VIDEO Plenković: 48.600 slučajeva u ovom tjednu, to je najveći tjedni broj u 2 godine
PETI val epidemije koronavirusa u Hrvatskoj nastavio se velikim brojevima. U posljednja 24 sata detektirano je 9157 novih slučajeva zaraze, a još 23 osobe s dijagnozom covida su preminule. Aktivno je 55.500 slučajeva, 1755 osoba je hospitalizirano, a 216 pacijenata je na respiratoru.
LIVE STREAMING STE MOGLI PRATITI NA INDEXU
Premijer Andrej Plenković po tko zna koji put poziva građane da se cijepe protiv covida, kako prvom tako i booster, odnosno trećom dozom. Ističe i da se cijepljenje znatno usporilo.
"Cijepljenje se usporilo"
"Od početka ožujka do kraja svibnja cijepljeno je milijun i 140 tisuća osoba. Od tada do danas nešto manje od milijun osoba prvom dozom. Mi od lipnja imamo situaciju sporosti u cijepljenju i očito rezervi kod dijela građana koji se ne žele cijepiti, što je po našem mišljenju štetno za one koji su se zarazili, a nisu se cijepili, kao i za one koji su izgubili život. Zato i inzistiramo na glavnoj poruci, a to je cijepljenje."
Upozorio je i da se zbog brzog širenja omikrona epidemiološka situacija ne smiruje.
"Svjetska zdravstvena organizacija je prognozirala da bi u sljedeća dva mjeseca omikron, ako se ovako nastavi širiti, mogao zaraziti pola europskog stanovništva. Premda je omikron zarazniji, čini se da on ipak izaziva blaže simptome."
Na dnevnom je redu sjednice vlade između ostalog Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu rada, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona.
Osim toga, bit će riječi i o aktualnom stanju vezanom za potres i koronavirus, kao i o Nacrtu konačnog prijedloga zakona o socijalnoj skrbi te Nacrtu konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu.
Govori o brojevima.
46.28 posto je udio pozitivnih.
U posljednja 24 sata zabilježeno je 9157 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 55.500. Grad veličine Karlovca je obolio od covida, a grad veličine Zadra je suspendiran u svim aktivnostima.
Omikron se čini kao dobra vijest, ali područje s najmanje cijepljenih bilježi najveći broj hospitalizacija, KBC Split bilježi najveće opterećenje kapaciteta.
Najveći problem predstavlja nedostatak medicinskih sestara. Općoj bolnici Zadar promptno smo poslali tri respiratora.
5000 naših sugrađana je preminulo od lipnja, a mogli su se zaštititi cijepljenjem. Broj zainteresiranih za cijepljenje pada.
Cjepiva su učinkovita protiv teškog oblika bolesti, zaključila je EMA.
Idućih dana će biti najopterećenije bolnice gdje je procijepljenost najmanja.
Epidemiolozi doista očekuju da će omikron zaraziti najveći dio stanovništva, i cijepljene i necijepljene. Ali cijepljeni će imati blagi rizik od opasnosti. Pozivam necijepljene da ne preuzimaju takvu odgovornost i da se cijepe.
U Hrvatskoj u proteklih sedam dana imamo više od 48.600 slučajeva zaraze koronavirusom, što je najveći broj u jednom tjednu u protekle dvije godine koliko epidemija traje, rekao je Plenković.
To je duplo više nego što je bilo prije dva tjedna, a danas je broj umrlih u Hrvatskoj premašio prag od 13 tisuća ljudi.
"Ta činjenica je važna u svjetlu druge činjenice da se dnevni ritam cijepljenja usporava. Od početka ožujka do kraja svibnja cijepljeno je milijun i 140 tisuća osoba, a od tada do danas nešto manje od milijun osoba prvom dozom", rekao je Plenković na sjednici vlade.
Dodao je kako od lipnja imamo situaciju sporosti u cijepljenju i rezervi kod dijela građana koji se ne žele cijepiti te istaknuo kako vlada smatra da je to štetno za njih same, pogotovo za one koji su se zarazili, a nisu se cijepili, a neki od njih su izgubili i život.
"Samo kombinacijom cijepljenja, booster doze i pridržavanja epidemioloških mjera možemo doći u situaciju da budemo bolje zaštićeni. Još jednom molim građane da se cijepe, poklone povjerenje znanosti, struci, liječnicima, epidemiolozima, infektolozima koji ulažu enormne napore na zaštiti zdravlja građana sve ovo vrijeme", rekao je Plenković.
Također je podsjetio kako je vlada osigurala dovoljno cjepiva za sve.
Premijer je naveo i kako se situacija u svijetu ne smiruje otkako je omikron u dominaciji te se širi sve brže. Od tri milijuna novih slučajeva svakoga dana u svijetu, milijun i pol dnevno, dakle polovina, otpada na Europu.
Istaknuo je prognozu Svjetske zdravstvene organizacije da bi u sljedeća dva mjeseca omikron, ako se ovako nastavi širiti, mogao zaraziti pola europskog stanovništva.
"Premda je omikron zarazniji, čini se da ipak izaziva blaže simptome, međutim generalna smrtnost od virusa i dalje ostaje visoka, a osobito tamo gdje se brzo širi, a gdje procijepljenost nije dovoljna", poručio je Plenković.
Govoreći o današnjoj sjednici vlade premijer je istaknuo kako je pred usvajanjem cijeli paket reforme sustava socijalne skrbi. Paket od sedam zakona prošao je prvo čitanje, a vlada će ga danas uputiti u drugo čitanje u Hrvatski sabor.
"Cilj je imati učinkovit, pravedan sustav socijalne skrbi koji stavlja u fokus korisnike", rekao je Plenković.
Dodao je kako time provode vladin program kojim žele jačati socijalnu politiku i društvenu solidarnost prema najugroženijima u društvu, uključujući i izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom.
Plenković je podsjetio da su u fiskalnom smislu, kada se gleda težina paketa ovih zakona, u odnosu na izdvajanje u 2021. povećali izdvajanja za sustav socijalne skrbi za 500 milijuna kuna.
Također, premijer je rekao kako ovih dana obilježavamo 30. godišnjicu međunarodnog priznanja Hrvatske te 24. godišnjicu Mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.
"To su važni datumi za hrvatsku povijest, nećemo ih obilježiti zbog epidemioloških mjera onako kako smo inicijalno planirali, ali u svakom slučaju dostojanstveno i s ponosom na prvih 30 godina samostalne i međunarodno priznate Hrvatske", rekao je Plenković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati