U Turskoj i dalje ima tijela pod ruševinama
VIŠE od mjesec dana prošlo je od razornih potresa koji su pogodili Tursku i Siriju. Tlo i dalje podrhtava, a zgrade se uklanjaju kako bi se izbjegla naknadna urušavanja, piše HRT.
U Kahramanmarasu je poginulo nekoliko tisuća ljudi
Potpuno srušene zgrade i višekatnice sravnjene su sa zemljom. Tako danas izgleda Kahramanmaras, grad s oko pola milijuna stanovnika. U tim ruševinama i dalje ima tijela, a na ulicama se osjeti jedan neugodni miris koji vjetar dodatno raznosi. Grad je to u kojem je poginulo nekoliko tisuća ljudi, uništeno je otprilike tisuću zgrada i sada je na terenu teška mehanizacija koja radi na uklanjanju ruševina.
Kahramanmaras se nalazi u podnožju planine Ahir. Ova regija bila je epicentar razornog potresa odakle su se valovi podrhtavanja širili u ostale regije i gradove. Stanovnici uglavnom spavaju u šatorima, a po hranu idu na 200 punktova raspoređenih po gradu. Kažu kako sumnjaju u dosta ambicioznu obećanu obnovu.
Naime, turske vlasti obećavaju izgradnju novih zgrada i stanova unutar godinu dana, a stanovnici se boje ponavljanja tragičnog scenarija. Naknadnih podrhtavanja tla ne nedostaje. Prije nekoliko dana bio je potres od 4.5 prema Richteru, što je stanovnicima grada zadalo nove traume.
Stanovnik Kahramanmarasa: Bili smo na poslu kad se dogodio potres
"Istrčali smo iz tvornice u kojoj smo radili na obližnje polje pšenice. Potres je cijelo to vrijeme trajao. Snimio sam nekoliko snimaka. Uistinu je bilo strašno. Jako smo se tresli. Nebo je bilo potpuno crveno. Prije potresa vidjelo se zeleno svjetlo, zatim je sve pobijeljelo, a onda je nestalo struje. Prevrnuli su se svi strojevi, srušili su se zidovi", rekao je za HRT jedan od stanovnika Kahramanmarasa.
"Tvornica je teško oštećena, ali i dalje je u pogonu. Nekoliko kolega izgubilo je život. Poginuli su zajedno sa svojim obiteljima. Situacija je zaista vrlo loša. Ne ponovilo se", dodao je.
U Turskoj je pomagala i ekipa hrvatskih spasilaca. Među četrdesetak pripadnika Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite njih više od polovine bilo je s Kvarnera, a među njima i Dean Beširević iz Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite. Emocije nakon povratka s razorenih područja još su snažne, a ono što su vidjeli pamtit će, kažu, cijeli život.
"Strašno, izgledalo je strašno. Jednostavno kad dođeš tamo, vidiš da je sve srušeno oko tebe. Mi smo donekle bili spremni na nešto tako, ali jednostavno ne u tim razmjerima", kazao je HRT-u Beširević.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati