Uhićena 41 osoba. Među njima lovci, policajci i djelatnici Ministarstva gospodarstva
U TIJEKU je velika akcija Uskoka i policije diljem Hrvatske. Uhićena je 41 osoba, a u tijeku su pretresi stanova, automobila, poslovnih prostora...
Riječ je o lovcima koji su, kako se sumnja, plaćali za lovačka uvjerenja te ih dobivali bez da su prošli potrebnu edukaciju. Među uhićenima su, prema dostupnim informacijama, neki policijski službenici, kao i djelatnici Ministarstva gospodarstva.
Hrvatski lovački savez (HLS) pozdravio je akcije "koje uvode red u područje izobrazbe lovaca" nakon uhićenja 41 osobe osumnjičene za korupciju oko dobivanja lovačkih uvjerenja.
HLS ističe kako se osposobljavanje kadrova u lovstvu odvija prema važećem pravilniku Ministarstva poljoprivrede, po kojemu svaki kandidat mora proći izobrazbu od 125 sati predavanja i vježbi, točnije 90 sati predavanja i 35 sati vježbe kako bi pristupio pismenom i usmenom dijelu ispita. Nakon položenog ispita kandidatu se izdaje uvjerenje o položenom lovačkom ispitu.
Savez navodi da provode ispite od 30-ih godina prošlog stoljeća, napominjući da u razvijenim europskim zemljama ispite za lovca provodi isključivo nacionalni savez lovaca.
N1 doznaje nove detalje o najnovijoj Uskokovoj akciji u kojoj je uhićena 41 osoba. Riječ je o lovcima koji su, kako se sumnja, plaćali za lovačka uvjerenja te ih dobivali bez da su prošli potrebnu edukaciju.
Sve se počelo rasvjetljavati još prije godinu dana kada je policija upala u privatno lovačko učilište koje se nalazi u Zagorju. Njegovog vlasnika su ispitali i oduzeli mu poslovnu dokumentaciju, no nisu ga tada lišili slobode. Priveden je tek jutros.
Kako su se polagali lovački ispiti?
U međuvremenu je Uskok ispitao i članove njegove komisije koja je provodila ispite za lovačke dozvole. Među njima su, prema dostupnim informacijama, neki policijski službenici, kao i djelatnici Ministarstva gospodarstva. Ni oni ranije nisu lišeni slobode, već su privedeni tek danas. Inače, modus je bio sljedeći: zainteresirani kandidati interesirali bi se preko posrednika za polaganje lovačkih ispita. Predavanja su im organizirana u učilištu u Zagorju te su za to plaćali po 100 eura.
Tko je sve uzimao mito za ispite?
Sada Uskok tvrdi da zapravo tečajeva nije bilo, već da su bez polaganja ispita dobivali uvjerenja potrebna za izdavanje lovačkih dozvola. Te lovačke dozvole izdaju se ljudima koji žele postati lovci, a nužne su im i za nabavku lovačkog oružja. Dio posrednika preko kojih su kandidati za lovce dolazili do vlasnika lovačkog učilišta sada je osumnjičen za posredovanje u davanju mita, dok je vlasnik osumnjičen za primanje mita.
Obračun među vodećim lovcima
Osumnjičeni u svojim iskazima uvjeravaju da su svi ispiti bili provedeni. Tijekom pandemije predavanja su održavana online, a kasnije su nastavljena uživo. Uvjereni su da su prijavljeni jer su postali konkurencija Hrvatskom lovačkom savezu. Policija bi nakon pretraga trebala odlučiti koga će od osumnjičenih u ovoj aferi pritvoriti. Do kraja dana neki od njih mogli bi biti dovedeni na ispitivanje u sjedište Uskoka u Zagrebu.
N1 neslužbeno doznaje da se radi o sumnji u izdavanje lovačkih uvjerenja bez da su oni koji su ih tražili doista prošli i potrebne provjere. Koliko su mita za to plaćali, za sada nije potvrđeno.
Kako neslužbeno doznaje Jutarnji, tijekom jutra više desetaka osoba privedeno je zbog sumnji da su sudjelovali u namještanju dozvola za lov. Riječ je o sličnom slučaju poput onog kada su se izdavale lažne covid-potvrde.
Sumnja se da su osumnjičeni ili uz novčane naknade ili bez njih od nadležnih tijela ishodili dozvole za lov, navodeći neistinite podatke, a nadležne osobe u zamjenu za mito ili bez njega im izdavale te dozvole.
"Policijski službenici Službe kriminalističke policije Policijske uprave varaždinske u suradnji s policijskim službenicima Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije PNUSKOK-a te policijskim službenicima više drugih policijskih uprava, a u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, na temelju naloga za pretrage izdanih od strane Županijskog suda u Zagrebu, započeli su u srijedu, 17. siječnja, provođenje više dokaznih radnji pretraga osoba, domova i drugih prostora te osobnih vozila i poslovnih prostorija kod većeg broja osoba osumnjičenih za počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti.
Kriminalističkim istraživanjem je obuhvaćena 41 osoba s prebivalištima na širem području Republike Hrvatske. Po dovršetku kriminalističkog istraživanja, osobe koje su uhićene bit će predane pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zagrebačke, dok će kaznena prijava biti podnesena Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta", objavila je policija.
"U tijeku su uhićenja, a hitne dokazne radnje provodi PU varaždinska u koordinaciji s Uskokom. Navedene radnje provode se na području više županija u odnosu više desetaka osoba za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna kaznena djela. Uskok će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost", objavio je Uskok.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati