Trumpov čovjek: Neugodna činjenica - nuklearno oružje je bilo rusko, a ne ukrajinsko

TRUMPOV izaslanik za specijalne misije Richard Grenell izjavio je da je nuklearno oružje koje je ostalo na ukrajinskom teritoriju nakon raspada SSSR-a pripadalo Rusiji, ustvrdivši da je to "neugodna činjenica".
"Budimo jasni oko Budimpeštanskog memoranduma: nuklearno oružje je bilo rusko. Ukrajina je vratila nuklearno oružje Rusiji. Ono nije bilo ukrajinsko. Ovo je neugodna činjenica", poručio je Grenell.
Bivši američki veleposlanik: Bojeve glave bile pod ukrajinskim nadzorom
Steven Pifer, bivši američki veleposlanik u Ukrajini i stručnjak za nuklearno oružje, odgovorio mu je da je "u potpunosti u krivu".
"Pomogao sam u pregovorima o Budimpeštanskom memorandumu. Grenell je potpuno u krivu. Nuklearne bojeve glave u Ukrajini bile su sovjetske, a ne ruske. Bojeve glave u skladištu bile su pod isključivo ukrajinskim nadzorom. Interkontinentalni balistički projektili i bombarderi eliminirani su u Ukrajini, osim malog broja koji je poslan Rusiji za otpis duga", naveo je.
Naglasio je da je Ukrajina odlučila poslati nuklearne bojeve glave Rusiji na demontiranje uglavnom zato što se Moskva obvezala da će poštivati suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine te da neće koristiti silu protiv Ukrajine. Savjetovao je Grenellu da prouči cijeli slučaj.
Clinton rekao da žali zbog svoje uloge
Ranije je bivši američki predsjednik Bill Clinton izrazio žaljenje zbog svoje uloge u nuklearnom razoružanju Ukrajine 1990-ih, sugerirajući da inače Rusija možda ne bi pokrenula svoju potpunu invaziju.
Clinton je u siječnju 1994. potpisao trilateralni sporazum s tadašnjim predsjednicima Rusije i Ukrajine, Borisom Jeljcinom i Leonidom Kravčukom, o uklanjanju arsenala strateškog nuklearnog oružja koje je ostalo na teritoriju Ukrajine nakon raspada SSSR-a.
U prosincu iste godine Budimpeštanskom memorandumu, koji je propisivao obvezu Rusije da poštuje teritorijalnu cjelovitost Ukrajine, pridružio se i SAD.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati