U Washingtonu teške optužbe na račun Kine. Amerika šalje moćno oružje u Njemačku
DANAS se u Washingtonu održava drugi dan NATO-ovog trodnevnog summita.
Summitom se obilježava 75. obljetnica osnutka vojnog saveza. Ključne teme su pomoć Ukrajini, strategija odvraćanja i obrane te jačanje partnerstva.
Američki predsjednik Joe Biden je tijekom svog jučerašnjeg govora obećao kako će Ukrajini isporučiti pet novih strateških sustava protuzračne obrane.
Tijekom dana očekuju se izjave šefova država i vlada ostalih članica NATO-a, ali i glavnog tajnika Saveza u odlasku Jensa Stoltenberga.
Ključne informacije
- Američki državni tajnik: Avioni F-16 su na putu i već ovog ljeta će braniti ukrajinsko nebo
- Norveška: Do kraja godine ćemo poslati Ukrajincima šest aviona F-16
- Biden: Branit ćemo svaki pedalj našeg teritorija
- AFP: U deklaraciji će pisati da je Ukrajina na nepovratnom putu prema NATO-a
- SAD: 2026. ćemo razmjestiti oružje dugog dometa u Njemačkoj
- Stoltenberg: Kina je odlučujući pokretač ruskog ilegalnog rata
- Orban: NATO je stvoren kao mirovni projekt
SAD će razmjestiti oružje dugog dometa u Njemačkoj 2026. godine, objavile su dvije zemlje u zajedničkom priopćenju objavljenom usred summita NATO-a koji je u tijeku u Washingtonu.
"Sjedinjene Države će započeti s epizodnim raspoređivanjem oružja dugog dometa u Njemačkoj 2026., kao dio planiranja trajnog stacioniranja ovih kapaciteta u budućnosti. Kada budu u potpunosti razvijene, ove konvencionalne jedinice za paljbu dugog dometa uključivat će SM-6, Tomahawk i razvojna hipersonična oružja, koja imaju znatno veći domet od trenutnog oružja na europskom kopnu", stoji u priopćenju.
"Vježbanje ovih naprednih sposobnosti pokazat će predanost Sjedinjenih Država NATO-u i njihov doprinos europskom integriranom odvraćanju", dodaje se.
Govoreći na marginama summita NATO-a u Washingtonu, šef saveza Jens Stoltenberg rekao je da je spremnost baze važan korak za transatlantsku sigurnost.
>> Opširnije
"Očekujem da će SAD ostati čvrst i, naravno, važan član NATO-a", rekao je Stoltenberg.
"To očekujem iz najmanje tri razloga. Jedan je da je u sigurnosnom interesu Sjedinjenih Država imati jak NATO. Sjedinjene Države postaju jače i sigurnije s NATO-om nego bez. Drugi razlog zašto očekujem da će Sjedinjene Države ostati lojalan saveznik je taj što postoji široka dvostranačka potpore tome. Treći razlog je taj što glavne kritike bivšeg predsjednika Trumpa, ali i drugih američkih predsjednika, nisu primarno bile protiv NATO-a", objasnio je.
"Trump je bio protiv toga da NATO članice ne ulažu dovoljno u NATO. Jasna poruka je imala utjecaja, jer sada saveznici stvarno povećavaju izdatke. Poruka Sjedinjenih Država je shvaćena i saveznici su djelovali", dodao je.
Stoltenberg je odgovorio na pitanje može li se dogoditi potencijalni preokret oko ukrajinskog ulaska u NATO. "Sigurno, ako zemlja odustane od reformi, odstupi od obveza, po definiciji, ona ide unazad. Okreće svoj put. To ne znači da je to ono što Ukrajina sada radi, ali sigurno ne možete isključiti u budućnosti", potvrdio je.
"Doktrine NATO-a također im pomažu da se približe članstvu. Dogovorili smo se da uspostavimo novi zajednički centar za analizu i obuku u Poljskoj koji će im pomoći da se približe. I naravno, činjenica da saveznici, na primjer, isporučuju F16 i mnoge druge vrste oružja. Sve su to konkretne radnje koje će Ukrajinu približiti članstvu", nastavio je.
Govoreći o vojnom odgovoru Ukrajine na agresiju Rusije, Stoltenberg je rekao: "Prema međunarodnom pravu, Ukrajina ima pravo na samoobranu. Pomažemo im u održavanju prava na samoobranu isporukom oružja, streljiva i projektila. Pravo na samoobranu uključuje pravo na udare na legitimne vojne ciljeve na teritoriju agresora, Rusije."
Šef NATO-a Jens Stoltenberg je na press konferenciji poručio kako su se NATO saveznici dogovorili oko jačanja protuzračne obrane. "Preuzet ćemo koordinaciju i pružanje većine međunarodne sigurnosne pomoći Ukrajini", obećao je.
"Ovo neće učiniti NATO stranom u sukobu, ali će pomoći Ukrajini da zadrži svoje pravo na samoobranu. Također smo dogovorili financijsku pomoć Ukrajini da izgradi snage sposobne poraziti rusku agresiju danas i odvratiti je sutra. Složili smo se da je 40 milijardi eura minimalna osnovica u sljedećoj godini", poručio je.
Što se tiče ukrajinskog članstva u NATO-u, rekao je kako je to pitanje vremena.
"Dok Ukrajina nastavlja sa svojim vitalnim reformama, nastavit ćemo je podržavati na nepovratnom putu prema članstvu u NATO-u. Posao koji sada radimo zajedno osigurat će da se Ukrajina može pridružiti bez odgode, kada dođe pravo vrijeme. Nije pitanje hoće li, nego kada", naveo je.
"U ovom opasnom svijetu prijatelji i partneri važniji su nego ikad", dodao je. Optužio je Kinu da je "omogućila" rusku agresiju u Ukrajini.
"Kina je odlučujući pokretač ruskog ilegalnog rata protiv Ukrajine. Kina osigurava opremu dvostruke namjene, mikroelektroniku, puno drugih alata koji Rusiji omogućuju izradu projektila, bombi, zrakoplova, te izgradnju oružja koje se koristi za napade na Ukrajinu", naglasio je.
"Mislim da je poruka poslana iz NATO-a, s ovog summita, vrlo jaka i vrlo jasna, i mi jasno definiramo odgovornost Kine kada je u pitanju omogućavanje ruske ratne agresije protiv Ukrajine", nastavio je.
"Bit ću zadovoljan kada dobijemo rat", rekao je poljski ministar vanjskih poslova Radek Sikorski kada ga je CNN upitao je li zadovoljan tekstom zaključne deklaracije.
Upitan od CNN-a je li put Ukrajine u NATO doista nepovratan kao što bi trebalo pisati u deklaraciji, Sikorski je odgovorio: "Inshallah (ako Bog da)." Deklaraciju moraju podržati sve 32 članice. Trenutno se vode sporovi oko teksta deklaracije.
U početku su se Sjedinjene Države protivile korištenju riječi "nepovratno", ali su promijenile svoje stajalište pod uvjetom da se naglasi kako ukrajinski ulazak u vojni savez ovisi o dovršetku potrebnih reformi.
Državni tajnik Antony Blinken priznao je kako postoje razlike u stajalištima 32 članice prema tekstu, ali je sugerirao da je to očekivano.
"Ovo je savez demokratskih zemalja. Različite zemlje imaju malo drugačije poglede na neka od ovih pitanja. A dio naše odgovornosti je nastaviti s konsenzusom. Najveća snaga koju imamo, najvrjednija valuta koju imamo kao savez je naše jedinstvo. Ali to jedinstvo ne nastaje samo tako. To je proizvod razgovora. To je proizvod slušanja", objasnio je.
Finski predsjednik Alexander Stubb rekao je da je "vrlo sretan" onim što piše u završnoj deklaraciji summita NATO-a. Podsjetimo, AFP je objavio kako bi u deklaraciji trebalo stajati kako je Ukrajina na "nepovratnom putu" prema članstvu u NATO-u.
"Mislim da je vrlo važno odavde poslati poruku Kremlju da je ukrajinski put i most prema članstvu u NATO-u sada nepovratan", naveo je. Tvrdi kako ruski predsjednik Vladimir Putin razumije samo "moć" i da je želio zaustaviti širenje NATO-a, ali umjesto toga će Ukrajina "postati članica NATO-a".
Poljski predsjednik Andrzej Duda poručio je kako se nada da će summit NATO-a pokazati da je put Ukrajine u savez nepovratan.
Mađarski premijer Viktor Orban oglasio se na društvenoj mreži X povodom summita NATO-a.
"Prije 75 godina, NATO je stvoren kao mirovni projekt. U ime Mađarske zagovarat ću da očuvamo NATO onakvim kakav je trebao biti: kao obrambeni savez", napisao je.
Zemlje NATO-a pristale su objaviti da je Ukrajina na "nepovratnom putu" prema članstvu, navodi se u izvješću AFP-a.
U završnoj deklaraciji sa summita NATO-a zemlje će se složiti i podržati Ukrajinu na "njezinom nepovratnom putu ka punoj euroatlantskoj integraciji, uključujući članstvo u NATO-u", izvijestio je AFP pozivajući se na diplomatske izvore.
Deklaracija će također ponoviti prethodna obećanja da će Ukrajina dobiti službeni poziv za pridruživanje "kada se saveznici slože i uvjeti budu ispunjeni", potvrdili su izvori.
Kaja Kallas, estonska premijerka koja bi trebala postati sljedeća visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove, komentirala je susret s novim britanskim premijerom Keirom Starmerom na summitu NATO-a u Washingtonu.
Kallas je čestitala Starmeru što je postao premijer Ujedinjenog Kraljevstva. Potvrdila je kako su njih dvoje razgovarali o podršci Ukrajini i potrebi jačanja NATO saveza, ali i obrambenoj suradnji između svoje dvije zemlje. "Nismo mogli poželjeti boljeg saveznika u osiguravanju sigurnosti naše regije", istaknula je Kallas.
Joe Biden je obećao da će NATO postati "inovativniji i konkurentniji" kako članice budu razvijale planove za obrambenu proizvodnju kod kuće. Napomenuo je da je njegova administracija uložila 30 milijardi dolara u obrambenu proizvodnju u 35 američkih država.
"Svaka članica NATO-a predana je da učini svoj dio kako bi Savez ostao jak. Možemo i hoćemo braniti svaki pedalj teritorija NATO-a i to ćemo učiniti zajedno", istaknuo je. Najavio je da će čelnici NATO-a osigurati da Savez uvijek bude spreman "na sve prijetnje s kojima se suočava".
Američki predsjednik Joe Biden kazao je da zemlje članice NATO-a moraju povećati svoju industrijsku proizvodnju kako bi držale korak s ruskom proizvodnjom oružja i streljiva. "Ne možemo dopustiti da Savez zaostane", rekao je Biden otvarajući sastanak s drugim svjetskim čelnicima.
Dodao je kako se sve članice NATO-a obvezuju proširiti svoje industrijske kapacitete. "Moći ćemo brže proizvesti kritičniju obrambenu opremu. A možda će nam trebati", naglasio je. Naveo je kako se ovime šalje poruka svijetu da je "svaka članica NATO-a predana odraditi svoj dio kako bi Savez ostao jak".
Novi britanski premijer Keir Starmer signalizirao je Ukrajincima da mogu koristiti britanske rakete Storm Shadow za udare na vojne ciljeve unutar Rusije.
>> Opširnije
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom. "Dodatni sustavi Patriot, situacija na bojnom polju i provedba rezultata mirovnog summita bile su glavne teme našeg sastanka", naveo je ukrajinski čelnik.
NATO saveznici najavit će podršku Ukrajini na njezinom "nepovratnom putu" prema integraciji u Savez te će uputiti oštru poruku Kini.
>> Opširnije
Dick Schoof, novi nizozemski premijer, rekao je da je "još jednom uvjerio" ukrajinskog predsjednika u kontinuiranu podršku Nizozemske Ukrajini.
"Nakon našeg telefonskog razgovora prošlog tjedna i posjeta naših ministara Ukrajini bilo je dobro uživo upoznati ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na summitu NATO-a. Još jednom sam ga uvjerio u kontinuiranu podršku Nizozemske Ukrajini: 'Što god je potrebno, koliko god je potrebno'", napisao je Schoof na X-u.
Norveška će ove godine Ukrajini donirati šest borbenih zrakoplova F-16, objavio je ured norveškog premijera.
Norveški premijer Jonas Gahr Støre obratio se novinarima u Washingtonu. "Mi imamo 32 demokracije i svake godine postoje neki izbori u demokracijama, a stvaranje snažnog jedinstva među demokracijama rijetko je jednostavno. Međutim, kad uspijete, to jedinstvo je izuzetno snažno. A mislim da je sad snažno", kazao je.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski istaknuo je da je zahvalan zemljama koje su poduzele korake kako bi pomogle ukrajinskim zračnim snagama da nabave avione F-16. "Zahvalan sam Sjedinjenim Državama, Danskoj i Nizozemskoj što su poduzele praktične korake za postizanje cilja svih Ukrajinaca: jačanje ukrajinskih zračnih snaga avionima", poručio je.
"Avioni F-16 približavaju pravedan i trajan mir, pokazujući da teror mora biti poražen svugdje i u bilo koje vrijeme. Naš tim nastavlja raditi u Washingtonu na postizanju sporazuma koji jačaju obrambene sposobnosti Ukrajine", dodao je.
Borbeni zrakoplovi F-16 američke proizvodnje na putu su za Ukrajinu, potvrdio je američki državni tajnik Antony Blinken. Rekao je kako očekuje da će napredni borbeni zrakoplovi već "ovog ljeta" braniti ukrajinsko nebo.
U zajedničkom priopćenju čelnika SAD-a, Danske i Nizozemske navodi se da su danska i nizozemska vlada u procesu doniranja zrakoplova F-16 Ukrajini, s potporom SAD-a. "Zahvalni smo Belgiji i Norveškoj što su obećale dodatne zrakoplove i drugim članicama Koalicije za zračne snage na njihovoj potpori", navodi se u priopćenju.
Ovo će biti povijesni summit, naveo je šef NATO-a Jens Stoltenberg, dodavši kako očekuje da će biti "donesene važne odluke" za budućnost. "Što se tiče Ukrajine, očekujem da će saveznici dogovoriti značajan paket", priopćio je.
Prema Stoltenbergu, paket bi trebao uključivati sljedeće:
- NATO-ovo pružanje sigurnosne pomoći i obuke
- Dugoročno obećanje za nastavak pružanja podrške
- Nove najave neposredne potpore, uključujući protuzračnu obranu
- Novi bilateralni sigurnosni sporazumi
- Pojačavanje rada na interoperabilnosti
Poljska mora pripremiti svoje vojnike za "sukob velikih razmjera", poručio je načelnik stožera poljskih oružanih snaga. General Wieslaw Kukula najavio je kako će se broj vojnika na istočnoj granici zemlje povećati sa 6000 na 8000 do kolovoza.
"Danas moramo pripremiti naše snage za sukob punog opsega, a ne za sukob asimetričnog tipa", rekao je general Kukula. Poljska je u svibnju objavila detalje o "Istočnom štitu", programu vrijednom 2.5 milijardi dolara za jačanje obrane duž granice s Bjelorusijom i Rusijom.
Bjelorusija i Kina održale su jučer vojne vježbe u blizini poljske granice. Granica s Bjelorusijom također je žarište otkako su migranti tamo počeli pristizati 2021. Bjelorusija je otvorila putničke agencije na Bliskom istoku nudeći novu neslužbenu rutu u Europu. Europska unija odgovorila je kako je potez Minska ciljano osmišljen da bi se stvorila kriza.
Poljske oružane snage su na kraju prošle godine imale oko 190.000 pripadnika. Navedenu brojku planiraju povećati na 300.000 u roku od nekoliko godina.
Šef NATO-a u odlasku Jens Stoltenberg poručio je da je prerano reći kada će Ukrajina postati članica saveza. Govoreći na summitu u Washingtonu, rekao je da Rusija ne predstavlja nikakvu vojnu prijetnju NATO saveznicima, budući da je zaokupljena Ukrajinom.
Summit će dovesti do značajnog paketa pomoći za Ukrajinu, najavio je. Izvori su Reutersu potvrdili da najnoviji nacrt deklaracije sa summita naglašava da će NATO nastaviti podupirati Ukrajinu na njezinom "nepovratnom putu ka punoj euroatlantskoj integraciji, uključujući članstvo u NATO-u".
Rusiji nedostaje streljiva i vojnika potrebnih za pokretanje nove velike ofenzive u Ukrajini, rekao je neimenovani visoki dužnosnik NATO-a sinoć za Reuters.
>> Opširnije
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović nazočio je danas u Washingtonu svečanom obilježavanju 75. obljetnice NATO-a, a u obraćanju uzvanicima na prijemu za hrvatsko-američku zajednicu i američke prijatelje Hrvatske posebno je istaknuo ugled i značaj hrvatske zajednice u Americi, priopćeno je iz Ureda predsjednika.
>> Opširnije
Hrvatska je odgovorna članica NATO-a jer predanim ulaganjem u svoje oružane snage i vojnu industriju pridonosi stabilnosti Saveza i očuvanju mira, izjavio je danas ministar obrane Ivan Anušić na summitu NATO-a u Washingtonu, priopćio je MORH.
>> Opširnije
U Washingtonu je počeo odlučujući summit NATO-a, a čelnike zemalja članica je snažnim govorom dočekao američki predsjednik Joe Biden.