Turska nudi posredništvo u pregovorima između Irana i zapadnih zemalja
Tekst: S.C.H.
Foto: AFP
MINISTAR vanjskih poslova Turske Ahmet Davutoglu ponudio je posredništvo njegove zemlje u pregovorima između Irana i zapadnih zemalja o spornom iranskom nuklearnom programu.
Kako prenosi BBC, Davutoglu je ponudu za posredovanje objavio odmah nakon susreta sa iranskim ministrom vanjskih poslova Manouchehr Mottakijem, koji je u utorak održan u Teheranu.
Pregovori su zapeli nakon optužbi zemalja zapada, na čelu sa SAD-om, da Iran pod krinkom razvoja nuklearnog programa za civilne svrhe zapravo razvija postrojenje za obogaćivanje urana namijenjenog za izradu atomske bombe, no Teheran takve optužbe demantira, ali i dalje ne dozvoljava inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da izvrše kontrolu tih postrojenja.
Turska je prošle godine ponudila Iranu da na svojem teritoriju uskladišti iranski uran, što je bio dio plana u kojem je Iran svoj niskoobogaćeni uran trebao slati u inostranstvo kak bi se tamo načinile gorive šipke za nuklearne reaktore. Plan je u međuvremenu zaustavljen pod pritiskom zemalja zapada.
Ankara prihvaća posredničku ulogu
"Ako volja za nastavkom pregovora kod naših iranskih susjeda postoji, te ako misle da bi bilo mudro to učiniti, mi ćemo prihvatiti tu ponudu" rekao je Davutoglu i dodao kako je Turska spremna odigrati posredničku ulogu svojevrsne kontrole nuklearnog materijala u pat poziciji između Irana i Zapada.
Iranski ministar Mottaki potvrdio je da će Iran kontaktirati sa svih 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a povezanih sa planom razmjene nuklearnog materijala, nakon što su i SAD izrazile želju da se plan između Turske i Irana obnovi. Prema najavama nezavisnih stručnjaka, posredništvo Turske omogućava Iranu da nastavi sa nuklearnim programom za civilne svrhe, a Turska se izričito protivi razvoju nuklearnog oružja u regiji.
No politički analitičari tvrde i kako je ova situacija vrlo rizična za Tursku, koja se, prihvati li da kao članica Vijeća sigurnosti UN-a posreduje između Zapada i Irana, suočava sa opasnošću da bira hoće li u budućnost ostati europska zemlja bliska Zapadu i SAD-u, ili će se pak previše zbližiti sa Iranom i zemljama Bliskog istoka i timer se automatski udaljiti od proeuropske perspektive.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati