Ispitan uhićeni HDZ-ovac. "Namjestio poslove od 10 mil. eura, dobio Audi i kuću"
USKOK provodi akciju u tri hrvatska grada, u tijeku su uhićenja.
"Navedene radnje provode se na području Zagreba, Osijeka i Vukovara u odnosu na više osoba za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna kaznena djela", objavio je Uskok.
Među uhićenima su HDZ-ovac Josip Škorić, donedavni predsjednik Uprave Hrvatskih cesta, te njegov bratić Zoran Škorić, predsjednik Uprave Osijek Koteksa. Treća uhićena osoba je Sanda Bajtl, direktorica tvrtke Structivo d.o.o. Sporni su radovi na osječkoj obilaznici.
Otkrivaju se novi detalji akcije policije i USKOK-a u kojoj su danas uhićeni Josip Škorić, bivši predsjednik uprave Hrvatskih cesta, njegov bratić, Zoran Škorić koji je na čelu građevinske tvrtke Osijek-Koteks te osječka poduzetnika Sanda Bajtl, koja vodi tvrtku Structivo.
>> Opširnije
Odvjetnik uhićenog predsjednika Uprave Osijek Koteksa Zorana Škorića Darko Maržić, otkrio je novinarima da je njegovog klijenta terete za djela počinjena ove i prošle godine te da je on iznio obranu.
“Ono što mogu reći je da je on iznio obranu, nije se branio šutnjom, iznio je prilično sadržajnu obranu. Sutra, najkasnije prekosutra će sudac odlučiti o daljnjim radnjama”, rekao je Maržić u razgovoru s novinarima, prenosi N1.
“Na teret mu se stavlja davanje mita, na meni jedan čudnovat način jer vrlo su bliske osobe prvi i treći okrivljenik. USKOK će to morati dobro obrazlagati i osmišljavanju u budućnosti, više ne mogu reći”, kazao je.
Prema riječima odvjednika, nema puno stvari koje se Škoriću stavljaju na teret pa je i obrana bila u skladu s tim te da nije odgovarao na pitanja ni svog odvjetnika ni tužitelja. Bivšeg šefa Hrvatskih cesta, prema riječima njegovog odvjetnika, inkriminira se za djela počinjena ove i prošle godine.
Josip Škorić se trenutno nalazi na ispitivanju u zgradi USKOK-a u Zagrebu, javlja N1.
USKOK sumnjiči Škorića da je primio mito od drugih dvoje osumnjičenih kako bi im dao poslove na izgradnji osječke obilaznice vrijedne čak 10 milijuna eura. Škorić je, sumnja se, među ostalim, kao mito primio i građevinske radove na izgradnji kuće.
Značajan detalj je da je Škorić prije mjesec dana ostavku na mjesto predsjednika Uprave Hrvatskih cesta, ali je tamo ostao kao savjetnik. Spekuliralo se da je Škorić dao ostavku pod pritiskom upravo zbog ove istrage, ali na jutrošnjoj presici predsjednik Vlade Andrej Plenković odbacio je te navode. Što se tiče Škorićevog članstva u HDZ-u, Plenković kaže kako je on član stranke u Osijeku te da će tamošnji HDZ sve rješavati u skladu sa statutom.
Prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg lista, istražitelji sumnjaju da je Josip Škorić namjestio unosne poslove svom bratiću i Sandi Bajtl, vezane uz postavljanje i održavanje bukobrana na osječkoj obilaznici, u vrijednosti od desetak milijuna eura. Zauzvrat, Škorić je navodno dobio besplatne građevinske radove na izgradnji vlastite kuće te automobil marke Audi, vrijedan više desetaka tisuća eura.
Uhićenog bivšeg šefa Hrvatskih cesta Josipa Škorića i njegovog rođaka Zorana Škorića policija je prevezla u Zagreb gdje ih, kao i treću uhićenu Sandu Bajtl, očekuje ispitivanje u sjedištu USKOK-a.
Nakon ispitivanja očekuje se odluka o istražnom zatvoru.
Uskok i policija su potvrdili da su uhitili više osoba u Zagrebu, Osijeku i Vukovaru, a među uhićenima su, kako se neslužbeno doznaje, donedavni predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić te njegov rođak, predsjednik Uprave Osijek Koteksa Zoran Škorić.
Josip Škorić je na čelu Hrvatskih cesta bio od 2017., a mediji su ga spominjali kao jednog od najbližih suradnika ministra Olega Butkovića. Ostavku je iz osobnih razloga podnio u kolovozu, no u toj je javnoj tvrtki ostao raditi kao savjetnik. Sad se oglasilo Butkovićevo ministarstvo.
"Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u potpunosti podržava rad istražnih tijela u svakom slučaju, a pogotovo kad postoje sumnje na korupciju na najvišim razinama. Današnji slučaj ne možemo dodatno komentirati jer u ovom trenutku nemamo više saznanja od onih iznesenih u medijima, no ističemo kako je za nas ključno da se ovakvi događaji rasvijetle u postupku koji slijedi", objavili su.
Policijska pretraga kuće u Osijeku u kojoj stanuje uhićeni bivši predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić, kojeg se sumnjiči za koruptivna djela iz domene gospodarskog kriminala, završena je iza 12:30. Trajala je osam sati.
Nakon što su mu pretražene kuća i druge prostorije u Keršovanijevoj ulici u Osijeku, Josip Škorić je u pratnji policije odvezen policijskim kombi-vozilom.
Potpredsjednici vlade i ministri Ivan Anušić i Tomo Medved rekli su u Vukovaru da ne mogu komentirati današnja uhićenja više osoba zbog korupcije.
>> Opširnije
"Hrvatske ceste upoznate su s informacijama koje je jutros službeno priopćio USKOK, osim toga, nemamo dodatnih saznanja ni informacija koje bismo u ovom trenutku mogli priopćiti", rekli su iz Hrvatskih cesta.
Uhićeni bivši šef Hrvatskih cesta Josip Škorić u javnom sektoru radi od 1995. godine, a u vrh HC-a došao je u vrijeme Jadranke Kosor.
>> Opširnije
Policija je trenutno pred kućom Josipa Škorića. U tijeku je pretres. Kako neslužbeno doznaje 24sata, razlog uhićenja je namještanje poslova za bukobrane na osječkoj obilaznici i u ostatku Hrvatske. Sumnja se na to da je Škorić dobivenim mitom izgradio kuću.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković nije komentirao uhićenje bivšeg predsjednika uprave Hrvatskih cesta Josipa Škorića, rekavši da je o tome doznao iz medija te će se o slučaju očitovati Državno odvjetništvo RH (DORH).
>> Opširnije
Treća uhićena osoba u jutrošnjoj akcije policije i USKOK-a je Sanda Bajtl, direktorica tvrtke Structivo d.o.o.
>> Opširnije
Škorićev životopis otkriva da je u Hrvatskim cestama bio od 2005. godine kad je započeo kao šef ispostave u Osijeku.
Njegova imovinska kartica otkriva da je primao neto plaću od 4889.81 eura, odnosno bruto plaću od 8119.14. Supruga mu je prema imovinskoj kartici također zaposlena u Hrvatskim cestama, gdje prima mjesečnu plaću od 2549.06 eura neto.
>> Opširnije
Josip Škorić je 22. kolovoza ove godine podnio ostavku na funkciju predsjednika Uprave Hrvatskih cesta, a u javnost je ubrzo dospjelo i pismo koje je uputio svim zaposlenicima.
>> Opširnije
Treća uhićena osoba je Sanda Bajtl iz tvrtke STRUCTIVO d.o.o. Jutarnji list doznaje da je razlog uhićenja namještanje poslova za popratne sadržaje na osječkoj obilaznici. Uskok sumnja na to da je Škorić namještao poslove, a zauzvrat je primio mito.
Index je prije dvije godine pisao o slučaju sina Josipa Škorića, koji je ni godinu nakon diplome ušao u nadzorni odbor gradske firme:
"Osječanin Ivan Fran Škorić, sin Josipa Škorića, člana HDZ-a i predsjednika uprave Hrvatskih cesta, postao je član nadzornog odbora osječkog Vodovoda manje od godinu dana nakon što je diplomirao. Točnije, diplomirao je 28. rujna 2020. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, a u nadzorni je odbor stigao 26. srpnja 2021. godine.
Krajem iste te 2021. godine, Hrvatske ceste raspisale su natječaj za zapošljavanje glavnog inženjera u Osijeku i početkom prošlog mjeseca, nakon nekoliko mjeseci natječajnog postupka, odlučeno je da ugovor na neodređeno, s tromjesečnim probnim rokom, bude sklopljen s Krešimirom Radićem, bivšim predsjednikom HDZ-ove mladeži u Osijeku."
>> Opširnije
N1 doznaje da je uz dva Škorića pod sumnjom i treća osoba. Još uvijek se ne zna o kome je riječ.
Škorić je nedavno iznenada dao ostavku na mjesto direktora Hrvatskih cesta “iz osobnih razloga”.
Taj potez Škorića, koji je na čelu HC-a bio od 2016. godine, nije bio očekivan, a njegovo naglo povlačenje za Telegram je komentirao i jedan visoki vladin dužnosnik.
Kaže da je Škorić mandat dao na raspolaganje još 28. svibnja. “Dugo je govorio da želi otići, ali u kabinetu te najave nitko nije shvaćao ozbiljno”, kazao je tada dužnosnik. Nešto kasnije oglasio se i sam Škorić. Kazao je da odluka o ostavci nije bila laka, ali ni ishitrena.
“Više puta sam proteklih godinu dana razgovarao na tu temu, a još u svibnju sam i službeno obavijestio ministra da namjeravam ići. Ponosan sam na sve projekte koje smo proveli u ime vlade RH, koji su unaprijedili život građanima. Neki od njih će ostati upisani u povijest. Tvrtka je posložena i stabilna. Pred Hrvatskim cestama su novi veliki projekti i vjerujem da je sad najbolje vrijeme za nove snage”, poručio je.
Karijeru je počeo u osječkoj tvrtki Gradnja, 2002. se zaposlio u osječkom Unikomu, gdje je vodio sektor za građevinarstvo, a bio je i na funkciji pročelnika Ureda za obnovu i razvoj Osječko-baranjske županije, kasnije Agencije za razvoj, te član Poglavarstva županije.
Tijekom 2005. se u Hrvatskim cestama zaposlio na poziciji šefa ispostave Osijek, a tri godine kasnije postao je član Uprave te državne tvrtke. Prvi poprilično kratak mandat predsjednika Uprave obnašao je od 2011. do 2012., a na tu poziciju se vratio 2017. godine.
N1 doznaje da je uhićen bivši predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić, koji je krajem kolovoza iznenada podnio ostavku na funkciju koju je obnašao od 2017. godine. Kao razlog je naveo "osobne razloge". Među uhićenima je i predsjednik Uprave Osijek Koteksa Zoran Škorić.
Neslužbeno se doznaje da su među spornim stvarima koje se istražuju i radovi na postavljanju rasvjete na Pelješkom mostu.
"Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (služba Osijek) u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provode kriminalističko istraživanje nad više osoba zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta.
U tijeku su uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji na području Zagreba, Osijeka i Vukovara.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, policijski službenici predat će osumnjičene osobe pritvorskom nadzorniku, dok će kaznenu prijavu protiv njih podnijeti Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta", objavila je policija.
"Uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji rezultat su kriminalističkog istraživanja koje po nalogu USKOK-a provodi PNUSKOK.
Navedene radnje provode se na području Zagreba, Osijeka i Vukovara u odnosu na više osoba za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna kaznena djela.
USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost", objavio je Uskok.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati