Ukrajinom se šire opasne bakterije otporne na antibiotike
KAD JE OLEKSANDR Bezverkni evakuiran u bolnicu Feofanija u Kijevu, malo tko je vjerovao da će preživjeti, piše BBC. Vojnik (27) je imao tešku ozljedu trbuha, a geleri su mu proparali stražnjicu. Obje noge su mu amputirane. Zatim su liječnici otkrili da su njegove infekcije otporne na uobičajene antibiotike i već ionako težak zadatak spašavanja njegova života postao je gotovo beznadan.
Antimikrobna rezistencija (AMR) nastaje kad se bakterije razviju i nauče braniti od antibiotika i drugih lijekova, čineći ih neučinkovitima. Ukrajina nije jedina zemlja pogođena ovim problemom. Oko 1.4 milijuna ljudi diljem svijeta umrlo je od infekcija povezanih s AMR-om u 2021. godini, dok je u Britaniji zabilježeno 66.730 ozbiljnih infekcija otpornih na antibiotike u 2023. godini. Međutim, čini se da je rat ubrzao širenje multirezistentnih patogena u Ukrajini.
"Medicinske sestre ne stignu prati ruke dovoljno često, brinu se o 20 pacijenata istovremeno"
Klinike koje primaju pacijente s ratnim ozljedama zabilježile su nagli porast slučajeva AMR-a. Prema riječima zamjenika glavnog liječnika Andriya Strokana, više od 80% svih pacijenata primljenih u bolnicu Feofanija ima infekcije uzrokovane mikrobima otpornima na antibiotike.
Ironično, infekcije otporne na antimikrobne lijekove često potječu iz medicinskih ustanova. Iako medicinsko osoblje pokušava slijediti stroge higijenske protokole i koristiti zaštitnu opremu kako bi minimiziralo širenje infekcija, ustanove su preplavljene ljudima ozlijeđenima u ratu. Volodimir Dubina, ravnatelj intenzivne njege u bolnici Mečnikov, rekao je da je od početka ruske invazije samo njegov odjel povećao broj kreveta sa 16 na 50.
Istovremeno mnogi zaposlenici bježe od rata ili se sami pridružuju vojsci, pa je broj osoblja smanjen. Strokan je objasnio kako takve okolnosti mogu utjecati na širenje bakterija. "Na kirurškim odjelima jedna medicinska sestra brine se o 15-20 pacijenata. Ona fizički ne može prati ruke onoliko često koliko je potrebno kako bi se spriječilo širenje infekcija", rekao je.
Liječnici: Premještaji vojnika su neizbježni, ali pogoršavaju situaciju
Pacijenti su u ratu izloženi mnogo većem broju sojeva infekcija nego što bi inače bili. Kad se vojnici zbog liječenja premještaju iz bolnice u bolnicu, često prolaze kroz više ustanova, od kojih svaka ima vlastite sojeve AMR-a. Upućeni liječnici tvrde da je to neizbježno zbog razmjera rata, ali ipak pogoršava širenje AMR infekcija.
To je bio slučaj i s vojnikom Bezverknijem, kojeg su liječili u tri ustanove prije dolaska u bolnicu u Kijevu. Budući da se njegove infekcije nisu mogle liječiti uobičajenim lijekovima, stanje mu se pogoršalo, a sepsu je dobio čak pet puta.
U blizini bojišta je velik priljev pacijenata
Situacija u Ukrajini razlikuje se od drugih nedavnih sukoba, poput rata u Afganistanu, gdje bi zapadnim vojnicima pružili pomoć na licu mjesta i zatim ih zračnim putem prebacili u europsku kliniku umjesto da prolaze kroz više lokalnih ustanova.
U Ukrajini to nije moguće jer, prema riječima Dubine, čija se bolnica u Dnjipru nalazi u blizini crte bojišta, takav priljev pacijenata nije viđen od Drugog svjetskog rata. Kad njegovi pacijenti postanu dovoljno stabilni, prebacuju ih u drugu kliniku, ako ima mjesta, kako bi uopće mogli primiti nove. "To znači da se bakterije šire dalje. S druge strane, ako to ne učinimo, ne možemo raditi. To bi bila katastrofa", izjavio je.
Borba za spašavanje vojnika postaje sve teža
S obzirom na toliki broj ranjenih, ukrajinske bolnice uglavnom si ne mogu priuštiti izolaciju zaraženih pacijenata, što znači da se multirezistentne i opasne bakterije šire bez kontrole. Problem je u tome što se infekcije koje uzrokuju moraju liječiti posebnim antibioticima koji su na listi rezervnih lijekova. No što češće liječnici propisuju te lijekove, to se brže bakterije prilagođavaju čineći na koncu i njih neučinkovitima.
"Moramo naći ravnotežu. Moramo spasiti pacijenta, ali ne smijemo stvoriti nove mikroorganizme s antimikrobnom rezistencijom", zaključio je Dubina. U slučaju vojnika Bezverknija, liječnici su morali koristiti vrlo skupe antibiotike, koje su volonteri nabavili iz inozemstva. Nakon godinu dana provedenih u bolnici i više od 100 operacija, stanje mu je konačno stabilno. Liječnici su uspjeli spasiti njegov život. No kako patogeni postaju sve otporniji, borba za spašavanje drugih postaje sve teža.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati