Uljanik tvrdi da im treba 32,5 mil. za pokretanje proizvodnje. Vlada im dala jamstvo
VLADA daje državno jamstvo Uljaniku za kreditno zaduženje do iznosa od 32,5 milijuna kuna uvećano za troškove i kamatu. "Cilj je daljnji razvoj brodograđevne industrije", stoji u obrazloženju vladine odluke.
Dalje piše da se preuzimanjem koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja luke posebne namjene – Brodogradilišta Uljanik (Klasa:022-03/20-04/109, Urbroj: 50301-27/12-20-2), s društva ULJANIK d.d. u stečaju na novog ovlaštenika koncesije društvo ULJANIK Brodogradnja 1856 d.o.o. ostvario jedan od preduvjeta za nastavak brodograđevne djelatnosti u Puli.
"Uljanik je bio prepoznatljivi brend na svjetskom tržištu"
"Društvo ULJANIK Brodogradnja 1856 d.o.o. nije pravni slijednik stečajnih dužnika ULJANIK d.d. u stečaju i ULJANIK Brodogradilište d.d. u stečaju, već pravni subjekt koji ima mogućnost staviti u funkciju pomorsko dobro i opremu namijenjenu brodogradnji te zaposliti bivše radnike Uljanik grupe koristeći njihovo akumulirano znanje u organizaciji, tehnici i tehnologiji brodogradnje po čemu je brodogradilište Uljanik, uz ostala hrvatska brodogradilišta bilo jedan od prepoznatljivih brendova i na svjetskom tržištu kao specijalizirano brodogradilište za gradnju jedinstvenih brodova specijalne namjene.
Kako bi pokrenulo proizvodnju, za Društvo je potrebno osigurati financiranje od 32.500.000,00 kuna", piše u dokumentu koji je nastao na osnovu podataka i analiza koje je vladi i Ministarstvu gospodarstva dostavila Uprava društva Uljanik Brodogradnja 1856 d.o.o. i Hrvatska brodogradnja – Jadranbrod d.d.
Ovako je Plenković komentirao Uljanik prije godinu i pol
"Mi smo, ova vlada, plaćali jamstva za izgradnju brodova, koji se nisu napravili. Para nema, a nema ni brodova, a država kao jamac mora platiti jer inače ne vrijedi institut državnog jamstva pa nas nitko u financijskom svijetu ne bi doživljavao", dodaje Plenković.
Novcem građana već je plaćeno najmanje 4,5 milijardi kuna državnih jamstava za Uljanik.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati