UN-ov šef za klimu: Najbogatije zemlje trebaju dati više i pomoći ugroženima
ŠEF UJEDINJENIH naroda za klimu danas je pozvao vođe najvećih gospodarstava svijeta da pošalju signal podrške za financiranje globalne borbe protiv klimatskih promjena kada se idućeg tjedna sastanu u Rio de Janeiru.
Do apela, koji je u pismu vođama zemalja iz skupine G20 poslao čelnik Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama Simon Stiell, došlo je u vrijeme kada su zastali pregovori o povećanju financiranja borbe protiv učinaka klimatskih promjena na konferenciji UN-a COP29 u Bakuu.
"Samit idućeg tjedna mora poslati kristalno jasne globalne signale", rekao je Stiell u pismu.
"Treba povećati subvencije, zajmove i otpis dugova"
Kazao je da bi signal trebao podržati povećanje subvencija i zajmova, kao i otpis dugova, kako ranjive zemlje "ne bi bile sputane troškovima otplaćivanja dugova koji čine ambicioznije klimatsko djelovanje nemogućim".
Poduzetnici su ponovili Stiellov apel, rekavši da su zabrinuti zbog "nedostatka napretka i fokusa u Bakuu".
"Pozivamo vlade, predvođene (skupinom) G20, da prepoznaju trenutak i ponude politike za ubrzani prijelaz od fosilnih goriva do budućnosti čiste energije, da omoguće potrebna ključna ulaganja u privatni sektor", poručila je koalicija poduzetničkih skupina, uključujući We Mean Business Coalition, u zasebnom pismu.
Uspjeh ovogodišnjeg klimatskog samita UN-a ovisi o tome hoće li zemlje pristati na nove financijske ciljeve koje bi bogatije zemlje, zajmodavci i privatni sektor trebali postizati svake godine. Zemljama u razvoju treba najmanje bilijun dolara godišnje do kraja desetljeća kako bi se nosile s klimatskim promjenama, rekli su ekonomisti na konferenciji.
No, na polovici dvotjedne konferencije, pregovarači dosad nisu ostvarili veći napredak. Nacrt teksta sporazuma, koji je ranije ovog tjedna bio dug 33 stranice, skraćen je na 25 stranica u subotu.
"Pregovori o financijama zasad nisu riješili najteža pitanja"
Švedski klimatski izaslanik Mattias Frumerie je za Reuters rekao da pregovori o financijama zasad nisu riješili najteža pitanja: koliko bi cilj trebao biti velik ili koje bi zemlje trebale platiti.
"Podjele koje smo vidjeli kada smo dolazili na sastanak su i dalje tu, što ostavlja puno posla za ministre idućeg tjedna", kazao je za Reuters.
Europski pregovarači su rekli da velike zemlje izvoznice nafte, uključujući Saudijsku Arabiju, također blokiraju rasprave o tome kako nastaviti s prošlogodišnjim dogovorom konferencije COP28 o globalnom napuštanju fosilnih goriva.
Saudijska vlada nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom. Napredak u tom pitanju je dosad bio grozan, rekli su europski pregovarači za Reuters.
Ugandska ministrica energetike Ruth Nankabirwa je rekla da je prioritet njene zemlje otići s COP-a s dogovorom o priuštivom financiranju projekata za čistu energiju.
"Kada pogledate okolo i nemate dovoljno novca, onda se nastavljamo pitati hoćemo li ikada dovršiti putovanje stvarne energetske tranzicije", rekla je za Reuters.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati