Stotine na prosvjedu za Palestinu u Zagrebu: "Europa ne želi priznati genocid"
NA TRGU žrtava fašizma u Zagrebu održao se prosvjed za Palestinu pod nazivom Skup solidarnosti s Palestinom. Početak skupa bio je u 18 sati.
Prosvjed je ranije najavila organizatorica skupa Emina Bužinkić koja je medijima pojasnila kako je prosvjed dio globalnog odgovora na situaciju u kojoj se Gaza nemilosrdno bombardira i u kojoj nevjerojatan broj ljudi gubi živote.
''Osuđujemo aparthejdski, doseljenički režim i tražimo slobodu za sve Palestince. Tražimo deokupaciju i dekolonizaciju. Imanentno zaustavljanje ovog rata. Pozivamo na mir i na uspostave slobode na palestinskim prostorima", poručila je Bužinkić.
"Razgovarajmo međusobno, educirajmo se. Nemojmo podržavati one koji podrivaju mržnju", rekla je na kraju organizatorica i pozvala okupljene da se raziđu i pokupe smeće.
Na pozornici se pojavio prosvjednik koji je potaknuo građane da uzvikuju parole na arapskom, nakon čega je završen službeni program.
Pravnik Bermin Miškić rekao je da je u Palestini "umrla čovječnost".
"Stojim pred vama ponižen i posramljen. Ponižen jer je čovjek ubijen, posramljen jer je ubijena čovječnost. Dok ovo govorim, pred očima mi je Palestinac koji drži raskomadano dijete i moli liječnika da ga sastavi. Pred očima su mi djeca koju naši sustavi nisu zaštitili", rekao je Miškić. Kaže da su više od 75 posto poginulih žene, djeca i starci. "Toliko o vojnim ciljevima".
"Bombardiranjem Gaze se provodi kolektivna kazna nad milijunima civila. Palestina je okupirana i već 75 godina ih se drži u kavezu. Zapadni svijet izražava suosjećanje sa Izraelom, a tko izražava suosjećanje s Palestincima koji su okupirani tolike godine?", upitao je.
"Ja vam kao pravnik kažem da je u Palestini ostvaren genocid, po svim stavkama", rekao je i pročitao definiciju genocida.
"U Izraelu je na vlasti režim aparthejda. Mi se sjećamo Nelsona Mandele, sjećamo se zločina u Srebrenici. Mi znamo kako izgledaju zločini nad civilima. Zapadni svijet ne želi vidjeti dalje od izraelskih žrtava. Čistimo li time vlastitu savjest?" rekao je.
"Neki se pitaju što mi imamo s tim. Nepravda i ovakvo nasilje pogađa cijeli svijet", rekao je Miškić i dodao da se palestinsko pitanje mora riješiti te da okupacija Palestine mora prestati.
"Podignimo glas za pravično rješenje palestinskog pitanja, za prekid rata i nasilja, ali i okupacije Palestine. Samo se na taj način ova tragedija može dugoročno riješiti", zaključio je.
"Patnje Palestinskog naroda traju 75 godina. Nezaposleni, bez osnovnih uvjeta za život na koji smo mi navikli", rekao je prosvjednik koji kaže da je Palestinac čija majka je iz Hrvatske.
"Ono što smo mi preživjeli za vrijeme rata Palestinci proživljavaju 75 godina. Svijet zbog svoje grižnje savjesti gleda njihovu patnju. Vidimo da žrtve mogu postati agresori. Palestinci nemaju prava, prijeti im zatvaranje i smrt. Nema razlike je li Palestinac vojnik ili novinar", rekao je.
"Kako bi se po vama Palestinci trebali braniti a da Europi ispadaju dobri", pitao je, nakon čega se čuo pljesak.
Palestinci su prvi put krenuli u vojni napad, nakon kojeg je Izrael krenuo s masovnim granatiranjem u kojem su poginuli brojni civili, a Gaza je postala grad sravnjen sa zemljom, rekao je.
"U Hrvatskoj živim devet godina. Ostao sam u šoku kad sam vidio izraelsku zastavu u Zagrebu", rekao je, nakon čega se začuo ženski glas koji mu je vikao: "Ne, ne." "Ako postavljamo izraelsku zastavu, postavimo i palestinsku", nastavio je.
"Odgovornost za izbjegličku krizu kreće iz Europe."
"Izrael ne želi mir s Arapima. Ta zemlja je od nastanka imala sedam ratova protiv Arapa i tri ustanka Palestinaca. Ako Europa ne želi izbjeglice, mora se prestati miješati u Bliski istok. Europa ne želi priznati genocid nad Palestincima zbog svoje grižnje savjesti i svog odnosa prema Židovima", rekao je.
"Došlo je vrijeme da ustanemo za istinu i pravdu i kažemo: Vaša djeca su i naša djeca", rekao je i pozvao na mir.
"Živjela Palestina" i "Free Palestine", uzvikuju prosvjednici.
Ponovno kreće čitanje palestinske poezije.
Prosvjednica čita poeziju slavnog palestinskog pisca i pjesnika Mahmouda Darwisha. Pročitala je pjesmu na arapskom i prijevod na hrvatski.
Inicijativa se zalaže za rješenje koje ne reducira ovo pitanje na sukob Izraela i Palestine ili na židovsko-muslimansko pitanje jer se ne radi o vjerskom sukobu, rekla je Emina Bužinkić u ime organizatora.
Naglasila je da zabrinjava ravnodušnost međunarodne zajednice te ustvrdila da izraelske vlasti desetljećima guše slobodu Palestinaca.
"Kolonijalno nasilje Izraela prema Palestini mora stati. UN i međunarodna zajednica moraju naći političko, a ne vojno rješenje", rekla je.
"Zahtijevamo hitan prekid vatre i stvaranje humanitarnog koridora."
Inicijativa traži od Hrvatske da prestane podržavati izraelsku vladu, a od međunarodne zajednice traži deokupaciju i dekolonijalizaciju Palestine.
"Zalažemo se za slobodnu Palestinu i za sve oblike nasilja", rekla je.
Okupljeni skandiraju "Free Palestine".
Okupili smo se da pružimo podršku Palestini. Mi koji smo iskusili rat poručujemo: Zaustavite okupaciju Palestine, rečeno je na prosvjedu.
Organizatorica je pozvala okupljene da mirno sudjeluju u prosvjedu te da ne ističu simbole mržnje.
"Tisuće bombi koje su pale na Palestinu ranile su 14 tisuća ljudi, a ubile 5 tisuća, od kojih su 2000 djeca", rekla je organizatorica.
"Žalimo i za 1400 ubijenih Izraelaca, tugujemo s njihovim obiteljima", rekla je.
"Zabrinjava nas ravnodušnost međunarodne zajednice", rekla je i dodala da izraelske vlasti desetljećima guše slobodu Palestinaca.
Na prosvjed je došao i bivši saborski zastupnik Ivan Pernar.
Na cestama koje vode do Trga žrtava fašizma nalaze se policijski automobili. Policija je, podsjetimo, najavila da će snimati prosvjed.
Prosvjednici se okupljaju, donijeli su i transparente. Dio automobila koji prolaze trubi u znak podrške.
Na mirno okupljanje solidarnosti s Palestinom preko društvenih mreža pozvala je i Radnička fronta.
Policija je najavila da će snimati javni skup na mjestu okupljanja i trasi kretanja sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima.