Umjetna inteligencija je pokretač razvoja, ali EU zaostaje za SAD-om i Kinom
DANAS je u HUP-u održana konferencija na temu umjetne inteligencije u sklopu koje je predstavljen dokument kojeg je iznijedrila HUP- Udruga informatičke i komunikacijske aktivnosti (HUP ICT) naziva „Potencijal umjetne inteligencije za Hrvatsku“. Dokument je predstavio Ratko Mutavdžić, član Izvršnog odbora HUP ICT-a i izjavio: "Kao Udruga, unaprijed dajemo dionicima koji će kreirati strategije i politike naše mišljenje iz perspektive gospodarstva o najboljoj primjeni umjetne inteligencije. Radimo na još dva dokumenta – jedan koji će adresirati pravna, etička i moralna pitanja umjetne inteligencije te jedan koji će se osvrnuti na primjenu umjetne inteligencije u konkretnim industrijama."
Ovim dokumentom HUP ICT daje svoj pogled na potrebne preporuke i smjernice vezano uz očekivanja, stvaranje i uporabu rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji kako bi pokrenuli aktivnosti za uvođenje umjetne inteligencije i uporabu iste u raznim područjima osobnog i poslovnog života. Da bi uspješno stvorili okvire za uspješnu uporabu umjetne inteligencije, ona mora biti zasnovana na umjetnoj inteligenciji koja je u potpunosti okrenuta prema uporabi koja donosi opću društvenu korist, u skladu s napucima posebne radne skupine Europske komisije za umjetnu inteligenciju. Napuci usmjeravaju izgradnju rješenja zasnovanih na umjetnoj inteligenciji koja podržavaju transparentnost, odgovornost, uspostavu ljudskog nadzora, tehničku kvalitetu i sigurnost, privatnost i upravljanje podacima, različitost i izbjegavanje diskriminacije te ukupni društveni napredak. Važno je raditi i na tome da podatci ostanu otvoreni i dostupni, ukloniti jezične barijere u podatcima jer oni su zapravo nova nafta, jedna od naše najveće vrijednosti koju je potrebno dalje razvijati posebno uz visoku konkurenciju koja nam na tom području stiže iz Kine i SAD-a.
Umjetna inteligencija je pokretač razvoja
Uvodno je o ulozi umjetne inteligencije u gospodarstvu govorila Jasminka Martinović, direktorica Udruge: "Umjetna inteligencija postala je ključna strateška točka i pokretač ekonomskog razvoja u Europskoj uniji. Pozitivni učinci primjene umjetne inteligencije zrcale se u većoj konkurentnosti poduzeća, bržem i bolje unaprjeđenju usluga i proizvoda te uspješnijem pridobivanju korisnika od konkurencije. Zbog toga je važno za konkurentnost i održivi gospodarski rast hrvatskog gospodarstva da se tehnologije umjetne inteligencije učine široko dostupnim, kako za velika tako i za mala poduzeća, kako za tehnološki tako i za ne-tehnološki sektor, te da se primjena umjetne inteligencije što je moguće više ubrza kako bi se ostvarili što pozitivniji efekti na hrvatsko gospodarstvo i društvo u cjelini.“
O izazovima i trendovima digitalne ekonomije te planovima HUP ICT Udruge govorila je Amera Zulić Vrabec, članica Izvršnog odbora HUP ICT. Digitalna ekonomija je u 2016. godini činila oko 18 milijardi kuna i predstavljala udio u hrvatskom BDP-u od 5%. Prema studiji McKinsey&Co potencijal rasta do 2025. godine iznosi do 80 milijardi kuna ili do udjela od 16% u BDP-u. Navedene stope rasta zasnivaju se na povećanju produktivnosti, koja proistječe iz automatizacije, pri čemu se smatra da će s naprednim digitalnim tehnologijama biti moguće automatizirati do 52% svih radnih sati u Republici Hrvatskoj. Udruga je aktivna u pet područja: umjetna inteligencija, kibernetička sigurnost, super kompjuteri, digitalne vještine i široka primjena digitalne tehnologije.
Na panel raspravi na temu primjene umjetne inteligencije u hrvatskom gospodarstvu govorili su: Vlado Rendulić, član Uprave APIS IT za poslovne operacije i velike informacijske sustave (zamjena za Marija Antonića, državnog tajnika pri Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta), Darko Jovišić, suosnivač startupa Robotiq.ai, Marko Lukičić, član Uprave Jadranka d.d. i direktor tvrtke Acquaint te Milan Račić, suosnivač i Chief Growth Officer Gideon Brothers, a raspravu je moderirao Željko Krizmanić.
Gideon Brothers stvara potpuno autonomne robote koji su implementirani u logističkom centru Atlantic Grupe u Velikoj Gorici. Roboti su temeljeni na revolucionarnoj tehnologiji vizualne percepcije koja kombinira stereoskopske kamere i duboko učenje.
Acquaint je razvio umjetnu inteligenciju koja zna sve o željama gostiju u hotelskim sustavima te primjenjuju svoje napredne tehnologije korisničke podrške u hotelima Jadranka grupe.
Robotiq.ai razvija proizvod koji omogućava programiranje softverskih robota. Softverski robot nije pravi robot ni softver za robote, već je to aplikacija koja može na računalu simulirati rad korisnika. Takve se robote koristi za automatizaciju ponavljajućih i ručnih procesa u tvrtkama.
EU zaostaje za Amerikom i Kinom u umjetnoj inteligenciji
"Umjetna inteligencija je danas pravac u kojem ide budućnost, veći od nove mobilne tehnologije jer ulazi u sve operacije i procese te povećava efikasnost svih procesa. U neku ruku, AI je i buzzword, mnoge se tvrtke priključuju ovom pojmu kao nečem popularnom bez da se istinski bave njime. Umjetna inteligencija je svakako ogromna prilika za male tvrtke i mala gospodarstva da se profiliraju u ovom području i postanu svjetski predvodnici novih tehnologija. Još uvijek se mjerimo samo s EU, a EU gubi ovaj rat, Amerika i Kina imaju puno brže sustave i brže se mijenjaju, stoga se i Hrvatska mora brže prilagođavati cijelom svijetu, a ne samo EU standardima.“ – rekao je Milan Račić, suosnivač i Chief Growth Officer Gideon Brothers.
"Industrija turizma i putovanja kontinuirano raste više nego globalni BDP, najviše zahvaljujući masovnoj izgradnji novih hotela, a to je vidljivo i u Hrvatskoj. U Jadran luksuznim hotelima orijentirani smo na hotele s dodanom vrijednosti, a umjetna inteligencija nam pomaže – tj. našem sezonskom osoblju da prepoznaju tko je VIP gost, kakve interese gosti imaju, koje su im preferencije po pitanju prehrane i smještaja itd., kako bi se na pravilan način prema njima adresirali novi, prilagođeni proizvodi.“ – izjavio je Marko Lukičić, član Uprave Jadranka d.d. i direktor tvrtke Acquaint.
"Dokument na temu umjetne inteligencije trebamo završiti do kraja studenog 2019. godine te ćemo ga potom uputiti na javno savjetovanje. Intencija je da se stvori zajednička platforma na kojoj će sve inicijative moći surađivati po pitanju umjetne inteligencije jer se to područje tiče svih industrija.“ – kazao je Vlado Rendulić, član Uprave APIS IT za poslovne operacije i velike informacijske sustave.
"Podatke treba otvoriti kako bi se olakšao trening umjetnoj inteligenciji, što je mukotrpan rad ukoliko se ne može odraditi automatizmom i nemoguć je za provesti bez dovoljne količine dostupnih podataka. Razvojem umjetne inteligencije zasigurno će doći do smanjenja broja postojećih radnih mjesta i potrebno je ove izazove riješiti pravovremeno tj. napraviti plan kako se nositi s tim promjenama koje nam vrlo skoro dolaze.“ - Darko Jovišić, suosnivač startupa Robotiq.ai.