Umirovljenik s milijunima je na slobodi. Uskoro bi mogla i HDZ-ova šefica Plinare
STALNO stižu novi detalji o najvećoj pljački u povijesti, koju je organizirao HDZ-ovac.
U akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Šteta za Inu prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca Dane Škugora je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68.9 milijuna kuna.
HRVATSKI sabor ne planira sazivati izvanrednu sjednicu, na što je pozvao dio oporbe zbog izbijanja afere oko preprodaje plina u Ini, potvrđeno je iz Hrvatskog sabora.
>> Opširnije
BIVŠI predsjednik NO-a Ine Damir Vanđelić u N1 Studiju uživo prozvao je bivšeg ministra gospodarstva Tomislava Ćorića rekavši da ga je upoznao s nepravilnostima u Ini te da nije dobio odgovor, nego je kasnije od Ćorića zbog toga dobio kritike.
>> Opširnije
JEDNA od četvero osumnjičenih za pljačku Ine je i HDZ-ovka Marija Ratkić.
>> Opširnije
"Tek kad bude provedeno u sudskom registru da nije više direktorica Plinare, onda će moći izaći iz pritvora. Nju terete da je pomogla, nesporno je da se može pomoći i kad se nema dogovor o pomaganju. Da bi netko pomogao, međutim, netko mora to htjeti i priznati. Tu nema takve situacije. Da bi ona sudjelovala sigurno na svom računu ne bi imala nulu", rekao je odvjetnik Petar Pavković.
"Nemam informaciju je li ona nekoga upozoravala, ona je bila zadovoljna cijenom, zaračunala je samo troškove koje je imala i po toj cijeni je zaračunala plin potrošačima. Zašto je to tako ja ne znam", dodao je. Mislim da će Uskok podići optužnicu protiv svih, kaže.
"Nitko se razuman ne može osjećati radosno, ona je smirena, nema nikakvu grižnju savjesti. Ima dokumentaciju za sve što je radila", dodaje.
Novinare je zanimalo hoće li biti svjedok pokajnik? "Zašto bi to bila? Mi ćemo se boriti da osporimo tvrdnju da je ona umiješana u ovu kriminalnu radnju", kaže odvjetnik.
"Ja imam film i osjećaj za puls populusa koji želi sve znati. Ja sam prije svega branitelj i moram voditi računa o interesima moje branjenice i balansirati s interesom javnosti", rekao je na pitanje jesu li osumnjičenici bili pod mjerama.
"Sudac je trebao biti razboritiji i shvatiti da ako je dala takvu ostavku, da je to dovoljno i da neće moći više počiniti djelo, i ne samo zato, nego i zato što nije ni sudjelovala. Ona tvrdi da je sve radila u interesu Plinare. Je li mogla tražiti više, prodavati po drugim cijenama...", dodaje.
"Ne znam što je Škugor od nje tražio", zaključio je.
DAMIR Vanđelić gostovao je na N1 televiziji. Govorio je o pljački u Ini koja se događala dok je on bio šef Nadzornog odbora Ine.
>> Opširnije
"Netočni su navodi u Nacionalu. Pokušaj da se za plinsko poslovanje INA-e odgovornost pripiše vladi čista je zamjena teza i obmanjivanje javnosti. Premijer nema nikakve veze s pozicijom Škugora u INA-i i osobno ga ne poznaje", poručio je Marko Milić, glasnogovornik vlade za Media servis.
DANE ŠKUGOR, umirovljenik koji je na računu imao skoro 500 milijuna kuna, već danas izlazi iz Remetinca.
>> Opširnije
Ako imate procedure koje se znaju, gdje imate kontrole, pravnu službu, reviziju, to bi značilo da su tu dva problema, ili se nije radilo prema procedurama ili nitko nije primijetio što se događa, što je još veći problem.
Da jedna osoba ima pravo potpisa do 20 milijuna kuna je katastrofalno.
Je li to uobičajeno? Da to radi jedan čovjek?
Nipošto. Prema Zakonu Uprava solidarno odgovara za sve što se dogodi u samoj firmi. Ako ste šef Uprave i da solidarno odgovarate za nešto što radi netko ispod vas nema šansi da dopustite da netko sam potpisuje takve ugovore.
Postoji odgovornost Uprave Ine za ovu prevaru, to prema zakonu postoji za svaku firmu, Uprava ima odgovornost i ima službe koje odgovaraju direktno njoj kako se ne bi dogodilo takvo brutalno probijanje marže.
Vrlo jasno piše u zakonu tko je odgovoran.
Ovakav mehanizam je napravljen za pljačku. Ako je istina da je jednoj osobi dano da sama potpisuje ugovore od 20 milijuna eura to je stvoreno za prevaru, nema niti jednog drugog razloga za to.
Uvijek je uprava odgovorna, zato i jest postavljena. To je i po zakonu tako.
Nemamo pojma koliko se to događa, kako je u drugom firmama. Da nismo toliko zagrebli u korupciju mi ne bismo bili tako siromašna zemlja.
Apsurd je da je ta firma OMS plin prodala tvrtki koja je dobavljač Ini za plin.
PREDSJEDNIK Reformista Radimir Čačić komentirao je golemu pljačku u Ini nakon čijeg razotkrivanja je blokirano čak 813 milijuna kuna na računima osumnjičenih, dok USKOK procjenjuje da je počinjena šteta i veća.
>> Opširnije
Pavković gostuje na N1 Televiziji.
"Htio bih reći kako sam ja u jednom položaju kao branitelj želio zadovoljiti interes javnost i interes koji branim i njena prava da se brani na način na koji treba. Ja ću se zato ograničiti u nekim odgovorima.
Nije točna tvrdnja koju je iznijela zamjenica Uskoka da je moja klijentica priznala ovo što joj se tereti. Nju terete da je pomogla glavnim sudionicama ovog navodno inkriminiranog događaja a ja postavljam pitanje ako vi nekome pomažete vi biste valjda morali znati da pomažete, da to hoću i da pristajem na to. Marija Ratkić je poznavala i tada i u to vrijeme poznaje samo jednu od tih osoba a to je osoba iz Ine, Damir Škugor. Ostale nije poznavala niti s njima kontaktirala. Netočno je da bi ona sudjelovala u ovoj zločinačkoj organizaciji.
Nikakvu imovinsku korist ona nije iz toga pribavila. To se može vidjeti iz onoga što je Uskok izložio. Ona je pod uvjetima pod kojima je kupila taj plin, ona ga je prodala samo s manipulativnim troškovima. Je li ona znala ja ne mogu o tome govoriti, jer ne znam je li ona znala što se iza brda valja.
Koji bi bio njen motiv da kupuje plin od Ine i prodaje ga za istu cijenu tvrtki koja ga onda preprodaje po većoj cijeni?
Po cijeni po kojoj je kupila ona ga je dalje distribuirala.
Zašto?
Je li ona bila nedovoljno poslovna ili što je bilo, ja to ne znam. Ona ga je prodala.
Nije li vam to nevjerojatno, da ona pribavi svojoj kompaniji prihod od 700 tisuća kuna, a sudjeluje u kaznenom djelu u kojemu se dobije milijardu kuna?
Ona ništa nije priskrbila.
Je li to što je prodavala plin po gotovo istovjetnoj cijeni, je li to bila izravna naredba ili od koga?
Ja nemam takvu informaciju. Ona je dosta savjesna, je li njoj netko tako naredio...
Je li točno da je Škugor izravno naredio Ratkić kome i po kojoj cijeni prodaje plin?
Ja zaista taj podatak i tu činjenicu ne mogu potvrditi.
Je li Marija Ratkić ikad prije uhićenja bilo koga upozorila na stanje u svojoj kompaniji?
To pitanje sam već dobio. Ja nemam tu informaciju da bi ona upozorila. Dopuštam da mnoge stvari i ne znam. Hoće li se to sutra pojaviti, iznijeti, ja to ne znam.
Tko je vlasnik Plinare istočne Slavonije?
Ona je podnosila redovite izvještaje o stanju poslovanja, vjerojatno županiji koja je osnivač te Plinare.
Što je pisalo u tim izvještajima?
Ne znam, znam da ih je podnosila redovito.
Ja sam malo s njom razgovarao, sad ću je posjetiti u zatvoru. Znali smo kako je ona poslovala i ona je o tome govorila. A to je sasvim suprotno što danas govori Ured za sprečavanje pranja novca.
Ona nije priznala da je ona pomogla bilo kome u ovoj kriminalnoj aktivnosti.
Zašto je onda prodala plin tvrtki OMS?
Ja taj podatak nemam. Imam podatak da je ona prodavala plin po toj cijeni.
Zašto?
Budimo jasni, ne znam, možda ću jednog dana kad obavim širi razgovor imati odgovor na to pitanje.
Kakva će biti strategija obrane?
I da imam koncepciju to neću iznositi.
Je li podnijela ostavku?
Na sugestije koje je obrana njoj dala. Mi smo izradili tu izjavu kojom ona s 28. 8 podnosi ostavku na mjesto direktorice Plinare. To smo predali istražnom sucu i ja sam očekivao da će sutkinja prihvatiti to i da će biti puštena odmah na slobodu. Tko bi razuman i da je puštena na njenom mjestu, da se vrati sada, obavljao dužnost direktora. Taj akt smo mi jučer uputili i na županiju i poduzeli smo sve mjere da je razriješe dužnosti pa ćemo kad dobijemo podnijeti prijedlog da je se pusti iz istražnog zatvora.
Može li ona postati svjedok pokajnik?
Teško je odgovoriti, ali prema onome što sada znam, ona neće biti to. Jer svjedok pokajnik je sudionik.
Ja njoj vjerujem, iz svog bogatog iskustva mogu to procijeniti. Nisam ni ja naivan, ja mogu od klijenta izvući nešto i onda kad oni to ne očekuju. Ako uspijemo u toku današnjeg dana riješiti pitanje o ostavci u županiji, mi ćemo odmah zatražiti da se ona pusti iz istražnog zatvora.
Vaša klijentica nije bila svjesna počinjena kaznenog djela?
Ona nije sudjelovala tom zločinačkom udruženju.
Je li bila svjesna?
Ne, ona nije znala da se to istražuje. Ona je znala kako ona posluje.
Dakle, ona nije bila svjesna da sudjeluje u nečem što se zove zločinačko udruživanje?
Ne bih tako zaključio da nije bila svjesna, ali ona nije sudjelovala u tome. To mogu tvrditi. Vidi se kako je taj kolač podijeljen, ona nema tajnih računa, dala je podatke i o imovini koja je primjerena.
Je li članica HDZ-a?
Ja imam tu informaciju, ali o tome s njom nisam razgovarao, mene nije zanimala njena stranačka opredijeljenost. Ona nije imala razloga izbjegavati bilo što, ona je otvoreno rekla odmah gdje je njeno mjesto u tome. Staviti u kontekst da je ona pomagala, to znači da je nešto morala znati o tome. Nije ona toliko naivna da ne bi na njenom računu nešto bilo, ali neće biti ništa jer nije sudjelovala u tome.
Kako netko koga vi opisujete kao tako savjesnog može doći u situaciju da bude iskorišten, kako se stječe dojam? Hoće li biti moguće da je bila iskorištena na nečiji poticaj ili zahtjev?
Ja ne mogu odgovoriti na to pitanje. Teorijski, svašta je moguće. Ostavila je na mene takav dojam da ona s ovom rabotom je postrani, da u tome nije sudjelovala.
Koji je onda bio motiv?
Ona nije imala nikakvih interesa za profit, njoj je motiv bio da opskrbljuje plinom korisnike, za mene je odlučna činjenica da ona nema ni jednu lipu na svom računu. Ako je ona pomagač pa valjda bi tražila nešto. To je za mene ključno. Ona nije ušla u ovaj kriminalni milje s bilo kojom ulogom pa čak i da nekom pomaže, je li bila pod pritiskom ili partijskom disciplinom, sve je moguće, ali ne bih stvarao zaključke o tome.
Uskoro će izjave dati Petar Pavković odvjetnik uhićene Marije Ratkić.
"Naše banke kakve god bile nisu tako velike da se računi na kojima stoje stotinu milijuna kuna ne uočavaju. Automatski se provjeravaju transakcije preko 100 tisuća kuna, a ne samo milijuni.
Sve skupa je moglo završiti na računima na Karibima... Također, sve je moglo ostati u tvrtki koja je mogla prebaciti novac na Karibe.
Sve to govori da je sustav loš i šupalj. Počevši od Ine. Ne možemo zanemariti činjenicu da se radi o HDZ-ovom kadru", komentirao je Radimir Čačić pljačku Ine na N1 Televiziji.
Tko je u INA-i "izgubio" milijardu kuna i je li trošak prebačen na građane Hrvatske?
INA je ogromna kompanija, najveća u Hrvatskoj prema prihodima, s dugom tradicijom, kompleksnom strukturom i korporativnom hijerarhijom. Zbog toga je čudno da je nestala milijarda kuna a da nitko unutar kompanije to nije primijetio, nego je informacija do nadležnih tijela došla tek kada su banke primijetile sumnjive transakcije na svojim računima.
Legitimno je postaviti pitanje odgovornosti za činjenicu da nitko u INA-i nije primijetio da je nestalo milijardu kuna. Tako velika kompanija ima nekoliko razina kontrole iako se zadnjih dana najčešće spominje Nadzorni odbor kao odgovorni organ.
>> Opširnije
Nacional je u današnjem izdanju objavio nove informacije o golemoj pljački u Ini, najvećoj u hrvatskoj povijesti, koju je, prema USKOK-u, organizirao HDZ-ov direktor za plin u Ini Damir Škugor.
Nacional izvor, koji kaže da je svoje navode spreman potvrditi na sudu, prepričao je kako je predsjednik Uprave Ine Sandor Fasimon najmanje jednom izjavio da je upravo premijer Andrej Plenković 2019. godine urgirao da se Škugora postavi na mjesto direktora Sektora za trgovinu plinom, što je funkcija koja mu je omogućila da organizira prodaju plina firmi u vlasništvu s kojima je podijelio zaradu od oko milijardu kuna, a gotovo 500 milijuna kuna pospremio na bankovni račun svog oca.
>> Opširnije
Predstojnik Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš u središnjem Dnevniku HTV-a otkrio je kako je taj novac, nakon dojave banaka, cijelo vrijeme bio pod kontrolom. "Mi možemo reagirati, u slučaju da dobijemo informaciju, u minutama", naglasio je. Kaže kako su im se banke javljale kroz jedan određeni vremenski period ovisno o tome kakav je bio modalitet obavljanja transakcija pojedinih predmetnih osoba u pojedinim bankama.
"Kao što sam ranije rekao, više banaka je izvijestilo naš ured o sumnjivim transakcijama", rekao je Biluš dodavši kako ne postoji limit za sumnjive transakcije, može to biti 10 tisuća kuna ili 10 milijuna kuna.
Ističe kako je ovaj slučaj nije trajao toliko dugo i koji je osim aktivnosti Ureda tražio i postupanje tijela kaznenog progona. "Ono što ja mogu reći je da se to relativno brzo analiziralo i realiziralo", kaže Biluš.
Od prijave do uhićenja petorice osumnjičenika, među kojima je direktor u Ini Damir Škugor, proteklo je 90 dana.
Državu potresa najveća kriminalna afera u povijesti neovisne Hrvatske. Index Istrage doznale su koje su sve nekretnine kupili HDZ-ov direktor i ostali uhićeni.
>> Opširnije
TVRTKA OMS-Upravljanje, koja je prema optužbi USKOK-a u nešto više od godinu dana ilegalno zaradila gotovo 850 milijuna kuna, prirodni plin je kupovala isključivo od Ine i Plinare istočna Slavonija po fiksnoj cijeni.
Taj su plin, kako bi ga kupovali, isti dan i u istoj količini preprodali kupcu u inozemstvu DXT Internationalu SA iz Luksemburga po tržišnim cijenama u rasponu od 70 do čak 210 eura po megavatsatu.
Spomenuta tvrtka iz Luksemburga pripada grupaciji Duferco Participations Holding SA, koju preko svojih tvrtki u Lihtenštajnu drži švicarski državljanin Bruno Bolfo. Bolfo je svoje poslovno carstvo podigao u trgovini čelikom i poznat je u svjetskim razmjerima. Posljednjih godina uključio se i u trgovinu energentima te njegove tvrtke slove kao vodeći igrači na veleprodajnom tržištu električne energije i plina.
Kako je sinoć objavio Jutarnji list, tijekom istraživanja je utvrđeno da je DXT International, osim što je posredstvom tvrtke OMS-Upravljanje kupovao INA-in prirodni plin, istovremeno bio, a i danas je, jedan od Ininih dobavljača plina po tržišnim uvjetima.
Majka uhićenog direktora u Ini Damira Škugora, Rada Škugor, na početku svog radnog vijeka bila je trgovkinja, a potom i poslovođa u prehrani, ali se nakon propasti Šibenke okrenula poduzetništvu.
Rada Škugor sada se bavi prodajom pribora za šivanje te je članica Uprave u svojoj tvrtki 3 D-COMPANY. Tvrtka je osnovana 1995. godine, a u sudskom registru je naveden niz djelatnosti - od poljoprivrede i trgovine do ugostiteljstva i turizma.
>> Opširnije
Događanja tijekom jučerašnjeg dana mogli ste pratiti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati