Velika eskalacija. Ubijena 3 Amerikanca, puno ranjenih. "Prešli su crvenu liniju"
TROJICA američkih vojnika su ubijena, a više od 30 ih je ranjeno u noćnom napadu dronom na manju američku bazu u Jordanu, objavio je američki predsjednik Joe Biden. To je prvi put da su američki vojnici ubijeni neprijateljskom vatrom na Bliskom istoku od početka rata u Gazi.
Radi se o značajnoj eskalaciji sukoba na Bliskom istoku. Američki predsjednik Joe Biden za napad je okrivio "radikalne militantne skupine koje podržava Iran". Dodao je da će "oni koji su krivi za napad odgovarati u trenutku i na način kojeg ćemo mi odabrati".
>> Analiza smrtonosnog napada na Amerikance: Biden je sad pod ogromnim pritiskom
Ministar obrane: Bijesan sam
Više američkih senatora pozvalo je na snažan odgovor na napad, pri čemu su neki sugerirali da treba napasti izravno mete u Iranu, zemlji koju smatraju glavnim krivcem za smrt američkih vojnika. Smatraju da je napadom u Jordanu prijeđena tzv. "crvena linija", odnosno da se došlo do točke u kojoj je žestok odgovor neminovan.
Američki ministar obrane Lloyd Austin je pak poručio da je "bijesan", dodavši da "neće tolerirati" napade na američke snage.
Američki ministar obrane Lloyd Austin rekao je da je "bijesan i duboko ožalošćen" zbog smrti tri pripadnika američke vojske i ranjavanja desetaka drugih u sinoćnjem napadu. Kaže da su američke snage bile raspoređene u sjeveroistočnom Jordanu blizu granice sa Sirijom kako bi radile na borbi protiv Islamske države.
"Ovi hrabri Amerikanci i njihove obitelji su u mojim molitvama, a cijelo ministarstvo obrane oplakuje njihov gubitak", rekao je Austin.
Za napad je okrivio "milicije koje podržava Iran" i ponovio komentare predsjednika Bidena da će SAD odgovoriti "u vrijeme i na mjestu po našem izboru".
“Predsjednik i ja nećemo tolerirati napade na američke snage i poduzet ćemo sve potrebne radnje za obranu Sjedinjenih Država, naših snaga i naših interesa”, rekao je.
Tri američka vojnika su ubijena, a deseci su ranjeni nakon što je dron udario u vojnu bazu u Jordanu poznatu kao Toranj 22. Kakvo je to mjesto?
Toranj 22 nalazi se na strateški važnoj lokaciji, na krajnjem sjeveroistoku Jordana, gdje se granice te zemlje susreću sa Sirijom i Irakom.
O bazi se u javnosti malo zna. Smještena je u blizini veće baze Al Tanf, koja se nalazi preko granice u Siriji, te je u njoj stacioniran mali broj američkih vojnika. Tanf je bio ključan u borbi protiv Islamske države i preuzeo je ulogu u sklopu američke strategije obuzdavanja gomilanja iranskih snaga u istočnoj Siriji.
Toranj 22 nalazi se dovoljno blizu američkih snaga u Tanfu da bi im potencijalno mogao pomoći, a ujedno se i potencijalno suprotstaviti militantima koje podupire Iran u tom području i omogućiti svojim snagama da motre na ostatke Islamske države u regiji.
Nejasno je koliko je američkih vojnika stacionirano u Tornju 22. Ne zna se kakvim oružjem raspolažu i kakvu protuzračnu obranu imaju. Ono što se zna je da protuzračna obrana nije uspjela zaustaviti borbeni dron, u čijoj eksploziji su ubijena tri vojnika, a više od 30 ih je ranjeno.
Jordan je osudio "teroristički napad" uz granicu sa Sirijom, javlja Reuters. U kratkom priopćenju jordanske vlade dodaje se da Jordan surađuje s SAD-om u osiguranju granice i borbi protiv terorizma.
Smrtonosni napad na američke vojnike u Jordanu još je jedan pokazatelj da se Amerika i njezini saveznici suočavaju s regionalnim sukobom na Bliskom istoku. To je sukob u kojem su oni protagonisti, sukob na koji žele utjecati i sukob koji nisu uspjeli obuzdati, stoji u analizi Sky Newsa.
Trenuci poput ovog su prekretnica. Radi se o napadu koji će prisiliti američkog predsjednika Bidena da odgovori. Ovaj trenutak za aktualnog predsjednika predstavlja itekako kompleksan izazov. U izbornoj godini i s anketama koje mu ne idu u prilog, Biden je pod golemim pritiskom.
S jedne strane, silovit odgovor na napad bio bi prirodan odgovor vrhovnog zapovjednika američke vojske. No njegov vjerojatni politički protivnik Donald Trump već govori da je Biden uvukao Ameriku u ratove, zbog čega eskalacija Bidenu nikako ne ide u prilog.
Geopolitički gledano, činjenica da se napad dogodio na teritoriju Jordana, bliskog američkog saveznika, zabrinjavajuća je za Bidena, baš kao i za jordansku vladu. Biden će vjerojatno biti prisiljen da pošalje još više snaga u regiju kako bi dodatno osigurao američke baze i odvratio napade. No takav potez bi ujedno nove američke snage doveo u opasnost.
Napad u Jordanu sigurno će povećati i unutarnje napetosti u toj zemlji. Kralju Abdullahu ne treba da ga percipiraju kao pristašu Amerike. Treba imati na umu da je javno mnijenje o Americi u arapskom svijetu izuzetno nisko nakon njene nedvosmislene podrške izraelskom ratu u Gazi.
Od napada Hamasa 7. listopada bilo je više od 150 napada milicija koje podupire Iran u Siriji i Iraku protiv američkih snaga. Nevjerojatno je da nijedan nije rezultirao smrtnim slučajevima, što je omogućilo predsjedniku Bidenu da izbjegne eskalaciju.
Prošle nedjelje potvrđeno je da su dvojica pripadnike elitne mornaričke postrojbe SEAL umrla nakon što su nestala tijekom pomorske operacije presretanja oružja iz Irana koje je bilo upućeno islamističkim pobunjenicima Hutima u Jemenu. Tajna priroda misije specijalnih snaga omogućila je američkoj vojsci da ponudi nejasno objašnjenje tog incidenta.
No napad u Jordanu je sasvim drugačiji. Tri Amerikanca su mrtva, a više od 30 ih je ranjeno. Za predsjednika suočenog s toliko izazova, kako kod kuće, tako i u svijetu, pritisak je ogroman.
Američka vlada još uvijek istražuje koja je točno proiranska milicija odgovorna za smrtonosni napad na vojnike u bazi u Jordanu, rekao je američki dužnosnik za CNN.
Sve je više reakcije američkih političara na napad u kojem su ubijena tri američka vojnika.
Dan Sullivan, republikanski senator s Aljaske, objavio je na X-u, bivšem Twitteru, da su militantne skupine koje podržava Iran "prešle crvenu liniju". Drugi republikanci kritizirali su predsjednika Bidena što nije učinio više na suzbijanju iranskih napada na američke interese u regiji.
"Iran otvoreno dovodi u pitanje snagu i odlučnost SAD-a zahvaljujući Bidenovom popuštanju najvećem svjetskom sponzoru terorizma", rekao je senator Floride Rick Scott u objavi na društvenim mrežama. “To mora završiti”, dodao je.
Senator Tom Cotton iz Arkansasa rekao je da "jedini odgovor na ove napade mora biti razorna vojna odmazda protiv iranskih terorističkih snaga, kako u Iranu, tako i diljem Bliskog istoka".
Ključno pitanja nakon smrtonosnog napada na američku bazu je kako će Washington odgovoriti. "Znamo da su to izvele radikalne militantne skupine koje podržava Iran i djeluju u Siriji i Iraku", rekao je predsjednik Biden u priopćenju pa dodao: "Nema sumnje - sve krivce ćemo pozvati na odgovornost u vrijeme i na način koji sami odaberemo."
Od početka izraelskog rata protiv Hamasa u Gazi, kao odgovor na napade Hamasa u Izraelu 7. listopada, američke baze u Iraku i Siriji napadnute su više od 150 puta, kažu američki dužnosnici. SAD je za napade okrivio skupine koje podržava Iran, što se smatra odmazdom za potporu Washingtona Izraelu u ratu.
Najnoviji napad dolazi u trenutku kada se nasilje proširilo Bliskim istokom nakon rata u Gazi, u što su uključene frakcije koje podržava Iran. SAD, uz Ujedinjeno Kraljevstvo i druge saveznike, napao je Hute u Jemenu kao odgovor na njihove napade na komercijalna plovila u Crvenom moru i Adenskom zaljevu.
U Libanonu moćni pokret Hezbolah i izraelska vojska gotovo svakodnevno razmjenjuju vatru preko granice, što potiče strahove od širenja sukoba. Do sada su borbe bile ograničene, ali i jedna pogrešna procjena mogla bi biti jako rizična.
Amerika "mora poslati jasnu poruku diljem svijeta da se napadi na naše snage neće tolerirati", poručio je predsjednik Zastupničkog doma američkog Kongresa Mike Johnson.
"Tužni smo zbog gubitka tri američka heroja sinoć u Jordanu i molimo za njihove obitelji i za 25 vojnika koji su ranjeni. Amerika mora poslati kristalno jasnu poruku diljem svijeta da se napadi na naše snage neće tolerirati", poručio je Johnson na X-u.
Mark Hertling, bivši zapovjednik američke vojske u Europi, rekao je da je smrt tri američka vojnika "mučna vijest".
U objavi na X-u, bivšem Twitteru, naveo je: “Snage koje podržava Iran nalaze se po cijeloj ovoj regiji i suočavanje s njima je neprekidan izazov koji traje više od desetljeća. Mnogi misle da je lako eliminiratii ovu prijetnju. Nije.”
Umirovljeni general američke vojske Wesley Clark, bivši vrhovni zapovjednik savezničkih snaga u Europi, na društvenoj mreži X ustvrdio je da bi Amerika trebala odgovoriti na napad u Jordanu udarom na iranske mete.
"Amerika bi trebala prestati govoriti 'mi ne želimo eskalaciju'. Njima je to poziv da nas napadnu. Prestanite zvati naše udare "odgovorom". To je reaktivno. Treba uništiti njihove vojne kapacitete i udariti na izvor: Iran", objavio je Clark na X-u, nekadašnjem Twitteru.
Broj vojnika ranjenih u napadu na američku bazu u Jordanu porastao je na više od 30 i vjerojatno će još rasti jer vojnici traže liječničku pomoć zbog simptoma povezanih s traumatskom ozljedom mozga, rekla su dva američka dužnosnika.
Dužnosnici su CNN-u dali i dodatne detalje o napadu. Kako navode, borbena bespilotna letjelica eksplodirala je u blizini prostorija u kojima su bili smješteni američki vojnici.
Iranski utjecaj je vrlo jak u Siriji. Iranske snage Quds, elitna postrojba IRGC-a, koja upravlja prekomorskim operacijama, raspoređene su nakon pobune 2011. godine kako bi poduprle režim sirijskog predsjednika Bašara al-Assada. Iransko osoblje uključuje vojne savjetnike, ali i borce na prvim linijama za Assada, zajedno s milicijama koje je podupirao Iran.
Sirija je također domaćin brigadama Zainabiyoun i Fatemiyoun, šijitskim milicijama povezanim s IRGC-om, za koje se vjeruje da regrutiraju afganistanske i pakistanske borce.
SAD ima 800 vojnika u Siriji u sklopu misije protiv ISIS-a. Većina američkih snaga stacionirana je u onome što vojni dužnosnici nazivaju "sigurnosnim područjem istočne Sirije", gdje SAD podržava proturežimske Sirijske demokratske snage (SDF) na sjeveroistoku zemlje. Na jugoistoku Sirije postoji i određena prisutnost američkih trupa jer SAD podržava Sirijsku slobodnu vojsku, koja se također suprotstavlja sirijskom režimu. Sirijski režim smatra SAD agresorom.
Iako je američki predsjednik Joe Biden odgovornost za napad pripisao "radikalnim militantnim skupinama koje podržava Iran", nije rekao na koje skupine točno misli.
Za napad koji se smatra značajnom eskalacijom sukoba na Bliskom istoku još uvijek nitko nije preuzeo odgovornost.
Kruže kontradiktorne informacije o američkoj bazi u kojoj su ubijena tri vojnika, a deseci ranjeni. Naime, američki predsjednik Joe Biden kaže da se napad dogodio u sjeveroistočnom Jordanu, blizu sirijske granice, sugerirajući da je to bila američka baza Tower 22. S druge strane granice, u jugoistočnoj Siriji, nalazi se pak puno veća američka baza u Al-Tanfu.
Međutim, jordanski glasnogovornik kaže da se napad dogodio u al-Tanfu, a ne na jordanskoj strani. Amerikanci održavaju tajnu bazu al-Tanf od 2016., odnosno od vrhunca rata protiv Islamske države. U njoj je smješteno između 100 i 200 američkih vojnika koji provode protuterorističke operacije i operacije protiv trgovaca narkoticima.
Tower 22 na jordanskoj strani službeno je "misija savjetovanja i pomoći" Jordanu, ali je očito usko povezana s obližnjom bazom al-Tanfom.
U napadu dronom na al-Tanf sredinom listopada teško je ozlijeđen jedan Amerikanac. Bilo je i drugih napada prethodnih godina, tako da ovo nije prvi put da je ovo opće područje napadnuto. Ako je Biden u pravu u vezi s lokacijom, onda je ovo prvi zabilježeni napad unutar Jordana od 7. listopada.
Još nije jasno predstavlja li posljednji napad eskalaciju proiranskih milicija u Siriji ili je riječ o nastavku protuameričkih operacija po principu "milo za drago". Napad je izveden samo 10 dana nakon što su jordanske zračne snage izvele zračne udare u jugozapadnoj Siriji, što je Jordan opisao kao operaciju protiv trgovaca narkoticima.
Prije smrtonosnog napada na granici Jordana i Sirije zabilježeni su deseci napada na američke i koalicijske snage u Iraku i Siriji. Visoki vojni dužnosnik rekao je novinarima prošli tjedan da ih je bilo otprilike 70. Pentagon je većinu njih prethodno klasificirao kao manje, osim jednog u Iraku na Božić, u kojem je američki vojnik teže ozlijeđen.
Amerika je kao odgovor na napade izvela više zračnih udara na skupine koje podržava Iran u Iraku i Siriji. U jednom od tih napada američko ratno zrakoplovstvo napalo je tri objekta u Iraku koje su koristili Kataib Hezbolah i druge skupine povezane s Iranom.
Ubojstvo trojice Amerikanaca dolazi u trenutku kada se očekuje da će SAD i Irak uskoro započeti razgovore o budućnosti američke vojne prisutnosti u zemlji.
Jordan je objavio da se napad nije dogodio na njegovu tlu, nego u Siriji.
Glasnogovornik jordanske vlade Muhannad al Mubaidin rekao je jordanskoj javnoj televiziji da je cilj napada bila američka baza Al-Tanf u Siriji, koja se nalazi na granici s Jordanom.
Danas bi se u Parizu trebali održati razgovori s ciljem postizanja novog sporazuma o oslobađanju daljnjih izraelskih talaca u Gazi u zamjenu za privremeno primirje između Izraela i Hamasa. Razgovorima bi trebali prisustvovati američki, katarski, izraelski i egipatski predstavnici.
>> Opširnije
U Jordanu je obično stacionirano oko 3000 američkih vojnika, javlja Associated Press, koji navodi da se radi o prvom napadu na američke snage u Jordanu otkako je počeo rat Izraela i Hamasa 7. listopada.
Američki predsjednik Joe Biden u priopćenju navodi da će "oni koji su krivi za napad odgovarati u trenutku i na način kojeg ćemo mi odabrati".
"Danas je Americi teško. Poginuli vojnici podnijeli su žrtvu koju naša nacija neće nikad zaboraviti", objavio je Biden, dodajući da se napad dogodio sinoć.
Bijela kuća kaže da je predsjednik o napadu obaviješten jutros.
Američki dužnosnici u više navrata su poručili kako ne žele da se sve veće napetosti diljem Bliskog istoka prošire u regionalni rat. Na pitanje prošlog tjedna je li Pentagon procijenio da skupine koje podržava Iran pojačavaju svoje napade na američke snage, glasnogovornica Sabrina Singh je rekla: "Ne nužno, ne."
U prethodno snimljenom intervjuu za ABC News, koji je emitiran jutros, načelnik Združenog stožera američke vojske general CQ Brown rekao je da je dio posla SAD-a "pobrinuti se da, kao što se dogodilo na Bliskom istoku, ne dođe do širenja sukoba".
"Cilj je odvratiti ih. Ne želimo ići putem eskalacije koja dovodi do mnogo šireg sukoba u regiji", rekao je.
O smrtonosnom napadu na američke vojnike u Jordanu odmah se oglasio i predsjednik Joe Biden kazavši da su napad izvele "radikalne militantne skupine koje podržava Iran".
"Iako još uvijek prikupljamo činjenice o ovom napadu, znamo da su ga izvele radikalne militantne skupine koje podržava Iran i djeluju u Siriji i Iraku", rekao je Biden u priopćenju.
"Jill (prva dama SAD-a, op.a.) i ja se pridružujemo obiteljima i prijateljima naših poginulih - i Amerikancima diljem zemlje - u žalosti zbog gubitka ovih ratnika u ovom bijednom i potpuno nepravednom napadu", dodao je Biden.
Ubojstvo trojice Amerikanaca u Jordanu blizu granice sa Sirijom značajna je eskalacija ionako nesigurne situacije na Bliskom istoku. Središnje zapovjedništvo SAD-a potvrdilo je u današnjem priopćenju da su tri pripadnika vojske ubijena, a 25 ozlijeđeno u napadu dronom koji je "pogodio bazu u sjeveroistočnom Jordanu".
Dosad je, podsjetimo, zabilježeno više od 158 napada na američke i koalicijske snage u Iraku i Siriji od početka rata u Gazi. No američki dužnosnici dosad su napade dronovima, raketama i projektilima opisivali kao neuspješne jer nisu uzrokovali ozbiljne ozljede ili štetu na infrastrukturi.
Nejasno je zašto protuzračna obrana nije uspjela presresti bespilotnu letjelicu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati