Ustavni stručnjak: Mjere moraju biti jednake za sve, bez obzira na plaćeni smještaj
USTAVNI stručnjak Đorđe Gardašević s Pravnog fakulteta u Zagrebu u N1 Studiju uživo komentirao je ustavnost novih mjera koje je donio Nacionalni stožer.
"Ustavni sud bi mogao imati posla ako sam odluči. Mjere se donose brzo i kratko traju, ali potrebno je brzo reagirati ako se ocijeni neka vrsta neustavnosti", rekao je Đorđe Gardašević o novim mjerama koje je propisao Stožer i dodao: "To ovisi i o tome hoće li se građani obraćati Ustavnom sudu ili će sam reagirati, kao, primjerice, za vrijeme izbora kad je Ustavni sud reagirao na nemogućnost ljudi da izađu iz samoizolacije na glasanje. Ako se pojavi slična dvojba, mogao bi opet reagirati."
Dodaje da brojke nisu usporedive s onima u proljeće, puno su lošije, broj mrtvih je visok i to zahtijeva određene restriktivne mjere. "No, unutar toga postoje diskrepancije koje bi trebalo ustavno-pravno bolje analizirati", rekao je.
"Restrikcije moraju biti ravnomjerne"
Kao jedna od problematičnih stavki u novim mjerama javile su se propusnice koje bi trebale biti odobrene onima koji su prije stupanja odluke na snagu već rezervirali smještaj u nekom hotelu i slično, dok građani koji bi možda htjeli u vikendicu neće moći dobiti propusnicu.
"Stvar je jednostavna, bolest pogađa sve, nema razlike. Ako se provode mjere, moraju ravnopravno biti raspoređene na sve građane. Pitanje godišnjih odmora, iznajmljivanja prostora, to iskače u javnosti i upada u oči. Po meni, to nije dobra mjera. Ako se ograničava kretanje, treba vrijediti za sve bez obzira na konzekvence i je li netko nešto uplatio. Ne mogu ulaziti u medicinsku procjenu je li mjera zabrane opravdana. Epidemiolozi kažu da je i vjerujem u to pa reagiram na drugoj razini - a to je da mjera ravnopravno utječe na sve. Ako se radi o tome da se sprječava širenje zaraze, onda restrikcije u tom smislu moraju biti ravnomjerne. Nisam protiv ograničenja, ona su uobičajena kod zaraznih bolesti, ali kad ih primjenjujemo, moramo ih primjenjivati jednako na sve", istaknuo je Gardašević.
"Stožer i ministar zdravstva postavljaju kriterije"
Komentirajući balansiranje vlade između restriktivnih mjera i održavanja gospodarstva Gardašević napominje: "Tu je za mene stvar jednostavna. Naravno da je gospodarski i politički kriterij, obveza države da vodi računa o gospodarstvu, legitiman interes. Država mora voditi računa o tome. No, u našem modelu kriznog upravljanja situacijom s covidom-19 vlada nije ona koja po tom modelu ima prvenstvenu ulogu, nego Stožer, tj. ministar zdravstva. Po zakonu ministar može donositi samostalno sve mjere koje može donositi i Stožer. Primarnu ulogu u ovoj situaciji mora imati Stožer i ministar zdravstva, oni postavljaju kriterije i vlada bi se tome morala prilagođavati. Gospodarski kriterij tu ne može biti primarni, nego zaštita zdravlja."
Ako zaustavimo gospodarstvo, zaustavit ćemo prihode, nećemo se moći financirati i država će kolabirati, dodaje Gardašević.
"Prvi korak mora dati epidemiološka struka, tj. Stožer koji donosi mjere. Što se tiče političke odluke koje vrste djelatnosti zaustaviti ili ograničiti, vlada ne može donositi odluku o relaksaciji ili pojačavanju mjera. Stožer mora reći kakva je situacija i u okviru toga se mogu poduzimati te gospodarske aktivnosti", rekao je i dodao:
"U zakonu stoji da Stožer djeluje pod nadzorom vlade. Samo Stožer i ministar zdravstva su tijela koja donose odluke i sigurnosne mjere i u tom smislu se vlada treba prilagođavati. Vlada je važna, ima ustavnu funkciju, brinuti o gospodarskom razvitku zemlje."
Treba li proglasiti izvanredno stanje?
Ponovio je da bi po njegovom mišljenju najbolje bilo proglasiti izvanredno stanje.
"To bi bila bolja opcija. Ne treba se bojati tog pojma, to je kolokvijalni naziv. Mislim da jesmo u trenutnu velike prirodne nepogode, kako stoji u Ustavu. Mislim da bi u tom smislu trebalo poduzeti procedure koje Ustav za takve situacije predviđa, a to je odlučivanje u saboru o novim mjerama dvotrećinskom većinom, a usto ide i posebna vrsta kontrole Ustavnog suda nad mjerama. Tu onda Ustavni sud može davati više prostora tijelima koja reagiraju sa sigurnosnim mjerama nego u redovnom stanju. To bi bilo prikladnije ustavno-pravno rješenje", kazao je Đorđe Gardašević za N1.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati