Zračne uzbune u Ukrajini. Ukrajina: Napredujemo, ali Rusija je moćan neprijatelj
IZ MINUTE u minutu pratili smo događaje u Ukrajini.
Ključni događaji:
- Oglašene zračne uzbune diljem Ukrajine
- Zapadni dužnosnici: Ukrajinci trpe velike gubitke, ali ostvaruju napredak
- Ruski parlament odobrio novačenje kriminalaca u vojsku
- Požar u ruskoj elektrani kod granice s Ukrajinom
- Neslužbene informacije govore da je u Ukrajini ranjen Adam Delimkanov, desna ruka čečenskog lidera Ramzana Kadirova
- Dan žalosti u Krivi Rihu, broj mrtvih se popeo na 12
- Lukašenko: Bjelorusija je počela dobivati taktičko nuklearno oružje od Rusije
- Rusija je preko noći lansirala raketne napade na Odesu i Donjeck. Najmanje 6 mrtvih i 13 ranjenih
- Ukrajina: Rusija priprema katastrofu na Krimu
U ruskom granatiranju Černihiva ubijena je 56-godišnja žena, priopćilo je ukrajinsko državno tužiteljstvo.
"Neprijateljske trupe granatirale su selo Janžulivka u Semenivskoj oblasti Novgorod-Siverski uz pomoć topništva. Smrtno je stradala 56-godišnja mještanka. Oštećena su dva stambena objekta", priopćilo je ukrajinsko državno tužiteljstvo.
Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga priopćio je da su ruske snage izvele 37 zračnih napada i 32 raketna napada u posljednja 24 sata. Prema Glavnom stožeru, ruske snage koristile su šest raketa Kh-22, četiri krstareće rakete Kalibr i 10 iranskih bespilotnih letjelica Shahed kamikaze.
"Najveće koncentracije borbi između ukrajinskih i ruskih snaga i dalje su u područjima u blizini Limana, Bahmuta, Avdivke i Marinke. U posljednja 24 sata bilo je 39 sukoba na prvoj crti. Ukrajinske snage izvele su 12 zračnih napada na koncentrirana područja ruskog vojnog osoblja.
Ukrajinske rakete i topničke jedinice pogodile su 11 koncentriranih područja ruskog vojnog osoblja, jedan protuzračni raketni kompleks i tri postaje za elektroničko ratovanje", objavio je Glavni stožer.
Više od dva milijuna djece bilo je prisiljeno napustiti Ukrajinu od početka rata, navodi UNICEF. Još milijun djece je raseljeno unutar ratom razorene zemlje, dodaje.
BJELORUSKA oporbena političarka u egzilu Svetlana Tihanovska pozvala je globalnu zajednicu da reagira na rusko raspoređivanje taktičkog nuklearnog oružja u toj zemlji. Tihanovska navodi da raspoređivanje oružja "stvara ozbiljnu prijetnju regionalnoj sigurnosti i vodi prema opasnom putu nuklearne eskalacije". "Svijet mora pokazati Lukašenku i Putinu da neće popustiti pred nuklearnom ucjenom", dodala je.
Nakon što je tijekom noći u bolnici preminuo 67-godišnjak, broj mrtvih u napadu na skladište i stambenu zgradu u ukrajinskom gradu Krivij Rih porastao je na 12.
Diljem Ukrajine oglasile su se uzbune za zračni napad. "U Ukrajini je objavljena zračna uzbuna. Čuvajte se", objavila je državna hitna služba.
BRITANSKI Ministar oružanih snaga priznao je da su zalihe oružja na globalnoj razini smanjene, a da Velika Britanija nema proizvodne kapacitete i potrebne opskrbne lance za proizvodnju oružja koje je potrebno Ukrajini.
Kada su ga upitali ima li uistinu Ujedinjeno Kraljevstvo dovoljno sredstava da opskrbi Ukrajinu oružjem, Jamesa Heappey je odgovorio: "Sama Velika Britanija ne. Mislim da to nije neko iznenađenje. Ali kolektivno, kao zajednica bismo mogli”.
Čečenski vođa Ramzan Kadirov kazao je da je Adam Delimkanov, jedan od njegovih viših zapovjednika, živ i zdrav, odbacivši izvješća da je ubijen ili ranjen u Ukrajini. Kadirov, bliski saveznik Putina koji je na čelu Čečenije, naveo je danas na Telegramu da je Delimkanov "živ i zdrav te da čak nije ni ranjen".
Dodao je kako je od početka "napada lažnim informacijama" znao da Delimkanov dobro, ali je šutio kako bi posramio ukrajinske medije koji su izvijestili o navodnoj smrti zapovjednika. Naime, na ukrajinskim društvenim medijima pojavile su se nepotvrđene glasine da je čečenski zapovjednik ubijen tijekom topničkog napada.
Nakon toga je Kremlj objavio kako je "zabrinut" zbog još uvijek nepotvrđenih medijskih izvješća da je visokopozicionirani čečenski zapovjednik ranjen u Ukrajini, dodavši kako "čeka pojašnjenje" o onom što se zaista dogodilo.
Delimkanov, koji je zastupnik u ruskom parlamentu i zapovjednik čečenskog dijela ruske Nacionalne garde, smatra se drugim najviše pozicioniranim dužnosnikom u Čečeniji, odmah iza Putinovog saveznika Ramzana Kadirova.
Prema informacijama u koje je dobio uvid Naval News, Rusija je udvostručila broj treniranih dupina koji brane mornaričku bazu Sevastopolj na Krimu.
>> Opširnije
Dugo očekivani pokušaj Ukrajine da oslobodi teritorije na istoku i jugu zemlje, koje je Rusija okupirala u posljednjih 18 mjeseci, sada je u punom jeku.
>> Opširnije
Ukrajina je pretrpjela značajne gubitke i napreduje polako prema glavnoj ruskoj liniji obrane, govore zapadni dužnosnici u jednom od prvih ocjenjivanja ukrajinske protuofenzive pokrenute prije 10 dana, a prenosi britanski Guardian.
Hladni ton dužnosnika jasno je dizajniran kako bi se smanjila očekivanja zapadne javnosti. Ipak, dužnosnici inzistiraju da protuofenziva "ide u pravom smjeru" i da gubici nisu neočekivani.
Istaknuli su da je protuofenziva tek počela i uključuje oblik ratovanja koji nije viđen desetljećima jer su ukrajinske snage prisiljene izgraditi jednosmjerni put za oklopna vozila kroz minsko polje koje vodi prema glavnim ruskim obranama koje su u nekim slučajevima udaljene čak 20 km.
"Ranjivost klasičnih jednosmjernih puteva kroz minsko polje čini ukrajinsko oklopno naoružanje vrlo ranjivim na napad", rekli su dužnosnici. Dužnosnici su opovrgnuli da je Ukrajina izgubila čak 120 oklopnih vozila, što je brojka koju je iznijela Moskva.
Jedan dužnosnik je rekao: "Ruski manevarski i obrambeni pristup pokazuje se izazovnim za Ukrajinu i skupim za napadačke snage, stoga je napredovanje trenutno sporo."
Dužnosnici su sugerirali da će vjerojatno biti "teškog i skupog ratovanja vjerojatno još mnogo mjeseci. Ovo je izuzetno teško. Suprotstavljaju se dobro pripremljenoj liniji za čije pripremanje su Rusi imali mjesece. Rusija je generalno postavila dobru obranu sa svojih dobro pripremljenih položaja i povlači se na taktičke linije. Iako nanose gubitke Rusima, nisu značajni jer Rusi biraju vrijeme za povlačenje na način sličan načinu na koji su se Ukrajinci branili protiv ruskih vozila".
"Ideja da će se Rusi samo istopiti i da će Ukrajinci samo proći kroz njihovu obrambenu liniju postojala je samo u najluđim snovima. U ovom sukobu prednost je uvijek bila na strani branitelja", rekli su zapadni dužnosnici, dodajući da možda još tri mjeseca neće biti jasno može li se protuofenziva klasificirati kao uspješna.
Većina ukrajinskih vozila koja su oštećena su naletjela na mine. Što više Ukrajinci napreduju, to su izloženiji napadima ruskih dronova. Zapadni dužnosnici umanjuju sugestiju da je ideja protuofenzive bila ostvariti toliku taktičku prednost da bi već u rujnu Ukrajina bila u dobroj poziciji za pregovore s Vladimirom Putinom: "Daleko smo još od toga da bi Ukrajinci bili u poziciji da krenu u nove pregovore", navode dužnosnici.
Spori napredak vjerojatno će staviti dodatni pritisak na Zapad da signalizira Putinu kako je spreman na dugoročnu pomoć Ukrajini, odnosno da protuofenzivu neće tretirati kao jedini pokušaj Ukrajine da oslobodi okupirani teritorij. Ukrajina, podsjetimo, strahuje da bi na Zapadu mogla pasti potpora ako oružje koje je Zapad dosad poslao ne donese željene rezultate.
Zapadni dužnosnici priznaju da zapadni borbeni avioni vjerojatno neće biti poslani Ukrajini u kraćem roku, usprkos činjenici da je već krenula obuka ukrajinskih pilota. No, zapadni dužnosnici navode kako usprkos velikim nepoznanicama po pitanju udjela ruskih snaga koje su angažirane u obrani od protuofenzive, sve sugerira da je velika većina ruskih snaga angažirana na položajima na obrambenoj liniji iz jednostavno razloga - bojišnica se proteže na gotovo 1000 kilometara. To ostavlja Rusiji malo prostora za dodatne manevre i angažman pojačanja na točkama bojišnice na kojima bi Ukrajinci probili rusku obrambenu liniju.
Za razliku od Rusa, Ukrajinci još uvijek nisu poslali u bitku neka od svojih najjačih oružja poput tenkova Challenger, navode zapadni dužnosnici.
Visokopozicionirani ukrajinski dužnosnik Serhij Leščenko danas je komentirao ukrajinsku protuofenzivu, poručivši da "nije lako". Leščenko, koji radi kao savjetnik pročelnika ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je kako je "Ukrajina ostvarila određeni napredak" u istočnoj regiji Donbas, dodavši kako je Rusija "moćan protivnik", koji raspolaže s "velikim količinama streljiva"
"Ta činjenica je eskalirala sukobe na drugim bojišnicama", dodao je savjetnik u uredu Volodimira Zelenskog. Leščenko je dodao kako Ukrajinci "sad shvaćaju da Rusi nisu samo neprijatelji, nego ljudi koji su došli u Ukrajinu uništiti sve".
Tezu ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji tvrdi da je započeo rat kako bi obranio stanovnike Donbasa, Leščenko je nazvao "najvećom laži 21. stoljeća".
UKRAJINSKA protuofenziva napreduje, ali još je prerano reći hoće li to biti točka preokreta u ratu, izjavio je danas glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
>> Opširnije
Rusija je u prosincu nastavila izvoziti naftu u Sjevernu Koreju, prvi put od 2020., pokazuju podaci Ujedinjenih naroda.
>> Opširnije
Požar na elektrani u Rusiji rezultirao je evakuacijom 150 ljudi, objavili su danas ruski režimski mediji. Tri osobe su ozlijeđene u požaru, a termoelektrana Novočerkask je obustavila proizvodnju topline i električne energije.
Guverner Rostovske regije, Vasily Golubev, nije potvrdio postojanje bilo kakvih eksplozija. Rostovska regija se, podsjetimo, nalazi uz granicu s Ukrajinom.
Požar bi mogao biti uzrokovan paljenjem plina tijekom održavanja, rekao je.
Prijedlog zakona koji bi omogućio kriminalcima da se pridruže ruskoj vojsci prošli su donji dom ruskog parlamenta. Kriminalci koji nisu počinili zločine seksualne prirode, izdaju, terorizam ili ekstremizam mogli bi se prijaviti.
Ugovor o služenju vojske bi se mogao dogovoriti s nekim tko se istražuje zbog počinjenja zločina, čiji je slučaj na sudu ili je osuđen, ali prije nego što pravomoćna presuda stupi na snagu, objavila je Duma. Oni koji se prijave bili bi izuzeti od kaznene odgovornosti nakon završetka ugovora ili ako dobiju vojna priznanja.
Skupina plaćenika Wagner regrutirala je osuđenike iz zatvora da se bore u Ukrajini, ali je u veljači rekla da je prestala. Novi zakonodavni akt ne obuhvaća regrutiranje ljudi koji već služe svoje pravomoćne kazne.
Kremlj je danas objavio kako je "zabrinut" još uvijek nepotvrđenim medijskim izvješćima da je visokopozicionirani čečenski zapovjednik ranjen u Ukrajini, dodavši kako "čeka pojašnjenje" o onom što se zaista dogodilo, javlja Reuters.
Ranije danas TV kanal ruskog ministarstva objavio je da je Adam Delimkanov, zapovjednik čečenske Nacionalne garde i desna ruka čečenskog lidera Ramzana Kadirova, ranjen u Ukrajini.
Delimkanov, koji je zastupnik u ruskom parlamentu i zapovjednik čečenskog dijela ruske Nacionalne garde, smatra se drugim najviše pozicioniranim dužnosnikom u Čečeniji, odmah iza Putinovog saveznika Ramzana Kadirova.
Danas je izbio požar u elektrani Novočerkask u ruskoj regiji Rostov nedaleko od granice s Ukrajinom, javila je ruska režimska novinska agencija RIA.
Nije navedeno što je izazvalo požar.
TURSKI predsjednik Recep Tayyip Erdogan upozorio je danas da Turska neće nužno ispuniti očekivanja Švedske, kandidatkinje za članstvo u NATO-u, na idućem sastanku na vrhu Sjevernoatlantskog saveza u Vilniusu, u Litvi, 11. i 12. srpnja.
>> Opširnije
Rat u Ukrajini ne bi se dogodio da je Donald Trump ostao američki predsjednik, a Mađarska stoji uz njega kao „istinskog prijatelja“ koji je pod napadom „liberalnog mainstreama“, rekao je mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto u razgovoru za američki medij.
„Da je Trump pobijedio na izborima, ovaj rat ne bi izbio“, rekao je Szijjarto u razgovoru za emisiju National Report na kanalu Newsmax.
Mađar je rekao da tijekom mandata republikanca nije bilo „ruskih napada protiv ikoga“ te da Budimpešta na njegov potencijalni povratak u Bijelu kuću gleda kao na nadu za mir u Ukrajini.
Jevgenij Prigožin, čelnik ruske privatne vojne tvrtke Wagner, rekao je da će se njegove snage vratiti na ukrajinske bojišnice u kolovozu.
“Odmaramo se i pripremamo. 5. lipnja smo otišli, a 5. kolovoza, prema prognozama, PMC Wagner nastavit će u punoj borbenoj spremnosti izvršavati postavljene zadaće”, rekao je Prigožin u videokomentaru obraćajući se novinarima u ruskoj Uljanovskoj oblasti.
NJEMAČKA vlada predstavila je danas prvu sveobuhvatnu nacionalnu sigurnosnu strategiju koja obuhvaća sve resore, a ne samo ministarstvo obrane.
>> Opširnije
Voda se tijekom noći povukla za još 32 cm u regiji Herson, ali je 28 deokupiranih naselja još uvijek poplavljeno, objavio je Kyiv post citirajući regionalnu vojnu upravu.
Ukrajinski vojni dužnosnici tvrde da su ostvarili "djelomični uspjeh" u pokušaju napredovanja u Zaporižji, dok je Kijev pojačao svoju sveobuhvatnu protuofenzivu u jugoistočnim dijelovima zemlje. Borbe su u tijeku u nekoliko područja, uključujući prema obali Azovskog mora u blizini Berdjanska, spornog sela Makarivka, kao i u blizini sela Novodanilivka i Novopokrovka, prema ukrajinskom vojnom glasnogovorniku Andriju Kovalovu.
Kijevski dužnosnici tvrdili su da moskovske trupe kradu žito od ukrajinskih farmera i ukrcavaju ga na teretne brodove u lučkom gradu Berdjansku, kako bi ga otpremili na ruski teritorij. Ukrajinske obrambene snage napredovale su 200 metara do 1.4 kilometra (650 stopa do 0.8 milja) i oslobodile oko 3 četvorna kilometra (jednu četvornu milju) teritorija, rekao je Kovalov.
Šef ruskih plaćenika Jevgenij Prigožin je ponovio odbijanje njegovih boraca Wagnera da potpišu ugovore s ministarstvom obrane, dan nakon što je predsjednik Vladimir Putin rekao da su sporazumi potrebni.
U rijetkom izravnom iskazu prkosa prema ruskom vođi, Prigožin je rekao: “Nitko od Wagnerovih boraca nije spreman ponovno ići putem srama. Zato neće potpisati ugovore.”
Unatoč ranijim izvješćima da je Adam Delimkanov ranjen, predsjednik ruskog parlamenta rekao je da je čečenski zapovjednik "živ i zdrav". "Upravo sam razgovarao s njim. Živ je i zdrav. I ne samo to, već vam svima želi dobro zdravlje", rekao je Vjačeslav Volodin zastupnicima.
Ruska novinska agencija TASS citirala je drugog čečenskog zapovjednika koji je rekao da je Delimkanov u Čečeniji i da su raniji izvještaji TV kanala ruskog ministarstva obrane Zvezda bili lažni.
Bjelorusija bi ušla u rat ako bi na nju bila agresija, rekao je njezin predsjednik. Aleksandar Lukašenko rekao je da ne bi oklijevao upotrijebiti nuklearno oružje koje isporučuje Rusija ako dođe do takve "agresije".
Visoki zapovjednik ruskih čečenskih snaga je ranjen, prema ruskom ministarstvu obrane. Adama Delimkanova mnogi smatraju drugim zapovjednikom Čečena iza Ramzana Kadirova. Član je ruskog parlamenta i zapovjednik čečenske divizije Ruske nacionalne garde.
POSJET direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaela Grossija ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Zaporižja odgođen je za četvrtak, rekli su danas ruski dužnosnici.
>> Opširnije
Institut za proučavanje rata kaže da je Ukrajina jučer ostvarila "ograničene teritorijalne dobitke". Ukrajinci tvrde da su vratili četvornu milju u posljednja tri dana.
ANALITIČARI Marinko Ogorec i Gordan Akrap komentirali su za HRT situaciju u Ukrajini.
>> Opširnije
Marko Milošević, sin bivšeg predsjednika Srbije i ratnog zločinca Slobodana Miloševića, pojavio se u javnosti prvi put nakon 2019. godine i sprovoda svoje majke Mirjane Mire Marković.
>> Opširnije
Američko ministarstvo obrane je objavilo da će isporučiti još 15 borbenih vozila Bradley Ukrajini, samo nekoliko dana nakon što je u izvješću navedeno da je Kijev izgubio više američkih oklopnih vozila u svojoj protuofenzivi protiv ruskih osvajača.
Bradleyji su dio paketa pomoći vrijednog 325 milijuna dolara koji uključuje i 10 oklopnih transportera Stryker, streljivo za raketne sustave zemlja-zrak i raketne sustave HIMARS te protuzrakoplovne sustave Stinger i protuoklopne sustave Javelin.
"Sjedinjene Države i naši saveznici i partneri bit će ujedinjeni uz Ukrajinu, koliko god bude potrebno", rekao je američki državni tajnik Antony Blinken.
Bivši voditelj kampanje zatvorenog ruskog oporbenog čelnika Alekseja Navalnog osuđen je na sedam godina i šest mjeseci zatvora zbog "stvaranja ekstremističke organizacije", javlja Reuters pozivajući se na skupinu za ljudska prava OVD-Info. Pristaše Navalnog bijesno su reagirale na kaznu protiv Lilije Čanjiševe.
Navalni, Putinov najpoznatiji protivnik, služi kaznu od ukupno 11 i pol godina u kaznenoj koloniji zbog prevare i drugih optužbi za koje kaže da su izmišljene kako bi ga ušutkali. Suočava se s daljnjim optužbama za "ekstremizam" koje bi mogle produljiti njegov mandat za desetljeća. Skupine za ljudska prava i zapadne vlade gledaju na Navalnog kao na političkog zatvorenika.
Ruski predsjednik Vladimir Putin obratio se ruskim ratnim dopisnicima i vojnim blogerima te govorio o ukrajinskoj protuofenzivi koja je, kaže, započela 4. lipnja, prenosi Sky News. On kaže da su gubici Ukrajine 10 puta veći od gubitaka Rusije, tvrdeći da je Ukrajina izgubila više od 160 svojih tenkova, dok je Rusija izgubila 54.
Rekao je da je Ukrajina izgubila 25 do 30 vozila koja su joj isporučena iz drugih zemalja. Putin je također rekao da je Ukrajina prošlog tjedna namjerno pogodila branu Kahovka raketama HIMARS koje je isporučio SAD, što je potez za koji je rekao da je omeo protuofenzivu. "Vjerujemo da ćemo riješiti problem nakon rušenja brane", uključujući zalihe vode, rekao je Putin.
Ruski projektili pogodili su civilne zgrade u ukrajinskoj crnomorskoj luci Odesi i istočnoj regiji Donjeck tijekom noći na srijedu, ubivši najmanje šest osoba, rekli su ukrajinski vojni i lokalni dužnosnici. Rusija je lansirala četiri krstareće rakete na Odesu, priopćilo je južno zapovjedništvo ukrajinskih oružanih snaga. Vojska je ranije rekla da su dvije rakete uništene prije nego što su pogodile svoje ciljeve.
"Kao rezultat zračne borbe i eksplozivnih valova, oštećeni su poslovni centar, obrazovna ustanova, stambeni kompleks, prehrambeni objekti i trgovine u središtu grada", objavilo je južno zapovjedništvo u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. Troje ubijenih ljudi radilo je u skladištu trgovačkog lanca kada ga je projektil pogodio i zapalio, dodala je vojska. Tamo je ranjeno sedmero ljudi.
Serhij Bračuk, glasnogovornik vojne uprave u Odesi, objavio je video i fotografije na kojima se vide višekatnice kojima nedostaju dijelovi zidova i razneseni su prozori, kao i vatrogasci koji se bore s plamenom u nečemu što je izgledalo kao skladište. U odvojenom raketnom napadu ruske snage ubile su tri civila u istočnoj ukrajinskoj regiji Donjeck, objavio je guverner Pavlo Kirilenko na Facebooku.
"Projektili su ... pogodili privatne kuće u gradovima i uzrokovali značajnu štetu: u Kramatorsku je uništeno najmanje pet privatnih kuća i dvadesetak oštećeno, u Kostjantinovki su dvije uništene, a 55 oštećeno", rekao je.
Ukrajinske zračne snage priopćile su da su tijekom noći uništile tri rakete i devet dronova. Reuters nije mogao neovisno provjeriti izvješća. Iz Rusije zasad nema komentara.
Moskva će svakako reagirati na Ottawinu zapljenu teretnog zrakoplova An-124 u vlasništvu Rusije, izjavila je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova, javlja TASS.
"Reakcija će uslijediti 100%. Ne treba sumnjati da će takva reakcija uslijediti. Kako i kada: kada bude prikladno, tada će se donijeti odluka", rekla je za radio Sputnjik.
Teretni zrakoplov An-124 Ruslan, u vlasništvu ruske zrakoplovne kompanije Volga-Dnepr, sletio je u Toronto 27. veljače s teretom koji se sastojao od testova iz Kine za testiranje na koronavirus.
U gradu Krivij Rih, gdje se broj poginulih u jučerašnjem ruskom raketnom napadu popeo na 12, u tijeku je Dan žalosti. Gradonačelnik Oleksandr Vilkul rekao je da je 67-godišnji muškarac preminuo u bolnici tijekom noći nakon što je zadobio teške opekline. On je bio jedan od 25 osoba ozlijeđenih u eksplozijama koje su uništile peterokatnu stambenu zgradu i maloprodajno skladište.
Među 12 stanara spašenih iz gorućeg stambenog bloka bila je i tromjesečna beba. Oko 127 nekretnina oštećeno je u napadu, dodao je.
Ukupno 10 projektila i 10 bespilotnih letjelica gađalo je Ukrajinu tijekom noći na srijedu, kažu ukrajinske zračne snage. Tri od četiri rakete Kalibr, lansirane iz Crnog mora, oborene su. Jedna je pogodila grad Odesu.
Ažuriranje kaže da se utvrđuju rezultati šest projektila Kh-22 lansiranih na regiju Donjeck. Također je oboreno devet od 10 dronova iranske proizvodnje.
Unatoč strogim zakonima o cenzuri, jedna skupina i dalje uživa relativnu slobodu u ruskom informacijskom prostoru – vojni blogeri. Vladimir Putin se "sve više oslanja" na njih kako bi zadržao potporu, prema vojnim stručnjacima.
Institut za proučavanje rata priopćio je kako Putin štiti i odabire prokremaljske blogere kako bi pridobili publiku i pokušali utjecati na širu ultranacionalističku zajednicu.
"Putin vjerojatno postavlja informacijske uvjete kako bi spriječio potencijalne linije napada na Kremlj u slučaju ruskog neuspjeha", rekao je tamošnji ISW. Također je "sve svjesniji" da su proratne osobe na društvenim mrežama njegova "ključna biračka grupa" za održavanje podrške u ruskoj javnosti.
Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva objavilo je svoj dnevni obavještajni brifing o tome kako vidi situaciju na terenu u Ukrajini.
"U posljednja dva tjedna došlo je do porasta ruskih taktičkih borbenih letova, posebno iznad južne Ukrajine. To je gotovo sigurno bio odgovor na izvješća o povećanim ukrajinskim ofenzivnim operacijama, dok ruske zračno-svemirske snage (VKS) pokušavaju podržati kopnene trupe zračnim napadima. Unatoč porastu, VKS-ova dnevna stopa naleta i dalje je mnogo niža od vrhunca od 300 dnevnih misija početkom rata."
Dmitrij Medvedev, dugogodišnji saveznik Vladimira Putina i trenutačno zamjenik predsjedavajućeg Vijeća sigurnosti Rusije, rekao je na Telegramu da Rusija mora staviti demilitariziranu zonu zapadno od ukrajinskog Lavova.
Rekao je da, kao rezultat sabotaže Sjevernog toka, za koju je naveo "zapadno suučesništvo", Rusija ne bi trebala imati "nikakva preostala ograničenja da se suzdrži od uništavanja kabelskih komunikacija neprijatelja, postavljenih duž dna oceana".
Ruski upravitelji Nove Kahovke optužili su ukrajinske snage za granatiranje stambenog područja u gradu, pri čemu je jedna osoba ranjena. Prošli tjedan uništena je brana Kahovka poplavivši dijelove zemlje i prisilivši tisuće ljudi da pobjegnu zbog jedne od najvećih ekoloških katastrofa u Europi desetljećima.
Uprava je također rekla da je granatiranjem obližnjeg sela Plodovoje prekinuta opskrba strujom.
Bjelorusija je počela dobivati taktičko nuklearno oružje od Rusije, rekao je njezin predsjednik na ruskoj državnoj televiziji. Aleksandar Lukašenko rekao je za Rossiya-1 da su neka od njih "tri puta" jača od atomskih bombi koje je SAD bacio na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine.
Lukašenko je jučer rekao da neće oklijevati upotrijebiti oružje ako se njegova zemlja suoči s agresijom. "Ne daj bože da danas moram donijeti odluku o uporabi tog oružja, ali ne bi bilo oklijevanja ako se suočimo s agresijom", rekao je predsjednik Lukašenko.
Vladimir Putin najavio je da će prebaciti oružje u skladišta preko ruske granice, ali je naglasio da će zadržati punu kontrolu nad njegovom uporabom. Taktičko nuklearno oružje obično se razlikuje od nuklearnih bojevih glava ugrađenih u interkontinentalne balističke projektile. Namijenjeno je uništavanju neprijateljskih trupa i oružja na bojnom polju, a ne uništavanju cijelih gradova.
PREDSJEDNIK Bjelorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da bi bez oklijevanja naredio upotrebu ruskog taktičkog nuklearnog naoružanja koje će biti raspoređeno u Bjelorusiji u slučaju agresije na njegovu zemlju.
>> Opširnije
Američki predsjednik Joe Biden i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg su ponovno potvrdili želju da se Švedska pridruži NATO-u. Tijekom sastanka u Washingtonu dvojica čelnika su "naglasila zajedničku želju da požele dobrodošlicu Švedskoj u Savez što je prije moguće", navodi se u priopćenju Bijele kuće.
Švedska je signalizirala svoju namjeru da se pridruži NATO-u u svibnju prošle godine, ali njeno pristupanje blokiraju Turska i Mađarska. U izvještaju Bijele kuće stoji da su Biden i Stoltenberg također razgovarali o "implikacijama ruskog rata protiv Ukrajine za transatlantsku sigurnost i važnosti nastavka jačanja NATO-ovog odvraćanja i obrane".
"Pozdravili su podršku koju saveznici i partneri pružaju bilateralno kako bi pomogli Ukrajini da se obrani od ruske agresije", dodaje se u priopćenju. Ranije je Stoltenberg rekao da nedavna postignuća Ukrajine na bojnom polju naglašavaju potrebu za kontinuiranom zapadnom pomoći kako bi se Kijevu dala "jača ruka" u svim budućim pregovorima s Moskvom.
Očekuje se da će šef Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grossi posjetiti nuklearnu elektranu Zaporižja kako bi "napravio vlastitu procjenu" o rizicima u njoj. Grossi se jučer navečer sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kako bi razgovarali o problemu nakon uništenja brane Kahovka.
Obraćajući se novinarima prije svog posjeta, Grossi je rekao da je situacija zakomplicirala "ionako nesigurnu sigurnosnu situaciju". "To je korak u krivom smjeru, to je još jedan korak u slabljenju sigurnosne mreže koju ima svaka nuklearna elektrana", rekao je.
Ruska federalna sigurnosna služba (FSB) uhitila je nekoliko ljudi koji su nekad radili u državnoj obrambenoj industriji, navodno zato što su Ukrajini slali tajne dokumente.
Iz agencije je rečeno da su uhićeni ruski građani radili kao agenti za ukrajinski glavni obavještajni ured, dodavši da ih se sumnjiči za “prijenos tehničke dokumentacije i uzoraka vojnih proizvoda korištenih u proizvodnji oružja i vojne opreme” koju koriste ruske zračne snage, piše RT.
Iz FSB-a također tvrde da su agenti pripremali diverzantske napade kojima su željeli oštetiti željezničku prugu u ruskim regijama Kursk i Belgorod na granici s Ukrajinom. Navodno su se konkretno fokusirali na željezničke trase kojima se prevozila oprema za ruske snage uključene u “specijalnu vojnu operaciju”, dodano je iz agencije.
Tijekom racije operativci su zaplijenili preko četiri kilograma eksploziva, četiri detonatora, dokumentaciju s dizajnom i nekoliko vojnih predmeta, rečeno je iz FSB-a, koji nije dao dodatne detalje. Agencija je također osumnjičenicima oduzela oko 150.000 dolara.
Ruski diplomat u Sjedinjenim Državama pozvao je na "transparentnu" istragu napada na plinovod Sjeverni tok u rujnu prošle godine, nakon izvješća nizozemske javne televizije u kojem se kaže da je nizozemska vojna obavještajna služba upozorila CIA-u prošle godine o navodnom ukrajinskom planu za eksploziju plinovode tri mjeseca prije nego što su pogođeni.
U objavi na Telegramu Andrey Ledenev, ministar savjetnik u ruskom veleposlanstvu u Washingtonu, također je rekao da ulogu SAD-a u eksplozijama treba "razjasniti".
“Moglo bi biti korisno razmisliti o nespremnosti kolektivnog Zapada da omogući transparentnu i objektivnu međunarodnu istragu terorističkih napada u Baltičkom moru, pod okriljem Vijeća sigurnosti UN-a, te razjasniti ulogu SAD-a u sabotaži naftovoda, uzimajući u obzir izravnu korist [SAD-a] od preoblikovanja europskog energetskog tržišta”, rekao je Ledenev na službenom Telegram profilu veleposlanstva.
Rusija je preko noći napala južni grad Odesu krstarećim projektilima Kalibr, od kojih je dva oborila protuzračna obrana grada, prema preliminarnim informacijama Južnog zapovjedništva ukrajinske vojske. U objavi na Facebooku zapovjedništvo navodi da je nakon napada "prijavljen požar u blizini poslovnog centra i da je pogođeno skladište trgovačkog lanca". Tri su osobe ubijene, a najmanje 13 ih je ozlijeđeno.
Eksplozije su se čule u Odesi oko 2:30 ujutro po lokalnom vremenu, nakon čega su zabilježeni požar i velike količine dima.
Zapovjedništvo je priopćilo da je prema ažuriranim informacijama Rusija ispalila četiri krstareće rakete Kalibr na grad. U ranijem postu zapovjedništvo je reklo da je dvije rakete oborila ukrajinska protuzračna obrana. Jedan od projektila pogodio je skladište trgovačkog lanca izazvavši velik požar i ubivši troje zaposlenika skladišta, izvijestilo je zapovjedništvo. Ranjeno je sedam osoba.
Krhotine projektila također su oštetile poslovni centar, obrazovnu instituciju, stambeni kompleks i trgovine u središtu grada, pri čemu je, prema preliminarnim procjenama, ozlijeđeno šest osoba. Zapovjedništvo je također priopćilo da su ljudi možda još uvijek zarobljeni pod ruševinama na mjestima napada.
Rusija priprema "katastrofu" u kemijskoj tvornici Titan na anektiranom Krimu, izjavila je kijevska vojno-obavještajna agencija GUR.
Ruske snage miniraju radionice tvornice koja se nalazi u Armjansku, na sjevernom dijelu crnomorskog poluotoka, koji je ruski predsjednik Vladimir Putin pripojio Ukrajini 2014., navodi GUR. Ukrajina je obećala da će vratiti Krim u protuofenzivi.
"U privremeno okupiranom Armjansku, na sjeveru Krimskog poluotoka, Rusi se pripremaju za evakuaciju kako predstavnika okupacijske uprave, tako i lokalnog stanovništva", rečeno je.
GUR je rekao da su kao rezultat uništenja Nove Kahovke prošlog tjedna i nedostatka vode u Sjevernokrimskom kanalu proizvodni procesi u tvornici Krimski Titan u Armjansku "poremećeni do kritične razine".
"Rusi smatraju da je nemoguće obnoviti operacije na minimalno prihvatljivoj razini. Unutar privremeno okupiranog područja Armjanska kruže izvješća o potencijalnom zatvaranju pogona Krimski Titan", izvijestio je GUR. "Teroristički napad na tvrtku Krimski Titan, za koji se ruski osvajači pripremaju, značit će umjetnu katastrofu koju je stvorio čovjek, strašnu po svojim posljedicama", upozorava ukrajinska obavještajna agencija.
Novi paket američke vojne pomoći Ukrajini vrijedan 325 milijuna dolara gura Washington dublje u "ponor" sukoba, rekao je ruski veleposlanik u Sjedinjenim Državama Anatolij Antonov rano u srijedu. Paket, koji uključuje streljivo za sustave protuzračne obrane, municiju i vozila, dolazi u trenutku kada Ukrajina oblikuje svoju dugo očekivanu protuofenzivu.
"Sjedinjene Države ulaze sve dublje i dublje u ponor ukrajinske krize", citiran je Antonov u objavi na kanalu Telegram. "Očigledno, američki stratezi nekako ne shvaćaju da nikakva količina oružja, bez obzira na sudjelovanje plaćenika, neće moći preokrenuti tijek specijalne vojne operacije (Rusije)", prenosi Reuters.
Sjedinjene Države, Europska unija i drugi saveznici Ukrajine poslali su Kijevu vojnu pomoć vrijednu milijarde dolara od početka ruske invazije u veljači 2022.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozdravio je u utorak novu pomoć SAD-a, rekavši na Twitteru da je to ono što ukrajinske obrambene snage trebaju - "učinkovitu pomoć u oslobađanju teritorija koje je privremeno okupirao ruski agresor".
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je na strože sankcije kako bi se zaustavio protok komponenti koje se koriste u ruskim projektilima, rekavši da je jeftinije zaustaviti njihov prijenos nego jačati protuzračne sustave. Bio je to drugi put u nešto više od tjedan dana da je Zelenski pozvao na stroža pravila kako bi se zaustavilo ono što ukrajinske vlasti nazivaju "raketnim terorom" protiv civilnih ciljeva.
Rusija poriče da u Ukrajini cilja civile, ali često pogađa nevojne zgrade, a posljednja je bila raketa koja je pogodila stambenu zgradu i skladišta u rodnom gradu Zelenskog, Krivji Rih u središnjoj Ukrajini, ubivši 11 ljudi. Zelenski je kazao da je projektil korišten u napadu sadržavao oko 50 komponenti proizvedenih u drugim zemljama i da se o tom pitanju u utorak razgovaralo s diplomatima u Kijevu.
"Nažalost, Rusija još uvijek može dobiti kritične komponente za projektile koje proizvode tvrtke iz različitih zemalja, uključujući partnerske zemlje", rekao je Zelenski u svom noćnom videoobraćanju. Svi ukrajinski partneri imaju popis tvrtki koje Rusiji isporučuju takve proizvode, rekao je. "Jasno je da je jeftinije, jednom zauvijek, zatvoriti teroristima puteve opskrbe komponentama terora nego stalno trošiti na nove rakete za protuzračnu obranu", zaključio je Zelenski.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati