Velika akcija USKOK-a zbog pljačke Ine. Uhićenima blokirano 800 milijuna kuna
POLICIJA i USKOK krenuli su jutros u veliku akciju zbog zlouporabe i pranja novca na štetu Ine u trgovini plinom.
Uhićeno je više osoba i pretresi se obavljaju u četiri županije.
Među privedenima su, kako se doznaje, direktor sektora prirodnog plina u Ini Damir Škugor, njegov otac, vlasnici tvrtke OMS upravljanje Goran Husić i Josip Šurjak (inače i predsjednik Hrvatske odvjetničke komore) i predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Uhićeni su ispitani u zgradi Uskoka koji će u nedjelju objaviti hoće li protiv uhićenih pokrenuti istragu i zatražiti istražni zatvor. Osumnjičeni za koje tužiteljstvo zatraži jednomjesečno pritvaranje sutra će biti dovedeni pred suca istrage koji će o tome odlučivati.
POJAVLJUJE se sve više informacija o velikoj akciji USKOK-a i policije koja je jutros rezultirala uhićenjima zbog zlouporabe i pranja novca na štetu Ine u trgovini plinom.
>> Opširnije
POJAVLJUJE se sve više informacija o velikoj akciji USKOK-a i policije koja je jutros rezultirala uhićenjima zbog zlouporabe i pranja novca na štetu Ine u trgovini plinom.
>> Opširnije
HRT javlja da je inkriminirana šteta veća od 850 milijuna kuna, a da je uhićenima na računima blokirano 800 milijuna kuna.
Na teret se uhićenom direktoru iz Ine, šefu Hrvatske odvjetničke komore i bivšem šefu hrvatske MMA lige stavlja da su oprali novac. Osnovano se sumnja da su prijavljene osobe u transakcijama s prirodnim plinom na štetu dva trgovačka društva pribavili korist veću od 850 milijuna kuna.
Ured za sprečavanje pranja novca, nakon što su USKOK i nadležna tijela završili kriminalističko istraživanje, blokirao je sumnjiva sredstva na bankovnim računima i udjele u investicijskim fondovima u ukupnoj vrijednosti preko 800 milijuna kuna.
Pretražuje se ured uhićenog šefa Hrvatske odvjetničke komore Josipa Šurjaka u centru Zagreba.
Traje pretraga kuće uhićenog direktora iz Ine Damira Škugora. Radi se o urbanoj vili u zagrebačkoj Petrovoj ulici.
Škugor je na pretragu stigao u pratnji policajaca u civilu, ali i interventnih policajaca.
USKOK i policija provode veliku akciju koja je jutros rezultirala uhićenjima zbog zlouporabe i pranja novca na štetu Ine u trgovini plinom.
>> Opširnije
Oglasili su se i iz Ministarstva financija.
"U otkrivanju konkretnog slučaja i kriminalističkom istraživanju istog, te osiguranju oduzimanja nezakonite imovinske koristi, aktivnu ulogu imale su službe Ministarstva: Ured za sprječavanje pranja novca i Porezna uprava - Samostalni sektor za financijske istrage.
Ured za sprječavanje pranja novca je nakon operativne analize sumnjivih transakcija zaprimljenih sukladno Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, utvrdio sumnju na pranje novca i povezana predikatna kaznena djela te dostavio slučaj na daljnje postupanje i procesuiranje Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. Samostalni sektor za financijske istrage Središnjeg ureda Porezne uprave proveo je višemjesečno financijsko istraživanje u suradnji s PNUSKOK-om i Uredom za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija te u koordinaciji s USKOK-om, slijedom čega je USKOK-u podnio kaznene prijave zbog počinjenja više kaznenih djela iz područja gospodarstva.
Samostalni sektor za financijske istrage (SSFI) obavlja poslove analize i financijskog istraživanja prvenstveno u predmetima u kojima postoje ozbiljne naznake organiziranog kriminaliteta, koruptivnih kaznenih djela i kaznenih djela subvencijskih prijevara na štetu sredstava Europske unije", objavili su.
PREDSJEDNIK SDP-a Peđa Grbin na Facebooku se osvrnuo na privođenja vezana uz pranje novca u Ini.
>> Opširnije
Navodno se sumnja da Škugor za ugovaranje poslova na korist svog prijatelja i donedavnog prvog susjeda Šurjaka te njegovog poslovnog partnera Husića nije dobio mito, nego da su podijelili zaradu od preprodaje plina, piše Telegram.
Prema neslužbenim informacijama, sto milijuna kuna završilo je na računu Škugorovog oca. Navodno je 20 milijuna od tog iznosa pokušao oprati kupnjom niza nekretnina.
U akciji je priveden i Goran Husić.
U tijeku je pretres kuće Damira Škugora koji je uhićen u velikoj USKOK-ovoj akciji.
Među uhićenima je i poduzetnik Goran Husić. On je, piše Jutarnji, desetak godina bio direktor hrvatske MMA lige.
Javnosti je postao poznat nakon prosvjeda oko okretišta tramvaja u Prečkom. On tvrdi da je okretište otkupio od obitelji Maršanić. Njih je godinama zastupao u dugoj trakavici s Gradom. Godine 2019. Maršanići su dobili pravomoćno rješenje od Ministarstva pravosuđa da im Grad Zagreb mora vratiti to zemljište. Husić je to zemljište od njih otkupio po cijeni od 280 eura po kvadratu, a od Grada tražio 426 eura po kvadratu i još više od milijun kuna najamnine za korištenje zemljišta.
HRVATSKA odvjetnička komora (HOK) priopćila je da je obaviještena kako je predsjednik HOK-a uhićen, ali da slučaj još ne mogu komentirati te da nastavljaju s redovnim aktivnostima.
U priopćenju navode da su obaviješteni da je među uhićenima u akciji koju su proveli policija i Uskok i predsjednik HOK-a Josip Šurjak. Dodaju da za sada nemaju dovoljno informacija da bi to mogli komentirati te ističu da će "nastaviti sa svojim redovnim aktivnostima, a javnost će naknadno biti obaviještena o daljnjim koracima".
>> Opširnije
Objavljeni su novi detalji akcije. Sve je razotkrila Porezna kada je, navodno, na računu umirovljenika (člana obitelji uhićenog šefa u Ini) otkrila milijune kuna.
>> Opširnije
Samostalni sektor za financijske istrage Središnjeg ureda Porezne uprave proveo je višemjesečno financijsko istraživanje u suradnji s PN USKOK-om i Uredom za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija te koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, slijedom čega je USKOK-u podnio kaznenu prijavu protiv pet fizičkih i jedne pravne osobe zbog više kaznenih djela iz područja gospodarstva, objavili su iz Porezne uprave.
Uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji rezultat su kriminalističkog istraživanja koje se provodi u suradnji s PNUSKOK-om, Uredom za sprječavanje pranja novca i Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave.
Navedene radnje provode se na području Grada Zagreba te Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Osječko-baranjske županije, a odnose se na više hrvatskih državljana za koje se osnovano sumnja da su počinili kaznena djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i pomaganja u zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju, sve u sastavu zločinačkog udruženja, te kaznena djela pranja novca.
USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost.
MUP se oglasio o akciji.
>> Opširnije
"Obavještavamo Vas da nismo u mogućnosti komentirati policijske istrage koje su u tijeku. U potpunosti surađujemo s istražiteljima kako bi se utvrdile sve činjenice vezane za ovaj slučaj", rekli su za Index iz Ine.
Prema neslužbenim informacijama među privedenima su vlasnici tvrtke OMS upravljanje, poduzetnik Goran Husić i predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak.
Tvrtka je osnovana krajem 2019. godine i do lani nije imala prihode. Lani je, pak, prijavila prihode od preko 220 milijuna kuna, točnije 223.227.200 kuna. U 2021. nije povećavala ni smanjivala broj zaposlenih, a imala je jednog zaposlenika.
>> Opširnije
Jutarnji list javlja da su osim Škugora i Šurjaka privedeni i Škugorov otac te poduzetnik Goran Husić. Husić i Šurjak su vlasnici tvrtke OMS upravljanje, koja je u centru istrage.
Osim njih, na području Slavonije navodno je privedena i predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić. Riječ je o tvrtki u čijem nadzornom odboru sjedi Damir Škugor.
Jutarnji javlja i da je šteta nekoliko stotina milijuna kuna.
Večernji list javlja da je, prema neslužbenim informacijama, među privedenima Damir Škugor, direktor Službe trgovine prirodnim plinom u Ini, te Josip Šurjak, šef HOK-a.
Kako piše Večernji, Šurjak je Škugorov prijatelj pa su njih dvojica navodno dogovorila da se Šurjakovoj tvrtki proda plin po izuzetno niskim cijenama. Plin koji je po tako niskim cijenama kupila tvrtka u Šurjakovom suvlasništvu kasnije je po višestruko većoj cijeni prodan nekoj stranoj tvrtki.
U toj transakciji Ina je oštećena za oko 100 milijuna kuna, a taj novac je sjeo na račun člana obitelji jednog od osumnjičenika, koji je k tome umirovljenik. Da umirovljenik na računu ima 100 milijuna kuna, primijetio je Ured za sprječavanje pranja novca, koji je alarmirao policiju i USKOK.
Uskok i policija još se nisu službeno oglasili o akciji.
Policija je po nalogu Uskoka počela akciju uhićenja i pretraga u Zagrebu te na osječkom, splitskom i šibenskom području, neslužbeno zbog zlouporabe i pranja novca na štetu Ine u trgovini plinom.
Neslužbeno se doznaje da se pretresi i uhićenja provode u Zagrebu te na području Splitsko-dalmatinske, Osječko-baranjske i Šibensko-kninske županije.
Iz Ine neslužbeno doznajemo da zasad nemaju više informacija o akciji.
Kako doznaje Index, prema prvim, još uvijek neslužbenim informacijama, jedan od direktora u Ini je dogovorio jeftiniju kupnju plina u Hrvatskoj da bi se taj isti plin jako skupo preprodao u inozemstvo, pri čemu je on kao nagradu dobio dio razlike.
Kako javlja Jutarnji, uhićeno je nekoliko osoba na području Zagrebačke i Splitsko-dalmatinske županije.
Navodno se radi o kaznenim djelima zlouporabe i pranja novca na štetu INA-e. Prema sumnjama istražitelja, INA je u tim nezakonitim radnjama oštećena za ogroman iznos. Navodno se radi o šteti većoj od 100 milijuna kuna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati