SAD dronom napao bombaša samoubojicu. Talibani: Ovo je udar na naš suverenitet
AMERIČKE snage pogodile su danas u Kabulu bombaša samoubojicu koji je automobilom pokušao napasti zračnu luku, objavili su američki dužnosnici, dok vojska na aerodromu privodi kraju povlačenje nakon 20 godina u Afganistanu.
Američki dužnosnik je rekao da je napad izveo dron kojim se upravljalo izvan Afganistana i da je eksplozija koja je uslijedila nakon napada pokazala da je u automobilu bila "velika količina eksplozivnog materijala".
"Uvjereno smo da je dron pogodio metu"
"Procjenjujemo mogućnosti civilnih žrtava, iako zasad nemamo naznake da one postoje", rekao je glasnogovornik glavnog zapovjedništva američke vojske, mornarički kapetan Bill Urban.
Uvjereni smo da je raketa koju je ispalio dron "pogodila metu", rekao je.
I dok SAD tvrdi da zasad nema informacija o civilnim žrtvama, dok ruski Sputnik prenosi da je afganistanska televizija objavila da je u napadu poginulo šest osoba, među kojima je bilo četvero djece.
Talibani: Osuđujemo američki napad dronom
Informaciju o napadu koji je izveo SAD je potvrdio i glasnogovornik talibana.
Talibani su osudili američki napad dronom na bombaša samoubojicu, člana ISIS-K, u Kabulu. Kažu da su Sjedinjene Države povrijedile suverenitet Afganistana.
Bilal Kareemi, glasnogovornik talibana, rekao je za CNN da "nije u redu izvoditi operacije na tuđem tlu" i da je SAD trebao obavijestiti talibane.
"Kad god SAD izvodi takve operacije, mi ih osuđujemo", rekao je Kareemi.
Šef policije: U eksploziji poginulo dijete
Danas su se pojavile i informacije o eksploziji pored zračne luke. Prema prvim informacijama, raketa je udarila u kuću i ubila najmanje dvije osobe, a više je ozlijeđenih.
Šef afganistanske policije je potvrdio da je među mrtvima i dijete.
Nije jasno jesu li eksplozija pored aerodroma i američki napad isti događaj ili dva različita incidenta. Službene potvrde još uvijek nema.
Još uvijek nije jasno jesu li eksplozija pored aerodroma i američki napad isti događaj ili dva različita incidenta.
JUST IN - Explosion rocks #Kabul. The blast hit a residential building west of the airport. Cause unclear.pic.twitter.com/vzh7T651KM
— Disclose.tv (@disclosetv) August 29, 2021
Macron predlaže uspostavu zaštićene zone u Kabulu
Ranije u nedjelju, francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da će Francuska i Velika Britanija predložiti UN-u rezoluciju o uspostavi zaštićene zone u Kabulu radi zaštite ljudi koji žele izaći iz Afganistana.
"Naša prijedlog rezolucije cilja na uspostavljanje zaštićene zone u Kabulu pod kontrolom Ujedinjenih naroda, koja će omogućiti nastavak humanitarnih operacija“, rekao je Macron za novine Le Journal du Dimanche.
Kasnije je tijekom posjeta Mosulu u Iraku potvrdio tu ideju i izrazio nadu da će rezoluciju prihvatiti i drugi. "Ne vidim zašto bi se netko protivio sigurnosti humanitarnih operacija“, rekao je Macron novinarima.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres održat će sastanak s izaslanicima za Afganistan iz Velike Britanije, Francuske, SAD-a, Kine i Rusije, pet stalnih članica Vijeća sigurnosti s pravom veta.
SAD se mora iz Afganistana povući do utrka
Američke vojne snage koje štite zračnu luku u Kabulu moraju se povući iz države do utorka, roka koji je postavio predsjednik Joe Biden. Francuska je među državama koja je već završila svoje operacije evakuacija s tog aerodroma.
Zapadnjački sigurnosni dužnosnik u Kabulu rekao je u nedjelju da su američke snage u završnoj fazi evakuacije iz Afganistana, a potrebno je još evakuirati nešto više od 1000 civila prije povlačenja postrojbi. Neimenovani dužnosnik je dodao da će se tek odlučiti o točnom datumu i vremenu završetka operacije.
Talibani: Čekamo odobrenje SAD-a da preuzmemo aerodrom
Talibanski čelnik je u nedjelju izjavio da je ta islamistička skupina spremna preuzeti kontrolu nad aerodromom.
"Čekamo konačno odobrenje Amerikanaca da osiguramo punu kontrolu nad zračnom lukom u Kabulu jer obje strane žele brzu primopredaju", rekao je neimenovani talibanski dužnosnik.
Talibani, suočeni s gubitkom milijardi dolara pomoći za zemlju, zatražili su od SAD-a i drugih zapadnih zemalja da nastave održavati diplomatske odnose s Afganistanom pod njihovom vlašću nakon povlačenja.
Razvoj događaja mogli ste pratiti iz minute u minutu na Indexu
Talibanski vrhovni vođa Hibatullah Akhundzada, koji se nikada nije pojavio u javnosti i o čijem životu je malo toga poznato, nalazi se u Afganistanu, potvrdili su talibani.
“On je prisutan u Kandaharu. Tamo živi od samog početka”, rekao je glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid.
"Uskoro će se pojaviti u javnosti", dodao je zamjenik glasnogovornika Bilal Karimi.
Više o tajnovitom vrhovnom vođi talibana možete pročitati ovdje.
Američki predsjednik Joe Biden odao je u nedjelju u zračnoj bazi Dover počast vojnicima ubijenim u samoubilačkom napadu u četvrtak u Kabulu tijekom evakuacije civila iz Afganistana.
Američki predsjednik je stigao sa suprugom Jill u bazu Dover u Delawareu, na ceremoniju najtežu za američke predsjednike, podsjetnik na posljedice njihovih odluka i težinu posla, ocjenjuje CNN.
Biden i supruga sastali su se privatno tijekom jutra s obiteljima poginulih vojnika, a potom su se poklonili pred posmrtnim ostacima poginulih vojnika tijekom svečanog odavanja počasti.
Talibani su osudili američki napad dronom na bombaša samoubojicu, člana ISIS-K, u Kabulu. Kažu da su Sjedinjene Države povrijedile suverenitet Afganistana.
Bilal Kareemi, glasnogovornik talibana, rekao je za CNN da "nije u redu izvoditi operacije na tuđem tlu" i da je SAD trebao obavijestiti talibane.
"Kad god SAD izvodi takve operacije, mi ih osuđujemo", rekao je Kareemi.
Dužnosnici SAD-a ranije su objavili da je zračni napad na vozilo u Kabulu bio usmjeren na "neposrednu prijetnju koju je ISIS-K predstavljao za zračnu luku Hamid Karzai".
"Procjenjujemo mogućnosti civilnih žrtava, iako zasad nemamo naznake da one postoje", rekao je glasnogovornik glavnog zapovjedništva američke vojske, mornarički kapetan Bill Urban.
Uvjereni smo da je raketa koju je ispalio dron "pogodila metu", rekao je.
Turska ne može preuzeti na sebe teret novog migrantskog vala iz Afganistana, rekao je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu.
"Kao Turska, ispunili smo svoje moralne i humanitarne obveze u odnosu na migracije", rekao je Cavusoglu na zajedničkoj konferenciji s njemačkim ministrom vanjskih poslova Heikom Maasom.
"Ne dolazi u obzir da na sebe preuzmemo dodatni teret izbjeglica", rekao je Cavusoglu.
U Turskoj se trenutno nalazi 3.7 milijuna sirijskih izbjeglica koje je ova zemlja primila u sklopu sporazuma s Europskom unijom iz 2016. godine.
Dva pakistanska vojnika ubijena su na granici s Afganistanom.
Vojska je objavila da su vojnike ubili militanti iz Afganistana te da je pakistanska vojska uzvratila i ubila dva ili tri napadača.
Ovo je prvi ovakav incident otkad su talibani preuzeli vlast.
Američke snage pogodile su danas u Kabulu bombaša samoubojicu koji je automobilom pokušao napasti zračnu luku, objavili su američki dužnosnici. Ovu informaciju je potvrdio i glasnogovornik talibana.
Neimenovani američki dužnosnik je rekao da je napad izveo dron kojim se upravljalo izvan Afganistana i da je eksplozija koja je uslijedila nakon napada pokazala da je u automobilu bila "velika količina eksplozivnog materijala".
Navodno se u automobilu nalazilo više članova organizacije ISIS-K. Vjeruje se da su svi mrtvi.
SAD tvrdi da zasad nema informacija o civilnim žrtvama, dok ruski Sputnik prenosi da je afganistanska televizija objavila da je u napadu poginulo šest osoba, među kojima je bilo četvero djece.
Iz Afganistana stižu i vijesti o eksploziji koja je nastala nakon udara rakete u kuću koja se nalazi pored zračne luke u Kabulu. Al Arabiya javlja da je poginulo najmanje dvoje ljudi, a više ih je ozlijeđeno. Šef afganistanske policije je potvrdio je da je u eksploziji poginulo jedno dijete.
Još uvijek nije jasno jesu li eksplozija pored aerodroma i američki napad isti događaj ili dva različita incidenta.
Teheran Times je na Twitteru objavio snimku za koju kažu da je nastala na mjestu američkog napada na članove ISIS-K.
Američki dužnosnici su potvrdili da je raketa koju je ispalio dron pogodila vozilo u kojem se nalazio pripadnik organizacije ISIS-K koji je namjeravao izvršiti teroristički napad kod zračne luke u Kabulu.
"Uvjereni smo da smo pogodili cilj koji smo htjeli", rekao je vojni dužnosnik za CBS.
"Prvi izvještaji ukazuju da nije bilo civilnih žrtava", rekao je dužnosnik i dodao: "Sekundarne eksplozije iz vozila ukazivale su na prisutnost znatne količine eksplozivnog materijala."
Glasnogovornik talibana također je rekao da je cilj američkog napada bio terorist koji je putovao u automobilu.
S druge strane, ruska novinska agencija Sputnik je, pozivajući se na afganistansku televiziju, objavila da je šest osoba, od kojih su četvero bila djeca, poginulo u američkom napadu.
Informacije o napadu dronom su stigle nakon vijesti da je raketa pogodila kuću u blizini zračne luke. Nije jasno jesu li ova dva slučaja povezana.
Američki dužnosnici kažu da je američka vojska dronom napala automobil u kojem se nalazilo više bombaša samoubojica koji su bili na putu prema zračnoj luci Kabul. Vjeruje se da je prijetnja uklonjena, navode.
Glasnogovornik talibana tvrdi da su američki vojnici izveli napad u Kabulu. Navodi da su Amerikanci ubili bombaša samoubojicu koji je u automobilu punom eksploziva planirao izvesti napad na aerodromu u Kabulu.
Nije jasno jesu li eksplozija pored aerodroma i američki napad isti događaj ili dva različita incidenta. Službene potvrde još uvijek nema.
Informaciju o napadu koji je izveo SAD je potvrdio i glasnogovornik talibana, javlja Al Arabiya.
Cilj američkog napada je bio bombaš samoubojica koji je planirao izvesti napad na aerodromu. Navodno se nalazio u automobilu.
Dopisnik Reutersa Idrees Ali kaže da su ga dva američka dužnosnika obavijestila da su američki vojnici izveli napad u Kabulu.
Dužnosnici su, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekli Reutersu da je cilj napada bio militant grupe ISIS-K.
Nije potvrđeno da se radi o raketnom napadu na kuću koji se nedavno dogodio u Kabulu.
Šef afganistanske policije je potvrdio da je u eksploziji rakete poginulo dijete, piše Al Jazeera.
Nitko još nije preuzeo odgovornost za napad.
Jake Sullivan, Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost, potvrdio je da će SAD 1. rujna zatvoriti svoje veleposlanstvo u Afganistanu.
Rekao je i da će SAD razmotriti nove napade i druge operacije protiv ISIS-K, organizacije koja je u četvrtak izvela dvostruki samoubilački napad u Kabulu.
"SAD je sposoban suzbiti terorističku prijetnju u Afganistanu i bez stalne vojne prisutnosti na terenu", rekao je Sullivan.
Najmanje dvije osobe su poginule u eksploziji u Kabulu, a tri su ozlijeđene, javlja Al Arabiya pozivajući se na afganistansku novinsku agenciju Asvaka.
Navodno je život izgubilo i jedno dijete.
Dužnosnik nedavno svrgnute vlade rekao je za AFP da je riječ o raketi koja je prema prvim informacijama pogodila kuću koja se nalazi pored aerodroma.
Još uvijek nije poznato ima li žrtava.
Dužnosnik ministarstva zdravstva potvrdio je za BBC da je kod aerodroma došlo do eksplozije.
Još uvijek nije jasno što je izazvalo eksploziju.
Kod zračne luke u Kabulu odjeknula je velika eksplozija samo par sati nakon što je State Department upozorio sve američke državljanje da hitno napuste aerodrom, objavila je Al Arabiya.
Muškarci i žene više neće moći studirati zajedno na sveučiliptima u Afganistanu pod vladavinom talibana, objavila je afganistanska televizija Tolonews.
Tolonews citira talibanskog vršitelja dužnosti ministra visokog obrazovanja, koji je kazao da će muškarci i žene morati odvojeno pohađati predavanja, dodavši kako je to "u skladu sa šerijatskim pravom".
Agencija Reuters razgovarala je s jednim od lidera pokreta otpora talibanima u dolini Pandžšir, oko 50 kilometara sjeverno od Kabula.
To je, navodi BBC, praktički jedino mjesto u Afganistanu koje nije pod kontrolom talibana, iako su ga islamistički militanti opkolili.
Reuters je razgovarao s Khalidom Noorom, sinom bivšeg guvernera provincije Balkh.
Noor je rekao kako se lideri pokreta otpora okupljaju kako bi "kolektivno pregovarali" s talibanima, dodavši kako je među njima iskusni uzbečki veteran Abdul Rashid Dostum.
I dalje nije jasno koliko ujedinjene mogu biti frakcije okupljene u pokret otpora. Noor navodi kako postoji "ogroman rizik" da će pregovori s talibanima propasti.
"Ali ako i propadnu, predaja nije opcija. Povijest je pokazala da je nemoguće Afganistanom vladati silom", rekao je Noor.
Glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid rekao je da su pregovori u tijeku, ocijenivši kako je vjerojatnost uspjeha oko 60%.
Bivši britanski marinac Paul Pen Farthing uspio je spasiti gotovo 200 životinja iz Azila u Kabulu, javlja Sky News.
Britanski vojnici ukrcali su u evakuacijski avion gotovo 200 pasa i mačaka iz kabulskog azila Nowzad, kojeg je osnovao Farthing.
Farthing i njegove životinje sretno su sletjele u Ujedinjeno Kraljevstvo, navodi Sky News.
Nažalost, Farthing nije uspio izvući osoblje azila iz Kabula.
Na Facebook stranici Nowzada piše kako je činjenica da nisu uspjeli spasiti osoblje azila "razoran udarac".
"Naporno radimo na tome da ih evakuiramo, nećemo mirovati dok i oni ne budu na sigurnom", stoji u objavi.
>> Opširnije
Američke snage na aerodromu u Kabulu su u zadnjoj fazi evakuacije.
Na aerodromu je ostalo tek nešto više od 1000 civila, ali konačni trenutak kraja evakuacije još nije određen.
Po dogovoru s talibanima, posljednji dan evakuacija mogao bi biti utorak.
Američki predsjednik Joe Biden je kasno sinoć upozorio na "vrlo vjerojatan" teroristički napad na aerodrom.
State Department izdao je upozorenje svim amerčkim državljania da napuste područje kod zračne luke zbog "specifične, kredibilne prijetnje", javlja BBC.
Podsjedimo, u napadu bombaša samoubojica kod aerodroma u Kabulu u četvrtak je ubijeno oko 170 ljudi, od čega 13 američkih vojnika.
BBC-jeva dopisnica iz Afganistana Yalda Hakim na Twitteru je objavila da joj lokalni izvori jaljaju kako su talibani srušili internet i telekomunikacije u dolini Pandžšir, u kojoj su okupljeni borci protiv talibana.
Pokret otpora tamo se formirao nakon pada Kabula. Više tisuća boraca pod zastavom Nacionalnog fronta otpora drže dolinu Pandžšir, koja se nalazi oko 50 kilometara od Kabula.
Posljednji preostali britanski vojnici napustili su sinoć Kabul. Sletjeli su u Veliku Britaniju sinoć oko 22:25, čime je okončan njihov 20-godišnji angažman u Afganistanu.
Talibani su ubili afganistanskog pjevača narodne glazbe samo nekoliko dana nakon što su najavili da će izvođenje glazbe na javnim mjestima biti zabranjeno, javlja al-Arabiya.
Pjevač Fawad Andarabi je brutalno ubijen u selu Andarab, objavio je na Twitteru bivši afganistanski ministar unutarnjih poslova Masoud Andarabi.
>> Opširnije
Dok je u zračnoj luci kaotično, u ostatku Kabula stanje je relativno mirno. Talibani su zatražili od stanovnika da im predaju oružje, kazao je njihov glasnogovornik.
Američka vojska i savezničke zemlje evakuirale su u subotu manje ljudi jer se Washington priprema za okončanje misije.
Posljednji britanski zrakoplov s afganistanskim civilima napustio je Kabul u subotu.
Britanske će postrojbe sa sobom evakuirati manji broj afganistanskih građana ovoga vikenda, kazao je glasnogovornik ministarstva obrane.
Načelnik glavnog stožera britanske vojske Nick Karter kaže da stotine Afganistanaca koji su radili za Britance neće uspjeti napustiti zemlju.
Zapadni sigurnosni dužnosnici kažu da se znatno smanjio broj ljudi na ulazima u zračnu luku, nakon upozorenja američke vlade da bi mogao uslijediti novi napad militanata.
Američki predsjednik Joe Biden sinoć se obratio javnosti. Kaže da je situacija u Kabulu "ekstremno opasna", a novi teroristički napad je "vrlo vjerojatan".
ijela kuća je objavila da će narednih nekoliko dani biti najopasniji za evakuaciju. Do sada su SAD i saveznici, tijekom protekla dva tjedna, evakuirali 113.500 ljudi, navodi Bijela kuća.
>> Opširnije
Glasnogovornik Pentagona John Kirby rekao je jučer novinarima da je određeni broj vojnika povučen, ali je odbio reći koliko je vojnika ostalo.
Talibanski je dužnosnik pak izjavio za Reuters u nedjelju da je islamistička skupina spremna preuzeti kontrolu nad zračnom lukom.
"Čekamo konačno odobrenje Amerikanaca da osiguramo punu kontrolu nad zračnom lukom u Kabulu jer obje strane žele brzu primopredaju", rekao je anonimno talibanski dužnosnik.
Talibanski inženjeri i tehničari spremni su preuzeti kontrolu, dodao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati