U Istri nema popuštanja mjera, za blagdane neće biti turista
U ISTARSKOJ županiji danas su zabilježena rekordna 93 slučaja zaraze koronavirusom.
"Pozitivne su 93 osobe, 83 su izliječene, a 51 je u bolnici. 1609 osoba je u samoizolaciji. Već tri tjedna nam je stanje nepromijenjeno, danas je najveći broj. Ono što nas žalosti je da za 76 osoba već znamo da su iz kontakta s pozitivnima. Sve dolazi iz obitelji i kolega s posla. Mi bismo željeli da je ta brojka manja, ne zadovoljava nas da smo u odnosu na druge u povoljnijoj situaciji", rekao je načelnik istarskog stožera Dino Kozlevac.
Dok se brojevi zaraženih ne smanje, neće biti olakšavanja epidemioloških mjera. Turiste u Istri za predstojeće blagdane ne očekuju, kazao je Kozlevac u razgovoru za HRT.
O turistima: To je gotova priča, treba spustiti brojke
Naglasio je da su i dalje za regionalni pristup svakoj županiji jer se tako najbolje može procijeniti situacija.
"Građani su ključni. Slovenija je donijela čvrsti lockdown, ali brojke su i dalje velike. Ako građani ne poštuju mjere, nema rezultata", dodao je Kozlevac.
Turista za Božić i Novu godinu neće biti.
"To je gotova priča. Brojke treba spustiti. Nadam se da će s cijepljenjem doći do olakšanja", zaključio je.
Šef riječke bolnice: Imamo stagnaciju, ali spremni smo na porast bolesnika
Slična je situacija i u Rijeci gdje danas imaju 133 pacijenta na bolničkom liječenju, od čega 18 na respiratoru. Ravnatelj riječkog KBC-a Alen Ružić kazao je kako od ovog tjedna imaju stagnaciju.
"Stagnaciju doživljavamo kao nešto dobro, ali smo spremni na porast bolesnika koji će trebati bolničko liječenje. Nadamo se da će dugoročna stagnacija biti dominantni trend i da će uslijediti pad hospitaliziranih", rekao je Ružić.
Posljednjih mjesec dana sustavno su povećavali broj bolničkih postelja i liječničkih timova.
"Osigurali smo 244 postelje koje su spremne za prijem covid-bolesnika. Imamo 15 pedijatrijskih kreveta za koje smo sasvim sigurni da neće biti popunjeni. Usprkos svemu, osigurali smo dovoljnu rezervu da za eventualni porast pacijenata imamo osigurane kapacitete", dodao je Ružić uz napomenu kako vode računa o tome da nema zastoja u liječenju pacijenata s drugim oboljenjima.
"Oni koji prebole koronu, imaju dugotrajne posljedice"
Zaraženi uglavnom dolaze iz urbanih gradskih sredina, a prosječna dob hospitaliziranih kreće se oko 70 godina.
"Postoje iznimke. Imamo i osoba mlađe i srednje dobi s teškim kliničkim slikama", rekao je Ružić.
Dodao je i da su uočili kako se kod pacijenata koji su preboljeli koronavirus, posebno onih s težim kliničkim slikama, događaju dugotrajni procesi na plućima. Za one koji se nisu potpuno oporavili otvorili su post-covid pulmološke ambulante.
"Kad pacijent krene u oporavak, neki bolesnici možda imaju produženu temperaturu, a neki zadržavaju otežano disanje. U srednjim ili većim naporima osjećaju nedostatak zraka. Dešavaju se promjene u strukturi pluća, u krvnim žilama mogu nastati tromboze", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati