Nema dogovora oko slanja tenkova. Američki ministar otkrio nove detalje
DESECI zemalja saveznika Ukrajine sastali su se danas u zračnoj bazi Ramstein na jugozapadu Njemačke kako bi koordinirali opskrbu oružjem, među kojim i tenkova, za Kijev koji je povećao svoje zahtjeve za dostavljanje tenkova. Domaćin Njemačka suočava se sa sve većim pritiskom da dopusti izvoz svojih tenkova Leopard u Ukrajinu.
Presudni pregovori, koji bi mogli označiti prekretnicu u ratu, dolaze dan nakon što su SAD i nekoliko europskih zemalja obećali dodatnu opremu kako bi pomogli Ukrajini. Velika Britanija također je nedavno ponudila 14 svojih borbenih tenkova - ali Kijev želi više, piše BBC.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski oglasio se nakon što na sastanku u američkoj vojnoj bazi blizu njemačkog grada Ramsteina nije postignut dogovor o isporuci njemačkih tenkova Ukrajini. Zelenski je poručio da "ne postoji alternativa" slanju borbenih tenkova njegovoj zemlji.
"I dalje ćemo se morati boriti za opskrbu modernim tenkovima, ali svakim danom postaje sve očiglednije da nema alternative donošenju odluke o isporuci tenkova. Partneri su čvrsti u svom stavu. Oni će podržati Ukrajinu onoliko koliko je potrebno za našu pobjedu”, dodao je Zelenski u svom obraćanju.
Glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg pozdravio je u petak najavu novih isporuka oružja Ukrajini i rekao će se rasprava o slanju njemačkih tenkova nastaviti.
Stoltenberg je na marginama konferencije o Ukrajini u američkoj vojnoj bazi blizu njemačkog grada Ramsteina rekao da očekuje daljnji razvoj u raspravi o mogućem slanju njemačkih tenkova Leopard 2 Ukrajini.
Činjenica da se Ukrajinu sada opskrbljuje stotinama novih oklopnih vozila, borbenim vozilima pješaštva i tenkovima mnogo joj znači, rekao je Stoltenberg novinarima.
Podrška neće Ukrajincima samo omogućiti da se brane od novih ruskih ofenziva već i da pokreću vlastite ofenzive kako bi vratili kontrolu nad svojim teritorijem, kazao je.
Stoltenberg je na pitanje šteti li Njemačka Europskoj uniji time što dosad nije poslala tenkove Leopard 2 odgovorio da će se "rasprave nastaviti".
Dodao je da se od početka rata neprestano mijenja vrsta podrške koju države pružaju.
Glavni tajnik je također rekao da je Njemačka jedna od saveznica koje pružaju najviše potpore Ukrajini.
"Topništvo, streljivo, sustavi protuzračne obrane i sada također borbena vozila pješaštva Marder: Njemačka zaista predvodi u podršci za Ukrajinu u mnogim, mnogim područjima", istaknuo je Stoltenberg.
Šef Vojnog odbora NATO-a admiral Rob Bauer je u petak rekao da bilo kakvu odluku da se Ukrajini pošalju tenkovi mora donijeti svaka država koja podupire ukrajinske napore da se obrani od ruske invazije.
"To je suverena odluka suverene države, što Njemačka jest. Važno je da Ukrajina pobijedi u ovom ratu. Moramo ozbiljno sagledati što je Ukrajini potrebno i dati im što traže ako je moguće", rekao je Bauer na tiskovnoj konferenciji u Lisabonu dodavši da se to mora učiniti pravovremeno.
Suradnici Volodomira Zelenskog kazali su danas da će Kijev na kraju dobiti zapadnu vojnu pomoć koja mu je potrebna za okončanje ruske invazije.
"Postajemo jači", rekao je Andrij Jermak, šef ureda predsjednika Volodimira Zelenskog. "A sve što još nismo dobili, dobit ćemo."
Jermak je to komentirao nakon što je poljski ministar obrane rekao da odluka o isporuci tenkova Leopard 2 Ukrajini nije donesena.
Na konferenciji za novinare američki ministar obrane Lloyd Austin potvrdio je da je to tako.
Trenutno je izvozna dozvola za Leopard 2 u vlasništvu Njemačke, što znači da je i drugim zemljama potrebno odobrenje Njemačke za slanje svojih tenkova u inozemstvo.
Uz nedostatak bilo kakvog dogovora u zračnoj bazi Ramstein danas, očekuje se da će se ova rasprava nastaviti.
General Mark Milley, predsjednik združenih načelnika stožera, rekao je da je NATO trenutno najjedinstveniji što je on ikad vidio.
Dodao je da ciljevi ove skupine "ostali su isti" bez obzira što je rat evoluirao.
"Tijekom moje 43 godine u uniformi, ovo je najujedinjeniji NATO koji sam ikada vidio", kazao je.
"Rat je evoluirao tijekom posljednjih 11 mjeseci, ali misija ove skupine ostala je ista. Učinkovito smo predani podršci Ukrajini", dodaje.
“Riječima predsjednika Bidena… onoliko koliko je potrebno, onoliko dugo koliko je potrebno da se Ukrajina održi slobodnom, neovisnom i suverenom", kaže.
"Na kraju će predsjednik Putin i Rusija shvatiti pogreške svojih strateških procjena" u Ukrajini", rekao je.
"Sve dok Putin ne okonča ovaj rat nacije ove ugovorne skupine nastavit će podupirati Ukrajinu", dodaje.
Američki ministar obrane održao je konferenciju za medije.
“Kao što je rekao predsjednik Biden, ovo je odlučujuće desetljeće za svijet i ovo je odlučujući trenutak za obranu Ukrajine", rekao je na početku.
"Dakle, ova grupa neće usporiti. Nastavit ćemo kopati duboko", dodao je.
"Nastavljamo raditi na tome da odogovorimo na ukrajinske zahtjeve o tenkovima i drugim oklopnim vozilima. Ujedinjeno Kraljevstvo objavilo je značajnu donaciju Challengera Ukrajini. I ovo je prvi put da se zapadni tenkovi uvode u rat u Ukrajini", rekao je američki ministar pohvalivši Britance zbog odluke.
No, što se tiče Njemačke, Lloyd Austin kaže da nije donesena odluka.
Poljski ministar obrane kazao je da još nema odluke o slanju tenkova. Mariusz Blaszczak rekao je da se o tome ipak pričalo te da je stav Poljske da se formira koalicija za slanje tenkova Leopard.
Blaszczak je dodao da države moraju učiniti sve da podrže Ukrajinu kako se rat ne bi prelio u zemlje NATO-a.
Estonski ministar obrane Hanno Pevkur kaže da je "više nego siguran" da Njemačka neće zaustaviti slanje tenkova Leopard Ukrajini "ni danas ni u narednim danima".
"Više sam nego siguran da Njemačka neće zaustaviti nijednu drugu zemlju koja je spremna dati doprinos s tenkovima, što moraju odobriti", rekao je za BBC Radio 4 u World At One.
"Nećemo vidjeti nikakve prepreke u dobivanju odobrenja za slanje tenkova u Ukrajinu", rekao je Pevkur.
Deseci zemalja saveznika Ukrajine sastali su se danas u zračnoj bazi Ramstein na jugozapadu Njemačke kako bi koordinirali opskrbu oružjem, među kojim i tenkova, za Kijev, koji je povećao svoje zahtjeve za dostavljanje tenkova. Domaćin Njemačka suočava se sa sve većim pritiskom da dopusti izvoz svojih tenkova Leopard u Ukrajinu.
>> Opširnije
Njemački ministar obrane rekao je da je Njemačka spremna brzo djelovati što se tiče isporuke tenkova Leopard ako dođe do dogovora sa saveznicima, kazao je njemački ministar obrane.
Boris Pistorius je rekao da je krivo kazati da njemačka blokira dostavu Leoparda te da postoje dobri razlozi za slanje tenkova u Ukrajinui protiv njega.
Njemačka posjeduje izvoznu licencu za tenkove Leopard 2 pa se vjeruje da je potrebna dozvola Njemačke za slanje bilo kojih Leoparda u Ukrajinu.
Njemački ministar je također rekao da je protuzračna obrana glavni prioritet za Ukrajinu.
Nizozemska bi mogla poslati borbene zrakoplove F-16 u Ukrajinu ako Kijev to zatraži, navode nizozemski mediji.
Tijekom parlamentarne rasprave u četvrtak, ministar vanjskih poslova Wopke Hoekstra rekao je da će kabinet na takav zahtjev gledati "otvorenog uma".
Nizozemska, članica NATO-a, također je voljna pomoći u plaćanju tenkova Leopard 2 koje druge zemlje šalju Ukrajini, rekla je nizozemska ministrica obrane Kajsa Ollongren.
Opskrba avionima F-16 bila bi veliki korak u pomoći danoj Ukrajini i također bi najvjerojatnije zahtijevala obuku za ukrajinske pilote, koji su navikli letjeti na sovjetskim lovcima MiG-29.
Ovom posljednjom rundom razgovora o vojnoj pomoći Ukrajini dominiraju razgovori o opskrbi tenkovima.
Britanija je poslala 14 tenkova Challenger 2 i sve su oči uprte u Njemačku i to što će učiniti sa svojim tenkovima Leopard, piše BBC u svojoj minianalizi.
Njemačka je inzistirala da sve druge zemlje koje imaju Leoparde moraju imati dopuštenje Berlina prije nego što ih isporuče drugoj zemlji. Njemačka je rekla da će to dopustiti, ali samo ako i Sjedinjene Države isporuče tenkove, a Washington se dosad nije obvezao poslati M1 Abrams.
Što je sa Sjedinjenim Državama i zašto ne šalju tenkove M1 Abrams? Razlog zašto se to dosad nije dogodilo su, kažu, problemi s održavanjem i logistikom.
Pentagon je rekao da je razlog to što Abrams radi na "mlaznom gorivu", dok europski tenkovi Challenger i Leopard rade na šire dostupnom dizelu.
Poljska može poslati tenkove Leopard bez odobrenja, rekao je glasnogovornik njemačke vlade. Dodali su da nemaju informacija o službenom zahtjevu.
Njemačka posjeduje izvoznu dozvolu za glavni borbeni tenk Leopard pa službeno mora ovlastiti druge zemlje da ga šalju u inozemstvo. Komentari glasnogovornika uslijedili su nakon što je poljski premijer rekao da njegova zemlja može poslati svoje tenkove bez obzira na to dobije li njemačko dopuštenje ili ne.
Ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov iznio je prioritete svoje zemlje za sastanak u Njemačkoj u petak na kojem će saveznici Kijeva raspravljati o slanju više oružja Ukrajini.
"Postoje tri prioriteta Ukrajine u #Ramsteinu ... Više sustava protuzračne obrane ... Oružje za ofenzivne operacije (tenkovi, haubice, streljivo) ... Sustavna opskrba streljivom [i] servis [i] popravak za naoružanje i strojeve", rekao je.
Kremlj je rekao kako je "zabluda" da bi odluka zapadnih zemalja o isporuci tenkova Ukrajini promijenila tijek rata, upozorivši ih da će požaliti zbog nje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski očekuje „snažne odluke“ od ministara obrane NATO članica i drugih zemalja koje se sastaju u petak u bazi Ramstein u Njemačkoj kako bi razgovarali o jačanju ukrajinske obrane, što uključuje slanje modernih borbenih tenkova.
"Ponavljamo da takve isporuke neće ništa bitno promijeniti, ali će stvoriti dodatne probleme Ukrajini i ukrajinskom narodu", rekao je u petak glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Na pitanje bi li ta isporuka predstavljala eskalaciju rata, Peskov se složio.
„Potpuno ste u pravu, to se stvarno razvija uzlaznom spiralom. Vidimo rastuću neizravnu, a ponekad i izravnu uključenost zemalja NATO-a u ovaj sukob.“
"Vidimo predanost dramatičnoj zabludi da Ukrajina može uspjeti na bojnom polju. To je dramatična zabluda zapadne zajednice koja će više no jednom biti razlogom za žaljenje, sigurni smo u to", dodao je Peskov.
Glasnogovornik Kremlja rekao je da je jedini način da se spriječi daljnja eskalacija uvažavanje strateških zabrinutosti koje je Rusija izrazila krajem 2021., nekoliko tjedana prije napada na Ukrajinu.
Rusiji "ponestaje streljiva i trpi značajne gubitke u bitkama", rekao je američki ministar obrane Lloyd Austin na sastanku kontaktne skupine za obranu Ukrajine u Njemačkoj. Austin je rekao da se Moskva sada "okreće prema nekoliko preostalih partnera kako bi opskrbila svoju tragičnu i nepotrebnu invaziju, ali čak ni Iran i Sjeverna Koreja neće priznati da opskrbljuju Rusiju".
"Samo to usporedite s velikom podrškom slobodnoj i suverenoj Ukrajini koja je predstavljena u ovoj prostoriji", rekao je Austin delegatima.
Finska je obećala novih 400 milijuna eura (434 milijuna dolara) obrambene pomoći Ukrajini, što je najveći paket do sada. "Kombinirana vrijednost svih do sada predanih paketa obrambenog materijala sada iznosi 590 milijuna eura (637 milijuna dolara)", priopćeno je iz ministarstva obrane zemlje.
Glasnogovornik ministarstva obrane rekao je za CNN da paket ne uključuje tenkove Leopard 2.
Govoreći na sastanku kontaktne skupine za obranu Ukrajine u Njemačkoj, Austin je rekao: “Ovo je ključni trenutak. Rusija se pregrupira, novači i pokušava ponovno opremiti. Ovo nije trenutak za usporavanje. Vrijeme je da kopamo dublje. Ali ukrajinski narod nas gleda. Kremlj nas promatra i povijest nas promatra. Stoga nećemo odustati. I nećemo posustati u našoj odlučnosti da pomognemo Ukrajini da se obrani od ruske imperijalne agresije.”
Sastanku u američkoj bazi Ramstein osobno je nazočio ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov, a putem videoveze obratio mu se i ukrajinski predsjednik Zelenski.
Austin je rekao da je ponosan na američki paket, za koji je rekao da pruža "još više sposobnosti protuzračne obrane kako bi pomogao Ukrajini da obrani svoje gradove i svoje nebo", dodajući da je "oko 50 zemalja pojačalo pomoć Ukrajini da se obrani i odvrati buduće prijetnje".
Finska je također najavila novu donaciju obrambene opreme, ali ona ne uključuje teške tenkove Leopard 2 njemačke proizvodnje.
Američki ministar obrane Lloyd Austin upravo govori o Ukrajini na sastanku ministara obrane NATO-a u Ramsteinu. “Ovo nije trenutak za usporavanje. Vrijeme je da kopamo dublje. Ukrajinski narod nas gleda. Kremlj nas promatra. Povijest nas gleda. Stoga nećemo odustati. I nećemo posustati u našoj odlučnosti da pomognemo Ukrajini da se obrani od ruske imperijalne agresije”, rekao je Austin.
Poljski premijer rekao je da je "umjereno pesimističan" glede dobivanja blagoslova Berlina, iako je litvanski ministar rekao novinskoj agenciji AFP da će "neke zemlje" poslati Leoparde. Njemačka je kasno jučer rekla da će njen stav "postati jasan u sljedećih nekoliko sati ili sutra ujutro", izvijestio je AFP.
Zamjenik poljskog ministra vanjskih poslova Paweł Jablonski kaže da je njegova zemlja spremna poduzeti "nestandardne akcije" ako se Njemačka usprotivi slanju tenkova Leopard u Ukrajinu. Upitan na privatnoj radiopostaji RMF FM bi li slanje tenkova u Ukrajinu bilo moguće čak i uz protivljenje Njemačke, Jablonski je rekao: "Mislim da ćemo, ako bude snažnog otpora, biti spremni poduzeti čak i nestandardne akcije".
Ministrima obrane NATO-a videovezom se obratio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Rekao je da je zahvalan na pomoći koju su do sada pružili njegovoj zemlji, ali i dodao: “Stotine hvala nisu stotine tenkova”. Poručio je i kako je “rusko oružje – vrijeme” te dodao: “Moramo ubrzati”.
Sjedinjene Države su sinoć izvijestile o novom paketu vojne pomoći Ukrajini vrijednom 2.5 milijarda dolara, koji obuhvaća stotine oklopnih vozila raznih tipova, ali ne i teške tenkove Abrams.
U ovoj novoj tranši bit će 59 oklopnih vozila Bradley, uz 50 laganih oklopnjaka tog tipa kojih je slanje najavljeno 6. siječnja te 90 transportnih oklopnih vozila Stryker "koji će dati Ukrajini dvije oklopne brigade", navodi se u priopćenju Pentagona.
No ova nova pošiljka ne obuhvaća teške tenkove poput Abramsa, koji SAD još nije spreman poslati Kijevu, opravdavajući se time da bi njihovo održavanje bilo teško za Ukrajinu i zahtijevalo bi veliku logističku potporu.
"Jednostavno nema smisla da u ovome trenutku SAD isporuči tenkove M1 Abrams Ukrajini", rekla je Sabrina Singh, dužnosnica iz Pentagona, nakon što su njemačke vlasti navele da neće isporučiti tenkove Ukrajini dok to ne učini i SAD.
"Kao što znate, šaljemo borbena vozila Bradley. U konačnici to je odluka Njemačke, ona ima pravo odlučiti koju će sigurnosnu pomoć pružiti. Mislim da svakako činimo sve što možemo kako bismo pružili podršku Ukrajini u onome što joj je potrebno", dodala je.
Njemačka je navodno postavila slanje tenkova Abrams kao uvjet SAD-u da bi ona poslala svoje tenkove Leopard. Naime, Njemačka je poručila da će dati zeleno svjetlo za slanje tenkova Leopard njemačke proizvodnje u Ukrajinu ako Sjedinjene Države pristanu poslati vlastite tenkove Abrams, rekao je vladin dužnosnik za Reuters.
Skupina od devet zemalja obećala je novu vojnu pomoć Ukrajini uoči ovog ključnog sastanka. Pomoć iz zemalja, uključujući Estoniju, Latviju, Ujedinjeno Kraljevstvo i Poljsku, uključivat će desetke protuzračnih obrambenih sustava Stinger, protuzračnih topova S-60 i mitraljeza te obuku, navodi se u priopćenju.
Potpisujući ono što je nazvano Zakletvom iz Tallinna, zemlje potpisnice osudile su Rusiju.
"Osuđujemo ruske napade s ciljem teroriziranja naroda Ukrajine, uključujući namjerne napade na civilno stanovništvo i civilnu infrastrukturu koji mogu predstavljati ratne zločine. Odbacujemo kontinuirano rusko kršenje suvereniteta, neovisnosti i teritorijalnog integriteta Ukrajine te nezakonite tvrdnje Rusije da je anektirala ukrajinski teritorij", pišu.
"Stoga se obvezujemo na kolektivnu isporuku donacija bez presedana, uključujući borbene tenkove, teško topništvo, protuzračnu obranu, streljivo i borbena vozila pješaštva za obranu Ukrajine.
Ova znatna pomoć Ukrajini dolazi iz naših vlastitih nacionalnih zaliha i resursa koji ilustriraju međusobno razumijevanje ozbiljnosti situacije i naše opredjeljenje da hitno povećamo i ubrzamo potporu Ukrajini. Nakon što smo dali ovo 'talinsko obećanje', uputit ćemo se na sastanak Ukrajinske obrambene skupine u Ramsteinu sutra i pozvati druge saveznike i partnere da slijede primjer i daju svoje planirane pakete potpore što je prije moguće kako bi se osigurala pobjeda na ukrajinskom bojnom polju u 2023.", objavili su.
Zakletvu iz Tallinna potpisalo je devet zemalja: Danska, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Slovačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i Nizozemska.
Njemačka uporno odbija poslati tenkove
Novi njemački ministar obrane Boris Pistorius izjavio je jučer da Berlin neće unilateralno djelovati kada je riječ o slanju borbenih tenkova Leopard 2 Ukrajini. "Morat ćemo pričekati i vidjeti kako će to ići dalje. U pregovorima smo, naročito s našim transatlantskim partnerom Sjedinjenim Američkim Državama. Upravo kao što smo postupili u svim ranijim slučajevima, bit je ne djelovati samostalno", rekao je Pistorius za televiziju RTL.
Dodao je da se radi o "usklađenom" djelovanju kao što je nedavno bio slučaj s vozilima Marder, čime je ponovio višemjesečni stav njemačkih dužnosnika. Pistorius je naglasio da je Njemačka postojano podupirala Ukrajinu od početka rata i da će nastaviti to činiti.
"Rusiji ne smije biti dopušteno da pobijedi u ratu, a Savezna Republika Njemačka će dati svaki doprinos u tu svrhu", rekao je. Kijev je danas pozvao zapadne saveznike da požure s opskrbom tenkovima i protuzračnim obrambenim sustavima, rekavši da Ukrajina plaća životima dok se odugovlače rasprave u stranim prijestolnicama.
Od ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo godinu dana, Njemačka je Ukrajini isporučila oružje i vojnu opremu u vrijednosti većoj od 2.2 milijarde eura, uključujući teško topništvo i sustave protuzračne obrane. Ali ne i tenkove Leopard, unatoč stalnim pozivima Kijeva da ih isporuči.
Berlin, koji ih i proizvodi, mora odobriti bilo kakav transfer svojih tenkova, koje 20 zemalja ima u svojim arsenalima. Poljska i Finska već su rekle da će poslati Leoparde u Ukrajinu. Za razliku od tenkova iz sovjetske ere, koji čine većinu teškog naoružanja Ukrajine, njemački tenkovi imaju napredne mogućnosti kao što je termalna optika. Njemački kancelar Olaf Scholz tek treba donijeti konačnu odluku o tom pitanju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati