP
SRPSKE vlasti istražuju sumnje prema kojima su ogromne količine toksičnih tvari iz nekih srpskih pogona, umjesto u Kini, završile negdje u Hrvatskoj, Grčkoj i Rumunjskoj, konkretnije i u našem Jadranu.
Najmanje 2000 tona veoma toksičnog otpada koji izaziva leukemiju izašlo je iz Srbije i krenulo prema Kini preko Hrvatske, Grčke i Rumunjske, objavio je prije nekoliko dana Kurir, ali se ne zna gdje je točno završilo. U tijeku je istraga u koju su se uključile i pojedine službe iz regije jer se sumnja da otpad nije ni stigao na odredište, već da ga je tvrtka "Pro-plast" iz Sremske Mitrovice ilegalno odložila u ovim državama. Najmanje 300 tona ovog otpada nalazi se u Srbiji.
Akciju je od početka vodila Uprava carina Srbije, u suradnji s Ministarstvom energetike, razvoja i zaštite životne sredine, s ministricom Zoranom Mihajlović na čelu, a nedavno su se uključili i policija i tužiteljstvo. Isporuke iz Srbije bile su upućene u luke u Konstanci, Rijeci i Solunu, pa je ugrožena cijela regija, pisao je Kurir.
Direktor firme "Pro-plast" Predrag Racić za Kurir je kazao kako ima suglasnost Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine za izvoz cink-oksida u Kinu, i da u tome nema ništa nezakonito.
Zmajlović: Inspekcija provjerava indicije o opasnom otpadu iz Srbije
Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izvijestio je da se u suradnji sa srbijanskim kolegama istražuje je li i gdje u Hrvatskoj završio toksični otpad iz srbijanske čeličane, a čije je krajnje odredište trebala biti Kina.
"Postoje indicije da je opasni otpad bio pogrešno deklariran, da je ušao u Hrvatsku. U suradnji s carinom i inspekcijskim službama susjedne države te se indicije provjeravaju. Inspekcija je na terenu. Poduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je taj otpad eventualno završio u Hrvatskoj, no prije nego se provjere sve te tvrdnje ne mogu ništa više reći", rekao je Zmajlović, a potom na napise da je završio u Jadranu, ustvrdio da treba pričekati kraj istrage.
"Ne postoje saznanja gdje je završio taj otpad i je li uopće završio u Hrvatskoj. Tako da je na to pitanje sada teško odgovoriti. Inspekcija na terenu utvrđuje činjenice. Ako se utvrdi da je otpad završio u Hrvatskoj, tek će trebati istražiti gdje. Ukoliko vi imate nekih saznanja da je zaista završio na nekoj lokaciji, inspekcija će ovog trenutka otići tamo i to provjeriti. Danas govorimo o spekulacijama. Dakle, prvo treba utvrditi je li ušao u Hrvatsku, ako jest je li se radilo o provozu u neku drugu zemlju i ako je ovjde završio, onda ćemo tražiti gdje bi eventualno mogao završiti. To su stvari koje sada tek treba otkriti", ponovio je resorni ministar.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati