Ubijen vođa Hamasa i zapovjednik Hezbolaha, Iran bijesan. Izrael ne želi ništa reći
ISMAIL Hanija, najviši politički vođa Hamasa, ubijen je u Teheranu, objavio je Hamas rano jutros.
U priopćenju Hamasa stoji da skupina "oplakuje Haniju, čija je smrt posljedica podmuklog cionističkog napada na njegovu rezidenciju u Teheranu nakon sudjelovanja u ceremoniji inauguracije novog iranskog predsjednika". Iranska revolucionarna garda potvrdila je atentat, a analitičari tvrde da je Izrael ubio Haniju. Rusija, Iran i Turska osudili su ubojstvo.
Izraelska vojska priopćila je i da su borbeni zrakoplovi izraelskih zračnih snaga u području Bejruta ubili Hezbolahovog najvišeg vojnog zapovjednika i šefa njegove strateške jedinice Fuada Shukra, također poznatog kao Sajid Muhsan.
Nakon što je danas u Iranu ubijen vođa Hamasa, a sinoć prema izraelskim tvrdnjama jedan od zapovjednika Hezbolaha, situacija na Bliskom istoku ponovno se opasno približava općoj eskalaciji sukoba.
>> Opširnije
Zbog nedavnih eskalacija u regiji, SAD je danas izdao novo upozorenje svojim građanima, pozivajući ih da izbjegavaju putovanja u Libanon.
"Nemojte putovati u Libanon zbog rastućih napetosti između Hezbolaha i Izraela", stoji u upozorenju za putovanja.
"Ako ste u Libanonu, budite spremni skloniti se na mjestu ako se situacija pogorša."
Upozorenje je pozvalo američke građane koji su još uvijek u zemlji - posebno na jugu Libanona blizu granice sa Sirijom ili u izbjegličkim naseljima - da napuste zemlju.
Nakon što je danas u Iranu ubijen vođa Hamasa, a sinoć prema izraelskim tvrdnjama jedan od zapovjednika Hezbolaha, situacija na Bliskom istoku ponovno se opasno približava općoj eskalaciji sukoba.
>> Opširnije
Tijelo višeg vojnog zapovjednika Hezbolaha Fuada Shukra pronađeno je u ruševinama zgrade u južnom predgrađu Bejruta, dan nakon što je pogođena izraelskim napadom, javlja Reuters.
Hezbolah je ranije potvrdio da je Shukr ubijen.
Glasnogovornik Bijele kuće John Kirby održao je brifing za novinare.
Kirby kaže da su pregovori o prekidu vatre uvijek bili komplicirani te je prerano reći da će nedavni događaji na Bliskom istoku utjecati na mogućnost postizanja dogovora.
"To ne znači da ćemo prestati raditi na tome", kaže Kirby. "Zapravo, imamo tim u regiji koji radi na tome u ovom trenutku".
Dodaje da je SAD još uvijek usredotočen na sprječavanje eskalacije u regiji.
Khaled Meshaal trebao bi uskoro postati novi vođa Hamasa, prenosi Reuters.
>> Opširnije
Izrael će snažno odgovoriti na bilo kakav napad, rekao je danas premijer Benjamin Netanyahu, nakon ubojstva vođe Hamasa Ismaila Hanija u Teheranu i višeg čelnika Hezbolaha u Bejrutu.
>> Opširnije
Zamjenik glasnogovornika američkog State Departmenta Vedant Patel upravo je razgovarao s novinarima u Washingtonu, uključujući i o razvoju događaja u posljednja 24 sata na Bliskom istoku.
Nije ponudio nove informacije, ali je ponovio ranije izjave državnog tajnika Antonyja Blinkena da SAD nije bio uključen u operaciju koja je ubila Ismaila Haniju.
Patel je više puta ponovio da neće nagađati o diplomatskim pitanjima. Patel je dodao da je američka predanost Izraelu "nepokolebljiva".
Benjamin Netanyahu upravo drži presicu u Tel Avivu. Hvali izraelsku vojsku (IDF) za napad na Bejrut u kojem je ubijen Fuad Shukr, nazvavši ga "jednim od najtraženijih terorista na svijetu".
"Bio je ključni faktor u vezi između Irana i Hezbolaha."
Izraelski premijer kaže da je zemlja spremna na svaki scenarij kada su u pitanju prijetnje Izraelu.
"Izrael će natjerati svakoga tko je protiv da plati vrlo visoku cijenu."
Kaže da neće pokleknuti pred onima koju pozivaju na kraj rata.
"Nije prošao niti jedan tjedan da mi nije rečeno iz zemlje i izvan nje: završi rat."
Netanyahu kaže da je vlada donijela hrabre i odvažne odluke unatoč vanjskom pritisku.
"Nastavit ćemo se boriti zajedno i, uz božju pomoć, pobijedit ćemo."
Hezbolah je upravo izdao priopćenje, potvrđujući da je Fuad Shakr ubijen u izraelskom zračnom napadu u Bejrutu jučer.
"Pozivamo sve strane da pokažu maksimalnu suzdržanost i izbjegnu daljnju eskalaciju", rekao je glasnogovornik Europske unije u izjavi, pozivajući na suzdržanost nakon ubojstva Ismaila Hanije.
"Nijedna zemlja i nijedan narod nemaju koristi od daljnje eskalacije na Bliskom istoku."
Strahovi od eskalacije rata između Izraela i Hamasa izraženi su na razne načine danas, a Air France i njegova podružnica Transavia France najavili su da se letovi za Bejrut suspendiraju do subote.
Prvotno su ih otkazali na samo dva dana.
Njemačka zrakoplovna grupa Lufthansa već je u ponedjeljak suspendirala sve letove za Bejrut do 5. kolovoza.
Hamas je najavio da će se sutra u Teheranu održati pogrebna ceremonija za Ismaila Hanija.
Njegovo tijelo bit će potom prevezeno u glavni grad Katara, Dohu, gdje će biti pokopan u području Lusail.
Živio je u Kataru od oko 2017. godine.
Obitelj Fuada Shukra obaviještena je da je ubijen, kažu izvori.
Hezbolah će objaviti izjavu kojom će potvrditi njegovu smrt, prenosi BBC-jev dopisnik.
Bio je u zgradi u Beirutu koja je sinoć bombardirana od strane Izraela, ali njegova sudbina nije bila poznata do sada jer Hezbolah nije mogao pronaći njegovo tijelo u ruševinama.
Čini se da su ga sada pronašli.
Izrael je jučer rekao da je Shukr ubijen, ubrzo nakon što je preuzeo odgovornost za zračni napad.
Izraelski ministar vanjskih poslova kaže da bi se sveobuhvatni rat s Hezbolahom mogao spriječiti ako se provede rezolucija UN-a koja zabranjuje naoružanim skupinama prisustvo u blizini granice.
Israel Katz kaže da je poslao desetke pisama kolegama ministrima vanjskih poslova pozivajući na provedbu rezolucije UN-a 1701.
Rezolucija kaže da naoružane skupine - osim libanonske vojske ili mirovnih snaga UN-a - ne bi trebale djelovati između granice i rijeke Litani u Libanonu, koja je na najbližoj točki udaljena oko tri kilometra od granice.
Ona je dogovorena nakon završetka rata između Hezbolaha i Izraela 2006. godine.
"Izrael nije zainteresiran za sveobuhvatni rat, ali jedini način da ga spriječimo je trenutna provedba rezolucije 1701", napisao je Katz u pismu.
Proces nasljeđivanja mogao bi biti prilično kaotičan i neće se brzo odlučiti. To bi moglo otvoriti put ekstremnijim proiranskim figurama koje vode Hamas.
Jedan od kandidata je Yehiya Sinwar - trenutačni vođa grupe u Pojasu Gaze. Vjeruje se da je on mozak iza smrtonosnog napada Hamasa na Izrael 7. listopada 2023.
Postoje još najmanje dva viša dužnosnika Hamasa koja bi mogla naslijediti Haniju.
Khaled Meshaal, koji se smatra manje ekstremnim, mogao bi se pripremati za preuzimanje vodstva. Zapravo, on je vodio Hamas godinama prije Hanije - ali je uvijek imao teške odnose s Iranom.
Drugi potencijalni kandidat je Zaher Jabareen, koji je odgovoran za palestinske zatvorenike u izraelskim zatvorima. On bi mogao igrati ključnu ulogu u tekućim pregovorima o razmjeni zatvorenika s Izraelom.
Sve tri figure Hamasa trenutačno su Hanijevi zamjenici.
Iran je podigao crvenu zastavu osvete nad kupolom džamije Jamkaran nakon atentata na vođu Hamasa Ismaila Haniju.
>> Opširnije
Reuters prenosi izjavu glasnogovornika izraelske vlade da Izrael ne komentira smrt Ismaila Hanije iz Hamasa.
Katarski premijer, šeik Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, koji je ujedno i ministar vanjskih poslova, razgovarao je telefonom s američkim državnim tajnikom Antonyjem Blinkenom i raspravljao o nastavku rada na postizanju primirja u Gazi, objavilo je katarsko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu.
Katar, Egipat i SAD djeluju kao posrednici u nastojanju da postignu primirje u ratu u Gazi.
Izrael i Iran već godinama vode prikriveni rat - napadajući međusobne ciljeve bez preuzimanja odgovornosti.
Ti napadi znatno su se pojačali tijekom trenutnog rata između Izraela i Hamasa u Gazi, koji je započeo Hamasovim napadom na obližnje izraelske zajednice u listopadu prošle godine.
U travnju ove godine Iran je pokrenuo izravni raketni napad na Izrael, rekavši da je to bila odmazda za izraelski napad na iranski konzulat u sirijskoj prijestolnici Damasku, u kojem su poginuli visoki vojni zapovjednici.
Dvije zemlje bile su saveznice do Islamske revolucije u Iranu 1979. godine, koja je donijela režim koji je protivljenje Izraelu učinio ključnim dijelom svoje ideologije.
Sada Iran ne priznaje pravo Izraela na postojanje i traži njegovo uništenje. Izrael vjeruje da Iran predstavlja egzistencijalnu prijetnju, što se vidi iz retorike Teherana, njegovog jačanja proxy snaga u regiji, uključujući libanonsku šijitsku militantnu grupu Hezbolah, te financiranja i naoružavanja palestinskih skupina, uključujući Hamas.
Zemlje i grupe povezane s Iranom i dalje reagiraju na smrt političkog vođe Hamasa Ismaila Hanije. Kao podsjetnik, Izrael se nije oglasio o tvrdnjama da je odgovoran za ubojstvo.
Evo nekih reakcija:
- Oružano krilo Hamasa kaže da će ubojstvo Hanije imati velike posljedice
- Iranska revolucionarna garda kaže da će rezultirati "oštrom i bolnom odmazdom"
- Iranski potpredsjednik je u državnim medijima rekao da njegova zemlja nema namjeru eskalirati sukob na Bliskom istoku
- Hezbolah izražava sućut i kaže da će to učiniti grupe povezane s Iranom odlučnijima u sučeljavanju s Izraelom
- Egipat ponavlja neke od komentara Katara, rekavši da napad sugerira da Izraelu nedostaje političke volje za deeskalaciju
- Irak naziva ubojstvo Hanije "ozbiljnim prekršajem" koji bi mogao destabilizirati regiju
Antony Blinken je rekao da nisu bili svjesni ubojstva Hanije niti su u njega uključeni.
Nakon što je njegova smrt dovela u pitanje trajanje pregovora o primirju, američki državni tajnik naglasio je važnost nastavka napora za postizanje dogovora između Izraela i Hamasa.
"Sve što vam sada mogu reći jest da mislim da ništa ne umanjuje važnost postizanja primirja", rekao je.
Palestinci "strašno pate svaki dan, djeca, žene, muškarci u Gazi koji su uhvaćeni u ovom međusobnom vatrenom obračunu koji Hamas stvara", dodao je.
Iran je rekao da Sjedinjene Američke Države snose odgovornost za ubojstvo Ismaila Hanije zbog svoje podrške Izraelu, izvijestio je Reuters.
Kina je osudila ubojstvo Hanije, izrazivši "veliku zabrinutost" zbog tog događaja. Peking strahuje da će ovaj incident dovesti do daljnje destabilizacije regije, rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova. Egipat je rekao da izraelska eskalacija znači nedostatak političke volje za smanjivanjem napetosti, Pakistan je osudio ubojstvo, dok se Katar pita kako posredništvo može uspjeti kada "jedna strana ubija pregovarača druge strane".
I Rusija, Iran i Turska osudili su danas ubojstvo vođe Hamasa u Gazi, nazivajući ga neprihvatljivim političkim ubojstvom koje bi moglo proširiti rat na regionalnu razinu. Rusko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da je eliminacija Hamasova političkog vođe "potpuno neprihvatljivo političko ubojstvo", objavila je agencija RIA, navodeći zamjenika ruskog ministra vanjskih poslova.
Ono će "dovesti samo do daljnje eskalacije napetosti", citirala je RIA Mihaila Bogdanova. Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani kazao je da "krv (ubijenog vođe Hamasa) nije prolivena uzalud". "Mučeništvo Ismaila Hanije u Teheranu samo će ojačati duboke i neraskidive veze Teherana, Palestine i otpora", rekao je Kanaani, kako navode iranski državni mediji.
Turski predsjednik Tayyip Erdogan rekao je da taj atentat neće slomiti volju Palestinaca. "Ovo ubojstvo je podlost kojoj je cilj poremetiti palestinski cilj - plemeniti otpor Gaze i pravednu borbu naše palestinske braće i sestara - slomiti volju Palestinaca i zastrašiti ih", napisao je Erdogan na X-u. "Međutim, do danas cionističko barbarstvo nije postiglo svoje ciljeve."
Turska je ranije osudila ubojstvo Hanije u priopćenju ministarstva vanjskih poslova. "Osuđujemo ubojstvo šefa političkog ureda Hamasa Ismaila Hanije u činu vrijednom prezira u Teheranu”, piše ministarstvo, ocjenjujući da “ovaj napad također ima za cilj proširiti rat u Gazi na regionalnu dimenziju".
Tursko ministarstvo reklo je također kako napad pokazuje da izraelski premijer Benjamin Netanyahu nema nikakvu namjeru postići mir. Palestinski predsjednik Mahmud Abas snažno je osudio ubojstvo. Palestinske frakcije pozvale su na generalni štrajk i masovne demonstracije nakon ubojstva Hanije.
Dvojica izraelskih desničarskih nacionalistički ministara izrazili su zadovoljstvo zbog smrti Hanije. "Smrt Hanije čini svijet malo boljim", napisao je na platformi X ministar naslijeđa Amichay Eliyahu. Ministar za dijasporu Amichai Chikli podijelio je sliku Hanije u skupštini gdje je zatražena "smrt Izraela". "Pazite što želite", napisao je uz fotografiju.
Iran je nakon ubojstva vođe Hamasa Ismaila Hanije proglasio trodnevnu nacionalnu žalost.
Palestinske skupine su nakon atentata na vođu Hamasa Ismaila Haniju proglasile opći štrajk na okupiranoj Zapadnoj obali. Na tom će području biti zatvorene tvrtke i škole.
Iran će "braniti svoj teritorijalni integritet, dostojanstvo, čast i ponos i natjerat će terorističke okupatore da požale zbog svojeg kukavičkog čina", atentata na vođu Hamasa Ismaila Haniju u Teheranu, rekao je predsjednik Masud Pezeškijan.
>> Opširnije
Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi osudio je ubojstvo Hanije. "Izraelska agresija na Gazu, njegovo kršenje prava palestinskog naroda i njegovi zločini će povući regiju prema novim ratovima i razaranju", napisao je Safadi na X-u.
Pogreb vođe Hamasa Ismaila Haniyeha održat će se sutra u Teheranu, a zatim će sutra njegovo tijelo biti prevezeno u glavni grad Katara Dohu na pokop, piše Reuters.
Jedan od sinova Ismaila Hanije je kazao da mu je otac postao mučenikom. "Otac je preživio četiri pokušaja atentata, a danas mu je Alah podario mučeništvo koje je oduvijek priželjkivao. Htio je uspostaviti nacionalno jedinstvo i težio je jedinstvu svih palestinskih frakcija. Borit ćemo se do slobode", rekao je Abdul Salam Hanija.
Katar i Kina su posljednje zemlje koje su osudile ubojstvo vođe Hamasa Ismaila Hanije. Katarsko ministarstvo vanjskih poslova je izjavilo da se radi o opasnoj eskalaciji. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je priopćilo da bi incident mogao dovesti do daljnje nestabilnosti u regiji.
Iranski glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanani izrazio je sućut zbog smrti Hanije, opisujući ga kao ponosnog borca. Kazao je da se njegova krv nije prolila uzalud. Dodao je kako Iran provodi istragu i da će ova smrt "ojačati duboku i neraskidivu vezu" između Irana i Palestinaca.
Ismail Hanija stigao je jučer u Teheran kako bi prisustvovao inauguraciji iranskog predsjednika Masouda Pezeshkiana, koji je ranije ovog mjeseca pobijedio na izborima.
Ismail Hanija je ubijen tijekom noći, oko 2 sata ujutro, dok je boravio u rezidenciji za ratne veterane, javljaju iranski državni mediji. Nour News je izvijestio da je zgradu pogodio projektil i da se "provodi istraga kako bi se utvrdile pojedinosti iza terorističke operacije".
Rusija, Iran i Turska osudili su ubojstvo vođe Hamasa Ismaila Hanije.
>> Opširnije
Izrael još nije objavio službeno priopćenje o ubojstvu Ismaila Hanije, ali to je česta reakcija kada su u pitanju atentati koje provodi njegova obavještajna agencija Mossad. Međutim, već je ranije obećao ubojstvo Hanije i drugih čelnika Hamasa zbog napada na Izrael iz 7. listopada, kada je ubijeno 1200 ljudi ubijeno, a 250 njih je uzeto za taoce. U travnju su u izraelskom zračnom napadu na Gazu ubijena tri Hanijina sina i četvero njegovih unuka.
Mada Izrael nije objavio službeno priopćenje o ubojstvu Hanije, reagirali su neki izraelski političari, poput ministra baštine Amichaya Eliyahua, člana krajnje desnice. Eliyahu je na X napisao da je nakon smrti Hanije svijet bolje mjesto. "Ovo je pravi način da se svijet očisti od prljavštine. Nema više imaginarnog sporazuma o predaji, nema više milosti za ove smrtnike".
Izraelska vojska je objavila na X-u da za sada nema promjena u politici obrane. "IDF u ovome trenutku procjenjuje situaciju. Ako dođe do nekih promjena, odmah ćemo obavijestiti javnost na platformama IDF-a i Zapovjedništva Domovinskog fronta", navodi IDF.
Vođa Hamasa Ismail Hanija ubijen je u Iranu, objavile su palestinska militantna skupina Hamas i iranska elitna Revolucionarna garda u odvojenim izjavama.
>> Opširnije
Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) izrazila je sućut nakon smrti Ismaila Hanije u Teheranu. U priopćenju je navela kako istražuje "uzrok i dimenzije incidenta" i da će kasnije objaviti rezultate. Dodala je da su Hanija i jedan od njegovih tjelohranitelja postali mučenicima. IRGC je glavna vojna i politička sila u Iranu, blisko povezana s vrhovnim vođom, ajatolahom Alijem Khameneijem.
Al-Jazeera je objavila cjelovitu izjavu Hamasa: "U ime Alaha, svemilosnog, samilosnog (I nemojte misliti da su mrtvi oni koji su poginuli na Alahovom putu jer su živi kod svoga Gospodara).
Islamski pokret otpora Hamas tuguje s velikim palestinskim narodom, arapskom i islamskom nacijom i svim slobodnim ljudima svijeta za bratom, vođom i mučenikom Ismailom Hanijom. Vođa pokreta je ubijen u podmuklom cionističkom napadu na njegovu rezidenciju u Teheranu, nakon sudjelovanja u ceremoniji inauguracije novog iranskog predsjednika. Alahu pripadamo i njemu ćemo se vratiti. I to je džihad, pobjeda ili šehadet"
Iako se Ismaila Haniju smatralo najvišim čelnikom Hamasa – zbog njegove uloge u vođenju političkih operacija palestinske skupine dok je živio u egzilu u Kataru i Turskoj – postoje i druge visokorangirane osobe Hamasa.
Yahya Sinwar – kojeg Izrael smatra djelomično odgovornim za nadgledanje racije od 7. listopada u kojoj je ubijeno oko 1200 ljudi i dovelo do otmica više od 200 – gotovo je nestao iz Pojasa Gaze, a Izrael još uvijek radi na otkrivanju njegovog boravišta. Sinwar je osnivač Hamasove sigurnosne službe poznate kao Majd, koja upravlja poslovima unutarnje sigurnosti, istražuje osumnjičene izraelske agente i prati službenike izraelske obavještajne i sigurnosne službe.
Mohammed Deif, nedostižni vođa vojnog krila Hamasa – poznatog kao Brigade Izzedine al-Qassam – još je jedan viši vođa koji je i dalje na popisu najtraženijih u Izraelu.
Izrael ga je zatvorio 2000., ali je pobjegao na početku drugog palestinskog ustanka, odnosno intifade početkom 2000-ih. Od tada za sobom nije ostavio gotovo nikakav trag. Posljednji put kada su izraelske snage sigurnosti pokušale i nisu uspjele ubiti Deifa bilo je 2014. godine, tijekom napada na Pojas Gaze.
Dužnosnik Hamasa rekao je da je skupina "spremna platiti visoku cijenu" nakon što je njezin politički vođa Ismail Haniyeh ubijen u Teheranu. Sami Abu Zuhri je rekao: "Mi smo uključeni u otvoreni rat za oslobađanje Jeruzalema i spremni smo platiti visoke cijene."
Moussa Abu Marzouk nazvao je napad "kukavičkim činom koji neće proći nekažnjeno", prema televizijskom kanalu Al-Aqsa kojim upravlja Hamas.
Ismail Hanija, najviši politički vođa Hamasa, ubijen je u Teheranu, objavio je Hamas rano jutros.
U priopćenju Hamasa stoji da skupina "oplakuje Haniyeha koji je umro kao posljedica podmuklog cionističkog napada na njegovu rezidenciju u Teheranu, nakon sudjelovanja u ceremoniji inauguracije novog iranskog predsjednika". Iranska revolucionarna garda potvrdila je atentat, o kojem je iranska državna TV izvijestila rano jutros, a analitičari također tvrde da je Izrael ubio Haniju, navodi AP.
Izraelska vojska odbila je komentirati. Izrael ima povijest tajnih atentata unutar Irana, uglavnom pogađajući znanstvenike koji rade na nuklearnom programu te zemlje.
Hanijina smrt je štetna za Hamas, ali on nije bio uključen u vojne operacije na terenu u Gazi. Godine 2004. Izrael je ubio i čelnika Hamasa Ahmeda Yasina i suosnivača Abdela Aziza al-Rantisija u napadima u Gazi.
Izraelska vojska priopćila je i da su borbeni zrakoplovi izraelskih zračnih snaga u području Bejruta ubili Hezbolahovog najvišeg vojnog zapovjednika i šefa njegove strateške jedinice, Fuada Shukra, također poznatog kao "Sajid Muhsan".
Fuad je služio kao desna ruka glavnog tajnika Hezbolaha Hasana Nasralaha i bio je njegov savjetnik za ratne operacije, stoji u priopćenju.
"Fuad Shukr je upravljao Hezbolahovim napadima na Izrael od 8. listopada", dodaje se u priopćenju, u kojem se navodi da je on odgovoran za smrt 12 djece u nedavnom napadu na Majdal Shams na Golanskoj visoravni pod izraelskom okupacijom.
Naoružana skupina Hezbolah zanijekala je umiješanost u taj napad.
Libanonsko ministarstvo zdravstva objavilo je u međuvremenu da je, prema prvim informacijama, troje civila, žena i dvoje djece, ubijeno u izraelskom napadu u utorak navečer na južno predgrađe Beiruta, dok je 74-ero ljudi ranjeno.
Agencija AFP navodi da je udar bio usmjeren na Fuada Shukra, vojnog vođu proiranskog Hezbolaha te da izbor blizak ovoj skupini tvrdi da je on preživio udar, no AFP nije uspio provjeriti tu informaciju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati