Reakcije analitičara: Tko će sastaviti vladu?
INDEX je pratio izbornu noć. Ovdje ste mogli pratiti reakcije analitičara i komentatora na izborne rezultate.
Rezultati su u 1:30 izgledali ovako.
- HDZ 61
- Rijeke pravde 42
- Domovinski pokret 13
- Most 11
- Možemo 10
- IDS 3
- NPS 2
- Fokus 1
Obrađeno je bilo 95.54 posto biračkih mjesta.
Postoji nekoliko opcija za sastavljanje vlade. Jedna opcija je da HDZ i Domovinski pokret zajedno sastave vladu bez manjinaca, no o tome će ovisiti broj osvojenih mandata. Postoji opcija i djelomičnog rasipanja Domovinskog pokreta u kojem scenariju bi HDZ, dio DP-a i manjinci imali dovoljno ruku. Nije nerealno i da dio manjinaca podrži desnu vladu, a dio ostane u oporbi.
MOST i Možemo tvrde da neće s HDZ-om. Najmanje izgledna opcija je ona široke koalicije u kojoj bi koalirali Rijeke pravde, DP, Most i Možemo, no čini se da je to gotovo nemoguće jer ovih troje jedno s drugim, barem su tako tvrdili, nikako ne želi.
No, postoji i opcija manjinske vlade. Naime, Možemo je prije izbora već napomenuo kako su spremni podržati manjinsku vladu na čelu sa SDP-ovom koalicijom u kojoj nebi sudjelovali, ali bi ju podržavali. Potvrdila je to i Danijela Dolenec danas te rekla kako postoji dobra šansa da se to dogodi. Istovremeno, Mostov Božo Petrov rekao je za HRT da bi "HDZ trebalo poslati u oporbu". U tom se scenariju zapravo vodi utrka do 76 ruku između između HDZ-a i DP-a s jedne strane te Rijeka pravdi, Mosta, Možemo i ostalih manjih stranaka s druge, s time da bi SDP-u i ostalima trebala i podrška 8 zastupnika manjina. No, za to treba pričekati konačne rezultate.
Posljednji je scenarij onaj u kojem nitko nema dovoljno ruku te se ide na nove prijevremene izbore.
U izbornoj noći pojavila se opcija manjinske vlade koja bi srušila HDZ s vlasti, a uključivala bi SDP, Most, Možemo te ostale manje stranke (IDS, Fokus, NLS). Evo kako bi to izgledalo.
PREMA zasad još uvijek neslužbenim izbornim rezultatima, najizglednija je koalicija HDZ-a i Domovinskog pokreta ((DP), a kada bi se dogovorili, nedostajalo bi im svega nekoliko glasova koje mogu uzeti od manjina. Ovdje pogledajte sve opcije za sastavljanje vlade prema aktualnim rezultatima.
"Apsolutno ovo nije bio pobjednički govor. Ovo je daleko od trijumfa. Ne možete ni zamisliti da će on nastaviti slaviti. Imali ste osjećaj nelagode i da jedva čeka da ode, takav dojam je odavao na pozornici. Njegov govor je započeo time da kritizira Milanovića", rekla je komunikacijska stručnjakinja Gabrijela Kišiček.
"Ovo je glumljeni pobjednički govor. On je vještiji govornik od Peđe Grbina, ali ni on nije bio uvjeren u ovo što govori", smatra komunikacijska stručnjakinja Kišiček.
Osvojenih 60 mandata na parlamentarnim izborima je, smatra Cipek, udarac koji je Plenković pokušao sakriti. Dodao je i da je rezultat koji je HDZ ostvario na ovim izborima za jedan mandat veći od Karamarkovog.
Politolog Tihomir Cipek komentirao je mogućnost "antihadezeovske fronte" i manjinske vlade. "Tu bi se radilo o velikom eksperimentu. Možemo bi to snažno podržavao i navodno bi ta vlada mogla riješiti problem korupcije i AP-a. Takve vlade su nestabilne pa mislim da je to projekcija želja", smatra Cipek i dodaje da prave poruke nije bilo iz HDZ-a.
"Manjinci neće moći ostati na okupu s DP-om i HDZ-om, što znači da mogu ostati na okupu jedino s dijelovima DP-a. Tu još postoji dosta varijabli. Na listi DP-a je i Kolakušić, koji nikako ne želi s DP-om, kao i Lacković, koji nije član DP-a", rekao je bivši SDP-ovac Gordan Maras.
"Nikola Grmoja nije spomenuo vladu nacionalnog jedinstva, to je dosta znakovito", rekao je politolog Berto Šalaj. Govorio je kao da se sprema za još 4 godine oporbenog mandata. On nije bio sklon vladi u kojoj bi bili i SDP i Most i DP, a Možemo podržavao iz sabora.
"Meni ovo nije dosta uvjerljivo. Mislim da on ima dobar odnos prema DP-u, ali odnos njih i Plenkovića je nešto potpuno drugačije. Plenković je u dosta delikatnoj situaciji, a tendencija je da se ide prema tome da se njega ukloni", smatra Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja.
Nakon što je Ivan Penava održao govor u svom stožeru te rekao da Domovinski pokret nikako ne bi s SDSS-om i Možemo, politički komentator Krešimir Macan rekao je da "Penava ne postavlja nove uvjete, to je jako bitno."
Mate Mijić kaže da bi Penava bio politički mrtav da pristane da ide s Miloradom Pupovcem. "Sigurno zbog kratkoročnog ulaska u vladu neće sebe trajno politički upokojiti. Penava na prošlim lokalnim izborima u Vukovaru nije imao briljantnu i uvjerljivu pobjedu. Odlaskom s SDSS-om Penava bi završio svoju političku karijeru."
Politolog Berto Šalaj kaže da je pred DP-om teška odluka. "Opcija im je otići s HDZ-om ili sa Rijekama pravde u neku vladu nacionalnog jedinstva gdje neće biti lako pregovarati. Uglavnom, izvjesno je da HDZ neće moći sastaviti većinu bez HDZ-a", tvrdi.
Mirela Holy i politolog Nikola Baketa za N1 komentiraju privremene rezultate parlamentarnih izbora.
Sudeći po izjavama iz izbornog stožera HDZ-a, čini se da će HDZ pokušati tražiti koalicijske partnere mimo DP-a.
“HDZ će sigurno pokušati dogovoriti Vladu u kojoj ne bi participirao DP, ali ne vjerujem da će im uspjeti. Trebali bi tada ići s nekim centrističkim opcijama, a one bi trebale znati da ulazak u zagrljaj HDZ-a ne omogućava nekakvu sjajnu perspektivu. HDZ ima moć za pregovaranje i pridobivanje. Ne odgovara im suradnja s s DP-om, ne samo zbog osobnih animoziteta, nego i zato jer takva koalicija ne bi bila dobro dočekana na razini Europske unije”, kazala je Holy.
“Suradnja s DP-om otvara i pitanje lokalnih izbora”
Baketa je istaknuo kako je Andrej Plenković do sada bio skloniji malim partnerima i razlomljenim koalicijama.
"Milanoviću za slaganje vlade treba više partnera", rekao je za N1 politolog Nikola Baketa. Rekao je da je upitno hoće li HDZ-u, ako bude na 58 ili 59 mandata, DP biti dovoljan za sastavljanje vlade.
“Ako ostane ispod 60 mandata, bit će to svojevrsni poraz HDZ-a”, rekao je.
Na pitanje je li umrla ideja Milanovićeve velike koalicije nacionalnog spasa, Baketa je kazao da “nije umrla, ali nije više ni tako izgledna”. “Ne vidim trenutno da je to vrlo izgledno. Čini mi se da DP sad više naginje HDZ-u”, dodao je.
A na pitanje bi li bilo bolje da je Možemo išao s SDP-om, Holy je kazala da bi tada “sigurno bila veća sinergija”.
Politolog Tihomir Cipek kaže da se sve vrti oko toga tko može s HDZ-om.
"Sada kada slušamo izbore, čini se da nitko ne može. Ali sutra je drugi dan. Ako hoćete izgraditi ozbiljnu stranku, a ulazite u koaliciju s HDZ-om, zdrobit će vas", objasnio je Tihomir Cipek, politički analitičar, i dodao da je primjer toga HSLS, koji je nekada bio velika stranka.
Na pitanje je li iznenađena zasad objavljenim rezultatima izbora, Mirela Holy je za N1 rekla da i je i nije.
“Očekivala sam nešto bolje rezultate HDZ-a i SDP-a. Izgledno je da će HDZ imati više mogućnosti za sastavljanje vlade nego koalicija Rijeke pravde. No, i jedni i drugi ipak ne mogu biti zadovoljni ostvarenim rezultatom. Iako će imati manje mandata, mislim da u Domovinskom pokretu mogu biti jako zadovoljni jer drže ključeve Banskih dvora”, kazala je Holy.
Analitičari Nove TV smatraju da će SDP-u biti teško posložiti koaliciju jer je strankama poput Možemo i DP-a jedino zajedničko to što su protiv HDZ-a, "ali taj sadržaj nakon nekoliko mjeseci prestao bi postojati". Nazvali su to "Frankestein koalicijom".
"Sve oči su uprte u DP. Na njima će biti teška odluka. Pitanje je hoće li ta odluka biti jedinstvena. Ja ne bih volio biti 76. Kakvu god odluku oni donesu, ona će biti teška i pogubna. Samo je pitanje koja će biti pogubnija, da idu s SDP-om ili HDZ-om", rekao je bivši HDZ-ovac Darko Milinović.
Čini se da će se voditi utrka do 76 ruku, i to između HDZ-a i DP-a s jedne strane te SDP-a, Mosta, Možemo i ostalih manjih stranaka s druge. Naime, DP nije rezolutno odbio koaliciju s HDZ-om, a stvarni šef DP-a Mario Radić rekao je da nema ništa protiv HDZ-ovog ministra obrane Ivana Anušića.
S druge strane, ostale stranke se nadaju eventualnoj manjinskoj vladi, o kojoj su govorili i Možemo, i Most, i SDP, a za to im treba barem 68 ruku kako bi zajedno s manjinskim zastupnicima imali 76 za sastav vlade. Po trenutnim rezultatima to i imaju.
No te su opcije još na dugom štapu te treba pričekati konačne rezultate.
TRENUTNE rezultate izbora za Index je komentirao politolog Višeslav Raos.
“Ono što znamo za početak je da je Zoran Milanović mobilizirao SDP, ali i čini se da je i potaknuo dio HDZ-ovaca koji su vodili kampanju na tome da će se suprotstaviti ideji da on bude mandatar te se vodili tragom onoga što je kazao Ustavni sud. Što se tiče ovih rezultata, treba biti skeptičan. Ako gledamo Prvu izbornu jedinicu, ali samo Zagreb, za sada je obrađeno tek četiri posto glasova", navodi analitičar.
"Tu će Možemo sigurno rasti, a i Rijeke pravde će dobiti još koji mandat. Međutim, ako stvari ostanu više-manje ovakve, moguće je da HDZ-u opće neće trebati Domovinski pokret i to bi bio idealan scenarij za HDZ jer bi s dijasporom mogli doći do 78 mandata", rekao nam je Raos.
"Druga izborna jedinica je isto zanimljiva ako se gleda samo Zagreb. Tu je obrađeno već 19 posto glasova i vjerojatno neće biti još tolikih pomaka, ali na razini cijele Hrvatske mi još ne znamo kako će se stvari odvijati", rekao nam je Raos.
"Kada budu obrađene dvije trećine glasova, moći ćemo nešto više reći. No situacija je takva da do samog kraja stvari ne budu u potpunosti jasne."
Politolog Berto Šalaj kaže da su trenutno uvjeti za koaliciju koje ističe DP vrlo apstrakni i neprecizni. Kaže da bi jedan od uvjeta, uz isključivanje SDSS-a iz koalicije s HDZ-om, mogao biti i uvjet da Andrej Plenković ne bude premijer.
Politički analitičar Ivan Rimac se za N1 osvrnuo na to može li DP u eventualnoj koaliciji skrenuti HDZ udesno.
“DP je izgrađen na porukama i idejama koje su striktno političke i ideološke. Mi nemamo nekakav njihov program za promjenu društva. U srazu s HDZ-om kao koalicijskim partnerom, netko mora odustati od svojih ideoloških poruka. HDZ je vrlo velika stranka i koalicijski partneri su u koaliciji s HDZ-om uvijek gubili identitet. DP je u tom smislu najpogodnija skupina jer su u prvom redu egzistirali s ideološkim porukama. Koliko su spremni inzistirati na njima dalje ili ući u vladu i sučiti se s problemima, veliko je pitanje”, kazao je.
Rimac je dodao da nije jasno koliko DP želi čuvati identitet, a koliko ga je spreman uložiti u nekakvu koaliciju.
“Ulazak u koalicije nužno vodi u smanjenje broja glasača i njihovog utjecaja na politiku. No oni imaju u ovom trenutku veliki pregovarački i ucjenjivački potencijal”, kazao je Rimac.
Na pitanje može li zamisliti koaliciju HDZ-a i Domovinskog pokreta (DP) te Andreja Plenkovića i Ivana Penavu zajedno za stolom, a zatim i njih dvojicu kao predsjednika i potpredsjednika vlade, Jadranka Kosor je za N1 odgovorila potvrdno.
“Dapače, mogu zamisliti i 3P koaliciju – Plenkovića, Penavu i Pupovca. S obzirom na komentare koji dolaze iz DP-a, sve je to moguće zamisliti. Što se tiče g. Plenkovića, on će sada učiniti sve, jer bi postao prvi premijer koji je to postao tri puta. Učinit će sve da to postane jer bi to dobro izgledalo i u njegovom CV-u. Mislim da je spreman na ustupe i da Penava ustukne pod pritiskom nekih članova. Mislim da će DP ići s velikim zahtjevima i tražiti velik broj ministarstava, ali to samo u pregovorima, ne mora biti i konačno”, kazala je Kosor.
S obzirom na broj obrađenih glasova, trenutno je teško predvidjeti tko će imati 76 ruku dovoljnih za sastavljanje vlade. Rezultati će se ažurirati svakih 15 minuta, a očekuje se da će do ponoći biti poznate najmanje tri četvrtine glasova.
No postoji nekoliko opcija. Jedna opcija je da HDZ i Domovinski pokret zajedno sastave vladu bez manjinaca, no o tome će ovisiti broj osvojenih mandata. Postoji opcija i djelomičnog rasipanja Domovinskog pokreta, a u tom bi scenariju HDZ, dio DP-a i manjinci imali dovoljno ruku.
Most i Možemo tvrde da neće s HDZ-om. Najmanje izgledna opcija je ona široke koalicije u kojoj bi koalirali Rijeke pravde, DP, Most i Možemo, no čini se da je to gotovo nemoguće jer ovih troje jedno s drugim, barem su tako tvrdili, nikako ne želi.
No postoji i opcija manjinske vlade. Naime, Možemo je prije izbora već napomenuo kako su spremni podržati manjinsku vladu na čelu s SDP-ovom koalicijom u kojoj ne bi sudjelovali, ali bi je podržavali. Potvrdila je to i Danijela Dolenec danas te rekla kako postoji dobra šansa da se to dogodi. Istovremeno, Mostov Božo Petrov rekao je za HRT da bi "HDZ trebalo poslati u oporbu". No i za to treba pričekati konačne rezultate.
Posljednji je scenarij onaj u kojem nitko nema dovoljno ruku te se ide na nove prijevremene izbore.
Bivši HDZ-ovac Darko Milinović smatra da je Zoran Milanović trebao kasnije najaviti kandidaturu, odnosno da bi rezultati za njih tada bili znatno bolji jer "nitko ne želi tri tjedna slušati šta kaže pijani Šeks".
"Rezultati iz gradova mogu promijeniti cijelu ovu sliku, ali teško mi je zamisliti da bi išlo ispod prognoza koje smo imali na početku", obajsnio je politolog Tihomir Cipek i dodao da je drastično pao Možemo.
"Dobar dio ljudi je za promjene, ali su za oprečne pozicije i druge promjene. Ujedinjuje ih nezadovoljstvo. Sad slijedi težak proces pregovaranja. Čarobna brojka je 60, trebate 60 mandata za pregovaranje", smatra Cipek.
"Rezultati će se korigirati prema izlaznim anketama", rekao je politički analitičar Ivan Rimac. "Ove rezultate ne treba još uzimati za analizu, oko ponoći ćemo moći više govoriti o tome tko će biti bliži sastavljanju vlade", tvrdi.
"Projekt Zorana Milanovića je neuspjeh. Hrvatska ni nakon 9 godina neće dobiti lijevo-liberalnu vladu. Jedan scenarij je koalicija HDZ-a, Domovinskog pokreta i nekoliko manjinaca. Jedna je opcija vlada nacionalnog jedinstva, a zadnja je izlazak na nove izbore", rekao je politički analitičar Berto Šalaj.
HDZ-ove opcije trenutno nisu jednostavne. Ako im pridodamo 3 mandata iz dijaspore, oni imaju 62 mandata, a zajedno s Domovinskim pokretom imaju 75 ruku. Pošto se ne očekuje da bi DP išao u koaliciju s manjinama, prvenstveno SDSS-om, HDZ-u bi nedostajao jedan mandat.
HDZ-u zasad nisu dovoljne samo manjine, s njima po anketama imaju 70 mandata.
"Vidi se da granični mandati mogu potpuno preokrenuti situaciju. Tendencija je jasna i ide u smjeru jačanja dviju velikih stranki, ali još se dosta toga može promijeniti", objasnio je politolog Tihomir Cipek.
"Prema ovim rezultatima, Hrvatska nema vladu", rekao je Boris Jokić.
"Za sada nitko slavodobitno ne može reći da može sastaviti vladu, ali moguće je da već kroz 24 sata stvari budu malo jasnije”, kazao je za Index politolog Višeslav Raos.
"Puno je lista po izbornim jedinicama koje su oko praga. Vidjet ćemo što će biti do kraja večeri, nije nemoguće da netko od njih u međuvremenu potone ili malo odskoči", tvrdi.
Izborni komentatori RTL-a Krešimir Macan i Mate Mijić kažu da postoje granični mandati te da će se oni mijenjati cijelu večer. "Vidimo da je očito u trećoj izbornoj jedinici nestao jedan mandat i vratio se HDZ-u", kažu.
"Sve ankete, a posebno one izlazne malo podcjenjuju HDZ, dolaze glasovi iz ruralne sredine. Vidimo da je prva izlazna anketa podcijenila i Most jer u najvećim urbanim centrima Most nema puno svojih birača. Glavnina njihovih birača je u manjim sredinama", smatra Mijić.
No postoji opcija manjinske vlade. Naime, Možemo je prije izbora već napomenuo kako su spremni podržati manjinsku vladu na čelu s SDP-ovom koalicijom, u kojoj ne bi sudjelovali, ali bi je podržavali. Potvrdila je to i Danijela Dolenec danas te rekla kako postoji dobra šansa da se to dogodi. Istovremeno, Mostov Božo Petrov rekao je za HRT da bi "HDZ trebalo poslati u oporbu". Ako bi se gledali rezultati anketa, SDP-ove Rijeke pravde bi zajedno s Možemo, Mostom, IDS-om, Fokusom, Nezavisnom listom Sjever te manjinama imali točno 76 ruku, što bi bilo dovoljno za sastavljanje vlade. No još treba pričekati službene rezultate.
Prema anketama teško da će netko složiti vladu jer za to treba 76 mandata. HDZ bi ako mu manjinci daju podršku imao 67 mandata te 70 s dijasporom. DP, MOST i Možemo tvrde da oni sigurno neće s HDZ-om. Kad bi Rijeke pravde, DP, Most i Možemo koalirali, imali bi 77 mandata, no čini se da je to gotovo nemoguće jer nitko od njih, barem su tako tvrdili, jedno s drugim nikako ne želi u koaliciju.
Komentirajući različite izjave iz DP-a, gdje su se spominjali i novi izbori te teški uvjeti za pregovore, politolog Tihomir Cipek ne isključuje da se stranka raskoli ili da netko iz nje izađe nakon izbora.
"Gospodin Radić spada u realiste i jasno mu je da mora pregovarati, a ovi koji ne žele pregovarati su idealisti. Ne zna se tko će tu što dobiti. Sigurno i druga strana radi na pregovorima, uz potporu predsjednika Milanovića", kaže Cipek.
“Procjene su se pokazale točnima, ali nitko nije računao na visoku izlaznost od otprilike preko 60 posto. U realnosti to znači blizu 70 posto s obzirom na napuhane biračke popise. To je jako velika izlaznost i ona je malo poremetila ranije procjene. Ojačala je manje stranke u odnosu na HDZ i SDP. SDP prema izlaznim anketama ima onoliko koliko se i očekivalo, a HDZ nešto malo manje. Ostali su na jedan do dva mandata više od onog što se očekivalo. Iznenađenje je slabiji rezultat IDS-a, ako tako ostane, i jedan mandat više za Nezavisnu listu Sjever”, kazao nam je Puhovski.
Dodao je da HDZ-u treba pridodati barem dva, a možda i sva tri mandata iz 11. izborne jedinice, odnosno dijaspore. “Ovo mijenja neke nedavne procjene.”
Puhovski se osvrnuo i na visoku izlaznost.
“Nezadovoljstvo je uspjelo mobilizirati glasače više nego oporba. Mobilizacija je nehadezeovska, ali mi se u ovom trenutku ne čini dovoljno velika da bi baš porazila HDZ. Ipak, mijenja neke procjene koje smo imali do prije nekoliko dana”, smatra.
Što se tiče najniže izlaznosti tamo gdje su HDZ-ove izborne utvrde, Puhovski kaže da je HDZ ondje svoje birače “izvukao”, dok ih oni drugi nisu uspjeli mobilizirati.
U Zagrebu i okolini i u središnjoj i sjevernoj Hrvatskoj uspjela je nehadezeovska, da ne kažem protuhadezeovska mobilizacija. A indikativna je relativno niska izlaznost u Istri (8. izbornoj jedinici). Općenito je uz obalu najslabija izlaznost. To možda ima veze s vremenom”, kaže.
“Općenito mislim da povećana izlaznost ne ide u prilog HDZ-u i da će prednost HDZ-a u odnosu na SDP-ovu koaliciju biti smanjena. No ne vjerujem da će ta prednost nestati”, dodao je Puhovski.
"Nekoliko mandata može ići na jednu ili drugu stranu. Ali vidi se trend, a to je da imamo dvije snažne stranke, brend hrvatske politike, i one se tu izmjenjuju. HDZ dominira, dogodi se da SDP pobijedi kad HDZ promijeni orijentaciju", rekao je politolog Tihomir Cipek.
"Zanimljivo je bilo pratiti i gledati. Može se primijetiti da su dvije najveće stranke vrlo oprezne u svojim izjavama. Ima tu klišeja i očekivanih odgovora, ali vidi se da nema euforije i pretjeranog veselja. Jako zadovoljni su bili u Možemo. Oni su jasno artikulirali svoje veselje. Ostali su bili suzdržani i nezadovoljni, kao što je bio Most. A u Domovinskom pokretu čuli smo zabrinjavajuće komentare o raspisivanju novih izbora", komentirala je Gabrijela Kišiček za Novu TV, komunikacijska stručnjakinja, i dodala da se na licima ljudi u stožeru jasno vidjelo nezadovoljstvo, a da će to nezadovoljstvo biti sve teže prikriti kako noć odmiče.
Politički analitičar Ivan Rimac kaže da će se u idućim danima tek saznati ima li jedna od dvije najveće stranke, HDZ ili SDP, potencijal za većinu u parlamentu. "Teško je u ovom trenutku razaznati ima li netko dovoljno za 76 ruku", rekao je.
Krešimir Macan i Mato Mijić komentirali su za RTL izlazne ankete.
"Čini mi se da su se crvene utvrde dodatno zacrvenile, a to su I., III., VIII., VI. izborna jedinica. Zagreb će odlučiti o pobjedniku", rekao je Macan.
Mate Mijić kaže da u stožerima sad traje posebna melodrama. "Koliko god voljeli nas i Hrvatsku, najviše vole sebe, a ovo je jedan dan u 4 godine kad se odlučuje o njihovoj sudbini. Dio njih nema karijeru izvan politike i bitno je ostati u njoj. Drugi ne vole gubiti, svi su na rubu živaca."
Macan je dodao da je narod odlučio i da je to najbolja poruka večeras. "Svi na ovaj dan mole brojke ankete, mogu li dobiti pet minuta prije, svi su nervozni jer o njima ovise sudbine, ovo su najgorih 5 minuta."
Nakon što su objavljene prve izlazne ankete, Macan je rekao da nema iznenađenja.
"Na kraju se pokazalo da su ankete bile tu, sve je tu negdje, ima dosta rubnih mandata. Svi želimo vidjeti te postotke tko može prijeći, tko može kome uzeti. To će se kroz noć dosta mijenjati", smatra Macan.
"Ako nakon osam godina dobijete 58 mandata, teško da je to podbačaj za HDZ, možda nisu ostvarili neke svoje ciljeve, ali to nije loš rezultat. Predsjednik je evidentno motivirao ljude da izađu na izbore, ali nije ih uspio u većem broju pridobiti da glasaju za SDP. Ima dosta rubnih mandata, mijenjat će se ti odnosi tijekom večeri", rekao je Mijić.
"Kampanja nije bila puna nekih zanimljivosti, ali nakon dvotjedne dosade ipak je Možemo izašao kao pobjednik", dodaje Mijić. Oni su povećali svoj klub, pametno su se prilagodili ulasku predsjednika u kampanju, otišli sa svojom kandidatkinjom u drugi plan, počeli pripremati teren i svjetonazorske poruke za svoje birače. Možemo je svojom kampanjom u finišu dobio više nego što su sami očekivali, smatraju komentatori.
"Djelomično sam iznenađen rezultatima, ankete pokazuju nekoliko mandata manje HDZ-u", rekao je politolog Tihomir Cipek. "Ostale stranke su u gabaritima predizbornih anketa. Sve je još moguće, treba pričekati službene rezultate", kaže.
"Jedan mandat može biti presudan, to će biti jako težak proces pregovaranja, jako teško će se naći zajednički jezik", rekao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati