Trump razmišlja o univerzalnoj carini. Od savjetnika traži: Budite još oštriji

AMERIČKI predsjednik Donald Trump zatražio je od svojih savjetnika da zauzmu oštriji stav prema carinama dok se administracija priprema za veliki zaokret u globalnom trgovinskom ratu, objavio je Washington Post, pozivajući se na četiri upućena izvora.
Unatoč pozivima saveznika s Wall Streeta i Capitola da se toj problematici pristupi na drugačiji način, Trump inzistira na sveobuhvatnim trgovinskim mjerama kojima želi preoblikovati američko gospodarstvo, navodi Washington Post.
Prema istom izvoru, Trump neprestano naglašava svojim savjetnicima da želi nastaviti s pojačavanjem trgovinskih mjera, a u posljednje vrijeme ponovno je oživio ideju o univerzalnoj carini koja bi se primjenjivala na većinu uvoza, bez obzira na zemlju podrijetla.
Trump je, prema Washington Postu, izrazio žaljenje što tijekom prvog mandata nije uveo opsežnije carine te krivi savjetnike koji su ga nagovorili da odustane od tog plana. Ipak, nije posve jasno koliko ozbiljno se razmatra ideja o univerzalnoj carini.
Predsjednik Trump je uvjeren da carine koriste SAD-u vraćanjem radnih mjesta u proizvodnji i povećanjem državnih prihoda za milijarde dolara, piše Washington Post. U petak je Trump izjavio da je spreman sklapati dogovore s državama koje žele izbjeći američke carine, ali da će takvi sporazumi biti mogući tek nakon što njegova administracija 2. travnja objavi recipročne mjere.
"Ovo će dovesti do ogromnog rasta američke automobilske industrije"
Podsjetimo, Trump je prije par dana najavio nove carine od 25% koje će, kako je rekao, biti primijenjena na „sva vozila koja nisu proizvedena u Sjedinjenim Američkim Državama.” Taj namet stupit će na snagu 2. travnja, na isti dan kada Trump planira najaviti uzvratne carine protiv trgovinskih partnera Amerike, dan koji naziva "Dan oslobođenja." Sama naplata carina će početi prvi sljedeći dan.
Trump je sugerirao da će čak i vozila koja sadrže dijelove proizvedene u SAD-u, ali nisu sastavljena u toj zemlji, također biti podložna carinama. Trump je izjavio da će mjera dovesti do "ogromnog rasta" za američku automobilsku industriju, obećavajući da će potaknuti nova radna mjesta i ulaganja u SAD-u.
Na pitanje hoće li carine na automobile biti uklonjene, Trump je odgovorio da su one "trajne, 100 posto". Ovi carinski nameti dolazit će uz postojeće koji su već na snazi, dodao je govoreći iz Ovalnog ureda.
Trump je rekao da nije posebno zabrinut zbog pada tržišta koji je prethodio njegovoj današnjoj objavi o carinama. "To će se sve samo riješiti", rekao je. No unatoč ovoj izjavi, za objavu novih carina pričekao je da se tržišta zatvore. Trenutni carinski namet na strane automobila u SAD-u iznosi 2,5 posto, pa je ovo značajno povećanje. Otprilike polovica svih automobila prodanih u Sjedinjenim Državama je uvezena.
Velik udarac za Europu
Carinske pristojbe na uvezene automobile velik su udarac za europske proizvođače automobila i povećati pritisak na Europu da odgovori protumjerama. Sjedinjene Države najveće su tržište za europske automobile i čine gotovo četvrtinu svih izvezenih vozila iz EU.
Zemlje Europske unije već su najavile planove za vraćanje carina koje su uvedene tijekom Trumpova prvog mandata, te su rekle da će do sredine travnja uvesti nove carine na širok spektar američkih proizvoda – od donjeg rublja do proizvoda od soje.
Međutim, te mjere bile su odgovor na carine na čelik i aluminij. Prva faza, koja je trebala pogoditi američku viskiju i motocikle, odgođena je kako bi se omogućilo više vremena za pregovaranje i zbog straha od oštrog američkog odgovora koji bi mogao uništiti europski izvoz vina i šampanjca.
Očekuje se da će ove carine snažno pogoditi i Japan kojemu su automobili glavna okosnica izvoza.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati