U Nigeriji odobreno oksfordsko cjepivo protiv malarije
NIGERIJA je privremeno odobrila cjepivo protiv malarije, R21, koje je razvilo Sveučilište Oxford, objavilo je njezino regulatorno tijelo za lijekove, čime je postala drugom državom koja je to učinila nakon Gane. Ta odobrenja nisu uobičajena jer je do njih došlo prije nego što su objavljeni podaci konačne faze kliničkog ispitivanja cjepiva.
"Privremeno odobrenje cjepiva protiv malarije, R21, je preporučeno i to će biti učinjeno u skladu sa smjernicama (Svjetske zdravstvene organizacije) WHO-a o implementaciji cjepiva protiv malarije", objavila je nigerijska agencija za kontrolu hrane i lijekova NAFDAC.
Puno smrti od malarije u Nigeriji
Malarija, bolest koju prenose komarci, odgovorna je za smrt više od 600.000 ljudi svake godine, pri čemu većinu njih čine bebe i djeca u Africi. Na Nigeriju, najmnogoljudniju zemlju afričkog kontinenta, odnosi se 27 posto svjetskih slučajeva zaraze malarijom i 32 posto smrti uzrokovanih njome, prema izvješću WHO-a iz 2021.
Nejasno je hoće li primjena cjepiva R21 službeno započeti u Nigeriji ili Gani jer druga regulatorna tijela, uključujući WHO, još uvijek procjenjuju njegovu sigurnost i učinkovitost. Cjepiva za djecu u najsiromašnijim dijelovima Afrike u pravilu sufinanciraju međunarodne organizacije poput saveza za cjepiva GAVI, no tek nakon odobrenja WHO-a.
"Iako je dala odobrenje, Agencija je također istaknula potrebu za proširenjem provedenog kliničkog ispitivanja tako da uključuje četvrtu fazu kliničkog ispitivanja/farmakovigilancijske studije koja bi se provela u Nigeriji", rekla je u priopćenju šefica NAFDAC-a Mojisola Christianah Adeyeye.
Podaci ispitivanja cjepiva
Podaci iz srednje faze ispitivanja cjepiva R21 koji uključuju više od 400 mlađe djece su objavljeni u rujnu i ukazuju na učinkovitost između 70 i 80 posto 12 mjeseci nakon četvrte doze.
Podaci iz treće faze, koja je u tijeku i uključuje 4800 djece u Burkini Faso, Keniji, Maliju i Tanzaniji, bit će objavljeni u narednim mjesecima. Oxford ima ugovor s indijskom tvrtkom Serum Institute of India za proizvodnju do 200 milijuna doza cjepiva R21 godišnje.
Prvo cjepivo protiv malarije Mosquirix, britanskog proizvođača GSK, odobrio je WHO prošle godine, no zbog manjka financijskih sredstava, GSK ne može proizvesti dovoljno doza.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati